Mustafa CİLASUN Şiirleri

Mustafa Cilasun

Well-known member
[FONT=Palatino Linotype, sans-serif]Ey kalbin sesinden söz eden yar! [/FONT]

[FONT=Palatino Linotype, sans-serif]Bilmem ki şimdi nasıl taaccup ederim[/FONT]
[FONT=Palatino Linotype, sans-serif]Çaresiz nefesin azizliğinden sadır olan süruru merak edip boyun bükerim[/FONT]
[FONT=Palatino Linotype, sans-serif]Kalbin inşirah sahnesinden nefeslenen yar için halime ne söylerim[/FONT]
[FONT=Palatino Linotype, sans-serif]Bin hüzünle ah çekerek sabrın hicran yarasında mülteci olan acizim[/FONT]

[FONT=Palatino Linotype, sans-serif]Hayatın kurallarını tesis eden hükümranın[/FONT]
[FONT=Palatino Linotype, sans-serif]Derdin taksiminden habersiz yaşayan bezirgan ve nefesi muhtaç bırakan anın[/FONT]
[FONT=Palatino Linotype, sans-serif]Ruhun mukadderatından elzem olan esrarı heyacanın, aşksız canın[/FONT]
[FONT=Palatino Linotype, sans-serif]Sevda sahnesinde perdelerini açan hicranın ve efkarı umutların[/FONT]

[FONT=Palatino Linotype, sans-serif]Ne akşamın ve ne de sabahın süruru kuşatmıyor hali[/FONT]
[FONT=Palatino Linotype, sans-serif]Suskun sokaklarda umutla bekleyen sevgi dilinin serencamındaki sancıları[/FONT]
[FONT=Palatino Linotype, sans-serif]Mahzun bir şekilde hevesine ulaşamamış çocukların çığlıkları[/FONT]
[FONT=Palatino Linotype, sans-serif]Gönül dilinden ah çektiren bühtanın açtığı makus yaraları[/FONT]

[FONT=Palatino Linotype, sans-serif]Kalp hasretin ihatasında hürriyeti özler[/FONT]
[FONT=Palatino Linotype, sans-serif]Arif ve akil kişiler niye hakikatin vesilelerinde gizlenen hikmetten söz eder[/FONT]
[FONT=Palatino Linotype, sans-serif]Mukallit olarak yaşamak nasıl akıl için en hiddetli bir tahripse eğer[/FONT]
[FONT=Palatino Linotype, sans-serif]Gönül aşka nasıl meyleder, akıl iradeye ne der, uzlet niye ar eder[/FONT]

[FONT=Palatino Linotype, sans-serif]Çalma kapımı bir ön yargı kalbinde varsa eğer[/FONT]
[FONT=Palatino Linotype, sans-serif]Kuşkuların derdiyle nefeslenmek, muhabbeti maslahatla kuşatmakta heder[/FONT]
[FONT=Palatino Linotype, sans-serif]Kederin asliyesinde edep vardır, hicranla barışıklığı ulviyet için andır[/FONT]
[FONT=Palatino Linotype, sans-serif]Zaman aşkın ülfetini mütdeti içinde kalbe anlatır, sabırla nar başkadır[/FONT]

[FONT=Palatino Linotype, sans-serif]Gönül kapım ne vakit açılır ve anlamlaşır[/FONT]
[FONT=Palatino Linotype, sans-serif]Kalbim inşirahın rahlesinde talimini tamamlar ve aşkın feysini kuşanır[/FONT]
[FONT=Palatino Linotype, sans-serif]Yetimin nefesi, garibin çilesiyle sevdanın sahnesinde rol alır[/FONT]
[FONT=Palatino Linotype, sans-serif]Ömrün hazin sahifesinde mısralarla umudun kanatlarında yol alır[/FONT]

[FONT=Palatino Linotype, sans-serif]Mustafa CİLASUN[/FONT]

Mustafa Cilasun

Well-known member
[FONT=Palatino Linotype, sans-serif]Niye suallerim yüreğimi yoruyor![/FONT]

[FONT=Palatino Linotype, sans-serif]Neyi ve kimi bırakıp gittimse[/FONT]
[FONT=Palatino Linotype, sans-serif]Serdettiğim nefesim o an kalbime hükmederek irademe yön verse bile[/FONT]
[FONT=Palatino Linotype, sans-serif]Hüzün başlıyor sinemin derinliğinde ve hazin bir şekilde kederle[/FONT]
[FONT=Palatino Linotype, sans-serif]Yıllara sari sırlarım gönlüme elemi zerketsede efkar var heran dirliğimde[/FONT]

[FONT=Palatino Linotype, sans-serif]Ne hakkıyla ruhumun yılgınlığını teskin etmek adına[/FONT]
[FONT=Palatino Linotype, sans-serif]Gönül penceremi aralayıp ağlamayı beceriyor ve ne de sancıları def ediyorum[/FONT]
[FONT=Palatino Linotype, sans-serif]Ne aklımın ilimden ari solgunluğuna çareye sarılıyor[/FONT]
[FONT=Palatino Linotype, sans-serif]Ve ne de arifin sohbetinin farkıyla kalbimin yorgun sayfalarını aydınlatıyor[/FONT]

[FONT=Palatino Linotype, sans-serif]Bir rahatsızlık vermemek adına susuyorum[/FONT]
[FONT=Palatino Linotype, sans-serif]Zaruret kespetmedikçe ne duyduysam içime akıtıyor ve manasını arıyorum[/FONT]
[FONT=Palatino Linotype, sans-serif]Şayet mecbur kaldıysam en kısa bir şekilde fikrimi sunuyorum[/FONT]
[FONT=Palatino Linotype, sans-serif]Ne kahkahanın eşiğinde ve ne yeisin beşiğinde nedense hiç ferahlayamıyorum[/FONT]

[FONT=Palatino Linotype, sans-serif]Ne vakit bir düşkün görsem halime veriyorum[/FONT]
[FONT=Palatino Linotype, sans-serif]Farkındalığın kadrinden habersizliğime hayıflanarak hep sükunete kaçıyorum[/FONT]
[FONT=Palatino Linotype, sans-serif]Ahenge olan hasretimi suyun akışında, sazendenin tınısında buluyorum[/FONT]
[FONT=Palatino Linotype, sans-serif]Katrelerin her vuruşunda ruhumun sesine bin bir sualle yaklaşıyorum[/FONT]

[FONT=Palatino Linotype, sans-serif]Ne yazdımsa bin bir yamanın urba üzerindeki arıyla[/FONT]
[FONT=Palatino Linotype, sans-serif]Yüreğimin her halinde ayan olan yangınlığın farkıyla yıllardır ağlasam da[/FONT]
[FONT=Palatino Linotype, sans-serif]Ne yılgın bakışlarımda bir fer var ve aşk için sayıklamayı unutmasa da[/FONT]
[FONT=Palatino Linotype, sans-serif]Umut, kalbimin en bakir suskunluğunda kanatlanıyor dil lal olsa da[/FONT]

[FONT=Palatino Linotype, sans-serif]Derdimin devası gönül yarasıdır ne denir[/FONT]
[FONT=Palatino Linotype, sans-serif]Hakikatin baharına nefesim kifayet etmese de gönlüm aşk için kefildir[/FONT]
[FONT=Palatino Linotype, sans-serif]Edep ruhum için en mühim bir neşedir ancak hisseden ve yaşayan can bilir[/FONT]
[FONT=Palatino Linotype, sans-serif]Ne kadar insan olsamda, hakıyla bir kul olamayınca aşka vasıl olmak nasip işidir[/FONT]

[FONT=Palatino Linotype, sans-serif]Mustafa CİLASUN[/FONT]​

Mustafa Cilasun

Well-known member
[FONT=Palatino Linotype, sans-serif]Dinmeyen kalbimin sesini ne vakit işiteceksin![/FONT]

[FONT=Palatino Linotype, sans-serif]Gönlümün burukluğu alıp götürüyor sessizliğe[/FONT]
[FONT=Palatino Linotype, sans-serif]Çaresiz namenin şehrettiği güzelliğe, sazendenin hali deminde ki latifliğe[/FONT]
[FONT=Palatino Linotype, sans-serif]Ne seyrettiğim dalganın hıçkıran busesinde anlamlaşan acı hasrete[/FONT]
[FONT=Palatino Linotype, sans-serif]Ne yüreği esarete gark eden aşkı çilenin ahenkli hüzün ülfetine[/FONT]

[FONT=Palatino Linotype, sans-serif]Günlerce ağlamak istiyorum acizliğime[/FONT]
[FONT=Palatino Linotype, sans-serif]Ne kadar elemim varsa bıraktım ummanın hamiyetli firkatine ve şevkine[/FONT]
[FONT=Palatino Linotype, sans-serif]Yıllara sari duyulmayan nefesin fakirliğinde yoksunlaştığım hilkatimle[/FONT]
[FONT=Palatino Linotype, sans-serif]Bir hesabın tefekkür ettirdiği melalin şerefine ducar olduğum hevesimle[/FONT]

[FONT=Palatino Linotype, sans-serif]Artık ne söylersen söyle razıyım dertlerin kederine[/FONT]
[FONT=Palatino Linotype, sans-serif]Ruhumun sürura hasret çektiği bahtın kadrine ve efkarın rahlesinde ki edebe[/FONT]
[FONT=Palatino Linotype, sans-serif]Hani yazma diyorlar, hiç okumadan yargılıyorlar zannı galiple[/FONT]
[FONT=Palatino Linotype, sans-serif]Sükuta çekiliyorum, ölmeden kalbimin sesini dindirmeden idraki fakirliğimle[/FONT]

[FONT=Palatino Linotype, sans-serif]Kime ne zararım bir bilsem asla hayıflanmam[/FONT]
[FONT=Palatino Linotype, sans-serif]Gönlümün yıllara sari suskunluğuyla dertlerimi güfteledim artık duramam[/FONT]
[FONT=Palatino Linotype, sans-serif]Vakit daraldı, nefesin takati kalmadı, aklım idrakin sadrına muhtaçken arandı[/FONT]
[FONT=Palatino Linotype, sans-serif]Aşk meftamın ibretine bandı, bilmem ki kimler halimi bir nebze olsun anladı[/FONT]

[FONT=Palatino Linotype, sans-serif]Sine-i ahvalimin sessizliğinde edebine ram olduğum[/FONT]
[FONT=Palatino Linotype, sans-serif]Gönlümü yoluna hasrederek nefesin ülfetli sevdasına meftun olduğum yarin[/FONT]
[FONT=Palatino Linotype, sans-serif]Mana aleminin şehredemediğim kadresinde ki hakikatleri nasıl söyleyim[/FONT]
[FONT=Palatino Linotype, sans-serif]Hali fakirliğimin acizliğe taş çıkartan şaşkınlığından bilmem ki nasıl söz edeyim[/FONT]

[FONT=Palatino Linotype, sans-serif]Ne dilin zerkettiği uhtelerdeki yaşanmayan hüsranlar[/FONT]
[FONT=Palatino Linotype, sans-serif]Ne gönülden kopan çığlıkların çileye aşina bıraktıran hicrani yakarışlar[/FONT]
[FONT=Palatino Linotype, sans-serif]Aşk ne kadar uzaksa, hali şaşkınlıklar nefisle barışıksa nerde kaldı sevdalar[/FONT]
[FONT=Palatino Linotype, sans-serif]İradi feryatlar, zafiyetler içinde aklı bühtanlar ve ibreti öteleyen savurgunluklar[/FONT]

Mustafa Cilasun

Well-known member
[FONT=Palatino Linotype, sans-serif]Bir ömür ağladım mı güldüm mü![/FONT]

[FONT=Palatino Linotype, sans-serif]Kaybolan yılların hesabını yapıyorum[/FONT]
[FONT=Palatino Linotype, sans-serif]Ne kadar kaybolmuşsam ve gönlümün ıstırabıyla burukluk yaşamışsam[/FONT]
[FONT=Palatino Linotype, sans-serif]Hasretin sayfalarında, heveslerin sabra havale edilmiş kalanlarıyla[/FONT]
[FONT=Palatino Linotype, sans-serif]Yüreğimin ahını, ruhumun bizarlığını anlatıyorum kayıtsızlığımla aşk adına[/FONT]

[FONT=Palatino Linotype, sans-serif]Ne zaman bir sevinç duysam korku yaşarım[/FONT]
[FONT=Palatino Linotype, sans-serif]Yıllardır derlediğim suskunluğun efkarıyla yaralarımı sarar, öyle yaşarım[/FONT]
[FONT=Palatino Linotype, sans-serif]Kaybolmuşluğun hüznüyle hıçkırıklarımın hasretini yad eder kanarım[/FONT]
[FONT=Palatino Linotype, sans-serif]Yar için ağlarım, sevdanın harıyla dağlanır ve geçmişi hicranla anarım[/FONT]

[FONT=Palatino Linotype, sans-serif]Bin hüznün nefese müttali ahını nasıl yok sayarım[/FONT]
[FONT=Palatino Linotype, sans-serif]Bahtımın çileli sayfalarında hakikatin efkarıyla ruhuma neler anlatırım[/FONT]
[FONT=Palatino Linotype, sans-serif]Bazen şaşkınlık yaşarım, şakıyan nefeslerin süruruna ibretle bakarım[/FONT]
[FONT=Palatino Linotype, sans-serif]Yalnızlığın ağıtlarında vurgun kalbime yanarım, sevdayı hazla sayıklarım[/FONT]

[FONT=Palatino Linotype, sans-serif]Hiç bilemedim, ağladım mı, güldüm mü[/FONT]
[FONT=Palatino Linotype, sans-serif]Kalbimin dinmeyen hıçkırıklarında boyun büküp sessizce süzüldüm mü[/FONT]
[FONT=Palatino Linotype, sans-serif]Gönlümün girdabında, sükutun yalnızlığında yıllarca beklediğimi üzdüm mü[/FONT]
[FONT=Palatino Linotype, sans-serif]Bir kısa gün gibi göçüp giden ömürle hakikate erişmeden yüreğimi sürdüm mü[/FONT]

[FONT=Palatino Linotype, sans-serif]Bir bahar zindeliğinde güne hasret gönlüme küskünüm[/FONT]
[FONT=Palatino Linotype, sans-serif]Mütemadiyen yaşadığım zemherinin derdiyle bütünleşen fakirliğimle üşürüm[/FONT]
[FONT=Palatino Linotype, sans-serif]Kimseye ses etmeden kuytu köşemde ve fersiz nefesimle büzülürüm[/FONT]
[FONT=Palatino Linotype, sans-serif]Gönlümce bir zamanı yaşayamamanın hüznüyle çaresiz dertlenir ve ölürüm[/FONT]

[FONT=Palatino Linotype, sans-serif]Çok görmeyin bu betbinliğin ruhuma yansıyan sesini[/FONT]
[FONT=Palatino Linotype, sans-serif]Ne hakkıyla müttaki bir kul ve ne de şuura şamil bir gönül sahibiyim[/FONT]
[FONT=Palatino Linotype, sans-serif]Zafiyetlerimle kederliyim, irademle baş edemeyen bir fakir nefesim neyleyim[/FONT]
[FONT=Palatino Linotype, sans-serif]Kıt aklımla avereliğin hükmündeyim ve kalbimin sesinden hayli azadeyim[/FONT]

Mustafa Cilasun

Well-known member
[FONT=Palatino Linotype, sans-serif]Ne söyleyim, aşkın şevkinde eriyeyim![/FONT]

[FONT=Palatino Linotype, sans-serif]Hiçbir ses ve nefesin duyulmadığı sessizlikteyim[/FONT]
[FONT=Palatino Linotype, sans-serif]Ne ruhumu şad eden vecdin sürurruyla barışık bir haldeyim ve ne de davalıyım[/FONT]
[FONT=Palatino Linotype, sans-serif]Ne maziyi sayfalarına gömen anıların sofrasındayım[/FONT]
[FONT=Palatino Linotype, sans-serif]Ne de atimi galeyana getiren sosyolojik argümanların esertinde bir hancıyım[/FONT]

[FONT=Palatino Linotype, sans-serif]Sanki unutulmaya yüz tutmuş bir umudun yorgunluğunda yolcuyum[/FONT]
[FONT=Palatino Linotype, sans-serif]Ne kadar hakkıyla bir kul olduğumun farkındayım[/FONT]
[FONT=Palatino Linotype, sans-serif]Veya zafiyetlerimin vurgunluğunda sevdaya açılmış bir yılgın soluğum[/FONT]
[FONT=Palatino Linotype, sans-serif]Vadedilenlerden habersiz, sahnelenmiş rollerden nasipsiz bir halde savruluyorum[/FONT]

[FONT=Palatino Linotype, sans-serif]Ne aklım suallerin serencamında kifayet ediyor[/FONT]
[FONT=Palatino Linotype, sans-serif]Ne hasretine ram olduğum sessiz yar sinemin ahına temaşa ederek serinletiyor[/FONT]
[FONT=Palatino Linotype, sans-serif]Bir nefesin ülfetinde ne varsa, aşk bu dert için sevdalanıp sayıklasa yetmiyor[/FONT]
[FONT=Palatino Linotype, sans-serif]Hakikatin kulaklarını çınlatarak vefanın kadrini tefekkür ediyor ve sızlıyor[/FONT]

[FONT=Palatino Linotype, sans-serif]Hasret yüreğimin makus köşesinde derdimle halleşiyor[/FONT]
[FONT=Palatino Linotype, sans-serif]Umut ne kadar sabırla yad ettiğim ibreti hakikat varsa idrakime sesleniyor[/FONT]
[FONT=Palatino Linotype, sans-serif]Nasip, hangi vakti bekliyor, kalbim yine hıçkırıklarını çaresiz gizliyor[/FONT]
[FONT=Palatino Linotype, sans-serif]Nasıl bir cengaverlik ki iradeden vazgeçirip maverayı hal için ayan ediyor[/FONT]

[FONT=Palatino Linotype, sans-serif]Ne sen sor ve ne de ben hali fakirliğimi serdederek ağlayayım[/FONT]
[FONT=Palatino Linotype, sans-serif]Sanki çıktığım yolun bezirganlığında avunan bir bahtı kara canı davacıyım[/FONT]
[FONT=Palatino Linotype, sans-serif]Kime arz ederim, nasıl ayam ederek edebi görmezden gelirim, ar ederim[/FONT]
[FONT=Palatino Linotype, sans-serif]Ecrin vuslata abat olan sayına umut bağlar ve yüreğimi aşka bağışlarım[/FONT]

[FONT=Palatino Linotype, sans-serif]Ne bir ses çıkartırım ve ne de ruhumun hicran damlalarına sığınırım[/FONT]
[FONT=Palatino Linotype, sans-serif]Kalbimin en münbit köşesinde anlamlaşan asudelikle sükutun iksirini yudumlarım[/FONT]
[FONT=Palatino Linotype, sans-serif]Ne hasrettiğim vicdanı ayıplarım ve ne de ses çıkartmayan yari lanetle anarım[/FONT]
[FONT=Palatino Linotype, sans-serif]Gönlümün açılmayan kapısında hakka yalvarıp, aşk için secdeye kapanırım[/FONT]

Mustafa Cilasun

Well-known member
[FONT=Palatino Linotype, sans-serif]Ne hal kaldı, ne ruhum umutla kanatlandı![/FONT]

[FONT=Palatino Linotype, sans-serif]Kimseye saramadım her nedense ve nasıl bir meretse suskun soluklandım[/FONT]
[FONT=Palatino Linotype, sans-serif]Yıllara sari burukluğumla çaresiz bakındım ve öylece yaşadım[/FONT]
[FONT=Palatino Linotype, sans-serif]Ne etrafımda vaki olan olaylarla kayıtsız kaldım[/FONT]
[FONT=Palatino Linotype, sans-serif]Ne vicdanımla yüzleşerek ruhumun sesine kulak asmadan umutla uğraştım[/FONT]
[FONT=Palatino Linotype, sans-serif]Yıllarca vaktin zuhurunda ki hikmeti sorguladım lakin hiç usanmadım[/FONT]

[FONT=Palatino Linotype, sans-serif]Bazen annemin ninnisinden tebarüz eden külyalarla uykuya daldım[/FONT]
[FONT=Palatino Linotype, sans-serif]Yıllar sonra bir bakındım annemin sesinden ve hevesinden arta kalanbirşey bulamadım[/FONT]
[FONT=Palatino Linotype, sans-serif]Babamın vakarından kaçınarak mahcubiyetimle biraz olsun yaklaştım[/FONT]
[FONT=Palatino Linotype, sans-serif]Sanki rüyaların sultasında anlama uzanıp hasretin bağrında çaresiz ağlıyordum[/FONT]
[FONT=Palatino Linotype, sans-serif]Babam ve annem göçeli kaç yıl oldu vefakat gönlüm onlarsız hiç ayıkmadı[/FONT]

[FONT=Palatino Linotype, sans-serif]Garip bir sızı kuşatıyordu halimi yetimin ayan olan çığlığından[/FONT]
[FONT=Palatino Linotype, sans-serif]Yanıbaşından geçmekte olduğum ve fevkalade sükununda idrakimle haşyete koyulduğum[/FONT]
[FONT=Palatino Linotype, sans-serif]Sessizliğin manzarasında ve tuvale dokunan fırçanın senasında hicran vardı[/FONT]
[FONT=Palatino Linotype, sans-serif]Renklerin bin hüzünle anlattığı hevesler sanki kursaklarda asılı kalmış ağlıyorlardı[/FONT]
[FONT=Palatino Linotype, sans-serif]Ne çare ki şehredemediğim lehçenin bir güzelliği vardı, hiç yoksun kalmadan okunuyordu[/FONT]

[FONT=Palatino Linotype, sans-serif]Mısraları yaşadıkça, sinemin yıllara sari suskunluğu esinle buluşunca[/FONT]
[FONT=Palatino Linotype, sans-serif]Eşsiz bir heyecan ruhumu kuşatıyordu, vekalbime sürurla maverayı anlatıyordu[/FONT]
[FONT=Palatino Linotype, sans-serif]Her nedense şaşkınlığım artıyor ve aklım izanımla bir çetrefillik yaşıyordu[/FONT]
[FONT=Palatino Linotype, sans-serif]Ruhun dirliğinden aşina olduğum ne varsa ve vicdanım hesap vermek için duruyorsa[/FONT]
[FONT=Palatino Linotype, sans-serif]Yad edilen korkunun hiçbir anlamı kalmıyordu, hal sürurla buluşuyordu[/FONT]

[FONT=Palatino Linotype, sans-serif]Peki, o vakit ölümüm soğuk yüzü niye haşyetle anılıyordu diyordum, kendime[/FONT]
[FONT=Palatino Linotype, sans-serif]Müddeti nefesin hesabından soyutlanarak bir ömnrü heveslere zerkederek yaşamak[/FONT]
[FONT=Palatino Linotype, sans-serif]Ati için mühletlere sığınarak ve dur durak bilmeden akla ziyan hallerle ruhu yormak[/FONT]
[FONT=Palatino Linotype, sans-serif]Nefsin nizama muhtaçlığı aşikarken, akıldanelik yaparak çözümleri sıralamak[/FONT]
[FONT=Palatino Linotype, sans-serif]Ve fakat hiç biran ne olacağım demeden kaçınarak, dünyayı kalpte taşımaktı[/FONT]

Mustafa Cilasun

Well-known member
[FONT=Palatino Linotype, sans-serif]Yollar niye kapalı, kalbim aşk için ağlamalı![/FONT]

[FONT=Palatino Linotype, sans-serif]Alıp başımı sükunetin bağrına iltica ediyordum[/FONT]
[FONT=Palatino Linotype, sans-serif]Ne kadar içinden çıkamadığım bir hal varsa ve kalbimi burkurak dağlıyorsa[/FONT]
[FONT=Palatino Linotype, sans-serif]Çaresiz umutlara sarılıp, hülyaların ülfetinden yararlanıp ferahlıyordum[/FONT]
[FONT=Palatino Linotype, sans-serif]Niye böyle bir halin ve cendereler içinde yoran hicranın sevdasında adımlıyordum[/FONT]

[FONT=Palatino Linotype, sans-serif]Gönül perdesinden sahnelelen eserlerin dramatik yaşanmışlığı[/FONT]
[FONT=Palatino Linotype, sans-serif]Kalbin inşirah için canhıraş yakarışı, sinenin vicdanla hüzün hıçkırıkları başlıyordu[/FONT]
[FONT=Palatino Linotype, sans-serif]Tepelerden dur durak bilmeden akan ve aşk için izana yön veren suyun haykırışı[/FONT]
[FONT=Palatino Linotype, sans-serif]Aklım için sualler hazırlıyor ve hayretler içine bir şakınlığa gark ediyordu[/FONT]

[FONT=Palatino Linotype, sans-serif]Güzel bir buseyle tenime nüfus eden meltem içimi rahatlatmıştı [/FONT]
[FONT=Palatino Linotype, sans-serif]Gün yanarken ve esrarı halken gecenin kollarına atılmanın manasını merak ediyordum[/FONT]
[FONT=Palatino Linotype, sans-serif]Ne şiddeti sahneleyen poyrazın, ne suskun kalan narın haşyetinden korkuyordum[/FONT]
[FONT=Palatino Linotype, sans-serif]Ufukların serencamından nükseden sevdanın süruruyla bir haller yaşıyordum[/FONT]

[FONT=Palatino Linotype, sans-serif]Ve artık zerkedilen mananın heyacanıyla yeni bir lehçenin umudundaydım[/FONT]
[FONT=Palatino Linotype, sans-serif]Ruhumu ferahlatan lisanın edebe mahsuz halinden fevkalade memnundum, anmalıydım[/FONT]
[FONT=Palatino Linotype, sans-serif]Şimdiye kadar kalbime sökün eden ne kadar dert hasıl olmuş ve hali yormuşsa[/FONT]
[FONT=Palatino Linotype, sans-serif]Manaya metfun senasında aşkı yudumalıydım ve vicdanımla aklanmalıydım[/FONT]

[FONT=Palatino Linotype, sans-serif]Adeta suyun asaletinden sadır olan sevdanın erdemini ruhumla deruhte etmeliydim[/FONT]
[FONT=Palatino Linotype, sans-serif]Alemi nefesin müşkülatından akseden hicranın ahını nefsimle barıştırmalıydım[/FONT]
[FONT=Palatino Linotype, sans-serif]Ne yalın aklın sultasında ve ne de ilmin manaya ducar olan maslahatın koltuğunda[/FONT]
[FONT=Palatino Linotype, sans-serif]Kimseyi avutmamalıydım ve ruhumun esaretine yol açan kapıyı aramamalıydım[/FONT]

[FONT=Palatino Linotype, sans-serif]Nice eşiklerin hikmetine mepni vesileleri habersizce dışlamıştım[/FONT]
[FONT=Palatino Linotype, sans-serif]Çünki yıllara sari avuntuların ve kandırlmışlığın ihatasında korkular yaşamıştım[/FONT]
[FONT=Palatino Linotype, sans-serif]Ne hakkıyla çocukluğumu ve ne de gençlik hülyalarımı umutla yeşetmiştim[/FONT]
[FONT=Palatino Linotype, sans-serif]Talan edilmişliğin ve zerkedilen güvensizliğin kurbanı olarak bizar kalmıştım[/FONT]

Mustafa Cilasun

Well-known member
[FONT=Palatino Linotype, sans-serif]Ne bir iz, ne bir ses vurgun yemiş hali nefes![/FONT]

[FONT=Palatino Linotype, sans-serif]Bilmem ki ne kaldı ömür payesinden bahşedilen bir nefesin müddetinden[/FONT]
[FONT=Palatino Linotype, sans-serif]Dinmeyen feryadın hiç anlaşılmayan hicrani nağmesinden akseden güftesinden[/FONT]
[FONT=Palatino Linotype, sans-serif]Nefesin mahçubiyetine abat olan edebin gönül kalesinden ve öğretisinden[/FONT]
[FONT=Palatino Linotype, sans-serif]Beklenen umutların, ruhuma yaşattığı vecdin hikayesini anlatan yaşantısından[/FONT]

[FONT=Palatino Linotype, sans-serif]Artık ne çıkar, kalbim yılların hasretiyle kim için ağlar ve yanar[/FONT]
[FONT=Palatino Linotype, sans-serif]Açık denizlerin ruhumda bıraktığı firkatin suhuletine kim bakar ve hakkıyla anlar[/FONT]
[FONT=Palatino Linotype, sans-serif]Hikmetine ram olamadığım çileli sancılarım, yıllardır yüreğimi hüzünle dağar[/FONT]
[FONT=Palatino Linotype, sans-serif]Gözlerim çaresiz bakar, umutlarım ummanın aşkıyla gönlümde şimşekleri çakar[/FONT]

[FONT=Palatino Linotype, sans-serif]Ne fecrin kalbimde aksettirdiği ülfetin esinindeyim, ne de yüreğimin sesindeyim[/FONT]
[FONT=Palatino Linotype, sans-serif]Sanki vurgun yemiş bir gönlün batmaya ramak kalmış halinden biçareyim[/FONT]
[FONT=Palatino Linotype, sans-serif]Bilmem ki niye böyle bir divanelik içinde ve akılsız kalbimle hıçkırıklar içindeyim[/FONT]
[FONT=Palatino Linotype, sans-serif]Görmediğim düşlerin, hasretine bandığım gülüşlerin aczi içinde bir fakirim[/FONT]

[FONT=Palatino Linotype, sans-serif]Korkuyorum artık bir haber gelecek diye, gönlümde ki hasretin ülfetli nefesinden[/FONT]
[FONT=Palatino Linotype, sans-serif]Kalmayan halimin bıtkın eşkalinden, solgun nefesin busesinden ve fersiz gözlerden[/FONT]
[FONT=Palatino Linotype, sans-serif]Tanınmayacak hale getiren sevdanın çileli sahnesinin tesirinde ki geçmiş düşüncelerden[/FONT]
[FONT=Palatino Linotype, sans-serif]Naçar bırakan, uhteyi yürekte kurutan, umutla yaşatan şakınlığın payesinden[/FONT]

[FONT=Palatino Linotype, sans-serif]Ne söylesem işitilmez, kalbin sesi lal oldu kimselerce artık fark edilmez[/FONT]
[FONT=Palatino Linotype, sans-serif]Gönül, ölümle ülfetin bağrında bu bedbinlik içinde asla dirilmez ve filizlenmez[/FONT]
[FONT=Palatino Linotype, sans-serif]Bir vefanın kadriyle nefesler aşkın rahlesinden geçerek bu halde sadakata yönelmez[/FONT]
[FONT=Palatino Linotype, sans-serif]Söz, akılla kemale erdirmez, irade malahatla vuslatın hisarına eriştirmez[/FONT]

[FONT=Palatino Linotype, sans-serif]Yeis gönlün açık kapısında eğleşmez, bakir vicdan aşk için buğuz etmez[/FONT]
[FONT=Palatino Linotype, sans-serif]Dil ne söylese de, kalb aşkın esiniyle terennüm etmeyince, sürur sinede yeşermez[/FONT]
[FONT=Palatino Linotype, sans-serif]Tefekkürün vecdi bir insana nasip olmayınca hakikat asla hevesle nefsi nizam etmez[/FONT]
[FONT=Palatino Linotype, sans-serif]Akıl, aşkın şehredilmesine kifayet etmez, nefes vuslata ram değilse takva zerkedilmez[/FONT]

Mustafa Cilasun

Well-known member
[FONT=Palatino Linotype, sans-serif]Bilirim sonu yok bu sevdanın![/FONT]

[FONT=Palatino Linotype, sans-serif]Gün geçmiyor ki hicranın kuşatan efkarıyla yol almayayım[/FONT]
[FONT=Palatino Linotype, sans-serif]Hali fakirliğin farkındalığında umutlara kendini bırakmış bir heyecanı yaşamayayım[/FONT]
[FONT=Palatino Linotype, sans-serif]Gönlümün hasrete ducar olmuş hazin sesinde[/FONT]
[FONT=Palatino Linotype, sans-serif]Ruhumu bekleyen nasibin rahleyi mefkuresinde[/FONT]
[FONT=Palatino Linotype, sans-serif]Nefesin, heveslere galebe çalan ve bazen coşturan, bazen de yeise salan lehçesinde[/FONT]
[FONT=Palatino Linotype, sans-serif]Aşkın, kalp için abat olan payesiyle yalnızlığıma şaşıyorum[/FONT]

[FONT=Palatino Linotype, sans-serif]Ne kadar sabrın sadakatine meyletmişsem[/FONT]
[FONT=Palatino Linotype, sans-serif]Kanaatin bereketini azimle nefeslenip gönlümün aşka hasretini umutla beklediysem[/FONT]
[FONT=Palatino Linotype, sans-serif]Şehrine müdrik olamadığım hakikatin ilmini hal diliyle öğrenemediysem[/FONT]
[FONT=Palatino Linotype, sans-serif]Çaresiz nazarlarıma perde olan vesileleri derleyip nefesin kadrine verdiysem[/FONT]
[FONT=Palatino Linotype, sans-serif]Kalbimin bizarlığını, ruhumun yakarış için esin arayışını herkezden gizlediysem[/FONT]
[FONT=Palatino Linotype, sans-serif]Herşeyi umudun ilhamından beklerim, kalbimin sahibine yönelir ne söylerim[/FONT]

[FONT=Palatino Linotype, sans-serif]Heran esrarın latifliğinde müjdesine ram olduğum gün yine sessizce çekiliyor[/FONT]
[FONT=Palatino Linotype, sans-serif]Bekleyen gecenin kollarına kendini teslim ederek bir ülfet içinde nasibini bekliyor [/FONT]
[FONT=Palatino Linotype, sans-serif]Arzın her köşesinde vecdini hasreden gönüller niye bu kadar ayrışmalar içinde kalıyor[/FONT]
[FONT=Palatino Linotype, sans-serif]Gönül ne söylüyor, kitabı celil neyi öğütlüyor, gül kokusu niçin gelmiyor[/FONT]
[FONT=Palatino Linotype, sans-serif]Dile gelen maslahatlar aşkı bitiriyor ve sevdayı katledip öldürüyor[/FONT]
[FONT=Palatino Linotype, sans-serif]Ne kadar hıçkırıklar gözlerden yaşları akıtsa da rahmet ve bereket hale ulaşmıyor[/FONT]

[FONT=Palatino Linotype, sans-serif]Söyleniyordum zihnimin açmazlarında sayıklayan ve esarette kalan hülyalara[/FONT]
[FONT=Palatino Linotype, sans-serif]Boşver kederlenme, hüznün iksirinden içerek gönlünü hicrana teslim etme[/FONT]
[FONT=Palatino Linotype, sans-serif]Her doğan çocuğun saflığında gizlenen umutları görmezden gelip eğlenme[/FONT]
[FONT=Palatino Linotype, sans-serif]Bahtın gerekçesinden bahsedilen ve iradeyle yapılan tercihleri yabana atma anla [/FONT]
[FONT=Palatino Linotype, sans-serif]Aklın kalple ilişiğini hakkıyla yaşa ve hakikatin lehçesinden öğrenip vuslatı sayıkla[/FONT]
[FONT=Palatino Linotype, sans-serif]Aşkın vecdine kapılmış gönüllerin sesini hal diline yönelten hakikatleri yok sayma[/FONT]

[FONT=Palatino Linotype, sans-serif]Niye bu kadar sessizliğin senasında sancılarımı anarak yalvarıyorum[/FONT]
[FONT=Palatino Linotype, sans-serif]Edebe muhtac halimin hicranını mısraların şevkine bırakarak hayıflanıyorum[/FONT]
[FONT=Palatino Linotype, sans-serif]Niye kalbimin inşiraha hasretini ve gönlümün dinmeyen elemli sesini ayan ediyorum[/FONT]
[FONT=Palatino Linotype, sans-serif]Gönüllerin muhabbetini, kalplerin ülfetini ve esinin niğmetini özlemle bekliyorum[/FONT]
[FONT=Palatino Linotype, sans-serif]Açılan ellerimle, takata muhtaç halimle ve fersiz gözlerimin hasrettiği melali anıyorum[/FONT]
[FONT=Palatino Linotype, sans-serif]Niye garipliğin içinde ve müddeti nefesin serdettiği hakikatle fakirliğimle yaşıyorum[/FONT]

Mustafa Cilasun

Well-known member
[FONT=Palatino Linotype, sans-serif]Ne ağla ve ne de kalbin sızısıyla soluma![/FONT]

[FONT=Palatino Linotype, sans-serif]Artık çok geç, sancılar şafakların esaretinde muştu bekliyor[/FONT]
[FONT=Palatino Linotype, sans-serif]Ne kadar meylettim ve gönlümün sesiyle vefaya yol verdim de üzülen ben oldum[/FONT]
[FONT=Palatino Linotype, sans-serif]Kime nasıl ve hangi hakla sormalıydım[/FONT]
[FONT=Palatino Linotype, sans-serif]Akıl onun, irade onun, gönül onun ve lakin kul olmak takvanın aşk çilesindedir[/FONT]
[FONT=Palatino Linotype, sans-serif]Sevda onun imbiğinden nefeslenilir, fakru zarurete lafazanlık denir[/FONT]

[FONT=Palatino Linotype, sans-serif]Yılmamalıydım, ruhumun bizarlığını yeniden hakikate bırakmalıydım[/FONT]
[FONT=Palatino Linotype, sans-serif]Ne kadar kırgınlığım varsa, nefesin müddeti hesaba tabi olan tanımsa ayılmalıydım[/FONT]
[FONT=Palatino Linotype, sans-serif]Ne miskinliğin yatağında, ne yeisin kucağında umudumu soldurmamalıydım[/FONT]
[FONT=Palatino Linotype, sans-serif]Rahmet hala devam ettiğine göre, kul tercihlerinde yanılsa bile mağfirete kanmalıydım[/FONT]
[FONT=Palatino Linotype, sans-serif]Bağışlamak bir erdem olsa bile, dönüp bakmalıydım, aşkı hak saymalıydım[/FONT]

[FONT=Palatino Linotype, sans-serif]Kaybolan yıllar halimin yılgınlığına elbette şahit olmuştur[/FONT]
[FONT=Palatino Linotype, sans-serif]Yıkılan ümitlerin vurgun yemiş halinden geriye ne kaldıysa aldırmadan yol almalıydım[/FONT]
[FONT=Palatino Linotype, sans-serif]Bir kalbin naifliğini bu şekilde yad ederek ruhuma ibretle sormalıydım[/FONT]
[FONT=Palatino Linotype, sans-serif]Hiç usanmadan gönlümün hicrani sayfalarında oyalanmadan yaşamaya başlamalıydım[/FONT]
[FONT=Palatino Linotype, sans-serif]Her doğan günde ve her açan çiçekte umudumu koruyup kalbibin sahibine sunmalıydım[/FONT]

[FONT=Palatino Linotype, sans-serif]Gecenin en alımlı harında efkar günlerce kalbimi sızlatıyordu[/FONT]
[FONT=Palatino Linotype, sans-serif]Ne kadar yüreğimde yaram varsa durmadan kanayan bir haya misali sinemi dağlıyordu[/FONT]
[FONT=Palatino Linotype, sans-serif]Edep iyi ki vardı, aşk onsuz bir hazandı, sevda halin ikliminden mukadder olan zamandı[/FONT]
[FONT=Palatino Linotype, sans-serif]Sualler peşpeşe diziliyordu zihnimin duvarlarına vurarak, elemi anlatıyordu[/FONT]
[FONT=Palatino Linotype, sans-serif]Bahanelerin gerekçesi ne kadar kalbi olurdu ve keşkelerle avunurdu diyordu[/FONT]

[FONT=Palatino Linotype, sans-serif]Susmuştum, rüzgarın sesine, kuşların cilvesine, yaprakların ülfetine kendimi bırakmıştım[/FONT]
[FONT=Palatino Linotype, sans-serif]Hüznün sayfalarını aralayıp, mizanın haşyetiyle hali fakirliğimi anmıştım[/FONT]
[FONT=Palatino Linotype, sans-serif]Niye bu kadar betbinlik içinde acziyet yaşanıyor ve irade harap olarak gönül ağlıyor[/FONT]
[FONT=Palatino Linotype, sans-serif]Bilmediğim esrarı hikmetin lütfunu nasıl yok sayar ve halime yanar ve ağlarım[/FONT]
[FONT=Palatino Linotype, sans-serif]Bahtım için heveslerimi mutlak mı sayarım, nefsimi kınamadan nasıl kulluk yaparım[/FONT]

Mustafa Cilasun

Well-known member
Yüküm ağır, gel birde sen bizar bırakma!

[FONT=Palatino Linotype, sans-serif]Ne söylesem, hangi istikametin vechesinde nefeslensem bir çile var ey yar[/FONT]
[FONT=Palatino Linotype, sans-serif]Ne çocukluğun hülyalarında şevk ve aşkla bir coşku yaşadım[/FONT]
[FONT=Palatino Linotype, sans-serif]Ne adamlığa doğru yol alırken tefekkürün sevdasında uyandığım sayıklamara inandım[/FONT]
[FONT=Palatino Linotype, sans-serif]Ne kadar saflığım varsa, edep telakki ederek gönüllere yöneldim ve heba edildim[/FONT]
[FONT=Palatino Linotype, sans-serif]Hangi reçeteti verdilerse kederlenip, sinemin yalnızlığına iltica ettim[/FONT]

[FONT=Palatino Linotype, sans-serif]Umut var ya, niye hasretin vecdiyle sığınmıyor ve hakka yönelmiyorsun diyorsun[/FONT]
[FONT=Palatino Linotype, sans-serif]Hiç yönelmez olur muyum, nasıl böyle bir hali benden beklersin diye hayıflanıyorum İçimden, nasıl senin idrakinin fevkiinde nefes alayım, zira biçare bir adamın diyorum[/FONT]
[FONT=Palatino Linotype, sans-serif]Lakin sen yinede garip bir tebessümle ve hatta alaycı bir nezaketle nazar ediyorsun[/FONT]
[FONT=Palatino Linotype, sans-serif]Bakışlarından, yargılandığımın farkına bakarak yine mi mahkumun diyorum[/FONT]

[FONT=Palatino Linotype, sans-serif]Her nedense garipliğim tuttu yine ve suallerin sağanağında gölgelenirken birden[/FONT]
[FONT=Palatino Linotype, sans-serif]Akılma geldi işte, hukukun mukayyet olan delili ihmal ediliyordu sanki [/FONT]
[FONT=Palatino Linotype, sans-serif]Mücerret olan hakikat takvanın ve ihlasın hasredilmesine tabi ise [/FONT]
[FONT=Palatino Linotype, sans-serif]O vakit sana ne oluyor diyerek kendi halimde ve münazaraya yöneliyordum[/FONT]
[FONT=Palatino Linotype, sans-serif]Niye sevgi ve muhabbet bu kadar kolay heba ediliyor diyerek sanki sorguluyordum[/FONT]

[FONT=Palatino Linotype, sans-serif]Hergün binlerse insan göç ederken, gönülleri ihata eden sekülerlik aşikarken[/FONT]
[FONT=Palatino Linotype, sans-serif]Hevesler için, ruhun bizarlığı gözler önüne serilirken, kul olmak niteliği varken...[/FONT]
[FONT=Palatino Linotype, sans-serif]Niye yargıçlık gibi bir ünvanı kendin için makan saydın ve kolayca bilmeden yargıladın[/FONT]
[FONT=Palatino Linotype, sans-serif]ne var olan hakkımı akıl ve izanla teslim ederek bir şayika yaşadın ve ne de yaşattın[/FONT]
[FONT=Palatino Linotype, sans-serif]Ne kadar eza varsa, yeryüzü talan edilerek kalplerin sesini duymadan nara atılıyorsa...[/FONT]

[FONT=Palatino Linotype, sans-serif]Ve buna benzer misalleri hafızamdan geçirerek tam sana yöneltecekken susuyorum[/FONT]
[FONT=Palatino Linotype, sans-serif]Öyle ya ne çıkacak sanki, öfkelenmeden konuşmak çok uzaklarda kaldı şimdi[/FONT]
[FONT=Palatino Linotype, sans-serif]Nasıl olsa cennet ve cehennem insanların taksiminde bir hal ki devşiriyorlar taranaleri[/FONT]
[FONT=Palatino Linotype, sans-serif]Hiziplerin sultasında, cemaatlerin toz pempe sevdalarında, birde umut var ya işte her Neyse, kederlenmeyelim kendi kendimize, nasip işi gayret ve takvanın gerekçelerindeyse[/FONT]

Mustafa Cilasun

Well-known member
Kalbim yorgun, ruhumda suskun!

Bir ölü denizin sessizliğinde kaybolan umutlarımı arıyordum

Yüzümü okşayan sevdalı rüzgârın esiniyle

İçimin kabardığını hissettim

Saatlerce konuşmayan dilim,

Yıllarca aşka hasret melalim inliyordu

Zihnimin vurgun hali acı veriyordu, ufuklar açmıyordu

Ağlamanın acziyeti yüreğimi dağlayarak üzüyordu

Oysa bir can olarak

Samimi yaşamak hakkımdı

Aldatılmışlığın korkusu, şartlanmışlığın sultası nesilleri heba ediyordu

Nereye baksam

Ve hatta feda olmak için gönül yollarına yatsam

Ezilmenin bin hüznüyle vicdanımla aklansam

Anlaşılmak için bir korku Yaşamadan uyusam başım ağrımıyordu

Ne oldu, nasıl oldu da

Tefrikalar kalpleri ayrık otu misali kuşattı

Bireyin sosyal ve hukuki hakları gasp edilerek dışlandı

Makamlar gönülde saltanatlaşıp

İhsanı, inayeti ve takvayı bir çırpıda gönüllerden attı

Ne kadar dile gelen

Maslahat varsa ruhsat satıldı azim kimlere kalmadı

Geriye ne kaldı, ruhundan bihaber nefesler kalbinde aşkı yaşamadı

Hiç yaşasaydı

Hamaset bu kadar yayılır ve ayyuka çıkar mıydı

Heveslerin bedene hasredilen

Ve zerke dilen

Türabı insanı hiç yorar mıydı

Lehçenin

bin bir çeşit zenginliği aşikarken, kavga ve dalaş olur muydu

Cehalete has çığırtkanlık

Hiç kulakları yılgınlığa savurur muydu

Ne oldum delisi olmak

Ne kadar insan olmak ve kul gibi yaşamaya

Zemin hazırlayan ahmaklık ve uygun bir zamanda yol aldıran çılgınlıktı

Susmak, mahkûmun çaresizliğinde,

Mahzunun melalinde ki uhdeyle

Ruhumun prangaları çözülünceye kadar

Cehdin vecdine ereceğim bir gün

O öyle bir gün ki,

Gözyaşları sel olsa bile nafile,

Aşk; hakkıyla gönülde filizlenmeyince,

Vicdan netleşmeyince,

Hesap her dilin ahenkli nefesinde sevdayı secdeyse

Arafat’a çıkan, vakfe yapan gönüller

Mukallit olmaktan kurtulup

Tahkike erişse

Ve bu minval üzerine hali fakirliğini hasrederek yüzleşse

Aşkın, iksirinden

yudum yudum nefeslenerek maveranın vecdine girse

Mustafa CİLASUN

Mustafa Cilasun

Well-known member
[FONT=Palatino Linotype, sans-serif]Mevsimler yas tutup, çöller aşk için ağlasın![/FONT]

[FONT=Palatino Linotype, sans-serif]Kimler geldi kimler geçti [/FONT]
[FONT=Palatino Linotype, sans-serif]Bu diyarın sakinleri olarak elendi[/FONT]
[FONT=Palatino Linotype, sans-serif]Ne umutlar varki [/FONT]
[FONT=Palatino Linotype, sans-serif]Mevsimler misali gönüller için hasredildi [/FONT]
[FONT=Palatino Linotype, sans-serif]Vuslat için aşk dendi[/FONT]

[FONT=Palatino Linotype, sans-serif]Kimi vakit sabredildi [/FONT]
[FONT=Palatino Linotype, sans-serif]Kimi zaman kanaatle hikmeti terennüm edildi[/FONT]
[FONT=Palatino Linotype, sans-serif]Lakin mevsimlerin serdettiği çileler [/FONT]
[FONT=Palatino Linotype, sans-serif]Sineme refakat etti, yalnızlık artık yetti[/FONT]

[FONT=Palatino Linotype, sans-serif]Mevsimler ayrıdır [/FONT]
[FONT=Palatino Linotype, sans-serif]Çiçekler başka mananın meftunu olan tadımdır[/FONT]
[FONT=Palatino Linotype, sans-serif]Ruhumun hicran damlaları [/FONT]
[FONT=Palatino Linotype, sans-serif]Bilmem ki niye hıçkırıklara abat olan vakıayı aşktır[/FONT]

[FONT=Palatino Linotype, sans-serif]Niye gönlüm yastadır [/FONT]
[FONT=Palatino Linotype, sans-serif]niçin sinem hüzünle anlamlaşan fermanı sevdadır[/FONT]
[FONT=Palatino Linotype, sans-serif]Şevkin hasreti [/FONT]
[FONT=Palatino Linotype, sans-serif]Gönlüm için niyazdadır [/FONT]
[FONT=Palatino Linotype, sans-serif]Umutlarım edeple iştiyaklı kanaattır[/FONT]

[FONT=Palatino Linotype, sans-serif]Ne kadar ağlasam [/FONT]
[FONT=Palatino Linotype, sans-serif]Ve yüreğimin kuytu kurşiniliğini [/FONT]
[FONT=Palatino Linotype, sans-serif]Aşkın uğruna feda etsem bir gam değil[/FONT]

[FONT=Palatino Linotype, sans-serif]Elem için [/FONT]
[FONT=Palatino Linotype, sans-serif]Sabrın rahlesinde erisem [/FONT]
[FONT=Palatino Linotype, sans-serif]Çilem için [/FONT]
[FONT=Palatino Linotype, sans-serif]Hakikatin inşirahını nefeslensem [/FONT]
[FONT=Palatino Linotype, sans-serif]Niyetim ruhum için her halime koşulsuz kefil[/FONT]

[FONT=Palatino Linotype, sans-serif]Mukadderatın sahnesinde bekleyen esrar[/FONT]
[FONT=Palatino Linotype, sans-serif]Umut için en müstesna bir karar[/FONT]
[FONT=Palatino Linotype, sans-serif]O vakit [/FONT]
[FONT=Palatino Linotype, sans-serif]niye sine-i halimde efkar yüreğimi yakar[/FONT]

[FONT=Palatino Linotype, sans-serif]Mahzun gönüller melül melül bakar[/FONT]
[FONT=Palatino Linotype, sans-serif]Hasretin sancısı ruhumu dağlayarak hıkkırığa koyar[/FONT]
[FONT=Palatino Linotype, sans-serif]Gönül ağlar, aşk niyetle başlar, sevda muhabbeti edeple saklar[/FONT]

[FONT=Palatino Linotype, sans-serif]Mevlam sana ersem diye aşka düşen pervaneyim[/FONT]
[FONT=Palatino Linotype, sans-serif]Ne bir deliyim[/FONT]
[FONT=Palatino Linotype, sans-serif]Ne de bir vecde gönlünü hasreden veliyim[/FONT]
[FONT=Palatino Linotype, sans-serif]nefsimin hangi şubesinde nefeslensem aşk için divaneyim[/FONT]
[FONT=Palatino Linotype, sans-serif]Kalbimin sesinde seyreyleyen abdiaciz biriyim[/FONT]

[FONT=Palatino Linotype, sans-serif]Mestim bu gece[/FONT]
[FONT=Palatino Linotype, sans-serif]Bu gece coşku içinde nefeslenen bir zadeyim[/FONT]
[FONT=Palatino Linotype, sans-serif]ahirim için haşyeti öteleyen atiyim[/FONT]
[FONT=Palatino Linotype, sans-serif]rahmeti umutla bekleyen zahidim[/FONT]
[FONT=Palatino Linotype, sans-serif]Muhtaçlığını her halukarda nefeslenen fakirim[/FONT]

[FONT=Palatino Linotype, sans-serif]Bilmem ki hamaset için gönlüme ne söyleyim[/FONT]
[FONT=Palatino Linotype, sans-serif]Ön yargıların çırpınışlarında [/FONT]
[FONT=Palatino Linotype, sans-serif]Taaccup ederim ki nasıl hakikati hakkıyla göreyim[/FONT]
[FONT=Palatino Linotype, sans-serif]Vesileler için elhak amenna ve saddakna der, boyun eğerim[/FONT]
[FONT=Palatino Linotype, sans-serif]Rızayı vicsanıma sorarım ve kimden beklerim[/FONT]
[FONT=Palatino Linotype, sans-serif]Kalbimin sahine iltica ederek aşkın meftunluğunda ölümle yüzleşirim[/FONT]

[FONT=Palatino Linotype, sans-serif]Her mevsimin asudeliğinde gönlümü dinlerim[/FONT]
[FONT=Palatino Linotype, sans-serif]Yar için kalbi inşirah dileyerek, hamiyetli haline nazar eğlerim[/FONT]
[FONT=Palatino Linotype, sans-serif]Ne kadar ibret varsa, aklım için işaret yaşları bilirim[/FONT]
[FONT=Palatino Linotype, sans-serif]İdrakim için ruhumun teslimiyetinde umudun filizini aşktan beklerim[/FONT]
[FONT=Palatino Linotype, sans-serif]Kimseye söz etmeden ve edebi görmezden gelerek göçemem[/FONT]
[FONT=Palatino Linotype, sans-serif]gözyaşlarım için bir ah dahi demeden sevdanın bahtında nefeslenemem[/FONT]

Mustafa Cilasun

Well-known member
[FONT=Palatino Linotype, sans-serif]Mızrap vurarak fecri ağartsam gönül ne olur![/FONT]

[FONT=Palatino Linotype, sans-serif]Başımı alıp yadellere gidesim geliyor[/FONT]
[FONT=Palatino Linotype, sans-serif]Ne umutlar sükuna eriyor, ne merakım dinmek biliyor[/FONT]
[FONT=Palatino Linotype, sans-serif]Elem yüreğime kar yağdırıyor[/FONT]
[FONT=Palatino Linotype, sans-serif]Gece düşlerimde fırtınalar estiriyor[/FONT]
[FONT=Palatino Linotype, sans-serif]Ne bir hal kalıyor ve bahtım umutla gözyaşlarını akıtıyor[/FONT]

[FONT=Palatino Linotype, sans-serif]Ey yar kelamın kadrinde suskunsun bilirim[/FONT]
[FONT=Palatino Linotype, sans-serif]Nefesin izzetinde fevkalade naif bir ülfetsin kalbimde hissederim[/FONT]
[FONT=Palatino Linotype, sans-serif]Lakin neyleyim ki bahtım için çaresizim beklerim[/FONT]
[FONT=Palatino Linotype, sans-serif]Gözlerinden dökülen sevdayı saklamamanı gönülden dilerim[/FONT]
[FONT=Palatino Linotype, sans-serif]Niye hasret çekerim, lütfunla inayete erip süruru hazla nefeslenirim[/FONT]

[FONT=Palatino Linotype, sans-serif]Bir umut ki solmasın, zemheriyi koklamasın[/FONT]
[FONT=Palatino Linotype, sans-serif]Bahar misali gönlün münbit topraklarında açararak aşkla anlamlaşsın[/FONT]
[FONT=Palatino Linotype, sans-serif]Sinemde bir uhte olarak sancılar yaşatmasın[/FONT]
[FONT=Palatino Linotype, sans-serif]Yıldızlar misali gönle aksın, nağmenin tınısıyla sevdalaşsın[/FONT]
[FONT=Palatino Linotype, sans-serif]Mızrap halikatin vecdini halinde yaşatsın[/FONT]

[FONT=Palatino Linotype, sans-serif]Ağlamak ne müşkülmüş meğer bilemezdim[/FONT]
[FONT=Palatino Linotype, sans-serif]Çilenin sevdasını terennüm ederek vuslatın firkatine ram ederdim[/FONT]
[FONT=Palatino Linotype, sans-serif]ne bir ah çekerdim ve ne de bir keşkeleri ziyaret ederdim[/FONT]
[FONT=Palatino Linotype, sans-serif]Bahtıma boyun büker nasibim için elhak sabrederdim[/FONT]
[FONT=Palatino Linotype, sans-serif]Aşk, halin demindedir der, göçer giderdim[/FONT]

Mustafa Cilasun

Well-known member
[FONT=Palatino Linotype, sans-serif]Gidecek bir yer var, gönül hiç dinmiyor![/FONT]

[FONT=Palatino Linotype, sans-serif]Güneş yüreğimin kuytu köşelerine nüfus ediyordu[/FONT]
[FONT=Palatino Linotype, sans-serif]Solmaya yüz tutmuş ne kadar umudum varsa, bereketiyle yeşertiyordu[/FONT]
[FONT=Palatino Linotype, sans-serif]Bir şeyler söylüyordu[/FONT]
[FONT=Palatino Linotype, sans-serif]İçimi ısıtarak şevkin hasretini bitiriyordu[/FONT]

[FONT=Palatino Linotype, sans-serif]Ümidini kesme[/FONT]
[FONT=Palatino Linotype, sans-serif]Sabrı asla öteleme[/FONT]
[FONT=Palatino Linotype, sans-serif]Ruhunu bizarlığa terk etme[/FONT]
[FONT=Palatino Linotype, sans-serif]Ömrünü heba ederek yaşarken bir ölü misali nefeslenme diyordu[/FONT]

[FONT=Palatino Linotype, sans-serif]Aslında hakikat böyle değilmiydi[/FONT]
[FONT=Palatino Linotype, sans-serif]Ne kadar heveslerimizi zerk etsek ve fakat nasibi bilmesek[/FONT]
[FONT=Palatino Linotype, sans-serif]Her sancıda ve çileler yumağında aczimizle boyun büksek[/FONT]
[FONT=Palatino Linotype, sans-serif]Niyayetsiz olan rahmetin sağanağını kararmış kalbimizle görmezden gelsek[/FONT]

[FONT=Palatino Linotype, sans-serif]Her acı sanki zamansız gibi[/FONT]
[FONT=Palatino Linotype, sans-serif]Gönül ram olacağı adresi bilmezse kuraklığa razı olmak seçim şimdi[/FONT]
[FONT=Palatino Linotype, sans-serif]Her kadresinde aşk bulunan yağmurun dili hiç anlaşılmıyor sanki[/FONT]
[FONT=Palatino Linotype, sans-serif]Toprağın uysallığında gizlenen hamiyet, kul ikliminde anlaşılmıyor zorki[/FONT]

[FONT=Palatino Linotype, sans-serif]Gözlerin hançer acısına razı olması[/FONT]
[FONT=Palatino Linotype, sans-serif]Kalbin çileyle yoldaşlığını sadakat içinde koruması ve aşkla yaşamasıdır[/FONT]
[FONT=Palatino Linotype, sans-serif]Vecdin her safhasında takvayı terennüm ederek sevdayı yudumlamasıdır[/FONT]
[FONT=Palatino Linotype, sans-serif]Yar için divane olup, secdeye kapanmanın meşkiyle halde yanmasıdır[/FONT]

[FONT=Palatino Linotype, sans-serif]Haklısınız dilim ağır, sesim vicdanımla herhelde sağır[/FONT]
[FONT=Palatino Linotype, sans-serif]Sanki hasseten seçilmiş kelimelerle yazmak sizler için fevkalade bir kahır[/FONT]
[FONT=Palatino Linotype, sans-serif]Lakin serdedilen hal fakir, bitap olmuş kalp sefil, zihin söyleyin neyime kefil[/FONT]
[FONT=Palatino Linotype, sans-serif]Hasrettiğim kelimeler niteliksizliğime amil, ayan olan halim bizarlığıma vekil[/FONT]

Mustafa Cilasun

Well-known member
[FONT=Palatino Linotype, sans-serif]Gönül dilim hazanın nidasını ayan eder![/FONT]

[FONT=Palatino Linotype, sans-serif]Gün gelir yüreğim umutla beslenir gönlüm sevinir[/FONT]
[FONT=Palatino Linotype, sans-serif]Günler geçtikçe sinem hasretin çehresinden figan eğleyip çileyi deruhte eder[/FONT]
[FONT=Palatino Linotype, sans-serif]Aşk için ya sabır der, nasibi umutla bekler[/FONT]
[FONT=Palatino Linotype, sans-serif]Elemin sancağını al aşağı ederek, hikmetin ramına elhak müracaat eder[/FONT]

[FONT=Palatino Linotype, sans-serif]Şarkılara sordum bir ah çekerek nafile dediler[/FONT]
[FONT=Palatino Linotype, sans-serif]Anıların abad olan perdesine dokundum, her nesebepse açmamı istemediler[/FONT]
[FONT=Palatino Linotype, sans-serif]Aklıma sual eğledim, hani hakikatin sesi söyle diye o vakti öncelediler[/FONT]
[FONT=Palatino Linotype, sans-serif]Uzletin bağrında nefeslendiğim yalnızlığıma gülüp geçtiler[/FONT]

[FONT=Palatino Linotype, sans-serif]Bir çaresizlik içinde etrafıma bakındım[/FONT]
[FONT=Palatino Linotype, sans-serif]Yerlerde sürünen yaprağın melaliyle aşkı andım, hali fakirliğimi sessizce kandım[/FONT]
[FONT=Palatino Linotype, sans-serif]Servilerin efkarını ibretle yudumladım ve ölümün döşeğinde sevdayı sayıkladım[/FONT]
[FONT=Palatino Linotype, sans-serif]Yılların kayboşmuşluğunu ruhumun hıçkırıklarına sordum,çaresiz şaşkınlık yaşadım[/FONT]

[FONT=Palatino Linotype, sans-serif]İşte o vakit şairin ve yazarın halini yakinen anladım[/FONT]
[FONT=Palatino Linotype, sans-serif]Aynı dili konuşmak ve fakat aynı duyguları yaşayamadan yılların hicranıyla yol almak[/FONT]
[FONT=Palatino Linotype, sans-serif]Kimseye bir kabahat bulmadan şefkatin bağrından akseden düşlerle ufuklara uzanmak[/FONT]
[FONT=Palatino Linotype, sans-serif]Vefanın, nefis ve hesap mütalasında kaygı yaşamadan aşkı sürurla kalpte yaşatmak[/FONT]

[FONT=Palatino Linotype, sans-serif]Lalenin nazarından dile geleni, gülün masumluğundan serdedileni okumak[/FONT]
[FONT=Palatino Linotype, sans-serif]Tevhidin rahlesinde bir korku yaşamadan vuslatın şevkine muhtaçlığı hale anlatmak[/FONT]
[FONT=Palatino Linotype, sans-serif]Ne kadar dile gelen zafiyetler varsa, tecessüs kul olmaya mani bir halse gönülden savmak[/FONT]
[FONT=Palatino Linotype, sans-serif]ne cennet için yaşamak ve ne de cehennemin narında haşyeti gönülde takva ile tutmak[/FONT]

[FONT=Palatino Linotype, sans-serif]Ten kosunundan, nefsin yoran tadımlarından kalbi korumak[/FONT]
[FONT=Palatino Linotype, sans-serif]Her hevesin yanan ateşe odun atarak ruhu sarmasını gönülden anlayıp bırakmak[/FONT]
[FONT=Palatino Linotype, sans-serif]Bir zevk için sadakatin masumiyetini tahrip ederek şereften azat olmak[/FONT]
[FONT=Palatino Linotype, sans-serif]Hudutları yok sayarak hoyratça yaşamak ve kalbin hicranını anlamadan fani olmak[/FONT]

Mustafa Cilasun

Well-known member
[FONT=Palatino Linotype, sans-serif]Bir sen düşün bir de hali aşk için edebe sığın![/FONT]

[FONT=Palatino Linotype, sans-serif]Yine gün sessizce çekiliyordu mehtabın gizemli çehresinden[/FONT]
[FONT=Palatino Linotype, sans-serif]Şehreni kani olamadığım ne kadar hicran varsa inanıyorum ki nasibi haktan[/FONT]
[FONT=Palatino Linotype, sans-serif]Gönül yarası, kalbin hüzünle yakarışı, gözlerin akan yaşı[/FONT]
[FONT=Palatino Linotype, sans-serif]Bilmem ki neleri ifşa ediyor, her sızının hisarından söz ederek sevda ile yüzleşiyordu[/FONT]

[FONT=Palatino Linotype, sans-serif]Ne bileyim bahtımın ağlatan ve ibreti anlatan nasihatlarını[/FONT]
[FONT=Palatino Linotype, sans-serif]Gideceğim yolun işaret taşlarından kalan maküs hıçkırıklarını ve vecdin cenahını[/FONT]
[FONT=Palatino Linotype, sans-serif]Hasredilen gönlün kutlu sevdasını, çile için cenk edilen nefsin nizamsız harını[/FONT]
[FONT=Palatino Linotype, sans-serif]Bir kul olmak için aklın tahkiki hülyasını ve kalbin sadakatli aşkını[/FONT]

[FONT=Palatino Linotype, sans-serif]Ansız gelen ve beklenen şakınlığın panik yaşatan narını[/FONT]
[FONT=Palatino Linotype, sans-serif]Çaresizliğin her cenahtan sökün eden efkarını, haşyeti gönle salan azametini[/FONT]
[FONT=Palatino Linotype, sans-serif]Ölümle yüzleşmeden ve aşkın hakikatine erişmeden, nefeslenmenin edebi vebalini[/FONT]
[FONT=Palatino Linotype, sans-serif]Kime sorayım, kitabı celili anlamak için yanayım, ruhumun hicranına nasıl kanayım[/FONT]

[FONT=Palatino Linotype, sans-serif]Karanlığın hükmü yüreğime hançer yarası açtı[/FONT]
[FONT=Palatino Linotype, sans-serif]Ne kadar yaşanmış ulvi sevdalar varsa, latifliğin toprağında filizlenerek gönüllere aktı[/FONT]
[FONT=Palatino Linotype, sans-serif]Ne akşamın ve ne de hevesleri güfteleyen sabahın aşksız hiçbir anlamı vardı[/FONT]
[FONT=Palatino Linotype, sans-serif]İşte o vakit gözlerim yaşardı, hasret bağrımda hançeriyle acılara taş çıkartmıştı[/FONT]

[FONT=Palatino Linotype, sans-serif]Gayretim gönül dostluğunda sadakatle yol almaya tabidir[/FONT]
[FONT=Palatino Linotype, sans-serif]Yazmak ise yanmadan fevkalade müşkil bir zanaattir, sanki çulsuz bir insani haldir[/FONT]
[FONT=Palatino Linotype, sans-serif]Ne taaacüp etmek kafidir, ne yazmak için şekliyet çok önemlidir, hal dili yeterlidir[/FONT]
[FONT=Palatino Linotype, sans-serif]Hesabın hukukiliği kim içindir, elbette ki vefa onur için en önemli bir seçimdir[/FONT]

[FONT=Palatino Linotype, sans-serif]Geçinmek için bahanelere serilip, kula kulluk etmek şereften nasipsizdir[/FONT]
[FONT=Palatino Linotype, sans-serif]Şayet bir aşktan söz edilecekse, kalbin her hali elhak sahibine hazzı sürurla tabidir[/FONT]
[FONT=Palatino Linotype, sans-serif]Nefsin iki şubesinden birini tecih ederek, aklın selimliğinde nefeslenerek girmek edeptir[/FONT]
[FONT=Palatino Linotype, sans-serif]Ruh kimindir, kalp yürekten aridir, aşk heveslerin değil, gönlün sesine tabidir[/FONT]

Mustafa Cilasun

Well-known member
Rüzgâr söylüyor artık gönülden kopan hicranı!
Dil sussa, yürek hıçkırığın busesiyle bahtın tınısını elemle yaşatsa
Dağlar umutla aşkın hüznünü iklimlere yaşatıp sevdayı anlatsa
Sine mütemadiyen yanda, melal hülyasından hiç uyanmasa
Ruh, kalbimin inşirahına kapıyı ülfetiyle aralasa
Çektiğim ahlar idrakimde hakikati bıraksa
Ölüm bir korku yaşatmadan, kalbime dirilişin senfonisini sunsa
Halimdeki bizarlık bir nebze olsun azat olsa
Sürur sinemin sayfalarında hicranın katresinden esinle kurtulsa aşk yaşatsa
Ne muhabbetle nazar eğlediğim bir çiçeği koparttım
Ne hasretine ram olduğum gönlün senasında hıçkırıklarıma karşılık buldum
Ne anıların deryasında saklanan sancıları ıstırabın salıncağında uyuttum
Sabrın ilzamında, bahtımın verilmiş kararında kanaati gönlüme çaresiz sundum
İnsan bu ya ne durur ve ne de hukukunu hakkıyla bilir
Aklın selimliğinden feragat ederek nefsin arzularıyla nefeslenmeyi el hak becerir
İradeye ne söylenir, hesabın ötelenmesine hayıflanarak nazar edilir
Gönül aşksız hazan gibidir, ne kadar çağlayan varsa ruh sessizliğinde azadedir
Gel ey umutlarımın muştu sunan muzafferiyeti
Kalbimin hicran ile müsavileştiği, hüznün halimde demlediği esinin lehçesi
Bir gün dile gel, gönül kapımdan aşkın iksiriyle ruhuma bir ilham ver
Ne kadar mahzunluğum varsa bir çırpıda, umudun solgunluğunu sineme ülfetle ser
Ey rabbim sahibimsin, niyetimin asliyesinden eminsin
Fakirliğimi hakkıyla bilirsin, nankörlüğümü kitabı celilinde dile getirensin
Eksiltmediğin rahmetin hakkını teslim edemediğimi nefsimden bilirsin
Kıt aklımla iradem için azimeti tavsiye eder, hikâyeleri nefeslenmemi öğütlersin
Her vakit gönlümün kapısı çaldıkça
Bir ince sızı ibretin saadetini ruhuma sunar ve hüznün çehresini halime bırakınca
Boynum bükülür, gözlerim süzülür, dilim sükûtun kadrine çekilir
Ne kadar derdim varsa, ummanın rahlesinde umut içinde nasibe meftun edilir
Mustafa CİLASUN

Mustafa Cilasun

Well-known member
Gün bitti dağıldı herkes, kalbim yine sessiz!

Çekildi gün, başladı bir hüzün
Ey yar aşkın yüreğimde niye yaşatır ki efkârı sökün sökün
Bilmediğim bir mahrem el dokunuyor ruhumun mahzun şafaklarına
Ne kadar yalnız kalsam da ben, ne olur sen yinede gönül sağanağında hicran yaşama
Issız sokaklar, kapanan ufukların sineme zerk eden sancıyı umutların sesinden olsun
Haydi durma halinde tereddüdü bulundurma aşkı bir nebze süruru muhabbetle kokla

Yalnız çehrelerin yılgınlığı bir bak, elan nefeslerinden okunuyor
Ne yüreğinde muştunun şevki kalıyor, ne bir mefkûrenin izleri aşikârca sunuluyor
Meskûn mahallerde yatan fanilerin hicranı yüzlerinden aksederken niye korkutuyor
Fidan kuruyor, meşk yâd ellerin nefesinde aşk ile gönülleri sürurla dalgalandırıyor

Kırk kilitli kapıların ardında bilmem ki neler var
Bahtın sevdasında sadakatle bekleyen nasip kalbimin edebinde yaşatır bir ar
Ey yar sesim duyulmasın bin hüzünle nefesim takatsiz kalsın aşk ruhunla hali ansın
Kalbinin mümbit toprağında sana bir yalnızlık yaşatmasın, haz yüreğinde şakısın

Ey şehirlerin anası, hülyaların en naif sevdalısı İstanbul
Çıkma gönlümün yalnız ve hicran sayfalarından, Üsküdar’ın dile gelen aksanından
Suskun şairlerin mazileşen nefis mısraların ayan olan hıçkırıklarından, efkârından
Artık bir gam yaşatma gönlümün hazanlaşan diyarından, dostların cenahından

Yine başladı gözyaşları arzın semaya hasret nidasından
Ne kadar suskun çığlıklar varsa, dile geliyor, güfteleşiyor ruhun ilham pınarından
Hakikatin senasından, vicdanın yanıklığından, aklın bitap bırakan arayışlarından
Yolun kalbimin güzergâhında meşkûk bırakan burukluğunda, aşksız solgunluğunda

Ey rıhtımın bekleyen gönüllüsü
Yüreğinde bin bir esrarın sahnesi şimdi hüzünle dile geliyor
Ne kadar uzaklara baksan, umudu inşiraha adamasan, nasibi aşkla anmasan eliyor
Ömür bitiyor yıllar yorgun sendeliyor dil çekiliyor kelimeler bilmem kime sesleniyor

Mustafa CİLASUN