Hadis

*Ramazan*

Member
İbni Amr'dan (r.a.) rivâyetle:
Şüphesiz içinizden bana en sevimli olan, ahlâkı en güzel olandır.

Buharî, Fezâilü'l-Kur'ân: 27; Menakıb: 23; Tirmizî, Birr:71.

*Ramazan*

Member
İbni Abbas'tan (r.a.) rivâyetle:
Başkasının kusurlarını anlatmak istediğinde hemen kendi kusurlarını hatırla.

Rafii'nin Tarih-i Kazvin'inden.

*Ramazan*

Member
Hz. Ebü Hüreyre (radıyallâhu anh) anlatıyor: "Hz. Peygamber (aleyhissalâtu vesselâm)'in şöyle söylediğini işittim:

"Sizden birinizin kapısının önünden bir nehir aksa ve bu nehirde hergün beş kere yıkansa, acaba üzerinde hiç kir kalır mı, ne dersiniz?"

"Bu hal, dediler, onun kirlerinden hiçbir şey bırakmaz!" Aleyhissalâtu vesselâm:

"İşte bu, beş vakit namazın misalidir. Allah onlar sayesinde bütün hataları siler" buyurdu.

Buhâri, Mevâkît 6; Müslim, Mesâcid 282, (666); Tirmizî, Emsâl 5, (2872); Nesâî, Salât 7, (1, 231); Muvatta, Sefer 91, (1,174).

*Ramazan*

Member
Ebu'd Derda'dan (r.a.) rivâyetle:
Yüce Allah şöyle buyuruyor: "Benimle cin ve insanların durumu çok acâiptir: Ben yaratıyorum, başkasına kulluk yapılıyor. Ben rızıklandırıyorum, başkasına şükrediliyor."

Beyhaki'nin Şi'bü'l-Îman'ından

*Ramazan*

Member
Allah'tan başka hiçbir ilâh yoktur; O birdir. Allah bir olur; ortağı yoktur. Mülk Onundur. Ezelden ebede her türlü hamd ve övgü, şükür ve minnet Ona mahsustur ve Ona lâyıktır. Hayatı veren ve devam ettiren yine Odur. Ölümü de yaratan ve bâkî âleme alan Odur. O ezelî ve ebedî hayat sahibidir. Her hayır Onun elindedir; yapılan her hayrı da kaydeder ve karşılığını verir. Herşeye gücü yeter ve hiçbir şey Ona ağır gelmez. Dönüş yalnız Onadır.

(Buhârî, Ezan: 155, Teheccüd: 21; Müslim, Zikir: 28, 30; Ebû Dâvud, Vitr: 24.)

*Ramazan*

Member
En güçlünüz öfkelendiğinde kendisine hâkim olandır. En yumuşak huylunuz intikama gücü yettiği halde affedendir.

Camiüssağir, Hadis:612

*Ramazan*

Member
Ebû Derdâ'dan (r.a.) rivayetle:
Ümmetim hakkında üç şeyden korkuyorum: (1) âlimin hatâsı, (2) münâfıkın Kur'ân'i âlet ederek mücâdeleye kalkması, (3) kaderin inkâr edilmesi.

Camiüssağir

*Ramazan*

Member
"Rıza gözü, ayıplara karşı kördür. Kem göz ise kusurları araştırır."

Ali Mâverdî, Edebü’d-Dünyâ ve’d-Dîn, s.10; Dîvânü’ş-Şâfiî, s.91.

Son düzenleme:

*Ramazan*

Member
İbni Ömer (r,a.) rivayet ediyor:
Birbirinizi affediniz ki, aranızdaki kin ve düşmanlıklar kalksın

Camiu's-Sagir - [3:249, Hadîs No: 3309]

*Ramazan*

Member
Ebû Hüreyre'den (r.a.) rivayetle Resûl-ü Ekrem Efendimiz (a.s.m.) şöyle buyurmuşlardır:
Genişlikte taat ve şükürle kendini Allah'a tanıt ki, O da sıkıntı anında yardımına koşmakla seni tanısın.

Camiu's-Sagir - 1785. [3:251, Hadîs No: 3317]

*Ramazan*

Member
Ebu'd-Derda'dan (r.a.) rivayet ediyor:
Gücünüzün yettiği kadar gönlünüzü dünya kaygılarından boşaltınız. Çünkü, kimin en büyük kaygısı dünya ise, Allah onun meşguliyetini arttırır, fakirliği gözünün önüne diker. Kimin en büyük kaygısı âhiret ise Allah onun işini toparlar, gönlünü zengin eder. Kim bütün gönlüyle Allah'a yönelirse, Allah mü'minlerin kalblerini sevgi ve şefkatle ona doğru koşturur. Bizzat Allah da her hayrı en sür'atli bir şekilde ona yetiştirir.

Camiu's-Sagir - 1795. [3:261, Hadîs No: 3343]

*Ramazan*

Member
Ebû Âmir es-Sekûnî (r.a.) rivayet ediyor:
Kimsenin görmediği yerde de açıkta yaptığın salih amelin aynısını yapman iyiliğinin eksiksiz oluşuna delildir.

Camiu's-Sagir - 1805. [3:267, Hadîs No: 3360]

*Ramazan*

Member
Enes (r.a.) rivayet ediyor:
Şu üç şey kimde bulunursa o kişi îmanın tadına erer: Allah ve Resulünün kendisine herşeyden daha sevimli olması, sevdiğini sırf Allah için sevmesi, Allah kendisini küfürden kurtardıktan sonra, tekrar küfre dönmekten ateşe atılacakmışcasma nefret etmesi.

Camiu's-Sagir - 1832. [3:286, Hadîs No: 3415]

*Ramazan*

Member
Hz.Enes (radıyallahu anh) anlatıyor: Resûlullah (aleyhissalâtu vesselâm) buyurdular ki: "İnsanoğlunun herbiri hatakârdır. Ancak hatakârların en hayırlısı tevbekâr olanlarıdır."

Tirmizî, Kıyâmet 50, (2501); İbnu Mâce, Zühd 30, (4251).

*Ramazan*

Member
Ebû Hüreyre'den (r.a.) rivayetle Peygamber Efendimiz (a.s.m.) şöyle buyurmuşlardır:
Üç kimse vardır ki, imanları kemâle ermiştir: Allah yolunda hiçbir kınayıcının kınamasından korkmayan kimsenin. Amelinde asla gösteriş yapmayan kişinin ve biri dünya diğeri âhiretle ilgili iki işle karşılaştığında âhirete âit olanı dünya işine tercih edip onu yapan kimsenin.

Camiu's-Sagir - 1884. [3:320, Hadîs No: 3506]

*Ramazan*

Member
îbni Abbas'dan (r.a.) rivayetle:
İnsanların övgüsüne olan düşkünlük kişiyi kör ve sağır eder.

Camiu's-Sagir - 1944. [3:369, Hadîs No: 3663]

*Ramazan*

Member
Ebû Ümâme (r.a.) rivayet ediyor:
Siz Allah'ı kullarına sevdirin ki, Allah da sizi sevsin.

Camiu's-Sagir - 1947. [3:371, Hadîs No: 3670]

*Ramazan*

Member
Ebû Râfi'den rivayetle Peygamber Efendimiz (a.s.m.) şöyle buyurmuşlardır:
Senin vasıtanla Allah'ın bir kişiye hidâyet vermesi, senin için üzerine güneşin doğup battığı herşeyden daha hayırlıdır.

Camiu's-Sagir - 3203. [5:259, Hadîs No: 7219]

*Ramazan*

Member
Enes'den (r.a.) rivayetle:
Benim oyun ve oyalanma ile ilgim yok, oyun ve oyalanmanın da benimle ilgisi yok. Benim boş işle ilgim yok, boş işin de benimle ilgisi yok.

Camiu's-Sagir - 3211. [5:265, Hadîs No: 7241]

Enes (r.a.) Peygamber Efendimizin (a.s.m.) şöyle buyurduklarını rivayet ediyor:
Benim dünya ile, dünyanın da benimle ilgisi yok. Kıyamet koşarak gelirken ben gönderildim.

Camiu's-Sagir - 3212. [5:265, Hadîs No: 7242]