pantolon

müslüman kadýn pantolon(hatlarý belli etmeyen,bol) giyebilirmi?

• Kullanılan toplam oy
    109

þifaa

Well-known member
bende pantolon neymiş diye bakayım dedim meğerse anket konusuymuş :D Bu konu hakkında bi fikrim yok ama neden bunun islami kurallara göre doğru olanı yazılmıyor da referanduma gidiliyor anlamış değilim :)

şahsi kanaatim hayırda hayır wardır :D

israfil

Active member
amaç eger tesetturse oranı buranı örtmekse neden muba h olmasın ki..ayrıca benim bilegime kadar dügmeli olan pardesumun altında giydigim pantolondan milletene..
dar kot pntlnla sokaklarda dolanan erkekler kalkıp da benim kıyafetimi mi eleştiriyor..
ister çarşafın altına giyerim ister pardusenin..

Kimse sizin kıyafetinizi eleştirmiyor. İstemeyen hiç kullanmaz..
Ayrıca, pardesü vs altından giyilmesine zaten cevaz var. Ama islam alimlerinin ortak görüşü şudur ki, yalnızca pantolon giyilmesi caiz değil. Bu islam alimlerinin görüşü. İstediğiniz yerden araştırabilirsiniz. İsteyen kendine caiz yapabilir mi? Elbette yapabilir. Türkçe sure okuyarak namaz kılmanın caiz olduğunu söyleyen insanların ülkesinde yaşıyoruz, bu ne ki?

israfil

Active member
pantln erkek kıyafeti mi..
araştırın bakalım pantolan tarihini..nereye kadar gidebilcksinz..

Pantolonun antropolojik kökeninin nereye dayandığı benim hiç de umurumda değil. Bu gidişler etimolojik kökeni de araştırılacak zaten forumda.

Önemli olan şu ki, müslümanların önderinin, Fahr-i Kainat (A.S.M.) efendimizin bu konuda hükmü var, hadisler var. Yani pantolonun tarihi nereye kadar giderse gitsin, konu ile ilgili hüküm varsa konu kapanmıştır. Tartışılması bile abes..

Nikap

Active member
Şahsi fikirlerle olmaz ki. Bizzat Hazret-i Resulullah tarafından rivayetler var. Bu mesele tartışmaya kapalıdır, zira kesin hüküm var. Esat hocanın da dediği gibi pardesü ya da benzer birşey altından olur yalnızca. HAdiste geçen ibareyi muhaddisler "içdonu" şeklinde tefsir etmişler. Hala neyi tartışıyorsunuz, anlamadım valla. Fetva arayanlar var galiba..

(bol hatları belli etmeyen) diye belirtmiş anketi açan arkdaş burdan ben Hadis ve Esat hocanın dediği hükmü çıkarıyorum.Ve ''Şahsi'' fikrimi açılan bir Anket konusun da belirtiyorum.(Tartışmalara gerek yok deyip tartışmaya meyil sorular sormayarak, Referandum konusu yapılıyor deyip alaycı uslublar'a tenezzül etmeyerek.)

Biz muhabbet fedaileriyiz,husumete vaktimiz yoktur.

Hakkani1

Yeni Üye
bir keresinde sahabilerle Efendimizin bulunduğu bir yerde (...) sirval iki bacağı ayrı bu gunki pantolondur (...)

ama o gunki sirval yani pantolon, bu gunkiler gibi bedene yapışmıyordu, hatları belli etmiyordu..

Sirval şalvar demektir. Pantolon değil. Kadınlarımız şalvar giyebilirler, anadolulu müslüman hanımlar gibi. Ancak pantolon giymeleri onları avrupalı fasıkat kadınlara benzetir. Avrupa modasına uymak haramdır.

"Kim bir kavme benzerse onlardan sayılır."

harp

Well-known member
Belkİ gİyebİlİr..bende tam emİn deĞİlİm bİlmİyorum tam olarak aÇikÇasi ...neyse hayirlisi olsun selametle....

msnr

New member
Sirval şalvar demektir. Pantolon değil. Kadınlarımız şalvar giyebilirler, anadolulu müslüman hanımlar gibi. Ancak pantolon giymeleri onları avrupalı fasıkat kadınlara benzetir. Avrupa modasına uymak haramdır.

"Kim bir kavme benzerse onlardan sayılır."

O zaman ceket pantolon kravat giyen kardeşlerimiz de topyekun haram içerisinde:)

AYNELHAYAT

Well-known member
benimle birlıkte makına fabrıkasına gelen bır bayan var pantolun gıyıyor .allah ıslah etsın tum ınsanların günahına gırıyor .ben de pardsü ve uzun etegımle gıdıyorum tek bır kötü bakıs dahı görmedım .bence hanımlar pantolon gıymesn.