Hadis

*Ramazan*

Member
îbni Ömer'den (r.a.) rivayetle:
Allah, insanoğluna ancak korktuğu kimseleri musallat eder. Eğer insanoğlu Allah'tan başkasından korkmazsa hiç kimseyi ona musallat etmez, insanoğlu, ümit bağladığı kimseye havale edilir. Eğer Allah'tan başkasına ümit bağlamazsa, Allah da onun işini kendi üzerine alır, başkasına havale etmez.

Camiu's-Sagir - [3:7, Hadîs No: 2609]

*Ramazan*

Member
Enes (r.a) rivayet ediyor ki:
Şaşırtıcı derecede büyük iftiranın ne olduğunu biliyor musunuz? Aralarını bozmak için insanlar arasında söz taşımaktır.

Camiu's-Sagir - [1:114, Hadîs No: 106]

*Ramazan*

Member
Âişe (r.a.) rivayet ediyor:
Eğer bir günah işlemişsen Allah'tan bağışlanma dile ve Ona tevbe et. Şüphesiz günahtan tevbe, kalbin pişmanlığı ve dilin Allah'tan bağışlanma dilemesidir.

Camiu's-Sagir - [3:35, Hadîs No: 2678]

*Ramazan*

Member
Muâz (r.a.) rivayet ediyor ki:
Allah'ın en çok buğzettiği yaratık îman edip sonra- küfre giren kimsedir.

Camiu's-Sagir - [1:79, Hadîs No: 54]

*Ramazan*

Member
Atâ bin Ebî Müslim rivayet ediyor:
Allah'ı an. Çünkü bu yapmak istediğin işte senin için yardımcıdır.

Camiu's-Sagir - [1:456, Hadîs No: 902]

*Ramazan*

Member
Abbas (r.a.) rivayet ediyor:
Kul, Allah korkusundan dolayı ürperdiğinde, kuruyan ağaç yaprakları döküldüğü gibi günahları dökülür.

Camiu's-Sagir - [1:292, Hadîs No: 468]

*Ramazan*

Member
îbni Abbas (r.a.) rivayetle Peygamberimiz (a.s.m.) şöyle buyurmuştur:
İyice bildiklerinizin dışında benden söz nakletme konusunda Allah'tan korkun. Kim ki, bile bile benim söylemediğim bir sözü söyledi diye benim adıma yalan konuşursa Cehennemdeki yerine hazırlansın. Kim ki, Kur'ân hakkında kendi şahsî görüşüyle söz söylese Cehennemdeki yerine hazırlansın.

Camiu's-Sagir - [1:132, Hadîs No: 133]

*Ramazan*

Member
Enes (r.a.) Peygamber Efendimizin (a.s.m.) şöyle buyurduğunu rivayet ediyor:
Dikkat ve temkinle hareket etmek Allah'tan, acelecilik ise şeytandandır.

Camiu's-Sagir - [3:277, Hadîs No: 3390]

*Ramazan*

Member
Îbni Mes'ud'dan (r.a.) rivayetle Peygamber Efendimiz (a.s.m.) şöyle buyurmuşlardır:
Kalbler kendisine iyilik yapanı sevecek, kötülük yapana ise buğze-decek şekilde yaratılmıştır.

Camiu's-Sagir - [3:344, Hadîs No: 3580]

*Ramazan*

Member
İbni Ömer (r.a.) rivayet ediyor:
Ey Ademoğlu! Sana kafi gelecek nimetler varken, seni azdıracak şeyleri istiyorsun.
Ey Ademoğlu, ne aza kanaat ediyorsun; ne de çoğa doyuyorsun.

Beyhaki'nin Şi'bü'l-İman'ı ve İbni Adiyy'in El-Kamil'in den.

*Ramazan*

Member
Ammar,dan (r.a.) rivâyetle:
Öğüt verici olarak ölüm yeter. Zenginlik olarak da kuvvetli îman sahibi olup Allah'a tam itimad etmek yeter.

Tabeânî'nin Kebîr'inden

*Ramazan*

Member
İbni Mes'ud (r.a.) rivayet ediyor:
Kıyâmet yaklaştı. Halbuki insanlar dünyaya karşı ancak hırslarını artırıyorlar, Allah'tan da uzaklaşıyorlar.

Hâkim'in Müstedrek'inden.

*Ramazan*

Member
Ebû Hureyre (r.a.) rivâyet ediyor:
Allahu Taâlâ şöyle buyurdu: "Zamanı yaratıcı kabul edip ona söven Âdemoğlu, Beni öfkelendirir. Yaratıcı zaman değil, Benim. Her iş Benim elimdedir. Gece ve gündüzü Ben Döndürürüm."

Buharî, Tefsir-i Sûre: 45; Tevhid: 35; Edeb: 101; Müslim, Elfaz:1-5;
Ebû Davud, Edeb: 169; Müsned, 2:238.

*Ramazan*

Member
Ebû Hureyre'den (r.a.) rivâyetle:
Allahu Taâlâ şöyle buyuruyor: "Benim hiçbir ortaklığa ihtiyacım yoktur. Kim ki yaptığı işte başkasını Bana ortak koşarsa, Ben o ortaklıktan çekilir, onu ortağıyla baş başa bırakırım."

Müslim, Zühd: 46; İbni Mâce, Zühd: 21.

*Ramazan*

Member
Hasan-ı Basrî'den rivayetle:
Musa (a.s.): "Ey Rabbim! Âdem Âleyhisselâm Sana nimetlerinin şükrünü nasıl yerine getirdi?" diye sordu. Allah, "Bunların benden geldiğini bildi. İşte bu onun şükrü oldu." diye cevap verdi.

Hakîm'den.

*Ramazan*

Member
Hz. Ebü Hüreyre (radıyallâhu anh) anlatıyor:
"Resülullah (aleyhissalâtü vesselâm) buyurdular ki: "Allah celle şânühü mahlukâtın olmasına hükmettiği zaman -Müslim'in rivâyetinde: "Allah mahlükâtı yarattığı zaman"- yanında bulunan, Arş'ın gerisindeki bir kitaba şunu yazdı: "Muhakkak ki rahmetim gazabıma galebe çalmıştır."

Buhâri, Tevhid 15, 22, 28, 55, Bedi'ül'-Halk 1; Müslim, Tevbe 14, (2751); Tirmizi, Daavat 109, (3537).

*Ramazan*

Member
Hz. Ömer radıyallahu anh anlatıyor: "Resûlullah aleyhissalatu vesselâm buyurdular ki:
"Ameller niyetlere göredir. Herkese niyet ettiği şey vardır. Öyleyse kimin hicreti Allah'a ve Resülüne ise, onun hicreti Allah ve Resülünedir. Kimin hicreti de elde edeceği bir dünyalığa veya nikâhlanacağı bir kadına ise, onun hicreti de o hicret ettiği şeyedir."

Buhâri, Bed'ü'l-Vahy 1, Itk 6, Menâkıbu'l-Ensâr 45, Nikâh 5, Eymân 23, Hiyel 1; Müslim, İmâret 155, (1907); Ebu Dâvud, Talâk 11, (2201); Tirmizi, Fedâilu'I-Cihâd 16, (1647); Nesâî, Tahâret 60, (1, 59, 60).

*Ramazan*

Member
Hasan bin Ali (r.a.) rivâyet ediyor:
Kin ve hased, ateşin odunu yakıp kül ettiği gibi sevapları yer bitirir.

İbni Sasarî'nin Emaliye'sinden