Yurdum şartlarında Laiklik nedir?

Tarihci

Marmara Tarih
Laiklik, devletin tüm dinlere eşit uzaklıkta durmasıdır. Laiklik, hristiyan vatandaşın boynunda haçıyla okula girebilirken, Müslümanın da baş örtüsüyle okula girebilmesine müsade eden bir anlayıştır. Devlet laiktir, insan laik olamaz insan tüm dinlere eşit uzaklıkta olamaz.. bir kişi ya Müslümandır ya değildir.. Bir kişinin ben lağiğim demesi, ben: hem Müslümanım hem de bir o kadar hristiyanım aynı oranda da yahudiyim aynı oranda da ateistim demiş olmasıdır ki bu da mantıken ve fiilen imkansızdır. kişi ya Müslümandır ya da Müslüman değildir.. kişiler değil devletler laik olabilir. devletler tüm dinlerin mensubu vatandaşlarına ayrım yapmadan eşit şekilde hizmet götürür buna laik devlet denir. Laik devlet; sen hristiyan, sen haçla okula girebilirsin ama sen Müslüman baş örtüsü senin dininin simgesidir sen onunla giremezsin demezzzz.. eğer diyorsa laik değildir, yanlıdır bir dine daha meyillidir imtiyazlıdır.. bu hamur çok su götürür... ülkemizin acayip ve dünyadaki laikliğin doğduğu ülkelerdeki insanların bile anlamadığı laiklik anlayışı sürdükçe bunları daha konuşurz..

barýþ

Active member
laiklik devlet içinde devlet kurup,önüne geleni öldürüp dindar insanlar yaptı diye yaygara koparmak ondan bundan haraç alıp yedi sülalesini zengin etmek...laiklik ne mi...,?? bir paravan...
Laiklere sorsan hepside farklı farklı tanımlar çıkarırlar.Laiklik irtica bunlar arkasına sığındıkları kelimeler.Bugünlerdede Cami yakma provakasyonları çıktı amaç belli.Artık toplumumuz bunları kaale almıyor.Çırpınışlarıda bundan değil mi?

Tarihci

Marmara Tarih
Laiklere sorsan hepside farklı farklı tanımlar çıkarırlar.Laiklik irtica bunlar arkasına sığındıkları kelimeler.Bugünlerdede Cami yakma provakasyonları çıktı amaç belli.Artık toplumumuz bunları kaale almıyor.Çırpınışlarıda bundan değil mi?

evet çok doğru, bunlar acziyet göstergesi, sonun başlangıcı çırpınışları..

SeYeLaN

Well-known member
bu ülke şeyhler dervişler müridler devleti olamaz demişler yaa
temeli budur yurdumun laikliği
nerede sakallı ,başörtülü görseler şeyh derviş sanıyorlar