pantolon

müslüman kadýn pantolon(hatlarý belli etmeyen,bol) giyebilirmi?

• Kullanılan toplam oy
    109

Berrin1

Member
hazmolunmayan ilim telkin edilmemeli..
ustad...
islamiyet cevresi oyle genismi ..hopla zipla ne yaparsan yap kilifina uydur oylemi :eek:bicare hakikat bicare ellerde nasil kiymetsiz oluyor ...el insaf ....
misalde cennetten ustelik.halbuki ALLAH ve RESULU sizden oncekilerin cektigini cekmedikce cennete giremezsiniz diye buyuruyorken ve hz.Ustad cennet ucuz degil derken.. birde pantolonu giyenleri tebrik mi edelim :confused:
bugun hanimlarin tesettur sekli islama uygundur diyen biri varmi bilemiyorum ama elimizden geldigi kadar kapaniyoruz dersek bu yerinde olur.
her nedense, dinimizin cevaz vermedigi bir hususu elimizin tersiyle itip ondan rahatlikla kurtulamiyoruz, bunun yerine hep ufak tefek oneri ve kiliflarla hatta bazen bin dereden su getirerek yaptigimizi hakli cikarmaya calisiyor durumu masum bir cerceveye oturtmak icin cabaliyoruz
kot olmayan pantolonun giyilmesi caizdir yok efendim dar degilse giyilebilir, pantalonun ustune dizlere kadar gelen bir kiyafet giyilirse bir sakinca yoktur...
yahu arkadaslar bir kiyafet tesetture uygun olarak adlediliyorsa niye bunun ust tarafi helal sayilmiyor da dizden asagisi icin caiz goruluyor sadece
hic boyle komik tezat olurmu:confused: kiyafetin ust tarafini baska bir kiyafetle kapatacaksiniz alt taraf serbest, pantalonu bos giyersen haram yarim ortersen helal...bana hic mantikli gelmiyor

tesettur olculerine uymayan bir giyisi her sekliyle tesetture aykiridr, oyle yarisini kapatmayla oraya buraya yama yapmayla olmaz!!!!
Anlayamadigim bir hususta ..rahatlik hamaseti.. dir
niye kendimizi pantalonun cook rahat bir giyisi olduguna, onsuz hareket etmenin cok guc ve cekilmez olduguna inandiriyoruz ki???

Eger bu psikolejide dusunursek, bize disaridan bakan birisi agustos sicaginda nasil basortusu takabildigimize hayret eder, peki biz kavuran sicakta basimizi, boynumuzu basortuyle sarmaya nasil tahammul ediyoruz ozamanda sicagi bahane edip basimizin yarisini orten bir ortu kullaniyormuyuz HAYIR!!!

calisan bayan arkadaslarimizin her kesiminden sikayetci olanlar oluyor
masa basinda calisanda rahatlik bahanesiyle pantalonu savunuyor fabrikada, konfeksiyonda ..vs calisanda
birisi oturdugu yerden rahatsiz oluyor digeri ayakta dolasirken... yani cok komok ve basit bahaneler buluyoruz ve hemen teslim olma yoluna gidiyoruz!!

Aramizda maden ocaginda, insaatta, yol yapiminda vs. calisan bayan arkadasimiz yada okuluna gidebilmek icin agri daginin tepesine tirmanan,parasutle okulunun bahcesine inmek zorunda olan bir ogrenci bayan arkadasimiz yok herhalde

Hepimiz normal vasitalarla normal yollardan isyerimize veya okulumuza ulasimi sagliyoruz vede hepimiz normal sartlarda, bayanlara uygun ortamlarda calisiyor ve okuyoruz

OYLEYSE NEDIR BU RAHATLIK MUHABBETI, NIYE RAHAT OLMAK, ESNEK HAREKET ETMEK ADINA BIN TURLU BAHANE UYDURUYORUZ VE PANTOLONU CANKURTARAN OLARAK ILAN EDIYORUZ????

Siz calisirken veya okuldayken rahatsiz oluyorsaniz o zaman bende gezerken rahatsiz oluyorum derim .

Bende gezmek icin sizin yaptiginiz gibi adim atiyorum, hareket ediyorum, sizde calisirken benim gibi yuruyorsunuz, oturup kalkiyorsunuz fark ne???

Siz masa basindayken, okulda sirada otururken rahatsiz oluyorsunuz o zaman bende sokakta gezerken rahatsiz oluyorum hemde sizden daha fazla hareket etmis oluyorum
size pantalon giymeyi mesru kilan sebep ne:confused: isyeri veya okul ortami icinde olmaniz mi??
NIYE?? isyerleriyle okullarin sinirlari ozel bolge mi ilan edildi, oralarda haramiyet kalkti mi?? oyleyse bende gelir oralarda gezerim canlarimmm

biz keyif duskunu insanlar degiliz
birkac adim rahat yuruyebilme luksu icin tesetturumuzden taviz vermeyiz,komik onlemlerle kiyafetimizi palyanoculara benzetmeyiz
biz sikintidan zevk aliriz, Rabbimizin emri icin katlandigimiz, tahammul ettigimiz, sebat gosterdigimiz hersey mutluluk verir bize cunku biz inanan insanlariz.....
sadece delil ve burhan toplamak mesail-i imaniyede felsefe meslegine saplanip ispatiyecilige dusurur insani
imanin her meselesi hayatidir ve hayattardir .afaki degildir.

tesettursuzluk ve bid'alara tarafgirlik yine hic supheniz olmasinki zaaf-i iman hastaligindan baska bisey degildir-neuzu billah ...

Allah razı olsun

Nilüfer

Member
Anketinizin sonucunu kendimce etkilememek için oy vermedim.
Bence giyilmesinde hiçbir mahsur yoktur. Tabi müslüman bir bayanın giyeceği kıyafet de dini inancına ters düşecek tarzda olmamalıdır.
Yabancılara daha doğrusu hristiyanlara benzeme korkusu da yaşanabilir ama pantolon konusunda pek bilinmeyen birşey vardır; pantolonu dünyada ilk defa bulan ve giyenler Türklerdir. Günlük işlerinde ata binmek olmazsa olmazlarından birisi olduğundan ve sürekli doğa ile iç içe zorlu ve sert yaşam tarzları Türklerin pantolonu kullanmaları ile neticelenmiştir. yani bir nevi ata kıyafetimiz sayılır:021:

LEVLAK

Well-known member
Anketinizin sonucunu kendimce etkilememek için oy vermedim.
Bence giyilmesinde hiçbir mahsur yoktur. Tabi müslüman bir bayanın giyeceği kıyafet de dini inancına ters düşecek tarzda olmamalıdır.
Yabancılara daha doğrusu hristiyanlara benzeme korkusu da yaşanabilir ama pantolon konusunda pek bilinmeyen birşey vardır; pantolonu dünyada ilk defa bulan ve giyenler Türklerdir. Günlük işlerinde ata binmek olmazsa olmazlarından birisi olduğundan ve sürekli doğa ile iç içe zorlu ve sert yaşam tarzları Türklerin pantolonu kullanmaları ile neticelenmiştir. yani bir nevi ata kıyafetimiz sayılır:021:

Önce "bence giyilmesinde hiçbir mahsur yok" demişiniz Nilüfer kardeş. Sonra "müslüman bir bayanın giyeceği kıyafeti de dini inancına ters düşecek tarzda olmamalıdır." demişiniz. Biraz çelişkili olmamış mı sizce de?

Nilüfer

Member
Önce "bence giyilmesinde hiçbir mahsur yok" demişiniz Nilüfer kardeş. Sonra "müslüman bir bayanın giyeceği kıyafeti de dini inancına ters düşecek tarzda olmamalıdır." demişiniz. Biraz çelişkili olmamış mı sizce de?
Hayır, yazdıklarımda çelişki yok. İlk önce kendimce olan düşüncemi yazdım, sonra da herkesin inancına göre giyinmesi gerektiğini dile getirdim. Tabi şu da var; herkesin inanç algısı farklıdır ve inanç algılarının da anlayışlarının da subjektif bir yanı vardır. Zaten dini konulardaki tartışmalar, aynı konu için olsun veya olmasın gibi görüşler, algı farklılıklarından ya da subjektif dini bakış açılarından kaynaklanmaktadır.

Bu arada, benim daha önceki yazdığım bazı mesajlara bakarsanız, yazdığım mesajın size çelişkili gelen kısmını daha iyi anlamış olursunuz.

LEVLAK

Well-known member
Hayır, yazdıklarımda çelişki yok. İlk önce kendimce olan düşüncemi yazdım, sonra da herkesin inancına göre giyinmesi gerektiğini dile getirdim. Tabi şu da var; herkesin inanç algısı farklıdır ve inanç algılarının da anlayışlarının da subjektif bir yanı vardır. Zaten dini konulardaki tartışmalar, aynı konu için olsun veya olmasın gibi görüşler, algı farklılıklarından ya da subjektif dini bakış açılarından kaynaklanmaktadır.

Bu arada, benim daha önceki yazdığım bazı mesajlara bakarsanız, yazdığım mesajın size çelişkili gelen kısmını daha iyi anlamış olursunuz.
İnanç algısı derken aynı inanç içerisindeki farklı algılardan mı bahsediyorsunuz yoksa hangi inancın doğru olduğu noktasındaki algılardan mı? Eğer ki aynı inanç içerisinde subjektiflikten ( Biçilen değer açısından bakıldığında kişiden kişiye göre değişen, herkes için farklı olan değer) bahsediyorsanız o noktada müslüman bir insanın bencesi olmamalı. İslamca doğru ne ise, müslümanca da o olmalıdır. Yani; pantolon giymek insanın inancına göre doğru değilse (ki bu konuda hükümler bellidir) o insan içinde doğru olmamalıdır.Veyahut bir konu aynı inanış içerisindeki iki insan için farklı, yani; birisi için doğru, diğeri için yanlış olmamalıdır. Her ikiside doğru olanı yapmıyor olsada doğru olanı kabul etmeli ve kendi yanlışındada bence böyle diyerek inancıyla çelişmemesi gerek. Eğer ki yapıyor ise onuda ben yapıyorum ama inancıma göre doğru değil diye dile getirmelidir. Bu konuda da niyetim kesinlikle sizi eleştirmek değil. Yada siz yanlış yapıyorsunuz, yanlış yazmışınız, pantolon giymek yanlış yada doğru vurgusunu yapmakta değil. Haddimde değil zaten. Haddimi aşan bir cümle sarfettiysem hakkınızı helal ediniz. Sadece birçok müslümanda da olduğu gibi çelişkili cümleler dikkatimi çekiyor. Onu belitmek isredim.

SaideNUR

Active member
kesinlikle yanliş anlaşılmasın ama bence bu meselenin ankete açılması da pek hoş olmamış gbi geldi. ne yani şimdi burdaki sonuçlarda evet yüksek çıksaydı bu pantolon giyileblir anlamına mı gelecekti. bu okumak için başörtüsünden taviz verilebilirmi gibi birşey bence. aslında herşey apaçık belliyken inandığımız gibi değil; yaşadığımız gibi inanmaya başladığımız için ihtilafa düşüyoruz.çağdan çağa islamın kuralları değişmez diye biliyorum yanlış birşey söylediysem hakkınızı helal edin:023:

[FONT=&quot]muhterem esat coşan hocaefendinin vermiş olduğu cevap....

Soru:

--Kızlar pardesü veya manto altına pantolon giyebilirler mi?[/FONT]
[FONT=&quot]

--Manto veya etek veya pardesü altına pantolon giyebilirler. Sadece pantolon giyip de avret yerleri görülecek bir şekilde gezemezler. Yâni, pantolon giymek yasak değil; pantolonu üstünden etekle, pardesü ile veya entari ile örttü mü, pantolon giymek çok iyi... Çünkü pantolon daha iyi koruyor. Düşse de, bayılsa da hiç bir yeri açılmayacak, saçılmayacak. Tesettür bakımından uygun olduğundan pantolon iyi...

Peygamber Efendimiz, şalvar giyenlere, "ALLAH onlara rahmet eylesin, rahmetine gark eylesin..." diye dua etmiş. O devirde tabii şalvar dikmek, giymek de kolay değil; teşvik etmiş. Şöyle bir peştemal gibi bir şeyi bürünüp öyle gezerlermiş. Kumaş yok, terzi yok, iplik yok, iğne yok... Bizim sahip olduğumuz şartlar yok...

Dünyanın bir çok yerinde böyledir. Malezyası, Hindistan'ı, Pakistan'ı, Afrika'nın bir çok yerleri hâlâ böyledir. Ne yapsın, böyle örtünüyor; içine bizim giydiğimiz gibi bir don giyemiyor. Ama içdonu giymek, şalvar giymek, pantolon giymek tesettürü sağladığı için, erkek için de iyidir, kadın için de çok iyidir.

Ama kadın, pantolonu giyer de üstüne bir şey giymezse çok fenâ oluyor. Niye fenâ oluyor?.. Câzibedar oluyor, haram yerler meydana çıkıyor. Bu sefer daha büyük günah oluyor. Örtünmüş olmuyor.

Örtünmenin esasını her zaman burda söylüyorum: Örtünmede vücut hatları örtülecek, belli olmayacak. Vücudun hatları saklanacak!.. Ne diyor:

(Velâ yübdîne zînetehünne) "Kadınlar zînetlerini izhar etmesinler, göstermesinler!" buyruluyor Kur'an-ı Kerim'de... Zînet nedir?.. Göğüs zînettir, kalça zînettir, bel zînettir, gerdan zînettir, saç zînettir; göstermeyecek bunları!.. Başını örtecek, saçını örtecek, boynunu örtecek... Vücudunu da bol bir şeyle örtecek ki, görünmesin!.. Göründü mü, veyahut belli oldu mu; olmaz!..
selam ve dua ile….

[/FONT]

israfil

Active member
Şahsi fikrim giyebilir.Olayın takva boyutu var...Takva boyutunu düşünüp giymeyene ne mutlu.

Şahsi fikirlerle olmaz ki. Bizzat Hazret-i Resulullah tarafından rivayetler var. Bu mesele tartışmaya kapalıdır, zira kesin hüküm var. Esat hocanın da dediği gibi pardesü ya da benzer birşey altından olur yalnızca. HAdiste geçen ibareyi muhaddisler "içdonu" şeklinde tefsir etmişler. Hala neyi tartışıyorsunuz, anlamadım valla. Fetva arayanlar var galiba..

israfil

Active member
Haydi bakalım, erkekler etek giydi, bir ay sokakta dolaştı.. Bayanları anladılar mı? Anladılar.. Eeee? Sonuç? Bayanların pantolon giymesi mübah mı oldu?

sadsad

Well-known member
takva boyutunda pardesunun altından dahi giyilmesi doğru diil die biliorum ben.ama bir şeye haramdır ya da kesinlikle giyilemez demek için iyi araştırma yapıp gelmek lazım .sonuçta iyi diildir die biliorum ben ama giyilebilir..kesin hükm yok..önemli olan tesettüre uygun giyinmek.takvayı yaşaıorum diosan giymezsin yani..caiz diildir..