Taif'in ilk meyvesi?

mihrimah

Well-known member
Efendimiz (sav)'in Taif'te yaşadığı üzücü olaydan sonra Taif'in meyvesi diye adlandırdığı sahabe kimdir ve hangi peyganberin kavminden gelmektedir?

(Taif'in meyvesi?)

TaLHa

Nur-u Aynım
Yönetici
Sanırım Resülü zişan a.s.v. efendimize üzüm ikram eden bir rahipdi. Ve son peygamberin gelmesini bekliyordu.. Ama tam olarak hatırlıyamadım ..

mihrimah

Well-known member
Belki sizin cevaplarınız da doğru olabilir ama benim cevabımla aynı değil. Sadece şöyle bir ipucu vereyim.Dicle nehrinin kiyisinda, simdiki Musul’un yerinde bulunan şehirde dünyaya gelmiş bir peyganberin sözlerini Efendimiz(sav)'e iletmiş ve oracıkta iman etmiş tüccar bir musevinin kölesi diye biliyorum...

Eğer doğru olduğuna eminseniz sizin bilgileriniz cevap olarak kalsın hayır emin değilim diyosanız araştırmaya devam edelim...
Sonucu sizlere bırakıyorum...

TaLHa

Nur-u Aynım
Yönetici
Est. ben sadece hatırladığımı söledim şimdi ise kaynakdan olanı sölim : Taşlanmadan korunmak için bir üzüm bağına sığınan Resülü zişan a.s.v. efendimiz abdest alarak namaz kıldıkdan sonra Allaha yapdığı munacatınının ardından sığındığı bağın hristiyan kölesi addasın bağ sahibi tarafından gönderdiği üzüm salkımını getirmesi ile addas ile yapdığı sohbet (Addasın nereli ve kimlerden olduğu; Addasın memleketi ninovanın Hz yunus peygamberin memleketi olduğu ve peygamberlerin kardeşliği üzerinedir).. Bu sohbetten sonra Addas hidayete ermişdi..

mihrimah

Well-known member
Allah razı olsun
Doğru cevaplamışsınız inş. Sadece bendeki kaynağa göre Yehova'nın değilde Ninova'nın peyganber ismi geçiyor Hz. Yunus (as).Bununda ehemmiyet arzettiğini düşünmüyorum...
Selam ve dua ile...

Not:
Bu yazıyı düzeltme gereği duyuyorum, çünkü sizin tepkinizi bilemediğimden ötürü, konumunuzdan dolayı rencide olacağınızı düşündüğüm için ehemmiyeti yok dedim.Görünüyorki bu yanlışlığı kabul edebilecek olgunluğa sahipsiniz dolayısıyla belki zahiren sorunun cevabına nazaran ehemmiyeti yok gibi görünebilir fakat aşağıda da belirtildiği gibi vardır inş. demiş büyüklerimiz...

mihrimah

Well-known member
Haklısınız ninova düzenledim ..

Sizin cevabınıza iki cümlede ben ekleyeyim haddim olmayarak...
Taif'le ciddi bağlantı kurduğumuz, muhabbetimizi artırdığımız değerli bir bölümü ise....
Evet Ninova'lı Hz. Yunus (as).

Efendimiz (sav) kendisini tanıttığında bunun üzerine Addas (ra) buyuruyorki;
- Yoksa sen Peyganberim Yunus'un bahsettiği son Peyganber misin?

İşte ehemmiyeti olan noktalardan biri de burası. Tabir caizse kabuğun çatladığı bölüm...
Taif'te iman edilmeyip taşlanan Gönüller sultanı (sav), kısa bir zaman sonra Addas (ra) ile karşılaşıyor ve onun duyumlarından memnun oluyor. Elbetteki Efendimiz (sav)yüzünü ön yargısız gören Lailahe illallah muhammeden resulALLAH diyordu fakat Addas kendi peyganberinden gelen rivayete dayanarak Efendimize iman etti diye bildiriliyor....