TEŞEKKÜR-TEŞEKKİ

molla_zehra

Well-known member
teşekkür teşekki..

safinaz ' Alıntı:
Kardeşim,replerimizi Allah mı düşürüyor?Orhan Gencebayın ne güzel bir şarkısı vardır;
"Herşey Haktan ama zulmetmek kuldan..."diye devam ediyor...
SAFİNAZ KARDEŞİM BU BİRAZ ACİP BİR SORU OLDU GALİBA :)
YANİ RABBİM İSTİYOR VESİLELERİ SİTE YÖNETİCİLERİ OLUYOR :)

safinaz

Member
teşekkür teşekki..

özge ' Alıntı:
SAFİNAZ KARDEŞİM BU BİRAZ ACİP BİR SORU OLDU GALİBA :)
YANİ RABBİM İSTİYOR VESİLELERİ SİTE YÖNETİCİLERİ OLUYOR :)
Rabbim istemese hiçbirşey olmaz ancak biz o zaman birisini öldürelim,diyelim ki Allah(c.c)istemiş.Ne yapalım...Anlatmak istediğim bu.

Nevzatt

Well-known member
teşekkür teşekki..

hım gene kader mevzusu hım Allah insana 2 türlü irada vermiştir külli ve cüzi irade.biri haktan birinide sen yönlendirebiliyorsun. adam öldürmeyle karşılaştın diyelim ama öldürmek senin elinde bunu Rabbim sana bırakmış anlıyormusun daha fazla açıklardım ama neyse nete girmem sınırlı

Tarihci ' Alıntı:
kardeşlerim bazı isnanlar işledikleri gunahlardan sıyrılmak bu şekilde vicdanlarını rahatlatmak için bazı ayet ve hadislerin gercek manalarını ve manalardaki incelikleri bilmeden veya bilerek kasıtlı farklı gösterip ehli imanın kader konusunda akıllarını bulandırıyorlar.. diyorlarki Allah dilemeseydi biz dileyemezdik, o halde gunahlarımızı Allah diliyor yani biz sorumlu değliz zaten Allah bunları affedecek..

şimdi bu dilemek ne manada kullanılmış onu açıklamaya çalışalım

küçük bir çocuk düşünelim 2-3 yaşlarında konuşuyor istiyor ama gücü bir iş yapmaya yetmiyor.. şimdi bu çocuğu güçlü kuvvetli bir adamın omuzlarına koyalım ve adam o çocuğun emrine amade olsun her istediğini yapsın..

şimdi çocuk diyorki şu kayayı şurdan al buraya koy. adamda kayayı kaldırıp istenilen yere koyuyor..

şimdi düşünelim,,, çocuk o kayanın yer değiştirmesini diliyor.. adam ise çocuk diledi diye, o işi yapmayı diliyor ve kayanın yerini değiştiriyor.. şimdiiiiiiii o çocuğun gücü o işi yapmaya yetmiyor.. adamın ise yetiyor... önce çocuk diliyor sonra adam çocuk dilediği için o işi yapmayı diliyor ve yapıyor..

peki adam o işi yapmayı dilemeseydi çocuğun dilemesinin bir ehemmiyeti olacakmıydı? adam o işi yapmayı istemeseydi çocuk istesede istemesede bişey değişmeyecekti.. yani adam dilemeseydi çocuğun dilemesinin bir önemi olmayacaktı..

teşbihte hata olmaz, işte biz o çocuğuz, her istediğimizi yapan zat ise Allah u Tealadır.. biz isteriz Allah onu oldurur.. ama Allah onu oldurmak istemesse o olmaz, yani Allah bizim dilediğimiz şeyi yapmayı dilemezse bizim dileğimizin bir manası ve tesiri olmaz.. yani Allah bizim dilediğimizi yapmayı dilemese biz dileyemeyiz, istediğimiz şey oluvermez...

velhasıl, ben zina etmeyi dilersem Allah bunu ben yapmak istediğim için benim yapmama izin verir o fiili oldurur,, çünki bana özgür irade vermiş beni hür yaratmış ne istersem onu yapma kabiliyeti vermiş, nasılki Kendisini tespih edenler olduğu gibi Kendisine adice küfr edenlerde var ve Allah o küfredenleri o saniyede yerle bir etmiyor çünki istediğini yapmakta özgür bırakmış....ben isterim Allah oldurur ben haram yada helal neyi istersem Allah onu oldurur..
B.Fındıkçı

safinaz

Member
teşekkür teşekki..

Tarihci vermiş olduğunuz linki okudum,güzel örneklendirmişsiniz.Yalnız,zaten söylediklerimle tezat bir durum yok.Ben sadece replerini Allah düşürmesine şu cevabı vermiştim ve aynen tekrarlıyorum.
"Herşey Haktan ama zulmetmek kuldan". ;)

T

Tarihci19

Misafir
teşekkür teşekki..

safinaz ' Alıntı:
Tarihci vermiş olduğunuz linki okudum,güzel örneklendirmişsiniz.Yalnız,zaten söylediklerimle tezat bir durum yok.Ben sadece replerini Allah düşürmesine şu cevabı vermiştim ve aynen tekrarlıyorum.
"Herşey Haktan ama zulmetmek kuldan". ;)

beğendiğinize sevindim, zaten zıtlık algılamadım sadece yeri geldi diye okumanızı murad ettim, okuduğunuz için de çok teşekür ederim..