Hadis

*Ramazan*

Member
Cabir'den (r.a.) rivayetle:

Münafıkta üç özellik vardır:
1) Konuştuğunda yalan söyler.
2) Söz verince sözünde durmaz.
3) Kendisine güvenilince hıyanet eder.

Camiu's Sagir - 2840. [4:453, Hadîs No: 5939]

*Ramazan*

Member
İbni Amr'dan (r.a.) rivayetle:
[Resûlullah anne babayı kastederek] şöyle buyurdular: Cihadın onları memnun etmek olsun.

Camiu's Sagir - 2850. [4:460, Hadîs No: 5980]

*Ramazan*

Member
İbni Mes'ûd (r.a.) rivayet ediyor:
Allah'ın rahmetini ümit eden günahkâr bir kimse, Ondan ümit kesen ibadete düşkün bir kimseden rahmete daha yakındır.

Camiu's Sagir - 2851. [460, Hadîs No: 5971]

Ahmet.1

Well-known member
Hazreti Peygamber (Sallallahu Aleyhi ve Sellem) şöyle buyurdular: "Mü'min kişinin durumu ne kadar şaşırtıcıdır! Zira her işi onun için bir hayırdır. Bu durum, sadece mü'mine hastır, başkasına değil: Ona memnun olacağı birşey gelse şükreder, bu ise hayırdır, bir zarar gelse sabreder, bu da hayırdır".

Kaynak : Müslim, Zühd 64, (2999) (Kütüb-i Sitte Uygulamasından)

Ahmet.1

Well-known member
Oruç kalkandır. Kul onunla Cehennem ateşinden korunur. Oruç Benim içindir. Onun mükâfatını da Ben veririm.

Camiu's Sagir - 2865. [4:470, Hadîs No: 6011]

Ahmet.1

Well-known member
İbni Abbas (r.a.) Resûlullah Efendimizin (a.s.m.) şöyle buyurduklarını rivayet ediyor:
Ademoğlu Beni yalanlıyor. Oysa bu onun hakkı değil. Beni kötülüyor. Oysa' bu onun hakkı değil. Beni yalanlaması, Benim onu yeniden dirilterek eski haline dördürmeye güç yetiremediğimi iddia etmesi; Beni kötülemesi de benim çocuğumun bulunduğunu söylemesidir. Halbuki Ben eş veya evlad edinmekten münezzehim.

Camiu's Sagir - 2868. [4:473, Hadîs No: 6015]

Ahmet.1

Well-known member
Ebû Hureyre'den (r.a.) rivayetle:
Sen başkalarına ver ki, Ben de sana vereyim.

Camiu's Sagir - 2874. [4:480, Hadîs No: 6023]

Ahmet.1

Well-known member
Enes bin Malik (r.a.) rivayet ediyor:
Allahu Taâlâ şöyle buyuruyor: "insanoğlu Bana bir adım yaklaşırsa Ben ona bir arşın yaklaşırım. O Bana bir arşın yaklaşırsa Ben ona bir kulaç yaklaşırım. O Bana yürüyerek gelirse Ben ona koşarak giderim."

Camiu's Sagir - 2877. [4:482, Hadîs No: 6029]

Ahmet.1

Well-known member
Ebû Hüreyre (r.a.) rivayet ediyor:
Allahu Taâlâ şöyle buyuruyor: "Ben Rahman'ım. Sıla-yı rahmi Ben yarattım ve ona kelime yapısı itibariyle ismimden türeyen bir isim taktım. Kim ki onu sürdürürse, Ben de onunla irtibatımı sürdürürüm. Kim de onu koparırsa, Ben de onunla irtibatımı koparırım. Kim onu keserse, Ben de ondan rahmet ve ihsanımı keserim."

Camiu's Sagir - 2879. [4:483, Hadîs No: 6032]

Ahmet.1

Well-known member
Büyüklük Benim has sıfatımdır. Kim ki o has sıfatımda Benimle yarışırsa onu hor ve hakir kılarım.

Camiu's Sagir - 2880. [4:484, Hadîs No: 6034]

Ahmet.1

Well-known member
Muaz bin Cebel (r.a.) rivayet ediyor:
Allahu Taâlâ şöyle buyuruyor: "Benim için birbirlerini sevenlere, Benim için oturup sohbet edenlere, Benim için mallarını, canlarını birbirlerine feda edenlere ve Benim için birbirlerini ziyaret edenlere muhabbetimi vacip kıldım.

Camiu's Sagir - 2883. [4:,485,HadisNo:6038]

Ahmet.1

Well-known member
Ebû Ümame'den (r.a.) rivayetle:
Allahu Taâlâ şöyle buyuruyor: "Kulumun Bana yapmış oldufu kulluğun en sevimlisi Bana karşı hayırhah olmasıdır."

Allah'a karşı hayırhah olmak demek Ona muhabbet, hürmet ve ihlasla ibadet etmek demektir.

Camiu's Sagir - 2884. [4:486, Hadîs No: 6039]

Ahmet.1

Well-known member
Ebû Katade'den (r.a.) rivayetle:
Allahu Taâlâ şöyle buyuruyor: Ben senin ümmetine beş vakit namazı farz kıldım ve kendi kendime şöyle söz verdim: 'Her kim vaktinde kılmak suretiyle haklarını gözetirse onu Cennete koyarım. Kim ki haklarını gözetmezse, ona vermiş olduğum bir sözüm yoktur.

Camiu's Sagir - 2886. [4:486, Hadîs No: 6041]

Ahmet.1

Well-known member
Ali (r.a.) Peygamber Efendimizin (a.s.m.) şöyle buyurduklarını rivayet ediyor:
Allahu Taâlâ şöyle buyuruyor: "Ben Allah'ım. Benden başka ilah yoktur. Kim Benim birliğimi ikrar ederse koruyucu kal'am içerisine girmiş olur. Benim koruyucu kal'am içerisine giren de azabımdan emin olur.

Camiu's Sagir - 2889. [4:489, Hadîs No: 6047]

Ahmet.1

Well-known member
Ebu'd-Derda'dan (r.a.) rivayetle:
Allahu Taâlâ şöyle buyuruyor: " Ey Ademoğlu! Sen Bana kulluk ettikçe, Bana ümit besledikçe ve Bana hiçbirşey ortak koşmadıkça ben de yaptıkların günahları affederim. Gök ve yer dolusu hata ve günahlarla da karşıma çıksan Ben de onlar dolusu mağfiretle seni karşılarım. Seni bağışlarım ve bunu çok görmem.

Camiu's Sagir - 2890. [4:490, Hadîs No: 6048]

Ahmet.1

Well-known member
Enes (r.a.) rivayet ediyor:
Allahu Taâlâ şöyle buyuruyor: "Ben dünyada Müslüman bir kulumun örttüğüm bir kusurunu, âhirette ortaya çıkarıp onu rezil ve rüsvay etmeyecek kadar büyük kerem ve af sahibiyim.

Camiu's Sagir - 2893. [4:493, Hadîs No: 6057]

Ahmet.1

Well-known member
Şeddad bin Evs'den (r.a.) rivayetle:
Allahu Taâlâ şöyle buyuruyor: "îzzetime ve celalime yemin ederim ki, kuluma iki emniyet ve iki korkuyu birden vermem; Kulum dünyada azabımdan emin olursa, kullarımı topladığım Kıyamet Gününde ona korku veririm. Dünyada Benden korkarsa kullarımı topladığım gün onu emin kılarım.

Camiu's Sagir - 2896. [4:495, Hadîs No: 6063]

Ahmet.1

Well-known member
Enes (r.a.) rivayet ediyor:
Rabbiniz şöyle buyuruyor: "Ben Kendisine karşı gelinmekten sakınılmaya ve hiçbir şey ortak koşulmamaya lâyıkım. Kim ki Bana karşı gelmekten sakınır, hiçbir şeyi ortak koşmazsa Ben onu affetmeye ehilim.

Camiu's Sagir - 2899. [4:498, Hadîs No: 6070]

Ahmet.1

Well-known member
Rabbiniz şöyle buyuruyor: "Eğer kullarım Bana itaat etselerdi, geceleyin onlara yağmur verir, gündüzü güneşli kılardım. Ve onlara gök gürültüsünün sesini işittirmezdim.

Camiu's Sagir - 2900. [4:498, Hadîs No: 6071]

Ahmet.1

Well-known member
Cebrail bana dedi ki: "Ya Muhammed! İstediğin kadar yaşa, kurtuluş yok, Öleceksin, istediğini sev, sonunda ondan ayrılacaksın, istediğin şeyi yap, sonunda onunla karşılaşacaksın.

Camiu's Sagir - 2902. [4:500, Hadîs No: 6077]