sizce kızlarımız okumalı mı?

Evet özellikle bu asýr ve bu sistemde kýzlar okumalýmý?

• EVET OKUMALI

Kullanılan: 0 0.0%
  • OKUMAMALI

• ÞARTLAR DEÐÝÞÝRSE OKUMALI

• ÞARTLARI DEÐÝÞTÝRMEK ÝÇÝN OKUMALI

• Kullanılan toplam oy
    0
Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

hasret

Well-known member
KARDEŞLER! cevap verdikten sonra cevabınızın nedenini de yazarsanız cok iyi olur...

yunustsc

Member
BEN "OKUMALI" SEÇTİM. PEYGAMBER EFENDİMİZ (S.A.S) KADIN HAKLARI ÜZERİNDE ÇOK DURMUŞTUR. ONLARINDA
HAKLARINI SAVUNA BİLMEK İÇİN İLİM, BİLİM GEREKİR. EE BOSUNA DEMEMİŞ YUNUS EMRE ;

İlim ilim bilmektir,
İlim kendini bilmektir,
Sen kendini bilmezsin,
Ya nice okumaktır

SaYa

Well-known member
elbette ki okumalı bunun dışında bir şey düşünemiyorum. ne gelirse başa cehaletten gelir.

Merih

Well-known member
İlim öğrenmek her müslümana farzdır kadın erkek gözetmeksizin onun için biraz saçma bir soru olmuş bence bunun kadını erkeğimi olur. yaa

hasret

Well-known member
Ben hic öyle düşünmüyorum,bugünkü sistemde okumamalı, ya farzı terkettiriyor daha ötesi var mı?
daha önce başka yerlerde demiştim tekrar ediyorum,bugünkü sistem kızların değil hatta kırkıncı hocanın ifadesiyle erkekler icin dahi uygun bir sistem değil.
kaldı ki yine bügün ki sistem, fiilden bahseder ama failden değil,,
üstad da der ki aklın nuru ulumu fenniye kalbin nuru ulumu diniyyedir bu ikisinin imtizacıyla hakıkat ortaya cıkar,risalede bu ikisinden imtizac etmesi sırrınca ilim icin kafi ve vafidir.bugünün kızları yarının annesi olucaklar soruyorum size calışan bir hanım ne denli evladını istediği dibi yatiştirebilir...
emekli bir hanım diyor ki; yıllardır calışıyorum bu sebeble evlatlarım hep bakıcıların terbiyesi ile büyüdüve şimdi pskolojileri gayet bozuk.Psikiyatri kapılarında geciriyorum şimdi günlerimi,düşünüyorumda kazandıklarım,kaybettiklerimi geri getirmeye yetecek mi...,
kızlar okumalu,cahiil kalmamalı,ama bugün ki sistem de olmaz,kaybedecekleri kazanacaklarından daha fazla.
üstad ne der;bir şey faydanan ziyade zarar veriyorsa onu terketmek evladır.
baştada demiştim ,inanın ilim icin risale yeter...
bu konuda daha cok diyeceğim var ama şimdilik bu kadar yeter...

okumak ilimden ziyade bir meslek sahibi olmak icin istenilirse onada sunu derim;
bu kız yarın evlenecek,allah maişetin yükünü taife-i nisaya yüklememiştir,bir bayanını fıtratı cok nazik yaratılmış,hem dışarının hem icerinin yükünü taşıyamaz.
yaa rabbim bu nimeti vermiş taife-i nisaya niye kendi kendine zulmeder ki...
ve calışan bayan bana göre calışmayan bayandan daha ziyade eşine naşizedir,cünkü ekonomik özgürlüğüm var düşüncesi eşe itaati ortadan kaldırabilir.
zaten yapılan araştırmalarda en cok dayak yiyen eşlerinden yine ünv.mezunlarıdır...

T

Tarihci19

Misafir
ben bir şık daha ekledim.. benim de bu konuda çooookk diyeceklerim var ama şimdi işteyim vaktim pek yok.. rahat bir zamanımda yazacağım inşallah.

hasret

Well-known member
Tarihci ' Alıntı:
ben bir şık daha ekledim.. benim de bu konuda çooookk diyeceklerim var ama şimdi işteyim vaktim pek yok.. rahat bir zamanımda yazacağım inşallah.

abi keşke şimdi yazsaydın,aksi takdirde yorumunu anca haftaya belkide daha gec okuyabilirim...
merak etttim şu son şıkkı niye eklediniz,hic mantıklı değilde...

T

Tarihci19

Misafir
Şualar ' Alıntı:
abi keşke şimdi yazsaydın,aksi takdirde yorumunu anca haftaya belkide daha gec okuyabilirim...
merak etttim şu son şıkkı niye eklediniz,hic mantıklı değilde...

zaten sana mantıklı gelse yani onun mantığını anlamış olsan okumamalı demezdin

T

Tarihci19

Misafir
bana mantıklı gelen bu düşünce şu anda milyonları aşan insana da mantıklı geliyor.. vaktim bol olduğunda yazacağım inşallah

hasret

Well-known member
Tarihci ' Alıntı:
bana mantıklı gelen bu düşünce şu anda milyonları aşan insana da mantıklı geliyor.. vaktim bol olduğunda yazacağım inşallah

yaz yaz mantıklı gelse bizde kabul ederiz niye etmiyelim :D

T

Tarihci19

Misafir
kabul edeceğine inancım yok değil, ama beni baya yoracaksın o da şimdiden belli :)

hasret

Well-known member
Tarihci ' Alıntı:
kabul edeceğine inancım yok değil, ama beni baya yoracaksın o da şimdiden belli :)

yok abi bu noktadan şanslısın ben birazdan evime gidicem,sizi başkaları yorar artık,,
ha bi dahaki geldiğimde tekrar getiririz gündeme o ayrı :)_________________________________________________
Merih ' Alıntı:
İlim öğrenmek her müslümana farzdır kadın erkek gözetmeksizin onun için biraz saçma bir soru olmuş bence bunun kadını erkeğimi olur. yaa

“İlim tahsil etmek her Müslümanın üzerine farzdır." (İbn-i Mace, Mukaddime:17 )

Reyzâvî, “Hadisteki ilimden maksat, Kâinatın Yaratıcısını tanımak, Onun birliğini ve Resulullahın (a.s.m.) peygamberliğini bilmek; namazın nasıl ve ne gibi hükümler çerçevesinde kılınacağına dair bilgileri öğrenmektir.” der.

Beyhakî, “Hadisteki bilgiden maksat, erginlik çağına ermiş aklı başında bir Müslümanın normal olarak bilmesi beklenen ve bilmemesi düşünülemeyen genel dinî bilgilerdir.” buyurur.

Bazı âlimler de meseleyi şöyle değerlendirmişlerdir:

“Helâl ve haramla, İslâmın şartları ve itikatla alakalı bilgileri öğrenmek farzdır. Ayrıca hadisden, insanların faydasına olan her ilmi öğrenmek kasdedilmiş olabilir. Çünkü Müslümanların ihtiyacını karşılayabilecek ilimleri öğremek bütün Müslümanlara farz-ı kifayedir. İçlerinden bazıları öğrenirse, bu mes'uliyet kalkmış olur.”

Evet, bu izahlarda da görüleceği gibi, ilmihallerde yer alan bilgiler, gerek itikatta, gerekse ibadet ve günlük hayatta her Müslümanın bilmesi gereken konulardır.

Oruç, zekât ve hac için de aynı hususlar geçerlidir. Bu ibadetleri yapabilmek için konuyla ilgili malumatı elde etmek gerekir.

Helâl ve haramla ilgili konular için de aynı şeyleri söylemek mümkündür. Günlük hayatta neyin helâl, neyin haram olduğunu bilmeden İslâmî bir hayatın yaşanamayacağı âşikârdır. Bunları öğrenmek ise farzdır.

Kaynak: Mehmed Paksu Çağın Getirdiği Sorular

T

Tarihci19

Misafir
Şualar ' Alıntı:
yok abi bu noktadan şanslısın ben birazdan evime gidicem,sizi başkaları yorar artık,,
ha bi dahaki geldiğimde tekrar getiririz gündeme o ayrı :)

muhtemelen öyle olur,, bu yazı biraz dikkat isteyen bi yazı çünkü hassas bir konu ve farklı şeylere çekilme ihtimali olur o nedenle aceleyle yazamam..

molla_zehra

Well-known member
ERKEKLER GİBİ KIZLARINDA GEREKLİ İLMİ ALMA RUHSATI OLMALI.NE EBEVYNİ NE DE ÇEVRESİ BUNU YOK SAYAR İSE BENCE HAKSIZLIK YAPMIŞ OLURLAR HEMDE CAHİLİYYE DEVRİNDE KIZ ÇOCUKLARI DİRİ DİRİ TOPRAĞA GÖMENLERİN YAVRULARINA YAPTIKLARI HAKSIZLIK GİBİ.BENCE İKİSİ DE MUSAVİ BİR HAKK ÇİĞNEYİŞTİR.
HA KIZINI DİRİ DİRİ TOPRAĞA GÖMMÜŞSÜN HA CEHALET'E..İKİSİ DE AYNI

aysima

Member
bence bayanlar şartlar değişirse okumalıdır.. bu şartlar altında okunması imkansızdır.. hizmet yapılır diyolar bence farzı terkederek hizmet yapılmaz.
örtünmek bayanlar içn farzdır.. ben ortaokuldan sonra okumadım üstelik taa o zaman ist.fen lisesini kazanmışken..
emin olunki kaybeden okuyamayan değil,, böle yararlı birçok genç kız var kaybeden bu şartları değiştirmeyenlerdir..
en büyük protesto ALLAHIN kuralını aşmamaktır..

üstadın birsözünü örnek veren arkadaşlarımı biliyorum.. tam hatrlamıyorum ama" hani çok güsel bi sözün ardından şey diyo,, bir said değil bin said feda olsun,,değil dünyamı belki ahiretimi feda etmeğe hazırım"(doğrusunu bilen vardır aklıma gelmiyo şimdi tamamı) sürekli bunu sölüyolar..peki neden üstad böyle dediği halde başındaki sarığından birsefer olsun taviz vermemiş vazgeçmemiştir..üstelik sünnet iken.. bence bu zamanda bayanların yeri yuvalarıdır..nurlar 10 üniversiteye bedeldir..

Merih

Well-known member
Valla okuyan okuyor ben görüyorum perukla yada başka türlü insanın içinde okuma azmi olduktan sonra her türlü okur.

Eyvàh!

Well-known member
okutmak once islami suur u vermekle baslar, yani aile okulu ,aile okulu kaliteli olursa 10 tane devlet okulunda da okusa gene sasmaz ...kizlarimiz okuyabildigi yere kadar okumali okutturulmali

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...