Nurcu/dindar kişinin evinde TV bulunmalı mı, bulunmamalı mı?

isra..

Active member
Müslüman Herşeyin En Iyisine Layiktir Tekniolojininde Bizim Kullanilmasiyla Alakali Sikintilarimiz Olabilir Ancak Doğru Kullanimla Hertürlü Teknolojiye Açiğiz Hakkini Helal Et Gibi Beşinci Boyut Gibi Proğramlari Seyredebileceğimiz Gibi Sabah Proğramlarida Seyredebiliniyor Işte Dindar Insani Bu Kismi Ilgilendiriyor.heryede Herşekilde Rabbim Onun Emrettiği şekilde Yaşayabilmeyi Nasip Etsin.
katılıyorum..bu teknolojik aletin kötü kullanım alanları var diye iyi ve faydalı taraflarını görmezden gelemeyiz..kaldı ki istemediğimiz kanalları kullanmamak gibi bir lüksümüz ve seçme hakkımız var..biz nur talebeleri her türlü faydalı teknolojik aleti dinimize uygun şekilde kullanabilmeliyiz ve bunu dinimizi yaymak için kullanmayı bilmeliyiz..bu şekilde kullananları desteklemek ve sefahete kullananları protesto için güzel faydalı programları izlemeliyiz ve yayılmalarını sağlamalıyız..

elfaz

Well-known member
Cenab-ı Hak irade vermiş..E iradenin hakkının verilmesi içinde bir zemin olmalı..Tv, pc bu zeminleri oluşturabilecek potansiyelde, fazlasıyla..

o'cu bu'cu atıflarına şiddetle karşı olan birisi olarak derim ki; mü'min kendini soyutlamamalı, müspet yönde istifade etmeli..İrademe ket vuramıorum diyorsada kaldırıp balkondan aşağıya atmalı..Şahsi kanaatim bu yönde..

Bir de şu zaviye var elbette.."hassaslık"..Buna da kimse bi eleştiri getirmemeli, saygı duymalı..

Sirac

Well-known member
Oldum Olasi Ci Cu Ekleri Rahatsiz Etmiştir Beni Ci Cu Yoktur Nur Talebesi Olmak Vardir Demek Daha Doğru Olur.(f.gülen Hocaefendi Fet.çi Diyenler Için Anama Zina Isnat Etselerdi Bu Kadar üzülmezdim Diyecek Kadar Ciddi Bir Konu)

Aranan:nurcu Bulunan Sonuç:183 Her Sayfada:10 sonuç gösteriliyor Gösterilen Sayfa:1 (1 - 10 arası sonuçlar gösteriliyor.)

Risale-i Nur Külliyatı Arama Motoru

Namussuzlukla eşdeğer nasıl oluyor Nurcu tabiri? Bu tesmiyeyi Üstadımız kabul etmişken, kimin ne haddine istihza etmek!

Bu sene inzivâda iken ve hayat-ı içtimaiyeden çekildiğim halde, bazı Nurcu kardeşlerimin ve hemşirelerimin hatırları için dünyaya baktım.

Yirmi Dördüncü Lem´a | 203

Sirac

Well-known member
Mektubat | Gönüller Fatihi Büyük Üstada | 465 senin irfanına, irşadına muhtaç. derya gibi nurlar taşıyor her eserinden; "Allah"a giden nurcuların rehberisin sen! Lemalar | Yirmi Dördüncü Lem'a | 203 ikinci nükte bu sene inzivada iken ve hayat-ı içtimaiyeden çekildiğim halde, bazı nurcu kardeşlerimin ve hemşirelerimin hatırları için dünyaya baktım. benimle görüşen ekseri dostlardan, kendi ailevi hayatlarından Lemalar | Yirmi Altıncı Lem'a | 257 nurun telif zamanı üç sene evvel bitmiş olmasından, bu on beşinci rica, ileride bir nurcu tarafından ihtiyarlar lem'asının tekmiline, telifine mehaz olmak üzere yazıldı. Lemalar | Yirmi Altıncı Lem'a | 261 bu hale hayretle ve takdirle bakıyordular. hem daha hüküm almadan bir kısım gençler dediler: "nurcular hapiste kalsalar, biz kendimizi mahkum ettireceğiz ve ceza almaya çalışacağız, ta onlardan ders alıp Şualar | On Dördüncü Şuâ | 334 üçüncüsü: "emniyeti ihlale teşvik ediyor" demesine mukabil, yirmi sene zarfında, yüz bin adam nurcuların, yüz bin nüsha nur risalelerinin altı mahkemede ve on vilayette emniyeti ihlale ve asayişi Şualar | On Dördüncü Şuâ | 343 bolşevizm namına bilerek veya bilmeyerek bizimle bir mücadeledir ki, üç mahkeme cemiyetçilik cihetinde bütün nurcuların ve nur risalelerinin beraatlerine karar vermişler. yalnız eskişehir mahkemesi, tesettür-ü nisa hakkında bir küçük Şualar | On Dördüncü Şuâ | 347 talebeleri halis ve masum olup imanları için nurlara çalışmışlar. işte o ehl-i vukuf dahi nurcuları kurtarıyorlar. bütün kusuru bana veriyorlar. ben de onlara, "Allah sizden razı olsun" derim. yalnız, Şualar | On Dördüncü Şuâ | 352 ve darülfünunda yazdıkları nur mecmuaları ellerde gezmesiyle bu yanlışını gösteriyor. 13: gençlik rehberi, nurcular cemiyeti arasında gizli satılmasına. cerh edilmeyen ... müsaadesiyle resmen tab edilen gençlik rehberi, değil yalnız nurcular arasında, herkese alenen satıldığı bu hatasını ispat eder. 14: zülfikar ve asa-yı musa'nın Şualar | On Dördüncü Şuâ | 353 asırda bir mucize-i maneviyesinin bir aynası ve ondan tereşşuh etmiş bir tefsiri olduğuna bütün nurcuların ve risale-i nur'daki yazıları görenlerin kanaatleri, bu yanlışı tekzip ediyor. 17: risale- i Şualar | On Dördüncü Şuâ | 354 ne said'in ve ne de arkadaşlarının hakkında kaydetmemesi, bu iftirayı tamamıyla reddeder. 26: nurcuların zanları hilafına olarak, nur risaleleri yegane okunacak tefsir ... hatanın ne kadar çirkin olduğunu gösterir. 27: nurcular adı verilen talebelerin de yekdiğerleriyle görüşmeleri gizli olduğu. ısparta vilayetinde ve bütün köylerinde,

elfaz

Well-known member
Aranan:nurcu Bulunan Sonuç:183 Her Sayfada:10 sonuç gösteriliyor Gösterilen Sayfa:1 (1 - 10 arası sonuçlar gösteriliyor.)

Namussuzlukla eşdeğer nasıl oluyor Nurcu tabiri? Bu tesmiyeyi Üstadımız kabul etmişken, kimin ne haddine istihza etmek!

Bu sene inzivâda iken ve hayat-ı içtimaiyeden çekildiğim halde, bazı Nurcu kardeşlerimin ve hemşirelerimin hatırları için dünyaya baktım.

Oldum Olasi Ci Cu Ekleri Rahatsiz Etmiştir Beni Ci Cu Yoktur Nur Talebesi Olmak Vardir Demek Daha Doğru Olur.(f.gülen Hocaefendi Fet.çi Diyenler Için Anama Zina Isnat Etselerdi Bu Kadar üzülmezdim Diyecek Kadar Ciddi Bir Konu)

Hocaefendi fethullahçı tabiri için diyor kardeşim bu isnad meselesini..
Ayrıca bahsi edilen -ci, -cu luk birtakım art niyet güden insanların ötekileştirmelerine mukabil olan bi -ci, -cu..Yani katagorize etmek bi nevi..Yoksa elbette nurlarla meşgul olan bi insanın nurcu tabirini kullanmasında abes bişey yok..Amma velakin 'onlar nurcu, şucu , bucu" tarzı bi beyan için söylenirse, haklılık payı mutlaktır..

Alıntıladığınız yerlerle alakası olmayan bi anlam paralelinde değil yani bu ekler..

Tarihci

Marmara Tarih

Ci Cu ekleri ismine eklendiği için Hocaefendi bundan şu sebeble rahatsız olmuştur.. Fethullahçı demek, bir Fethullah var ve ona bağlı onun izinden giden insanlar var demektir.. Bu da kişiye bir mevkii vermek demektir. Hal böyle olsa dahi, Hocaefendi şöyle demektedir: "Ben kendimi hiçbir zaman bir insan görmedim ki üç beş insan da bana bağlı Fethullahçı olsun... Ben müminlerin en küçüğünün kapısının kulu olamam"

Nur Allah ın nurudur ve bizler de nurcuyuz.. Üstada bağlı olanlara, "Saidçi" denilseydi muhakkak ki Üstadımız da bunu kabul etmeyecekti.. Çünkü her zaman da beyanlarından anlaşılacağı üzre risale i nurlardan kendine bir pay vermemiş, nurları kendine mal etmemiştir.

Nurcu daki cu ile Fethullahçı Saidçi deki ci cu eklerinin kattığı anlam farklıdır, kardeşimizin kastettiği ile sizin kastettiğiniz farklı şeylerdir.