RİSALE-İ NUR İLE NASIL TANIŞTINIZ?

katremisal

Active member
Soruma cevap yok mu?

pardon hasret abla ben 100 dedim ama bu benim yüz yıl yaşamama bağlı gibi 21 yaşındayım 21. külliyatım yola dewam daha çok fırın ekmek lazım

hasret

Well-known member
Soruma cevap yok mu?

ooo vallahi maşallah ben okuduğunuzun yarısını bilem okumuş değilim...
helal olsun,darısı başıma...

hasret

Well-known member
Soruma cevap yok mu?

kemmiyetten ziyade keyfiyet önemlidir,,
talebenin vazifesi ikidir,
okumak ve kabul etmek...
yaşyorsan kabul etmişsin demektir...
bu nokta-i nazardan ben hala bir kitap değil bir bölüm bile bitiremedim,
ama maşallah bitiren abilerimiz var..._________________________________________________bu arada katremisal abi tarihci abimiz demek istiyor ki senin okudukların ancak benim okuduklarımın kırkta biri olur,zekat ölcüsüne göre...
ben hesap yaptımda;simdi tarihci abinin okudugu kullıyat sayısına x dersek bunun kırkta bırı esıttır senın okudugun kullıyat sayısına yanı soyle; x/40=21 ıse burda x=21.40=840 kullıyat eder,,,
vay maşallah,maşallah,ya abi sen şehadet aleminde okumakla kalmayıp,birde misal alemindede okumuşsun herhalde :D
bu işin sırrı hikmetini bizede acıklarmısın :)

katremisal

Active member
Soruma cevap yok mu?

bence newmaleminde okumuştur 840 külliyatı belkide ruzğara karşı okumuştr herneyse beni ilgilendirmez

ama 30 yaşından önce 100 külliyat bitiren varmış malatyada.

katremisal

Active member
Soruma cevap yok mu?

öhöö yetmez kardeşim zübeyr abim 1001 defa okusan yine az demiş.hem anlayıp kabul ederek okuyan zamanın alimi olur biz ne anlıyoruz nede tatbik ediyoruz bunun olması için hafi ahfa sır vs. dahi r.nura doymalı

T

Tarihci19

Misafir
Soruma cevap yok mu?

katremisal ' Alıntı:
benimki biraz riyakarane oldu dimi abim siz saklayın inşallah.

hadis okuyan bir talebe çok hırslıymış, bir kaç sene de bayağı bir hadis ezberleyerek hoca olmuş, kendiyle övünmeyi severmiş biraz,, görüdüğü insanlara diğer hocalara ne kadar çok hadis ezberlediğini bir yolunu bulup ille söylermş, bunun hocası ise bu talebeler içinde en çok sen hadis ezberledin ama daha hoca olamadın dermiş,, buda buna içerler ve neden diye sorrarmış,, ama hocası cevap vermezmiş,, günler gecerken bir gün ilim meclisinde bu yeni hoca olmuş kendiyle övünen eleman yine bir yolunu bulup bir sürü büyük alimin içinde ukalalık ederek demişki...

ben 300 bin hadisi senedleriyle ezbere biliyorum,,, ama hocam bana sen hala hoca olamadın diyor oysaki benden az bilenlere sen hocasın diyor,,ne hikmetse!! ve gülüyor..

ordaki başka alimlerden biri onun bu ukalalığına son vermek ve enesini kırmak için şöyle diyor,,

maşallah, sen kendi hocanın ezbere bildiği hadislerin zekatı kadarını ezberlemişsin,, ve sessizlik oluyor..

bu elemanın hocasıda diyorki şimdi neden hoca olamadın dediğimi anladın mı??

hasret

Well-known member
Soruma cevap yok mu?

abi bu hırslı talebe siz misiniz, yoksa katremisal abi mi?
ben onu cıkaramadım,,
kıssadan alacağımız hisseyi kısaca özetleseniz,zahmet olucak ama...

berraksu

Member
benim risale-inurla tanışmam çok sevdiğim bir arkadaşım sayesinde oldu onunla birlikte sohbete gittim ve çok etkilenmiştim ALLAHA Şükür şimdi bende risale okuyorum şuan okuduklarımı anlamasamda ruhumun gıda aldığını biliyorum sizden dualarınızı bekliyorum şimdiden ALLAH RAZI OLSUN

Vakar

Member
berraksu ' Alıntı:
benim risale-inurla tanışmam çok sevdiğim bir arkadaşım sayesinde oldu onunla birlikte sohbete gittim ve çok etkilenmiştim ALLAHA Şükür şimdi bende risale okuyorum şuan okuduklarımı anlamasamda ruhumun gıda aldığını biliyorum sizden dualarınızı bekliyorum şimdiden ALLAH RAZI OLSUN

maşallah rabbim sizi nurlarda daim kılsın,
o arkadaşlarınızdan ve onun gibi nurlarla insanları tanıştıran kardeşlardande allah razı olsun._________________________________________________gelelim benim tanışmama ben 17 yıl risale-i nurlarla yaşadım ama hiç merak etmedim hiç okumadım.
benim için risale-i nur o zamanlar büyüklerimin okuduğu kırmızı kitaplardı.
büklerim hemen hemen her gün beni ve benim gibi kardeşlerimi hizmete kazandırmak için evde sohbet konuları açıyorladı.
bu çoğu zaman canımı sıkıyordu :( sonra ablam ve kuzenlerim umumi derslerden birine katıldılar onlar baya etkilenmişti. benide davet etiler diyer hafta bereber gitik, gidiş o gidiş bir dahada kurtaramadık kendimizi ordan ;D nerdeyse 5 yıl oluyor. şualarla orda tanıştım, gitmeye başaladığım ilk aylardı. evet işte o gün hayatımın hatasnı yaptığım gun şualarla el sıkışıp selavat çektiğim gün o günden beliydi bu günlerin gelişi. :p.neyse kısa kesiyim yoksam beni öldürür. ;D

Yaakarii

Member
Ne güzel hamdolsun dönüşünüz muhteşem olmuş.Korktum biran nurların içinde oldugu halde nurlardan uzak yaşamayı seçecek diye :angel:

Huseyni

Müdavim
Bi akşam Çantacı Necmi Abi gelicek, bi evde toplanıcaz sen de gel! dedi bi arkadaşım. Hayatımda o zamana kadar dinlediğim en farklı konuşan insandı ve resmen koptum o gece. Belki şehir merkezlerinde böyle insanlarla karşılaşmak kolay ama oturduğunuz yer kırsal bi kesimse biraz da dine soğuk olan bi yerse böyle şahısların gelmesi çok başka oluyor. Ben kendime o günden sonra yön verdim hizmet anlamında ve İnşallah 2-3 yıldır da elimizden gelenleri yapmaya çalışıyoruz. Rabbim muvaffak eylesin ve bizi kötü günlere geri çevirmesin. Amin!!

GuLSerbeti

Well-known member
MasaAllah, herkesin baslangici cok guzel, tamda merak ettigim konu acilmis...
Bende Nasil Gercek nurcu olunur, nasil baslanilir, baslayanlar nasil baslamislar gibi dusunuyordum, ilham kaynagi oldunuz ins.

Benim hikayem; degil kulliyat, (kucukleri saymazsak)bir kitab bile bitirmemis, Talebeligin nasil oldugunu dogru durust bilmeyen bir insanim,Aslinda risaleler evimize benden once girmis, tabiri caizse kitaplikta duruyor, okunmus konmus, devam edilmemis... Nurun icinde olup tanimayan bir insaniz yani.. :( :( en buyuk uzuntumde bu zaten, cevremizdende gormedik, vatan ve sohbet ortamlarindan ayriyiz, yol gosteren, danisacak bir bilen yok...
Icimde hissettigim bir ozlem ve yangin bu benim icin... gercek talebelik nasil olur..Nur'u ozde yasayanlar Nasil yasar, kendi ailemde gormedigim bir konu... Babam der biz hakkiyla okuyamiyoruz, siz okuyun..e bu boyle olmuyor...
sanal alemde bile olsa sizlerle tanistigima coook memnunum, her giriste yeni bir seyler ogreniyoruz ins.
okumaya basladik bir ara sebat edemedik..simdi Tekrar bir baslangic yapmak lazim...Talebe olmak hakkinda tavsiyelere muhtaciz.. sohbet ortamlarina katilabilen abi,abla ve en cokta kadeslerime imreniyorum...Allah bu Nurlu yoldan ayirmasin, Yola cikmislara sebat ihsan etsin...amin.
Dua ile..

istiðna

Active member
masallah kardesler ne kadar hos anlatmıslar.
benim hikayemse;ailem nurcu..babam,amcalarım,abim,kardesım,ablam.babamın nurcu olmasında ki vesile cok acıtır canımız.herserde bı hayır hakıkatı yuregımızın sızını birazda olsa dindirir.ama bı bende bu hakıkatlari tezahur edemıyorlardı.acılmaz dugumler Cenab-ı hakkın iradesiyle acılır sırrıyla ablamın vesilesyle inş nurcu dıyelim kendimıze inş. nurcu oluluruz.ben daha aday adayıyım bu yolda.Allah muvaffak kılsın... :)