Her Gün Bir Hadis

TaLHa

Nur-u Aynım
Yönetici
***Her Gün Bir Hadis***

www.resulullah.org' Alıntı:

Berâ ibni Âzib radıyallahu anhümâ' Alıntı:
[size=10pt]

Berâ ibni Âzib radıyallahu anhümâ Resûl-i Ekrem sallallahu aleyhi ve sellem´in
Mekke fethinden bir yıl önce yaptığı kazâ umresindeki bir olayı şöyle anlatıyor:

Allah´ın Elçisi umresini tamamlayıp Mekke´den çıktı. İşte o sırada Hz. Hamza´nın kızı Ümâme,
"Amcacığım! Amcacığım!" diye bağırarak arkalarından gelmeye başladı.
Hz. Ali onu kucaklayıp,devenin üzerinde bulunan eşi Fâtıma´ya,
"Amcanın kızını al!" diye uzattı.
Medine´ye varınca, bu çocuğun kimde kalacağı konusunda Ali, ağabeyi Câfer ve Zeyd ibni Hârise
arasında anlaşmazlık çıktı.

Hz. Ali,
- "O benim amcamın kızıdır. Onun terbiyesini ve bakımını üstlenmek herkesten çok benim hakkımdır" dedi.

Câfer-i Tayyâr,
- "O benim de amcamın kızıdır; üstelik eşim onun teyzesidir" dedi.

Zeyd ibni Hârise de
- "Onun babasıyla beni Resûl-i Ekrem kardeş yaptı.
O benim kardeşimin kızıdır" dedi.

Allah´ın Elçisi,
- "Teyze anne sayılır" diyerek çocuğu Câfer-i Tayyâr´ın eşine verdi.
Sonra çocuğu himâyesine almak isteyenlerin ayrı ayrı gönlünü aldı:

Hz. Ali´ye,
- "Sen bana muhabbetle bağlısın, ben de sana" buyurdu.

Câfer-i Tayyâr´a,
- "Senin hem görünüşün, hem de huyun bana benzer" dedi.

Zeyd ibni Hârise´ye de
- "Sen bizim kardeşimiz, dostumuzsun" buyurdu.

Buhârî, Sulh 6, Megâzî 44; Ebû Dâvûd, Talâk 35.

TaLHa

Nur-u Aynım
Yönetici
***Her Gün Bir Hadis***

"Namazlarınızdan bir kısmını evinizde kılınız. Oraları kabirlere çevirmeyiniz." (Buhari, Müslim)

İslamda namaz, camilerde ve mescidlerde toplu halde yapılmaya teşvik edilmiştir. Bu emir ve teşvik yanlış bir uygulamaya sebep olmamalıdır.
Namazların camide topluca kılınan kısmı, farz namazlardır. Farzların dışında, sünnetler, vacipler, nafileler olmak üzere pek çok namaz çeşidi vardır.
Bilhassa sünnet ve nafile namazların evlerde ifa edilmesine teşvik vardır. Böylece evler hiç namaz kılınmayan, ibadet edilmeyen, mezara benzer bir mahiyetten çıkıp küçük bir mescid hükmüne geçerler.
Resulullah.org

bir hadis::

nebi sallallahu aleyhi wesselem şöyle buyuruyor.Muhakkak ilk bahar on cihetle nuşur dirilişe benzer
1 ölü ve definelerin gününde yerdn çıktıkları gibi taneler ve bitkiler ilkbaharda topraktan çıkarlar
2 ilkbahar bazıları için rahat v sevinç bazıları içinde hastalık acı ve elem zamanıdır. diriliş gunude bazı insanalr hakkında sevinçtir bazı insanlar hakkında üzüntüdür
3 kim kış mevsiminde fazla kurutulmuş yiyecek yerse şüphesiz ilk baharda onun vucudu kanın damarlarda hareker etmesiyle hastalanır çiçek hastalığı ve yara olur.aynı şekilde kim isteyerek dünyada haram lokma yerse diriliş günüde azaba uğrar zelil olur.
4 bazıları ilk baharda toprağı meşakkatle sürer ve tohumları saçar ama tohumlar soğuktan mahfolursa sahbide mahrum olduğu gibi bazılarının ibadetleri günahların hararetinden veya küfür veya riyaların soğukluğundan hwba olur.
5 insanalr ilkbaharda dostlarıyla bostan ve bahçelerde nehir kenarlarında oturdukları gibi diriliş günündede halis kullar salihlerle beraber haşr olunur
6 ilkbaharda esen rüzgar bazı insanlar4 için faydalı bazı insanlar için zararlı olur.Diriliş gününde saadet ve şekavet rüzgarları hazırlandığı zaman insanların bazıları said bazıları şaki olurlar.
7 kuru ağaçların baharda meyve ve çiçekleri olmaz diriliş günüde böyledir.Abidler ze zahidler taat elbisesini giyerler.kuru ağaç gibi olanlar ibadet meyvelrinden mahrum olurlar iman elbisesinden soyulur mahlukat arasında rezil olur.
8 ilkbaharda ekin bittiği gibi sahibi sevinçli ve mesrur olur.ekmeyenler pişman olur. diriliş günüde böyledir.abidlere ibadetlerinin karşılığı ikram olunduğu zaman ibadet etmeyenler pişman olurlar.
9 Muhakkak sonbaharda ekilen şey ilkbaharda büyür. Dirirliş günüde böyledir.Eğer dünyada hatır işlerse ahirette hayır şer işlerse şer bulunur.çünkü dünya ahiretin tarlasıdır.
10 ilkbaharda toprakta çeşitli renk ve şekilllerde çiçekleer görülür.diriliş günündede ihlas tevekkül korku küfür ve nifak ortaya çıkar. not:: 6'ıncı benzetmede islamiyetin tamamewn bitirilmeye çalışıldığı kurana ve muslumanalra buyuk zarar verildiği bir dönemde taze islamiyet dirilircesine ilkbaharda esen rüzgarın serinliği gibi nur hakikatları iman edenlerin imdadına yetişip kafirleri ve munafıkları mahf etmiştir wel ilmu indellah rabbene la tuehizne in nesine ew eğt'ne amin

Sergerdan

Well-known member
Hadis

HERKESE BİR HADİS:TALHA

4fuauu0ik6.jpg

Fasil
:
SABIR BÖLÜMÜ
Konu
:
Sabır Hakkında
Ravi
:
Enes
Hadis
:
Ebu Talha`nın bir oğlu hastalandı. Sonunda Ebu Talha evde yokken vefat etti. Çocuğun öldüğünü bilmiyordu. Hanımı, çocuğun öldüğünü görünce (çocuğun defni için gerekli) hazırlığı yaptı, onu evin bir kenarına koydu. Ebu Talha (akşam olup) eve gelince: "Çocuk nasıl oldu?" diye sordu. Hanımı, "Sükunete erdi, istirahate kavuşmuş olmasını umarım" (diye yuvarlak bir) cevapta bulundu. Ebu Talha hanımının doğru söylediğini zannetti. Sonra hanımı, akşam yemeğini getirdi. Yatağını hazırladı. (Sonra kocası için süslendi. Ebu Talha temasta bulundu.) Sabah olunca Ebu Talha gusletti. Evden çıkacağı zaman hanımı çocuğun ölümünü haber verdi. Ebu Talha, Resulullah (sav)`la sabah namazı kıldı. Sonra kadının yaptığını bir bir anlattı. Resulullah (sav): "Allah gecenizi hakkınızda mübarek kılmış olsun" buyurdular. Sonra onlara (Allah Teala Hazretleri) dokuz evlat verdi, hepsi de Kur`an`ı okudular.

HadisNo
:
3241

SALLİ VE SELLİM ALA HABİBİ :'(_________________________________________________
cumafd8.jpg

23772596ga6.jpg

cuma1oq2.jpg

SİZLERDE BİRER HADİS GÖNDERİN.

TESBIHAT

Active member
Hadis

efendımız sav den en sevdıgım dua odur ki
allahım benı ınsanların gözunde buyuk kendı gözunde kucuk eyleme
elfü elfi amin

tuncerr

Active member
Hadis

"Münafık´lığın belirtisi üçtür:

Söylediği zaman yalan söyler, söz verince yerine getirmez, kendisine (bir şey) emanet edildiği vakit hıyanet etmekten çekinmez."

(Buhari-Muslim-Tirmizi)

tuncerr

Active member
Hadis

Ebu Said ve Ebu Hureyre´den: Hz. Peygamber buyurdular ki:

- Müslümanın başına gelen hiçbir
* yorgunluk,
* hastalık,
* tasalanma,
* üzülme hali,
* eziyete uğrama,
* gam çekme,
* hatta vücuduna batan bir diken...

yoktur ki, Allah bunlardan biri ile onun günahlarından bir kısmını affedip bağışlamasın.-

(Buhari - 5641; Müslim - 2573)

İnsanın başına gelen her acı ve üzüntü verici halin, sabretmek şartıyla, büyük ecir ve sevapları vardır. Kulun günah ve hatalarına da keffaret (affedilme) sebebi olur.

tuncerr

Active member
Hadis

"Kendi kusurlarını görmenden, insanların kusurlarını görmene elin değmesin."
(Ahmed)

İnsan, yalnızca kendi kusurlarını görmeli, kendi kusurları ile meşgul olmalıdır. Yanlışları düzeltmeye, kendini ıslaha çalışmalıdır.

Başkalarının kusurları ile ilgilenmek, onları ortaya çıkarmak, kişiye günahtan başka hiçbir şey kazandırmaz.

Kendini düzeltme, kusurlarını giderme konusunda da hiçbir fayda sağlamaz.

TESBIHAT

Active member
Hadis

bu hadıs ıcın allah razı olsun tuncer abı
bu hadısı ben muhterem hocaefedıden sohbetınde ısıttıgımde cok müteessir olmustum
dıkkat ettım
kendıme baktım
kımde hangı kusuru görse bu gözler aynısı bende var
ayna oldular bana
bu hadısı söyleyene salatu selam
allaha emanetsınız

Sergerdan

Well-known member
Hadis

Tuncer abi sana supersonic bir teklifim var akşama kadar hadis mesajlarında paslaşalım bi sen bi ben risale-i nur külliyatını kazanırız nasılım ;D ;D yaşasın kötülük 8)

tuncerr

Active member
Hadis

Emrah Kardeşim; bizim amacımız öncelikle kendi nefsimize hitaben, daha sonra diğer kardeşlerimize faydalı olacak bilgileri paylaşmak. Görüyorumki çok gayretlisin, siteye çok faydalı olan abilerdensin. Bu hizmetlerinin semeresini Rabbim bin katıyla versin inş.

Duana muhtaş kardeşin Tuncer...

tuncerr

Active member
BİR HADİSTE BENDEN

"Haramdan sakın.
İnsanların en çok ibadet edeni olursun.

Allah Tealanın sana kısmet olarak verdiğine razı ol.
İnsanların en zengini olursun.

Komşuna iyilik et.
(Gerçek) mü´min olursun.

Kendin için sevdiğini insanlar için de sev (iste).
(Hakiki) müslüman olursun.

Çok gülme (hayatı gülüp eğlenmekten ibaret sanmak sorumsuzluğuna düşme).
Çünkü çok gülmek (hayatı bir oyun ve bir oyun ve eğlence olarak algılamak) kalbi öldürür."
(Tirmizi, Ahmed bin Hanbel)

***Her Gün Bir Hadis***

Günlük Hadis (Şükreden kul olmayayım mı?)

Âişe radıyallahu anhâ anlatıyor:

Hz. Peygamber sallallahu aleyhi ve sellem, gece ayakları Şişinceye kadar namaz kılardı. Ona,

- "Ey Allah´ın Elçisi! Neden kendini bu kadar yoruyorsun? Oysa Allah senin geçmiş ve gelecek hatalarını bağışlamıştır" dedim. Bana şu cevabı verdi:

- "Âişe! Şükreden bir kul olmayayım mı?"

Müslim, Münâfikîn 79-81. Ayrıca bk. Buhârî, Teheccüd 6, Tefsîr 48/2, Rikak 20; Tirmizî, Salât 187; Nesâî, Kıyâmü´l-leyl 17; İbni Mâce, İkame 200._________________________________________________Günlük Hadis (Cennet çocukları)

Kurre ibni İyâs (r.a.) şöyle anlatıyor:

Peygamber (a.s.m) bir yere oturunca, arkadaşları etrafını çepeçevre kuşatırlardı. O Sahâbîlerden biri, nereye gitse arkasından gelen küçük oğlunu önüne oturtarak Resûl-i Ekrem'i dinlerdi.

Birgün bu çocuk öldü. Babası "oğlumu hatırlayarak üzülüp etrafı rahatsız ederim" diye Hz. Peygamberin meclisine gelmez oldu. Resûl-i Ekrem onun yokluğunu hissedince,
- "Falanı aranızda niçin göremiyorum ?" diye sordu.
- "Ey Allah'ın Elçisi ! Her zaman onun yanında gördüğümüz oğlu öldü" dediler.

Hz. Peygamber (a.s.m) o Sahâbîyi bulup çocuğunu sordu. Dertli baba yavrusunun öldüğünü söyleyince, Resûl-i Ekrem ona başsağlığı diledi, sonra da kendisini şöyle teselli etti:

- "Söyle bakalım! Vefat eden çocuğunun, yaşadığın sürece hep senin yanında bulunmasını mı; yoksa yarın Cennetin hangi kapısına gidersen, onun senden önce koşup kapıyı açarak "Buyur babacığım!" demesini mi isterdin?"

O Sahâbî,
- "Ey Allah'ın Elçisi! Elbette onun benden önce koşup Cennetin kapısını açmasını isterdim" deyince, Resûl-i Ekrem,
- "Öyleyse istediğin olacak" buyurdu.

Nesâî, Cenâiz 120.

molla_zehra

Well-known member
***Her Gün Bir Hadis***

SADAKARRASULULLAH..._________________________________________________Ebü Hüreyre radıyallahu anh'den rivayet edildiğine göre, Rasülullah sallallahu aleyhi ve sellem:

"Müflis kimdir, biliyor musunuz?" diye sordu. Ashab:

- Bizim aramızda müflis, parası ve malı olmayan kimsedir, dediler. Rasülullah sallallahu aleyhi ve sellem:

"Şüphesiz ki ümmetimin müflisi, kıyamet günü namaz, oruç ve zekat sevabıyla gelip, fakat şuna sövüp, buna zina isnad ve iftirası yapıp, şunun malını yiyip, bunun kanını döküp, şunu dövüp, bu sebeple iyiliklerinin sevabı şuna buna verilen ve üzerindeki kul hakları bitmeden sevapları biterse, hak sahiplerinin günahları kendisine yükletilip sonra da cehenneme atılan kimsedir" buyurdular.[1]

(müslim)

TaLHa

Nur-u Aynım
Yönetici
***Her Gün Bir Hadis***

HTML:

<html><head><meta http-equiv="Content-Type" content="text/html; charset=iso-8859-9">
<title>Resulullah.org</title><style type="text/css">

</style></HEAD><body bgcolor="#990000">
<table width="400" border="0" align="center" cellpadding="0" cellspacing="0" bgcolor="#FFFFFF" style="border:1px #F59369 solid ">
<tr><td width="199" height="64" valign="top">[img]http://www.resulullah.org/images/logo.gif[/img]</td>
<td width="201" rowspan="2" valign="top">[img]http://www.resulullah.org/images/res_10.gif[/img]</td></tr>
<tr><td height="146" valign="top" style="padding:10px " align="center">
<font face="Tahoma" style=" font-size:14px " color="#990000">[b]Ebu Hureyre´den: 

"Pazartesi ve perşembe günleri ameller Allah´a sunulur. Allah´a şirk koşmayan bütün kulları, Allah o gün affeder.

Ancak kendisiyle, kardeşi arasında kin ve düşmanlık bulunan kimse affa uğramaz.

Ve meleklere:

- Bu iki kişiyi birbirleriyle barışıncaya kadar kendi hallerine bırakınız, buyurur."

(Müslim/Birr 36; Ebu Davud/Edeb 55; Tirmizi/Birr 76)

[/b]</font>

<font face="Tahoma" style=" font-size:11px " color="#000000">Bu hadiste kalbinde kin ve düşmanlık taşıyan kimselerin hiçbir şekilde Allah´ın affına nail olamıyacaklarına işaret vardır.

Anlaşılan o ki, Allah´ın rahmeti şirk koşanlar hariç bütün günahkârları kapsadığı halde, kalbi kin ve düşmanlık dolu, barışmaya karşı kişileri de af  kapsamı dışında bırakmaktadır.</font>
</td></tr><tr align="center">
<td height="20" colspan="2">[url="http://www.resulullah.org"]
<font face="Tahoma" style=" font-size:10px " color="#EE5208">Resulullah.org</font>[/url]</td></tr></table>