Her mümin taşıyabiliyorsa kendi yükünü kendi taşısın...

ebrar172

Well-known member

Vefatından sonra eşi ve bütün inananların annesi Hz.Aişe'ye sorarlar:
-"Allah'ın elçisinin evdeki hali nasıldı?"

Hz.Aişe cevaplar:
-" O kendi işini kendi görmekten hoşlanırdı.
- Arkadaşları bütün işini yapmaya hazır oldukları halde bunu istemezdi.
-Evdeyken elbiselerini yamar, evi süpürür, keçileri sağar, develeri bağlar ve yemlerini verirdi.
- Ayrıca ayakkabılarını ve delik su kırbalarını tamir ederdi.
- Hizmetçilerine de yardım ederek onlarla birlikte hamur yoğururdu.
- Çarşıdan yiyeceğini kendi taşır, birisi EY ALLAH'IN ELÇİSİ! İZİN VER BEN TAŞIYAYIM dediğinde:

HER MÜMİN TAŞIYABİLİYORSA KENDİ YÜKÜNÜ KENDİ TAŞISIN.... derdi...

ebrar172

Well-known member
yeltegiyan sanırım bu sefer hanımların tarafında Tarihci...Tarihi bir an yaşıyor olabiliriz nadir görülen bir durum nede olsa...
velhasıl diyor ki bakın bu size delildir...bunu eşlerinize okuyun vede bu sorunu kökten halledin...:D

ama tabi tersinide söylüyor olabilir...hiç belli olmaz mevzu Tarihci olunca...:022:

Tarihci

Marmara Tarih
evet yeltegiyan görüşün isabetli :)

herkes kendi yükünü taşısın.. erkek erkekliğin gerektirdiği yükleri kadın da kadınlığının gerektiridği yükleri.. erkek dışarda çalışırken hanımından yardım istiyormu ki kadın evdeki işleri için eşinden yardım istesin.. ama yookk hep kadınlara hep kadınlara.. oh ne ala memleket.. :)

ebrar172

Well-known member

herkes kendi yükünü taşısın.. erkek erkekliğin gerektirdiği yükleri kadın da kadınlığının gerektiridği yükleri.. erkek dışarda çalışırken hanımından yardım istiyormu ki kadın evdeki işleri için eşinden yardım istesin.. ama yookk hep kadınlara hep kadınlara.. oh ne ala memleket.. :)

e hüsn-ü zan edelim dedik ama yine yanıldık demek ki....:)

Alemlerin efendisi tam tersini uygulamış dediğinizin...daha büyük delile ihtiyaç yok sanırım...:028:

Yeltegiyan

Elfidam

yaaaa ebrar ben demiştimmmm bakk Tarihçi bu ya başka yolu var mı:005: zanna gerek yok gerçekler açık....tarihçi nin nisalardan olması ihtimali YOK... kabullenin artık....:015: ama haklı ya makinalar vs konusunda..... ve erkeklerin para kazanma mücadelesi ve bayanların bu konuda az buçuk rahatlığı konusunda tabi biz bu taifeye dahil olamadık da...:002:

ebrar172

Well-known member
Ev işlerini yapmaları üzere günümüz erkeği bir ton para döküp makineler ordusu satın alıyor ve işin kendine düşeninden de fazlasını yapmış oluyor..

yaaaa ebrar ben demiştimmmm bakk Tarihçi bu ya başka yolu var mı:005: zanna gerek yok gerçekler açık....tarihçi nin nisalardan olması ihtimali YOK... kabullenin artık....:015: ama haklı ya makinalar vs konusunda..... ve erkeklerin para kazanma mücadelesi ve bayanların bu konuda az buçuk rahatlığı konusunda tabi biz bu taifeye dahil olamadık da...:002:

hayır bence haklı değil...sanki makineler bu kadar insan hayatına girmeden evvel erkekler çok yardım ediyordu da hanımlara...asıl makinelerden sonra bu yardım yada hayat müşterektir konuları ortaya çıktı...

eski zamanlarda hiç yardım etmeyen erkekler makineler icat olunca yardım etmeye başladılar bence...siz düşünebiliyormusunuz bundan 30 yıl evvel erkekler kadınlara yardım edecekti...utanç vesilesiydi bu o zamanlar...

velhsaıl makineler erkekleri yardımsever yaptı diyebiliriz...
kaldı ki bende erkeklerin evde her işe el atmasından yana asla değilim..
hatta komik ve de itici bulurum...sadece hastalık gibi elzem durumlarda olur bu söylediklerimiz ve yahut eşini sevindirmek için jest maksatlı yapılan şeyler olur amenna...:028:

ve nedense hep ev hanımları için konuşulmuş...o makineler aslında hızlanan dünyada kadın erkek beraber çalışılmaya başlanılınca...zaruretten ortaya çıkmıştır...zamansızlık ve ihtiyaç vesile olmuştur vesselam...:)

Tarihci

Marmara Tarih
yahu yeltegiyan boşver uğraşma ebrarla.. feminizmin kitabını yazacak yakında :)

mübarek ebrar, hastalıkta ve zaruri durumlarda elbette erkek eşine yardım eder o ayrı bi mesele.. ben onu yapmasın demiyorum zaten.. ama normal zamanlarda yardım etmez etmesine luzum yoktur kadının işleri bellidir erkeğin işleri bellidir herkes kendine düşen yükü taşısın :)

hem bak orda bile erkek daha fedakar.. eşi hastalandığında erkek evde ona yardım edebiliyor hatta eşine hiçbirşey bile bırakmayabiliyor eşi yatıp dinlensin diye.. ama erkek hastalandığında eşi gidip erkeğin işini onun yerine yapıyormu yokkkk... :)

yahu bu meseleyi neresinden tutsak erkekler daha fedakar çıkıyor ..

işin şakası bir yana zaten bu kadından daha fedakar olma durumumuzda yaratılıştan kaynaklanan bir zarurettir.. yani madem erkek daha dayanıklı daha güçlü yaratılmış o sebeple bunun karşılığında erkekten istenen de daha ağırdır..

Yeltegiyan

Elfidam
ben bu konularda fikr-i sabitimdir.en az senin nin nisa karşıtlığın:022: ebrarın feminizmi kadar:003:

yahu her çift için değişken konulardır bunlar ve herkes hayatından memnunsa no proplema:027:

ebrarı haklı çıkaracak şahıslar ve olaylar mümkün iken (ama biraz eskide kalmış bence de),Tarihci yi haklı çıkaracaklar da azımsanmayacak durumda günümüzde. her iki tarafında durumu dramatize etmesine gerek yok:dft012:

ayrıca Tarihçi son söylediğinde de haklısın... Allah onları bazı yönlerden dayanıklı kılmış... eşitlik diye bir şey yok... hayat her zaman müşterek de değildir... kadına ağır gelince müşterekleşmesi gerekiyor:) çünkü biz bayanlar hayat müşterektir dersek bizim işimiz çççooookkk daha zorlaşır..... o yüzden karşılıklı sevgi ve SAYGI ile halletmeye bakalım;)

Tarihci

Marmara Tarih
ben bu konularda fikr-i sabitimdir.en az senin nin nisa karşıtlığın:022: ebrarın feminizmi kadar:003:

yahu her çift için değişken konulardır bunlar ve herkes hayatından memnunsa no proplema:027:

ebrarı haklı çıkaracak şahıslar ve olaylar mümkün iken (ama biraz eskide kalmış bence de),Tarihci yi haklı çıkaracaklar da azımsanmayacak durumda günümüzde. her iki tarafında durumu dramatize etmesine gerek yok:dft012:

ayrıca Tarihçi son söylediğinde de haklısın... Allah onları bazı yönlerden dayanıklı kılmış... eşitlik diye bir şey yok... hayat her zaman müşterek de değildir... kadına ağır gelince müşterekleşmesi gerekiyor:) çünkü biz bayanlar hayat müşterektir dersek bizim işimiz çççooookkk daha zorlaşır..... o yüzden karşılık sevgi ve SAYGI ile halletmeye bakalım;)

evet aynen öyle :)

ebrar172

Well-known member
yahu mübarekler benim yazdıklarımdan feminizm yandaşı yaptınız ya beni helal olsun...:p

bu forumda en çok benimdir herhalde her iki cinsin kendine has güzellikleri ve özellikleri vardır diyen...ve asla eşit olamayacaklarını her zaman söyleyen...
illa tutup eski mesajlarımı getirelim buraya...:dft005:

ya sabır ya selamet...

ayrıca Tarihci size haksızsınız demedim...fakat siz benim yazdıklarımı neden istediğiniz gibi yorumluyorsunuz orası tartışılır...:027:

hulusi

Well-known member
Konun en başına nazar ederek:)
Abdullah yegin abimizde üstadımızdan bahsederken hiç kimseye yük olmayaşını hayranlıklar anlatır..Baki selam ve dua ile