RİSALE-İ NUR İLE NASIL TANIŞTINIZ?

hasret

Well-known member
vakar ' Alıntı:
maşallah rabbim sizi nurlarda daim kılsın,
o arkadaşlarınızdan ve onun gibi nurlarla insanları tanıştıran kardeşlardande allah razı olsun._________________________________________________gelelim benim tanışmama ben 17 yıl risale-i nurlarla yaşadım ama hiç merak etmedim hiç okumadım.
benim için risale-i nur o zamanlar büyüklerimin okuduğu kırmızı kitaplardı.
büklerim hemen hemen her gün beni ve benim gibi kardeşlerimi hizmete kazandırmak için evde sohbet konuları açıyorladı.
bu çoğu zaman canımı sıkıyordu :( sonra ablam ve kuzenlerim umumi derslerden birine katıldılar onlar baya etkilenmişti. benide davet etiler diyer hafta bereber gitik, gidiş o gidiş bir dahada kurtaramadık kendimizi ordan ;D nerdeyse 5 yıl oluyor. şualarla orda tanıştım, gitmeye başaladığım ilk aylardı. evet işte o gün hayatımın hatasnı yaptığım gun şualarla el sıkışıp selavat çektiğim gün o günden beliydi bu günlerin gelişi. :p.neyse kısa kesiyim yoksam beni öldürür. ;D

Demek öyle ha vakar senle nasıl olsa görüşcez :mad:
şualar bilseymiş onu böyle arkasından vurucan seni dershaneden kovardı eminim ;)_________________________________________________bu arada yaakari abi sizdende bi dinleseydik nedense merak ettim:)

Vakar

Member
Şualar ' Alıntı:
Demek öyle ha vakar senle nasıl olsa görüşcez :mad:
şualar bilseymiş onu böyle arkasından vurucan seni dershaneden kovardı eminim ;)

şualar latife yaptım alınma. :( o gün haytımda (şuan) en çok sevdiğim dostumu tanıdım :)

T

Tarihci19

Misafir
berraksu ' Alıntı:
benim risale-inurla tanışmam çok sevdiğim bir arkadaşım sayesinde oldu onunla birlikte sohbete gittim ve çok etkilenmiştim ALLAHA Şükür şimdi bende risale okuyorum şuan okuduklarımı anlamasamda ruhumun gıda aldığını biliyorum sizden dualarınızı bekliyorum şimdiden ALLAH RAZI OLSUN

ecmaini sizi sohbete götürüp sizin nurlarla tanışmanıza vesile olan arkadaşınızdan da bilhassa Allah razı olsun, siz den de.. o saatten sonra sizin nurlarla iştigalinizden kazanacağınız ve cemaatte sohbete giderek kazanacağınız her sevaptan o arkadaşınızda hissedar olacak, aynen siz de bir başka arkadaşınıza vesile olunuz ve siz de onun hasenatından hissedar olunuz, Allah çok cömerttir, o hasenatı bölerek vermez hepinize bütünü kadar verir... vesile olanlardan ve vesile olmaya çalışanlardan razı ol Rabbim.._________________________________________________"""""""bereber gitik, gidiş o gidiş bir daha da kurtaramadık kendimizi ordan ;D """"""""

Allah kurtarmasın .)

Bi akşam Çantacı Necmi Abi gelicek, bi evde toplanıcaz sen de gel! dedi bi arkadaşım. Hayatımda o zamana kadar dinlediğim en farklı konuşan insandı ve resmen koptum o gece. Belki şehir merkezlerinde böyle insanlarla karşılaşmak kolay ama oturduğunuz yer kırsal bi kesimse biraz da dine soğuk olan bi yerse böyle şahısların gelmesi çok başka oluyor. Ben kendime o günden sonra yön verdim hizmet anlamında ve İnşallah 2-3 yıldır da elimizden gelenleri yapmaya çalışıyoruz. Rabbim muvaffak eylesin ve bizi kötü günlere geri çevirmesin. Amin!!

amin amin aminn

hasret

Well-known member
Tarihci ' Alıntı:
ecmaini sizi sohbete götürüp sizin nurlarla tanışmanıza vesile olan arkadaşınızdan da bilhassa Allah razı olsun, siz den de.. o saatten sonra sizin nurlarla iştigalinizden kazanacağınız ve cemaatte sohbete giderek kazanacağınız her sevaptan o arkadaşınızda hissedar olacak, aynen siz de bir başka arkadaşınıza vesile olunuz ve siz de onun hasenatından hissedar olunuz, Allah çok cömerttir, o hasenatı bölerek vermez hepinize bütünü kadar verir... vesile olanlardan ve vesile olmaya çalışanlardan razı ol Rabbim.._________________________________________________"""""""bereber gitik, gidiş o gidiş bir daha da kurtaramadık kendimizi ordan ;D """"""""

Allah kurtarmasın .)

hadi ya, inan abi coook sevindim berraksu ile tanışırız da ;)

T

Tarihci19

Misafir
GuLSerbeti ' Alıntı:
MasaAllah, herkesin baslangici cok guzel, tamda merak ettigim konu acilmis...
Bende Nasil Gercek nurcu olunur, nasil baslanilir, baslayanlar nasil baslamislar gibi dusunuyordum, ilham kaynagi oldunuz ins.

Benim hikayem; degil kulliyat, (kucukleri saymazsak)bir kitab bile bitirmemis, Talebeligin nasil oldugunu dogru durust bilmeyen bir insanim,Aslinda risaleler evimize benden once girmis, tabiri caizse kitaplikta duruyor, okunmus konmus, devam edilmemis... Nurun icinde olup tanimayan bir insaniz yani.. :( :( en buyuk uzuntumde bu zaten, cevremizdende gormedik, vatan ve sohbet ortamlarindan ayriyiz, yol gosteren, danisacak bir bilen yok...
Icimde hissettigim bir ozlem ve yangin bu benim icin... gercek talebelik nasil olur..Nur'u ozde yasayanlar Nasil yasar, kendi ailemde gormedigim bir konu... Babam der biz hakkiyla okuyamiyoruz, siz okuyun..e bu boyle olmuyor...
sanal alemde bile olsa sizlerle tanistigima coook memnunum, her giriste yeni bir seyler ogreniyoruz ins.
okumaya basladik bir ara sebat edemedik..simdi Tekrar bir baslangic yapmak lazim...Talebe olmak hakkinda tavsiyelere muhtaciz.. sohbet ortamlarina katilabilen abi,abla ve en cokta kadeslerime imreniyorum... Allah bu Nurlu yoldan ayirmasin, Yola cikmislara sebat ihsan etsin...amin.
Dua ile..

amin ecmain_________________________________________________
istiğna ' Alıntı:
masallah kardesler ne kadar hos anlatmıslar.
benim hikayemse;ailem nurcu..babam,amcalarım,abim,kardesım,ablam.babamın nurcu olmasında ki vesile cok acıtır canımız.herserde bı hayır hakıkatı yuregımızın sızını birazda olsa dindirir.ama bı bende bu hakıkatlari tezahur edemıyorlardı.acılmaz dugumler Cenab-ı hakkın iradesiyle acılır sırrıyla ablamın vesilesyle inş nurcu dıyelim kendimıze inş. nurcu oluluruz.ben daha aday adayıyım bu yolda. Allah muvaffak kılsın ... :)

deyin inşallah dua niyetine.. aminn

hasret

Well-known member
GuLSerbeti ' Alıntı:
MasaAllah, herkesin baslangici cok guzel, tamda merak ettigim konu acilmis...
Bende Nasil Gercek nurcu olunur, nasil baslanilir, baslayanlar nasil baslamislar gibi dusunuyordum, ilham kaynagi oldunuz ins.

Benim hikayem; degil kulliyat, (kucukleri saymazsak)bir kitab bile bitirmemis, Talebeligin nasil oldugunu dogru durust bilmeyen bir insanim,Aslinda risaleler evimize benden once girmis, tabiri caizse kitaplikta duruyor, okunmus konmus, devam edilmemis... Nurun icinde olup tanimayan bir insaniz yani.. :( :( en buyuk uzuntumde bu zaten, cevremizdende gormedik, vatan ve sohbet ortamlarindan ayriyiz, yol gosteren, danisacak bir bilen yok...
Icimde hissettigim bir ozlem ve yangin bu benim icin... gercek talebelik nasil olur..Nur'u ozde yasayanlar Nasil yasar, kendi ailemde gormedigim bir konu... Babam der biz hakkiyla okuyamiyoruz, siz okuyun..e bu boyle olmuyor...
sanal alemde bile olsa sizlerle tanistigima coook memnunum, her giriste yeni bir seyler ogreniyoruz ins.
okumaya basladik bir ara sebat edemedik..simdi Tekrar bir baslangic yapmak lazim...Talebe olmak hakkinda tavsiyelere muhtaciz.. sohbet ortamlarina katilabilen abi,abla ve en cokta kadeslerime imreniyorum...Allah bu Nurlu yoldan ayirmasin, Yola cikmislara sebat ihsan etsin...amin.
Dua ile..

benden de amin Kardeşim sen yeter ki iste inan Rabbim seni hakiki nur talebeleri ile karşılaştırır.İnş birgün sizde bizde hakiki nurcu oluruz.

hasret

Well-known member
Tarihci ' Alıntı:
ona da sen vesile olmuş gibisin ;)
;D iktiran sırrınca ;)_________________________________________________Evet, iktiran ayrıdır, illet ayrıdır. Bir nimet sana geliyor. Fakat bir insanın sana karşı ihsan niyeti o nimete mukarin olmuş. Fakat illet olmamış. İllet rahmet-i İlâhiyedir. Evet, o adam ihsan etmeyi niyet etmeseydi o nimet sana gelmezdi, nimetin ademine illet olurdu. Fakat, mezkûr kaideye binaen, o meyl-i ihsan, o nimete illet olamaz. Ancak yüzer şerâitin bir şartı olabilir.

Meselâ, Risale-i Nur'un şakirtleri içinde Cenâb-ı Hakkın nimetlerine mazhar bazı zatlar (Hüsrev, Refet gibi), iktirânı illetle iltibas etmişler, Üstadına fazla minnettarlık gösteriyorlardı. Halbuki, Cenâb-ı Hak onlara ders-i Kur'ânîde verdiği nimet-i istifade ile, Üstadlarına ihsan ettiği nimet-i ifadeyi beraber kılmış, mukarenet vermiş.

Onlar derler ki: "Eğer Üstadımız buraya gelmeseydi biz bu dersi alamazdık. Öyleyse onun ifadesi, istifademize illettir."

Ben de derim: Ey kardeşlerim! Cenâb-ı Hakkın bana da, sizlere de ettiği nimet beraber gelmiş. İki nimetin illeti de rahmet-i İlâhiyedir. Ben de sizin gibi, iktirânı illetle iltibas ederek, bir vakit Risale-i Nur'un sizler gibi elmas kalemli yüzer şakirtlerine çok minnettarlık hissediyordum. Ve diyordum ki: "Bunlar olmasaydı, benim gibi yarım ümmî bir biçare nasıl hizmet edecekti?" Sonra anladım ki, sizlere kalem vasıtasıyla olan kudsî nimetten sonra, bana da bu hizmete muvaffakiyet ihsan etmiş. Birbirine iktiran etmiş; birbirinin illeti olamaz. Ben size teşekkür değil, belki sizi tebrik ediyorum. Siz de bana minnettarlığa bedel, dua ve tebrik ediniz.

bilmeyenler icin ;)

GuLSerbeti

Well-known member
Tarihci ' Alıntı:
amin ecmain_________________________________________________
deyin inşallah dua niyetine.. aminn
Şualar ' Alıntı:
benden de amin Kardeşim sen yeter ki iste inan Rabbim seni hakiki nur talebeleri ile karşılaştırır.İnş birgün sizde bizde hakiki nurcu oluruz.

Allah razi olsun.. Dualariniza binlerce amin..aminlere amin, summe yine amin...