Evlenemyen kızlar ve erkekler..

deli_poyraz

Active member
unutmaki ölüm her an gelebilir, yarın o adam için geç kalmış olabiliriz.. neyse hayrlı geceler...
sizede iyi geceler. gene bekleriz.

ben ölümün hidayete engel olduğunu düşünmüyorum.
bir kafir kafir olarak ölürse bu ebedide yaşasaydı kafirdi. buna göre, varsa hidayet gelir. ölüm hidayeti engellemez.
Rabbin kullara zulmedecek değildir.fussilet 46,

Niçün

Member
Ben yeni üye oldum sitenize. Googlede arama yaparken çıktı.
Şimdi bu konu hakkında çok şeyler yazmışsınız. Ben de bu konuda kendimce muzdaribim.

Ben dindar birisi hiç değilim ama bir dindar ve tesettürlü kızın peşinden çok koştum ama bana yüz vermedi. Ben gayet ciddiydim kesinlikle bir art niyet yoktu. Reddedilmemin sebebi de benim dini yönümmüş. Başka bir sebep yokmuş yani? Niçün böyle ama? Açıkca söylüyorum; din ile hiç alakam yoktur ama dindarlara karşı da aksi bir tavrım yoktur.

Lafı kısa kesiyorum: Ben ne yapayım şimdi?

Ben bu işe çok bozuldum.

Elif_Gibi

Well-known member
Şimdi bu konu hakkında çok şeyler yazmışsınız. Ben de bu konuda kendimce muzdaribim.

Ben dindar birisi hiç değilim ama bir dindar ve tesettürlü kızın peşinden çok koştum ama bana yüz vermedi. Ben gayet ciddiydim kesinlikle bir art niyet yoktu. Reddedilmemin sebebi de benim dini yönümmüş. Başka bir sebep yokmuş yani? Niçün böyle ama? Açıkca söylüyorum; din ile hiç alakam yoktur ama dindarlara karşı da aksi bir tavrım yoktur.

Ben bu işe çok bozuldum.

insanın kendi gibi düşünen kendi gibi yaşayan ve kendi gibi inandıklarını uygulayan birini istemesi ve öyle olmayan birini reddetmesi çok doğal nesini anlayamadınız?

ARZ1

Active member

Ben bu işe çok bozuldum.

bu konuya atalarımdan bir cevap vereyim
davul bile dengi dengine...

kişilik açısından bir noksanlığınız olmasa bile herkez kendi düşüncesine denk biriyle yaşamak ister...

senin bu isteğin deniz baykalla tayyip erdoğanın anlaşmasından bile zor...

Niçün

Member
insanın kendi gibi düşünen kendi gibi yaşayan ve kendi gibi inandıklarını uygulayan birini istemesi ve öyle olmayan birini reddetmesi çok doğal nesini anlayamadınız?
Sayın Elif_gibi;

tamam da, ben ona evlenme teklif etmiştim. Çok ciddiydim yani... Aynı iş yerinde çalıştığımız için tanıyorduk. Onun dini hassasiyetini bildiğim için günümüz de çıkma denilen tarzda bir taklaşım da sergilemedim, gayet kibar ve medenice iletişim yolları kullandım... Onun bir arkadaşı aracılığıyla bu teklifi yinelemiştim ama aldığım cevap şöyleydi: '' İyi hoş bir insan ama galiba ateist, onunla aynı havayı solumam bile yanlış aslında'' demiş...

Kafama bir sopa yemiş gibi oldum anlayacağınız. İki gün boyunca evden dışarı çıkmadım bu cevap üzerine. Aslında ateist değilim ben ama dini yönüm yoktur diyeyim sizlere. Hiç ateistim falan da demedim bir yerlerde.

Ya aslında hak verdim biraz ama içime oturdu işte anlayın. Yani bu kadar mı kötüymüşüm ki? Hem iyi hoş bir insan diyor hem de sanki öcüymüşüm gibi söz söylüyor.

Sizler kafa olarak Ona yakınsınız işte. Geldim içimi döktüm:(

Niçün

Member
bu konuya atalarımdan bir cevap vereyim
davul bile dengi dengine...

kişilik açısından bir noksanlığınız olmasa bile herkez kendi düşüncesine denk biriyle yaşamak ister...

senin bu isteğin deniz baykalla tayyip erdoğanın anlaşmasından bile zor...
Anlıyorum sizi sayın ARZ ama ben o kişi ile kısa sayılmayacak bir zaman aynı yerde çalıştım. Çok samimi olmasak da o kişi bana karşı olumsuz fikirler de değildi. Yani birçok defa da (bunu söylemek istemem ama) bazı konularda yardım istedi benden ve bunu da benden istemesinin sebebi o yardımı yapacak en uygun kişi olarak beni gördüğündendi. Kendisi bunu ima ediyordu çünkü. Çok zoruma gitti kısacası çok...

Elif_Gibi

Well-known member
Sayın Elif_gibi;

tamam da, ben ona evlenme teklif etmiştim. Çok ciddiydim yani... Aynı iş yerinde çalıştığımız için tanıyorduk. Onun dini hassasiyetini bildiğim için günümüz de çıkma denilen tarzda bir taklaşım da sergilemedim, gayet kibar ve medenice iletişim yolları kullandım... Onun bir arkadaşı aracılığıyla bu teklifi yinelemiştim ama aldığım cevap şöyleydi: '' İyi hoş bir insan ama galiba ateist, onunla aynı havayı solumam bile yanlış aslında'' demiş...

Kafama bir sopa yemiş gibi oldum anlayacağınız. İki gün boyunca evden dışarı çıkmadım bu cevap üzerine. Aslında ateist değilim ben ama dini yönüm yoktur diyeyim sizlere. Hiç ateistim falan da demedim bir yerlerde.

Ya aslında hak verdim biraz ama içime oturdu işte anlayın. Yani bu kadar mı kötüymüşüm ki? Hem iyi hoş bir insan diyor hem de sanki öcüymüşüm gibi söz söylüyor.

Sizler kafa olarak Ona yakınsınız işte. Geldim içimi döktüm:(

güzel kardeşim
size kötü dememiş
öcü dememiş
sadece kendi görüşlerinde inançlı biriyle evlenmek istemiş
ki bu son derece normaldir
şuan ona karşı olan sevginizden ötürü aradaki görüş farklılığını takmıyor ve aynı tavrı bekliyor olabilrsiniz
ama aşk çok uzun süren bişey değil ve bi zaman sonra insanlar brbirlerine aşkla bakmak yerine birlikte aynı yöne bakmayı tercih ediyorlar...siz anyaya o konyaya bakarken mutlu olabilicenizi mi sanıyorsunuz?
bilmem anlatabiliyor muyum?

Niçün

Member
güzel kardeşim
size kötü dememiş
öcü dememiş
sadece kendi görüşlerinde inançlı biriyle evlenmek istemiş
ki bu son derece normaldir
şuan ona karşı olan sevginizden ötürü aradaki görüş farklılığını takmıyor ve aynı tavrı bekliyor olabilrsiniz
ama aşk çok uzun süren bişey değil ve bi zaman sonra insanlar brbirlerine aşkla bakmak yerine birlikte aynı yöne bakmayı tercih ediyorlar...siz anyaya o konyaya bakarken mutlu olabilicenizi mi sanıyorsunuz?
bilmem anlatabiliyor muyum?
Ya tamam da illa namaz mı kılmalıydım ki? Tamam haklı o. Yani kabul ediyorum ama benim kendimce olan düşünceme göre mazareti gereksiz gibiydi geldi..Neyse sizin konuyu saptırmayayım.

Az önce bu konunun önceki sayfalarına baktım sanırım atesit birisi de girmiş, yazmış birşeyler.

Açıkcası ben konuyla ilgilenmedim. Kendi derdimi yazdım.

Bence kapalı kız açık kız ayrımı hoş değildir. Benim evleneceğim kişi -ki ben de dindar bir erkek değilim- kapalı da olabilir açık da, yeter ki anlaşabilelim.

Yani kız kızdır, kapalısı da açığı da sonuç olarak insan ve bayandır. Diğeri kişinin kişisel tercihidir. Açık bir bayanla evlenecek olsam eğer kapanacaksın gibi bir yaklaşım sergileyemeyeceğim gibi kapalı bayana da açılacaksın demem/diyemem...

Eğer bir erkek bir bayanın giyimine göre etkileniyorsa bunda bir sorun var demektir. Ayrıca bu yüzeyselliğin de en belirgin örneği olur. Ve yüzeysel bir etkilenmeyle gelen evlilik de o yüzeyselliğin kaybolmasıyla söner ve ya biter.

hknco

Well-known member
Bir kere koca karısından sorumludur.

Koca karısını boşlayamaz bana ne diyemez.

Hadis i şerifte de anlatıldığı gibi kadın da erkek de çobandır ve aileyi toparlamak ve korumak durumundadır.

Kimse kapanmak ya da açılmak tercihimdir de diyemez. Kapananlar veya olması gibi örtünenler. Kendi tercihleri takvaya girmezler. Allah cc istedi diye takvaya girerler veya örtünürler emredilen şekilde.

Mesela şu kesindir. Başımı açarım kimse karışamaz karışır Allah cc karışır mühlet bitince.

Allah cc herkese hayırlı bir zevc ve zevce nasip etsin.

İslam da evlilik bellidir. Küfüv dikkat isteyen bir husustur. Mesela hiç teheccüdü kaçırmayan bir insan bar bar gezen bir kadınla aynı yastığa baş koyduğunda içki onu rahatsız etmez mı? Uçmamak lazım sünneti seniyyeye uygun evlenmek lazım. Ama olur evlenir katlanır o hanımın gerçekten hakiki imanına vesile olur bu da güzel.

son olarak şunu yazıyorum.

Ne mutlu o kocaya ki; kadınının diyanetine bakıp taklid eder, refikasını hayat-ı ebediyede kaybetmemek için mütedeyyin olur.

Bahtiyardır o kadın ki; kocasının diyanetine bakıp "ebedî arkadaşımı kaybetmeyeyim" diye takvaya girer.

garip bir konu bu ....

Ama kimse beni ilgilendirmez diyemez. Konuşurken dikkatli olmak lazım konuşmaları değil ilmihalleri ve Kuranı referans almak lazım.

Yaptığım günah ama yapıyorum demek günah.

Ama açık ayetleri inkar Allah cc korusun imansızlık göstergesidir.

Allah'cc ın gönüllere eşlere birbirlerine alaka için düşürdüğü hissi kavli hale getirip onun helal dairesinin sınırlarında meşgul olmak da bir bakıma vacib sevabı kazandırabilir.

İnşallah niyet halis olsun...

Huseyni

Müdavim
Bahsettiğiniz dindar bir bayansa, dindar olmayan biriyle evlenmemeyi tercih etmekle en güzelini yapmış. Ayrıntıları burda paylaşmaya gerek yok. İslam'da evlilik konusunda ölçüler bellidir. Sizin için her ne kadar iyi birisi diyorsa da, dindar olmadığınız için sizi reddediyorsa bu kararında isabet etmiş.

Niçün

Member
Bahsettiğiniz dindar bir bayansa, dindar olmayan biriyle evlenmemeyi tercih etmekle en güzelini yapmış. Ayrıntıları burda paylaşmaya gerek yok. İslam'da evlilik konusunda ölçüler bellidir. Sizin için her ne kadar iyi birisi diyorsa da, dindar olmadığınız için sizi reddediyorsa bu kararında isabet etmiş.
Peki anlıyorum ama satır aralarında bir aşağımananın kokusunu alıyorum bu iletinizden.

Ben bu ayrımın sebebini çok merak ediyorum. Dindar olmayan ve dindar olan ayrımı neyse de bu kapalı-açık mevzusu fazla anlamsız gibi.

Sizlerden herhangi bir tepki görmemek için birşeyler yazmak istemiyorum çünkü burası dini bir forum, ne işin var burada, bizim içimizde, diyebilme olasılığınız çok yüksek, ki böyle bir tepki durumunda hak veririm size, söylecek sözüm de kalmaz.

Yalnız, çok koyusunuz, bu koyuluk sadece sizlere has değil, toplumdaki diğer gruplarda da var.

Açıkca söyleyeyim de sizleri yanıltmayayım: Ben müslüman değilim, daha doğrusu hiç bir dine bağlı değilim. Yalnız ateist değilimdir ben. Ben Tanrı'nın varlığına inanırım. O kadar.

Bu durumda sizlerin yani koyu dindarların ve diğer müslümanların yani sizler gibi koyu olmayanların arasındaki kavgalara, çekişmelere pek anlam veremiyorum. Kol kırılır yen içinde kalır, diye bir söz vardır. Sizler yani Türkiyedeki müslümanlar da benim milletimi teşkil ediyorsunuz. Aranızdaki bu husumete varan olaylar ne yalan söylim, beni üzmekte.

Dininize tabi değilim ama sizlerin bu durumu yakışsız gibi bence...

Milletimizde, inatlıkta ısrar etme gibi kötü bir huy vardır. Sizlerin kavgaları aranızdaki birbirinize karşı olan saygıyı azaltmakla beraber, husumete kadar gidiyor. Bu durumda da her iki tarafın bireyleri birbirlerinin iyi olan yönlerini dahi istemeyerek de olsa kabul edemez hale geliyor. Geri adım atmak- doğru bir hamle olsa bile bazan- sözkonusu dahi olmuyor.

sizlerin karşısında olan kesime de söylüyorum: Yapmayın, biraz anlayışlı olun. Ülke ve toplum olarak zarar görüyoruz. Herkes nasıl isterse yaşasın ama yaşayış tarzı bir diğerine etki etmesin ve bir diğerinin yaşamasına mani olmasın yeter.

Umarım bana kelimeleri silah yapıp saldırmazsınız.

Huseyni

Müdavim
Peki anlıyorum ama satır aralarında bir aşağımananın kokusunu alıyorum bu iletinizden.

Yok yanlış anlamışsınız, aşağılama ne demek. Yaptığımız İslamda olan bir tercihin doğruluğunu anlatmaktı sadece Evlilikte Erkekte Aranacak Vasıflar ve ayrıntılara girmemeyi tavsiye ettik. Bundan aşağılama anlamı nasıl çıkar ki ?

Sizlerden herhangi bir tepki görmemek için birşeyler yazmak istemiyorum çünkü burası dini bir forum, ne işin var burada, bizim içimizde, diyebilme olasılığınız çok yüksek, ki böyle bir tepki durumunda hak veririm size, söylecek sözüm de kalmaz.

Yalnız, çok koyusunuz, bu koyuluk sadece sizlere has değil, toplumdaki diğer gruplarda da var.

Açıkca söyleyeyim de sizleri yanıltmayayım: Ben müslüman değilim, daha doğrusu hiç bir dine bağlı değilim. Yalnız ateist değilimdir ben. Ben Tanrı'nın varlığına inanırım. O kadar.

Kardeş, üyeliğiniz hayırlı olsun ve hoşgelmişsiniz. Sitemiz İslami bir sitedir ve herkesin (inançlı-inançsız) istifadesine açıktır. Yani burda bulunmanızın sakıncası yok bizim için. Fakat paylaşımlarda dinimizin hükümleri geçerlidir. Ve bunları anlatmak, paylaşmak bizim görevimiz.

Selamette kalın.