Giybet

VUSLAT

Well-known member
CEHENNEME İLK GİRECEKLER

Allahu Teala, Musa (as)’a: “cennete en son girecek olan gıybetten tevbe edenlerdir. Cehenneme ilk girecekler de gıybete devam edenlerdir” diye vahyetmiştir.

Menkıbeler, s:43
Allah(c.c.) muhafaza buyursun inşaAllah...:016:
insan gıybet ettiği zaman şeytan o kişinin ağzına bal sürermiş...
o gıybet orada tatlandı mı, insanın konuştukça konuşası gelirmiş...
gıybet etmeye başlarsak hemen önce besmele çekmeliyiz, şeytanı uzaklaştırmak için, sonrada tövbeyi istiğfar etmeliyiz...

ReþHa2

Well-known member
Arkadaşlarla bir kampanya başlattım her gıybet yapıldığında para topluyorum
Allahım bir görseniz gıybet yaptıktan sonra nasıl lafı çeviriyorlar çok komik:)
''Yooo ben aslında öyle demedim yanlış anlaşıldı,ben o şahsı çok beğendim o yüzden öyle dedim''

NURSİMA

Well-known member
Paylaşım için ALLAH(cc) razı olsun ...

“Gıybet odur ki, gıybet edilen adam hâzır olsa idi ve işitse idi, kerâhet edip darılacaktı. Eğer doğru dese, zaten gıybettir. Eğer yalan dese; hem gıybet hem iftiradır. İki katlı çirkin bir günahtır.” (22. Mektup)

"Düşmanıma gıybetle ceza vermekten nefsimi yüksek tutuyorum ve tenezzül etmiyorum. Çünkü gıybet; zayıf, zelil ve aşağıların silâhıdır."
(Bediüzzaman Said Nursi)

Haris el-Muhasibî şöyle ifade eder:

“Arkadaşlar değişik tiplerde olurlar. İblis, senin çoğu zaman dikkatli ve havf sahibi olduğunu, gıybet, yalan ve benzeri şeylerden nefret ettiğini, onlardan çekindiğini bilince, arkadaşına hemen bu tür şeylerle süslü laf yaptırmaz. Allah'ı zikredip, ünsiyet kuruncaya kadar sizi baş başa bırakır. Sonra fuzuli laf etmeyi, dünya ile sükunet bulmayı güzel, hoş gösterir. Buna dalınca, gıybet ve yalanı süsleyip güzel gösterir.” (Kalb hayatı 2/335

ReþHa2

Well-known member
NURSİMA;118930 [B' Alıntı:
[/B]Haris el-Muhasibî şöyle ifade eder:

“Arkadaşlar değişik tiplerde olurlar. İblis, senin çoğu zaman dikkatli ve havf sahibi olduğunu, gıybet, yalan ve benzeri şeylerden nefret ettiğini, onlardan çekindiğini bilince, arkadaşına hemen bu tür şeylerle süslü laf yaptırmaz. Allah'ı zikredip, ünsiyet kuruncaya kadar sizi baş başa bırakır. Sonra fuzuli laf etmeyi, dünya ile sükunet bulmayı güzel, hoş gösterir. Buna dalınca, gıybet ve yalanı süsleyip güzel gösterir.” (Kalb hayatı 2/335

Allah razı olsun çok önemli bir konu bu şeytanın oyunları çok çeşitli Allah'a sığınmak gerekiyor.

Bezminur

Well-known member
ALLAH CC. razı olsun kardeşler ne yazık ki dilimizi gıybet konusunda susturamıyoruz:( Çok güzel yazılar ve mesajlar vardı bir çoğunu not aldım hakkınızı helal ediniz...