Okumakmi? Basortusumu?

Türkiyedeki bu þartlar altýnda önünüze iki seçenek sunulsa siz?okumakmi? baþörtüsü?

• Kullanılan toplam oy
    37
Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

GÜLEFÞAN

Active member
Cevap: okumakmi? basortusumu?

Sınavı kazandığım halde tesettürümü seçerek başörtüsü madurlarından oldum.Evet okumaya aşıkken eğitimimi yarıda bırakarak kendimi boşluğa atmam benim için çok da kolay olmadı..
Ama seçmeliydik;bir yanda Allah ın rızası ,diğer yanda aksini ne kadar iddaa etsenizde üstü karalanamaz gerçek olan nefis söz konusu.. Seçmeliydik..zira bizler yeryüzünde olduğumuz sürece, şerlerden hayrı seçerek bu dünya imtihanın sırrına erceğiz..ve inşallah bu şekilde Hakk'ın rızasına kavuşacağız..
Kimse kimseyi kınamasın..zira herkes seçtiği yolun sonunda varacağı akibete yine kendisi katlanacaktır..

Ev yada vs.deki eğitime karşı olan arkadaşlara sesleniyorum..varsa geçerli bi nedeniniz ,istediğiniz yolu seçebilirsiniz..selametle..

zeyhak_

Well-known member

Sınavı kazandığım halde tesettürümü seçerek başörtüsü madurlarından oldum.Evet okumaya aşıkken eğitimimi yarıda bırakarak kendimi boşluğa atmam benim için çok da kolay olmadı..
Ama seçmeliydik;bir yanda Allah ın rızası ,diğer yanda aksini ne kadar iddaa etsenizde üstü karalanamaz gerçek olan nefis söz konusu.. Seçmeliydik..zira bizler yeryüzünde olduğumuz sürece, şerlerden hayrı seçerek bu dünya imtihanın sırrına erceğiz..ve inşallah bu şekilde Hakk'ın rızasına kavuşacağız..
Kimse kimseyi kınamasın..zira herkes seçtiği yolun sonunda varacağı akibete yine kendisi katlanacaktır..

Ev yada vs.deki eğitime karşı olan arkadaşlara sesleniyorum..varsa geçerli bi nedeniniz ,istediğiniz yolu seçebilirsiniz..selametle..

gülefşan kardeşim çokta iyi yapmışsın bende çok defa karşı geldim öyle hakaretlere maruz kaldım :( Allah cc emri daha üstün...kim ne derse desin...Rabbim bu sıkıntıların sonunda elbet mükafatını verecektir..cennet ucuz değil...

tetik

Active member

Şuanda forumda olmanı herşeyden çok isterdim. Yazdığınızı ölçüp tartarsanız hem siz yanmazsınız hem biz yanmayız.. Ahh bir gelseniz tek isteğim bu!..

Gül-i İkra nefsinize karsi savci ,bana karsi avukat olun...

Helal dairesi genistir, keyfe kafidir. Harama girmeye hic luzum yoktur.

( Dünya için din feda olunmaz.) nurdan cumleler....

tetik

Active member

faydali olacagi kanaatindeyim kendi adima en basta!....

Devir Nasreddin Hoca devridir. Zamanın idaresi tarafından asayişin sağlanması için olsa gerektir ki; pala, yatağan, kama gibi kesici, yaralayıcı nesnelerin taşınması yasaklanmıştır. Kolluk kuvvetleri, Hoca’nın bu yasağa rağmen sokakta kuşağının arasında kocaman bir palayla arz-ı endâm ettiğini görür ve Hoca’yı hesaba çeker:
“Aman Hoca’m, sokağa bu şekilde çıkmanın yasak olduğunu bilmez misin?” sorusuna;
“Hiç bilmez olur muyum, elbette bilirim.” cevabını verir Hoca. Kolluk kuvvetleri bunun üzerine:
“Madem bilirsin de, ne diye yanında kocaman bir pala taşırsın?” derler. Hoca:
“Bilirsiniz ki ben hocayım, yazı yazarım, kitap okurum. Kimi zaman kitaplarda imlâ yanlışlığı yahut ifade bozukluklarıyla karşılaşırım. Böyle zamanlarda bu palaya ihtiyaç duyar ve yanlışları bununla kazıyıp düzeltirim.” cevabını verir. Görevliler kendisine:
“Etmeyin Hoca’m, böyle bir iş için kocaman bir palaya ne hacet? Küçük bir çakıyla da bu ihtiyacınızı göremez misiniz?” derler. İşte bu soru, Hoca’ya o ana kadar sabırla beklediği taşı gediğine koyma fırsatını verir:
“Bazen öyle büyük yanlışlıklar oluyor ki, bu pala bile onu kazımak için küçük kalıyor.”

Tarihci

Marmara Tarih

kardeşler vallahi karışmamak için kendimi tutuyorum ama görüyorumki Allah ın emirleri hususnda bile sığ düşünenler var.. lütfen biraz daha etraflıca düşünüp öyle söyleyin düşüncelerinizi..

siyerden bilirsiniz ki bir sahabe (ismi aklıma gelmedi) olası bir Müslüman - yahudi,arap ittifakı savaşı eşiğinde hileli siyaset yapmış ve araplarla yahudilerin ittifakını bozmuş ve savaş daha çıkmadan müslümanlar lehine işi bitirmişti.. ve bunu yapabilmek için Efendimizden gerçeğe uygun olmayan sözler söyleme yani yalan söyleme ruhsatı almıştı.. yalan Allah ın emridir söylemem ne yapalım savaşalım, müsümanların kanı dökülsün öyle kendimizi kurtaralım mı demişler? neyse ben cevap yazmayacağım ama dileğim şu ki arkadaşlarımız bir şey söylemeden evvel etraflıca düşünsünler.. sığ düşüncelerle çıplak sözler söylemesinler..

TaLHa

Nur-u Aynım
Yönetici

Tarihci sığ düşünce demen doğru değil ama burası muzakere platformu siz kendi düşüncenizi söleyiniz diğerleride kendi düşüncesini ama birbirimizin düşüncelerinin dar yada geniş olduğuna biz karar veremeyiz..İkincisi bu tarz konularda düşünce belirtmek ne kadar doğru bilemem bunun yerine ilmine güvendiğiniz alimlerden istifade etmek farzı yerine getirmek olur..

Tarihci

Marmara Tarih

Eğer bir önceki yazımla bazı kardeşlerimi rencide ettiysem özür dilerim haklarını helal etsinler.. amacım kimseyi kırmak değildir. bu söylediklerimi yalnız bu konu için söylemiyorum ama bu konuda görüyorumki bazı kardeşler çok düz mantıkla düşünüyor bu da bende uyarma gereği uyandırdı belki bana vazife de değildir ancak öyle hissettim. elbette ben sığ da bulsam herkesin düşüncesine saygım vardır. bazı kardeşlerimizi kırdıysam hata bendedir haklarını helal etsinler.

tetik

Active member

kardeşler bu konuyu uzatıp durmanın manası yok maddem herkes biliyo yapar bişeyler kendine göre.zanda bırakmak ya da vicdana oynamak doğru değil.
evet haram işlenmedende ilim tahsil edilebiliyor üniv.de de oluyor bu.yaşıyoruz bu avantajı elhamdulillah. ama aksini yaşayan kardeşlerimizde zevk-ü safadan yapmıyor bunu.
amaç ne diploma ne kendini geliştirmek yegane amaç Allah rızası inş.biliyoruz ki ameller niyetlere göre niyeti halis tututup acısını yürekte hissettikten sonra gerisini yetkili merciye Rabbimize bırakalım......... lütfen...bize göre yazmak çizmek kolay ama eminim okudukça yüreği daha fazla sızlayanlar vardr...dua edelim.....hakettiğimizi yaşıyoruz zamanında sahip çıkmasını bilseydik elimizden alınmazdı...şimdi ne desek boş politika.....fiilen de bişi yapmak mümkün değil yapanlar da bi sonuç elde edememişler....dua dua dua..............selamlar...

evet haram işlenmedende ilim tahsil edilebiliyor üniv.de de oluyor bu.yaşıyoruz bu avantajı elhamdulillah. ama aksini yaşayan kardeşlerimizde zevk-ü safadan yapmıyor bunu.
amaç ne diploma ne kendini geliştirmek yegane amaç Allah rızası inş.

ne diploma ne kendini gelistirmek ,yegane amac Allah rizasi

nasil yani :confused:

ARİF

Well-known member

Tarihci sığ düşünce demen doğru değil ama burası muzakere platformu siz kendi düşüncenizi söleyiniz diğerleride kendi düşüncesini ama birbirimizin düşüncelerinin dar yada geniş olduğuna biz karar veremeyiz..İkincisi bu tarz konularda düşünce belirtmek ne kadar doğru bilemem bunun yerine ilmine güvendiğiniz alimlerden istifade etmek farzı yerine getirmek olur..
o zaman islam hukuku profesörlerinden hayrettin karamana müracat edelim..
http://www.hayrettinkaraman.net/yazi/hayat2/0143.htm
bakılabilir...

Gül-i İkra

Well-known member

maalesef beyin denilen organ herkeste ayni yogunlukta calismio..

Tetik kardeşim şu zamanda savaş olsaydı inan savaşa giderdim ama günümüzde daha farklı İslamiyeti anlatmak.. Savaş yok,okul var. Arif kardeşimin attığı linkide okursanız çok sevinirim. Kurduğunuz cümlelere bakılırsa inanın içiniz rahat olsun ben size hakkımı helal ettim. Bin düşünün bir yazın lütfen... sizin konumunuz nedir bilemiyorum ama ben dinimi satmadım,ben şirk koşmadım.. Amacım bu devirde Dinimin güzelliklerini insanlara anlatmak.. Ben zorunluluk çerçevesinde açık oldum. İstediğim vakit başörtümü ezmedim.. neyse artık bu konuda ne sizi nede başkalarını ilgilendirir.. Farzlarınızı bırakmayınız,sizler kardeşinizi,çocuklarınızı eğitirsiniz inşaallah...Bizlere de dua edin gaflet uykusunda isem.. Ben size dua ederim.. Hakkım helaldir..

Maksadımız iman ve Ahirettir.(Bediüzzaman Said Nursi)14.şua

selam ve dua ile...

tetik

Active member

Acaba bu kafayla devam edersek halimiz harap mi? Yoksa bu kafa ile devam ettigimiz icin mi halimiz harap?

acaba..bu "acaba"larin bence "keske"lerden hic bir farki yok...

tetik

Active member

Tetik kardeşim şu zamanda savaş olsaydı inan savaşa giderdim ama günümüzde daha farklı İslamiyeti anlatmak.. Savaş yok,okul var. Arif kardeşimin attığı linkide okursanız çok sevinirim. Kurduğunuz cümlelere bakılırsa inanın içiniz rahat olsun ben size hakkımı helal ettim. Bin düşünün bir yazın lütfen... sizin konumunuz nedir bilemiyorum ama ben dinimi satmadım,ben şirk koşmadım.. Amacım bu devirde Dinimin güzelliklerini insanlara anlatmak.. Ben zorunluluk çerçevesinde açık oldum. İstediğim vakit başörtümü ezmedim.. neyse artık bu konuda ne sizi nede başkalarını ilgilendirir.. Farzlarınızı bırakmayınız,sizler kardeşinizi,çocuklarınızı eğitirsiniz inşaallah...Bizlere de dua edin gaflet uykusunda isem.. Ben size dua ederim.. Hakkım helaldir..

Maksadımız iman ve Ahirettir.(Bediüzzaman Said Nursi)14.şua

selam ve dua ile...

guzel Kardesim..Bu ne hinc,ne ask ne sevk..sizi tutabilene ask olsun..bakiyorumda icimizde bir kisir dongu yasiyoruz .Kadin fikri platformlarda ,kitap nesriyatlarinda daha bilimam seylerde yer alarak dine hizmet edebilir.Ama bizler kendi mantigimizla bu sorunu cozmeye calisiyoruz

Hadi okudunuz,Yokun basina geldiniz,,Tubitagin basina geldiniz ..ee..ne olacak..eger boyle yuksek yerlere gelmeyi cihad olarak addediyorsaniz bunu sizin yapmaniza su an ihtiyac var mi yok mu onu sormak gerekir

once..Cihadlarda gerekmedikce kadinlarimiz savasa istirak etmezlerdi..On planda erkekler olurdu..Kadinlarin vazifesi farkliydi..Ama iki kesimde ayni sevabi alabiliyordu Efendimizin beyaniyla..Dusunzenize o zamnki bi kadin vatan elden gidiyor olurmu benimde savasa istirak etmem lazim deyip saflara atildigini..Iste bizler su an boyle yapiyoruz

Vazifeleri karistirmayalim ..

guzel kardesim suna inaniyorum ki samimiyetinizle sizde birseyler yapmak istiyorsunuz..Ama kas yapayim derken goz cikarmak var..Bu is agir aci mesakkatli..rabbim narin,duygusal fitratla yaratmis o guzide varliklari lakin o degerini bilmezse o yukun altinda ezilecek.Birakin o yuke erkekler el atsin ,attilarda ..

Ben size okumayin gidin evinize magaraya cekilir gibi cekilin demiyorum.Muhakkak sizinde yapmaniz kosmaniz gereken kulvarlar olacak..Ama belirlenen kulvarda kosmak bir sey ifade eder Rab icin..Cocuk yetistirmekten cok kucumseyerek bahsettiginiz kanisindayim ..Analigi teneke parcasi gibi alip yere atmayin derim
siz hic birsey yapmasaniz sadece 4, 4 luk bir bahadir,bir salim yetistirseniz..20 sene sonra bu ulke saha kalkmazsa gelin suratima tukurun..
Bu konuyu niye actim..Burada epeyce kisi var .bunlarin 3000 i bayan olsa..bu 3000 den 500 u bu mesajlari okusa...100 u bana hak verse..10 tanesi hakkiyla bu iste muvaffak olsa...yetisecek bu 10 cihangir,bahadir,salim gidisati degistirecektir..1 Necip Fazil Turkiye den milyonlari pesinden surukledi,4 uyeli Ashabi kehf koca imparatorlugu yerinden sarsti,10 tane havari mesajlarini dunyaya duyurdu..Yani yetisecek boyle 10 kisi agladigimiz hicranli gunlerin gulduren yuzu olabilir..Amerika hususi ileriye yonelik boyle adamlar yetistiriyor..Dogumdan itibaren ..Uzmanlarin elinden yetisiyor bu insanlar..Iste bende bu uzmanlarin Turk analarinin elinden olmasini beklerim..Anadolu ismine layik bir Turkiye...

ARIF KARDESIN LINKINE BAKTIM HAYRETIN KARAMAN da FIKIHCI ONUN SOYLEDIGI ONDAN SORULUR YARIN MAHSERDE

EGER BU ISLAM ALIMI DEYIP ORNEK ALIP DOKTOR OLMAK ICIN BASINI ACICAKSAN SIZE KALMIS

islam ERKEK doktora cevaz veriyor namahrem sayılmaz diyende fikih alimi

ne diyelim Allah c.c
alimde hayirlisi ile karsilastirsin ...

GEREK BAYAN DOKTORA OLAN İHTİYAC NİYETİYLE OLSUN...)GEREKSE BASKA DUSUNCE VE AMACLA OLSUN.....BU ATES BAHCESİNE ATILMAYI GOZE ALANLAR.....

ALLAH c.C İCİN ATESE ATILMAK VARDIR...AMMA VE LAKİN ATESE ATILMADAN ONCE İNSAN İBRAHİMLİGİNİ KONTROL ETMELİ...ZİRA ATES SİZİ BİZİ DEGİL İBRAHİMLERİ TANIR...

Biz ferec ve ferah ve sürur ve fütuhat isteriz-fakat kâfirlerin kılıcıyla değil! Kâfirlerin kılıçları başlarını yesin; kılıçlarından gelen fayda bize lâzım değil. Zaten o mütemerrid ecnebîlerdir ki, münafıkları ehl-i imana musallat ettiler ve zındıkları yetiştirdiler. (Lem'alar, 155)
İşte, eski hal muhal; ya yeni hal veya izmihlâl... (Bediüzzaman Said Nursi)

Allah sonumuzu hayır eylesin...

Ruh

Well-known member

Yasam tarzımızı, tabir-i caizse davamızı korumak ve gelistirmek icin, ilmin ve islami bilincin elden gitmemesi icin korkuya degil, ozguvene ihtiyacımız var. Ozgurlugumuzu garanti altına alabilecek tek sey, her seyden once ilimdir. Ozgurlukcu bir laiklik anlayısının yaygınlasmasıdır. Siyasetin sivillesmesi ve toplumsallasmasıdır.
Turkiye Cumhuriyeti'nde ozgurlugumuze giden yol sadece ilimden gecer...

Evet bas ortusu farzdır. Fakat yine Turkiye Cumhuriyeti toprakları icerisinde "Laiklik" adı altında hepimize ait ortak dusuncelerin, ve inanc ozgurlugunun yagmalanmasına ancak ilimle son verebiliriz...

Bu yuzden ben ilim diyorum..

Acizene dusuncelerimdi... Saygılar...

tetik

Active member

Bu yasagi koyanlar zalimlerdir, zulme riza zulum oldugu gibi zalimin zulmüne rıza gosteren de dehsetli bir zalimdir...

Ruh

Well-known member

Bu yasagi koyanlar zalimlerdir, zulme riza zulum oldugu gibi zalimin zulmüne rıza gosteren de dehsetli bir zalimdir...

Bu tur dusunceler beni cok yaralıyor acıkcası.. Bu ne kadar agır bir ithamdır... Bu durumda ben zalim mi oluyorum... :(

hacali

Well-known member

herkes bişeler yazmış... bu herkesin şahsi fikri...
benim fikrim ise; acizene bilemiyorum...

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...