Okumakmi? Basortusumu?

Türkiyedeki bu þartlar altýnda önünüze iki seçenek sunulsa siz?okumakmi? baþörtüsü?

• Kullanılan toplam oy
    37
Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

mazi

Well-known member
Cevap: okumakmi? basortusumu?

mihrimah kardeşim sanırım yazımı ya hiç okumadınız yada tam okumadınız...

sizden üstadla ilgili olan sorumun cevabını bekliyorum.....

birde hala diyorsunuzki tek kelimesi bana aid degill.. tamamı hoca efendiye aid diye... :)...biliyorum zaten..

garip kardeşim paylaşımlarınızdan çok istifade ettimm.. hepinizden allah razı olsun.. fakat ümmetin ihtilafındaki rahmete de şükrederizz.. demii :) :)

tetik

Active member

Nurhadimi kardes tesekkurler

herkes hata eder.Onemli olan benim hangi yolda oldugumdur.Kimin yolunda oldugum degil.
ve eger bir kisi bir seyi asirilik derecisinde savunuyorsa bilirim ki ona bir sey anlatmanin pek faydası yok.
cunku!!! o inanmis ve dusuncelerini degistirmek sadece zitlasmaktan ibaret kalir.

Mihrimah kardes sizin onceki yazilarinizi kendime cok yakin hissederken su anki yorumuz ve fethullah hoca soylemis ustune soz dusmez tavriniz beni ziyadesiyle uzdu

Bizler fetullah Gulenin sozu ile degil de dahaa baskalarinin sozuyle yapardik yapacaklarimizi

simdi size soruyorum?

1)”Herkes Kelime-i Tevhidi esas alarak çevreye bakışını yeneden gözden geçirmeli ve ıslah etmelidir.Hatta Kelime-i Tevhidin ikinci bölümünü, yani ‘Muhammed Allah’ın rasulüdür’ kısmını söylemeksizin sadece ilk kısmını ikrar eden kimselere RAHMET ve MERHAMET bakışıyla bakmalıdır…” Kaynak:(Küresel Barışa Doğru, Kozadan Kelebeğe 3.) Sayfa: 131

Kime RAHMET ve MERHAMETLE bakilir ?

Muslumana mi? Kafiremi? Peygamberimizi tanimayan kimselere mi ?.

ben size Kimlere Rahmet ve Merhametle bakilabilecegini, Ayetle cevap verecegim.

Kiyamet günü Rahmet ve Merhamet, Sadece Muminleredir.Buradan da anlasiliyorki Fetullah bey Hasa Allahtan daha merhametli kesilip, Kelime-i Tevhidi ikiye boluyorken ve ikinci bolumunu soylemeyenlere de Merhamet timsali kesiliyor. Hriristiyan ve Yahudi dostu Fetullah bey onlara aciyip , onlarinda cennete gideceklerini Rahmet ve Merhametle saglamis oluyor.Allah-u Teala ise Resulunü kabul etmeyen hic kimseye RAHMET VE MERHAMETLE Bakmayacagini soyluyor .

2) “Yahudi ve Hıristiyanları kınayan ve azarlayan Ayetler ya Hazret-i Muhammed (A.S.M.) döneminde yaşayan ya da kendi Peygamberleri döneminde yaşayan bazı Yahudi ve Hıristiyanlar hakkındadır.”
Kaynak:(Küresel Barışa Doğru, Kozadan Kelebeğe 3.) Sayfa:45

Itikadi konuda soylenenin sakası sukası olurmu? Biz kimseye iftira da etmiyoruz ki.Kaynagini belirterek soyledigini, islamiyet sablonuna oturtuyoruz uymuyor.Islam disi soylemler

Yaklasik hristiyan ve Yahudilerle ilgili 87. Ayet inkar ediliyor.Sizde birileri gibi yoksa “onun bir bildigi mi var diyorsunuz.” Bu sozu ancak dini bilmeyen cahil mslumanlar kullanir . Kur’ani Kerim Ayetlerini inkar ediyor acikca O doneme aittir. Simdikilerini ilgilendirmiyor diyor.

Insanoglu seser beser yarinda cikar NAMAZ O doneme aittir simdikilerini ilgilendirmiyor derse ne yapacagiz? Bir bildigi vardirmi diyecegiz yoksa namaza devammi edecegiz ?.

kabirde rabbin kim, peygamberin kim, vb sorulari soracaklarini 7 yasindaki cocuk dahi bilir ama Fethullah Hoca kim diye bir soru sorulacakmi onu bilmiyorum...

mihrimah

Well-known member

YA HOCA EFENDİ YARIN DERSEKİ..EYVAHHH YANLIŞ YAPMIŞIM BAŞÖRTÜSÜNDEN TAVİZ VERİLEREK OKULUN TERCİH EDİLMESİ ŞERİATE AYKIRIDIR.. BEN YANLIŞ SÖYLEMİŞİMM ..DERSE NE YAPACAGIZ PEKİİ.
Bu sorudan mi bahsediyosunuz?
Diyecek söz bulam1yorum bahsettiginiz kisi normal biri degil ki siz böyle bir soru yöneltiyorsunuz, sorunuzu gördüm lakin görmemezlikten geldim ama 1srarc1 olunca degisen bisi olmaz...

siz haklisiniz kardes, varsay1n ki ben yanlis yazmisim, zararl1 olmus bu kafidir ins.
Allah razi olsun...
Vesselam...

mazi

Well-known member

Bu sorudan mi bahsediyosunuz?
Diyecek söz bulam1yorum bahsettiginiz kisi normal biri degil ki siz böyle bir soru yöneltiyorsunuz, sorunuzu gördüm lakin görmemezlikten geldim ama 1srarc1 olunca degisen bisi olmaz...

siz haklisiniz kardes, varsay1n ki ben yanlis yazmisim, zararl1 olmus bu kafidir ins.
Allah razi olsun...
Vesselam...

sordugum bu degildi.. ama bu sizin degil benim eksikliğim sanırım meramımı ve sorumu anlatmaktan aciz oldugumu gördüm.. allah razı olsun...........

ama şunu belirteyim ben üstad diye -said nursi haz..kastedmiştim..

yoksa üstad degil hoca efendi derdim..

Huseyni

Müdavim

"Okumak mı? Başörtüsü mü?" sorusunun cevabını arayıp birbirimize düşmektense -ki genel olarak öyle görünüyor- "Yasak neden var?" konusunu konuşsak ve tartışsak, bundan çok daha verimli olacağı kanaatindeyim, ya da bu meseleyi tamamen kapatsak.

Ehli zındık bile tek menfaati için ittifak ederken, sayısız ortak yönümüze rağmen birbirimize sert ifadeler kullanmak bize yakışmıyor. Tartışırken kendimizi kontrol etmeyi başarabilsek çok güzel,fakat maalesef ben dahil bunu başaramıyoruz. Herkes kendine göre haklı, ispatlar ise kabul edilmeyi bekliyor kitaplarda. Bu konuda 1000 lerce de mesaj yazılsa, çok az kişi karşıdakinin fikrini kabul edecektir.

O zaman bu tartışmayı daha fazla taşımanın bi mantığı yok, herkes yeterince de bilgi sahibi olmuştur bu konuda zannederim. Maksat kardeşliğimize zarar gelmesin, ihlasımız kaçmasın. Üstad r.a. bi çok yerde, özellikle de ihlas risalelerinde sürekli uyarıyor aramızdaki meseleleri tartışma v.b. konularda ve laakal 15 günde bir okunmalı diyor. İhlas risalesini 15 günde bir okusak, belki de bu durumlara hiç düşmeyiz.

Haddime düşmez ama, sitede kutuplaşmalar artmadan buna müdahele edilmesi gerekir diye düşünüyorum.

selam ve dua ile.

tetik

Active member

Birbirimize dusmekmi o nasil soz karaelmas kardes burasi fikir paylasim yeri biliyordum yanlismi biliyorum ?

Cozum , yanlis yerlere sorunu havale etmekle ya da kanaat onderlerinin fıkhi fetvalarla sorunu savmasıyla degil, muslumanlarin kendi sorunlarini sahiplenerek Kitap merkezli ilkelerin yon verdigi bir soylemi ve mucadeleyi gelistirmesiyle gelecektir. Basortusu platformlari ise bu mucadelenin tek degil ama onemli bir boyutudur.

Islami kimligin ve soylemin toplumsal bir sahitlige dpnusşebilmesinin imkanidir.
Tevhid ve adalet mucadelesinin guncel bir zeminidir.

Bu zeminde, ancak Kuran merkezli yaklasimlarla islah edici cozuler ortaya koyulabilecegi unutulmamalidir.

Turkiye’de yillardir uygulanagelen basortusu yasagi tek tek kisileri degil; Islami ve Islami kimligi savunanlari hedef almaktadir.

Yaasagin muhatablari sadece ortunen kadinlar degil; Turkiye’de yasayan tum Muslumanlardir . iste bu yuzden, basortusunu savunmak, Islami kimligi, inanci, degerleri ve ibadetleri savunmakla esdegerdir.

Basortusu mucadelesi sadece basin aciklamalariyla sinirli dusunulmemelidir . Bu mucadele, Kuran neslinin ummet perspektifiyle insasina donuk projelerin hayata gecirilebilmesine ve Islamin , hayatin tum alanlarinda iktidarini kurmasina yonelik faaliyetlerle guclendirilmelidir.

Unutulmamalidir ki; Islam icin Rasullerin yolunda yurutulen mucadele, basortusu yasagindan once de vardi, yasak bitirildikten sonra da var olacaktir. Caba; Kitab’in ve Sunnet’in aydinliginda direnenlerden, sonuc ise elbette Allah’tandir.
diye okumustum bir yerlerde ...

Tarihci

Marmara Tarih

Kimse bir başkasının değer verdiği şahsa ithamlarda bulunamayacağı saygısızlık edemeyeceği gibi,, kimse de milyonlarca insanın mensubu olduğu bir cemaat büyüğüne önderine, ima yollu suçlamalarda veya ithamlarda bulunma gafletini göstermesin..

Ben fetva makamı değilim diyenler yani avamdan olanlar, avamdan olmayanların adını menfi yönde ağzına alma cüretini göstermesinler.. Lütfen bir şeyler bilmekten önce Haddimizi bilelim...

Sayın arkadaşlar, herkes fikrini söylüyor söyleyebilir.. Fakat bu konu ehli imanı birbirine düşürecek, ayrılığını körükleyecek duruma gelmiş. O nedenle kapatılıyor.. Fikirlerimize saygı ve tahammül gösterilmiyor sanmayın. Herkes söyleyeceğini söylemiş, herkesin yazdığı duruyor, bu saygı ve tahammülümüzü gösterir.

F

forumdayim

Misafir
kizlarimizin yüksek tahsil yapmasi

günümüzde türbanli kizlarimizin yüksek tahsil yapmalarindaki sikintilari var ikien benim bu konuyla ilgili bir tartisma acmam soguk dus etkisi yapabilir... ancak bazi konular zamaninda konusulup görüsülmezse yanlis bir mücadelede ani frene basmak gibi oluyor...

türbanli kizlarimizin nekadar bilincli örtündüklerini merak ediyorum... eger,aileden gelen bir adet olarak örtünüyorlarsa, veya kendisine güzel yakistigi icin örtünüyorsa, bu kizlarimizin yüksek tahsil yapmalarini bir yere kadar anlayisla karsilarim...yok eger dini hassasiyetinden dolayi örtünüyorsa , bu hassasiyetin sadece örtünmeyle sinirli kalmamasi gerektigini düsünüyorum... mesela dinde mahremiyet meselesi cok önemli bir yer tutar... nedir mahremiyet... nikahi birbirlerine düsen kadin ve erkeklerin birbirlerine karsi tutum ve davranislarini düzenler...

bu durumlara kisaca degindikten sonra, dini hassasiyetinden dolayi örtünen kizimizin, mecburi egitimden sonra karma siniflarda , erkek ögretmenden ders alarak egitim görmesi ile ilgili ne düsünüyorsunuz....
modify_inline.gif

kýrýmlý

Well-known member
Cevap: kizlarimizin yüksek tahsil yapmasi

O zaman benim de aklıma şöyle sorular geliyor.Karma otobüslerde,karma minibüslerde,karma pazarlarda,karma hastahanelerde,karma sokaklarda,karma yollarda gezmeleri hakkında ne düşünüyorsunuz.Yoksa soruyu bu kardeşlerimizin ne kadar kötü ve yanlış birşey yaptıklarını belirterek onları bu yanlışlarında döndürmek içinmi sordunuz.Ya da hiç düşündünüzmü bu eğitimi almaya hak kazanmış bir hanım kardeşimizin psikolojisini,aklı ve zekası buralarda okumaya yetmiş ve yönelmişken bu sebeple onu okulundan mahrum ederseniz yüreğinde açmış olacağınız yaralar sebebiyle çok daha kötü durumlara düşebileceğini.Ya da hiç düşündünüzmü bu kardeşlerimizin,her türlü baskı ve sıkıntıya rağmen bu uğurda hala en güzel şekilde eğitimlerini sürdürebiliyorlarsa,bizlerinde onlara güvenmesi ve inanması gerektiğini.
Ben önlerine bu tip sorular ve sorunlar çıkarmaktansa tüm yüksek eğitim alan kardeşlerimize inanarak ve güvenerek onlara elimizden geldiğince destek olunması gerektiğine inanıyorum.Saygılarımla.

F

forumdayim

Misafir

O zaman benim de aklıma şöyle sorular geliyor.Karma otobüslerde,karma minibüslerde,karma pazarlarda,karma hastahanelerde,karma sokaklarda,karma yollarda gezmeleri hakkında ne düşünüyorsunuz.Yoksa soruyu bu kardeşlerimizin ne kadar kötü ve yanlış birşey yaptıklarını belirterek onları bu yanlışlarında döndürmek içinmi sordunuz.Ya da hiç düşündünüzmü bu eğitimi almaya hak kazanmış bir hanım kardeşimizin psikolojisini,aklı ve zekası buralarda okumaya yetmiş ve yönelmişken bu sebeple onu okulundan mahrum ederseniz yüreğinde açmış olacağınız yaralar sebebiyle çok daha kötü durumlara düşebileceğini.Ya da hiç düşündünüzmü bu kardeşlerimizin,her türlü baskı ve sıkıntıya rağmen bu uğurda hala en güzel şekilde eğitimlerini sürdürebiliyorlarsa,bizlerinde onlara güvenmesi ve inanması gerektiğini.
Ben önlerine bu tip sorular ve sorunlar çıkarmaktansa tüm yüksek eğitim alan kardeşlerimize inanarak ve güvenerek onlara elimizden geldiğince destek olunması gerektiğine inanıyorum.Saygılarımla.

kardesim, hedef kimseyi göstermiyorum...
akli selim, sakin kafa ile beyin jimnastigi yapalim... burda bilhassa dini konularda tartisma yerine, fikir alisverisinde bulunmakta fayda mülahaza ediyorum...
tartismada olumsuzluk vardir , duruma göre galip olma adina hakki inkar vardir...biz bunlardan uzak olmaliyiz ki faydali olalim kanaatindeyim...

önce sizin belirttiginiz yerlerdeki karma durum ile karma bir sinifta gecen münasebetler aynimidir? bir kisinin otobusdeki diyaloglari ile , sinif arkadasligi!! diyaloglarini lütfen kiyaslarmisiniz...

bu sorudan, muhaplarinin azami derecede faydalanmalarini umarim...

Zuhr

Talebe

bu konularda daha önce açılmış olan çokça konu ve yapılan çokça paylaşım var forumumuz içinde,

acaba yöneticilerimiz bu konuları birleştirebilir mi ?

böylece daha önce yapılan paylaşımları da okuyabilir ve daha çok istifade edebiliriz

NuruAhsen

Sonsuz Temâþâ

bu konularda daha önce açılmış olan çokça konu ve yapılan çokça paylaşım var forumumuz içinde,

acaba yöneticilerimiz bu konuları birleştirebilir mi ?

böylece daha önce yapılan paylaşımları da okuyabilir ve daha çok istifade edebiliriz

Tamamdir insallah :)

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...