Hadis

*Ramazan*

Member
Enes'den (r.a.) rivayetle:
Helâlin ne olduğunu öğrenip onu kazanmaya çalışmak her Müslümana gereklidir.

Camiu's Sagir - 2577. [4:270, Hadîs No: 5272]

*Ramazan*

Member
Sevban'dan (r.a) rivayetle:
îhlaslılara müjdeler olsun. Onlar fitne karanlıkları içerisinde parlayan doğru yolu gösteren kandillerdir.

Camiu's Sagir - 2585. [4:274, Hadîs No: 5289]

*Ramazan*

Member
Abdullah bin Hantab'dan (r.aj rivayetle:
Allah'ın kendisine kıt kanaat geçineceği bir rızkı verip de buna sabreden kimseye müjdeler olsun!

Camiu's Sagir - 2593. [4:278, Hadîs No: 5300]

*Ramazan*

Member
Enes'den (r.a.) rivayetle:
Kendi kusurlarıyla uğraşıp başkalarının kusurlarını kurcalamaktan kendisini alıkoyan, malının fazlasını veren, sözünün fazlasını içinde tutup söylemeyen, Sünnet dairesi kendisine yetecek kadar geniş gelip bid'alara sapmayan kimseye müjdeler olsun!

Camiu's Sagir - 2595. [4:281, Hadîs No: 5306]

*Ramazan*

Member
Sevban'dan (r.a.) rivayetle Resûlullah Efendimiz (a.s.m.) şöyle buyurmuşlardır:
Diline hâkim olan, evinde çoluk çocuğuyla bulunmaktan zevk duyan ve günahlarına ağlayan kimseye müjdeler olsun!

Camiu's Sagir - 2597. [4:282, Hadîs No: 5308]

*Ramazan*

Member
îbni Mes'ûd'dan (r.a.) rivayetle:
Ölüm kendisini kovaladığı halde dünyayı kovalayan kimseye şaşarım. Kendisinden gafil olunmadığı halde gaflete dalan kimseye şaşarım. Allah, kendisinden razı mıdır, kızgın mıdır bilmediği halde kahkahayla gülene şaşarım.

Camiu's Sagir - 2629. [4:306, Hadîs No: 5393]

*Ramazan*

Member
Enes (r.a.) rivayet ediyor;
Allah'ın kulunu sevmesinin belirtisi, Allah'ı anmayı sevmektir. Allah'ın kula buğz etmesinin belirtisi ise, kulun aziz ve celil olan Allah'ı anmaktan hoşlanmamasıdır.

Camiu's Sagir - 2650. [4:320, Hadîs No: 5450]

*Ramazan*

Member
Ebû Musa'dan (r.a.) rivayetle:
Her Müslüman yardım elini uzatmalıdır. Eğer verecek birşey bulamıyorsa, çalışıp kendi kendine yardım eder. Böylece yardım yapma görevini yerine getirmiş olur. Eğer bunu yapamazsa yardım isteyen ihtiyaç sahibine fiilen yardım eder. Bunu da yapamazsa hayır ve iyilik yapılmasını tavsiye eder. Bunu da yapamazsa en azından başkasına kötülük yapmaktan sakınır. Bu da onun için bir iyiliktir.

Camiu's Sagir - 2653. [4:323, Hadîs No: 5464]

*Ramazan*

Member
Îbni Ömer'den (r.a.) rivayetle:
Başkalarına Öğretilmeyen veya uygulanmayan ilim, harcanmayan hazine gibidir.

Camiu's Sagir - 2655. [4:325, Hadîs No: 5470]

*Ramazan*

Member
Ebû Hüreyre'den (r.a.) rivayetle Resûlullah Efendimiz (a.s.m.) şöyle buyurmuşlardır:
Öğretiniz, fakat sert davranmayınız. Çünkü öğretici kişi sert davranan kişiden daha hayırlıdır.

Camiu's Sagir - 2663. [4:328, Hadîs No: 5481]

*Ramazan*

Member
Sa'd bin Ebî Vakkas'dan (r.a.) rivayetle:
İnsanların elindeki şeylere karşı bir beklenti içerisinde olma. Açgözlülükten sakın. Çünkü bu peşin bir fakirliktir. Namazını dünyaya veda eden bir kimsenin namazı gibi kıl. Sonradan özür dileyeceğin şeyi yapmaktan sakın.

Camiu's Sagir - 2666. [4:329, Hadîs No: 5485]

*Ramazan*

Member
Enes'den (r.a.) rivayetle Resûlullah Efendimiz (a.s.m.) şöyle buyurmuşlardır:
Güzel ahlâk ve hayırlı söz söylemenin dışında uzun uzun susmaya bak. Nefsim kudreti elinde olan Allah'a yemin ederim ki insanlar bu iki şeyde manen güzelleştikleri kadar hiçbirşeyle güzelleşmezler.

Camiu's Sagir - 2672. [4:333, Hadîs No: 5498]

*Ramazan*

Member
Âişe'den (r.a.) rivayetle:
Yumuşak huyluluğu elden bırakma. Çünkü yumuşak huyluluk hangi şeyde bulunursa mutlaka onu süsler. Hangi şeyden de çekilip alınırsa onu da mutlaka çirkinleştirir.

Camiu's Sagir - 2676. [4:334, Hadîs No: 5503]

*Ramazan*

Member
Aişe'den (r.a.) rivayetle Resûlullah Efendimiz (a.s.m.) şöyle buyurmuşlardır:
Özlü ve şümullü duaları yapmaya çalış. De ki: "Allah'ım, hemen verileniyle, sonra verineliyle, benim bildiğim ve bilemediğim bütün hayırları Senden diliyorum. Şimdi olanıyla, ilerde verileniyle, benim bildiğim ve bilemediğim bütün şerlerden Sana sığınıyorum. Cenneti ve ona yaklaştıracak her türlü sözü ve davranışı Senden diliyorum. Cehennemden ve ona yaklaştıracak her türlü söz ve davranıştan Sana sığınıyorum. Hz. Muhammed'in istediği herşeyi ben de Senden diliyorum. Hz. Muhammed'in Sana sığındığı herşeyden ben de Sana sığınıyorum. Benim için her neyi takdir ettiysen sonunu hayırlı eyle.

Camiu's Sagir - 2679. [4:335, Hadîs No: 5506]

*Ramazan*

Member
Ali'den (r.a.) rivayetle Peygamber Efendimiz (a.s.mj şöyle buyurmuşlardır:
Kur'ân'a sım sıkı sarılın. Onu önder ve rehber edinin. Çünkü o alemlerin Rabbi olan Allah'ın kelâmıdır. Ondan gelmiş ve Ona döneçektir. Onun ancak teville anlaşılabilecek müteşabih âyetlerine de îman edin. Verdiği misallerinden ibret alın.

Camiu's Sagir - 2695. [4:345, Hadîs No: 5543]

*Ramazan*

Member
Ibni Abbas'dan (r.a.) rivayetle:
iyilik yapmayı âdet edinin. Çünkü bu kötü ölümü önler. Gizlice sadaka vermeye bakın. Çünkü bu aziz ve celil olan Allah'ın gazabını dindirir.

Camiu's Sagir - 2697. [4:347, Hadîs No: 5554]

*Ramazan*

Member
Resulullah (Sallallahu Aleyhi ve Sellem) buyurdular ki: "Kime dua kapışı açılmış ise ona rahmet kapıları açılmış demektir. Allah'a taleb edilen (dünyevi şeylerden) Allah'ın en çok sevdiği afiyettir. Dua, inen ve henüz inmeyen her çeşit (musibet) için faydalıdır. Kazayı sadece dua geri çevirir. Öyle ise sizlere dua etmek gerekir."

Tirmizi, Da'avat 112, (3542)

*Ramazan*

Member
Resulullah (Sallallahu Aleyhi ve Sellem) omuzumdan tuttu ve: "Sen dünyada bir garib veya bir yolcu gibi ol" buyurdu. İbnu Ömer (radıyallahu anh) hazretleri şöyle diyordu: "Akşama erdinmi, sabahı bekleme, sabaha erdinmi akşamı bekleme. Sağlıklı olduğun sırada hastalık halin için hazırlık yap. Hayatta iken de ölüm için hazırlık yap." (Tirmizi'nin rivayetinde, "yolcu gibi ol sözünden sonra şu ziyade var: "Kendini kabir ehlinden added.")

Buhari, Rikak 2, Tirmizi, Zühd 25, (2334)