KURAN-I KERİMİ NE KADAR TANIYORUZ?

Yeltegiyan

Elfidam
;) yok canım hep buralardaydık da isim farklılığından tanımamışınız :angel: kaçacak bir dururumuz yok çok şükür 8)_________________________________________________
Hanne ' Alıntı:
................ankebut..................

aaaaaaaa sohbete daldık cevaplar aksadı.neyse ben bi daha söylim devam edelim ;)

..............lokman...............

GuLSerbeti

Well-known member
Tesekkur ediyorum arkadaslar, katkilariniz icin..
sayilanlar ; Bakara, Ali Imran, Ankebut, Lokman sureleri...

bir digeri; Rum suresi

Bu Harfler hakkinda bir malumat;
Kur’an-ı Kerim’in 29 suresi Huruf-u Mukattaa denilen bu münferit harfler ile başlar. Müfessirler, bunların manasız vaya tesadüfi olmadığını vurgular, onlar hakkında öne sürülen muhtemelen çeşitli izahları nakleder, bununla beraber Allah ile Resulü (a.s.) arasındaki bu şifrelerin kesin manalarını Allah’a havale ederler. Allah Teala bu tonlu seslerle sinyaller verip beşeriyetin dikkatlerini çekmekte, bir an için, her işi bırakıp gelecek muazzam gerçekleri dinlemelerini temin etmektedir. Keza Kur’anın da böyle harflerden ibaret olduğunu, yapabileceklerse bu harfleri kullanarak insanlara da benzerlerini yapma çabası hususunda meydan okuduğunu hatırlatmaktadır.
(Diyanet, Bilmen, Yildirim meallerinden alinti)_________________________________________________

elif lam mim, ayeti ile baslayan 6 sureyi sayiyorduk, sonuncusu kaldi...

illailayh nerdesin Hafizemiz :angel: , sorun yokmu bize sorucak..

illailayh

Active member
elif lam mim, ayeti ile baslayan 6 sureyi sayiyorduk, sonuncusu kaldi...

illailayh nerdesin Hafizemiz :angel: , sorun yokmu bize sorucak..
[/quote]

geldim geldim aklıma soru gelmio ki:):) duu bi düşüneyimm........hımmmmmmm.....kuranı kerimde kac yerde namaz emrolunmaktadır??kolay mı oldu nee..haa bide hucurat 6. ayetinin manası nedir??

Yeltegiyan

Elfidam
[sonuncusu de Secde suresi.

hucurat 6:ey iman edenler eğer fasık bir kimse size bir haber getirirse önce iyice araştırın ki bilmeyerek bir topluluğa sataşırsınız da yaptığınıza pişman olan kimseler olursunuz.

Kuran'da namaz yani salat dua manasında da kullanılmıştır ama namaz manasında 70 yerde geçer.(cevabımız acizane yanlışlar düzeltile!!)

Kuranda geçen bayan isimlerini yazalım mı??

GuLSerbeti

Well-known member
Hanne ' Alıntı:

Kuranda geçen bayan isimlerini yazalım mı??
Hz.Meryem, Hz.Asiye (firavunun karisi), ve Belkis (gunese tapan Sebe'nin kralicesi - Hz. Suleyman'nin davetiyle Musluman oluyor)
bunlar hatirladigim isimler...

ismen degilsede Bahsi gecen Hanimlar soyle... Imran peygamberin hanimindan (Hanne olarak biliniyor - Hz.Meryem'in annesi), Misir melikinin karisindan (Yusuf kissasindaki Zuleyha), Ayrica Nuh ve Lut , Ibrahim ve Zekeriyya peygamberlerin hanimlarindan da bahsedilir ( Hz.Zekeriyya'nin esi ayni zamanda, Hanne'nin kardesi, Hz.Meryem'in teyzesidir)... ilaveten de Hz.Musanin annesi... ve Hz. Suayb'in iki yetiskin kizindan bahsedilir ki bir tanesi, Hz.Musa'ya zevce olmustur...
tabii unutmadan, Efendimizin(s.a.v) pak Zevcelerine de, kimi ayette vurgu yapilmis.. Hz. Zeyneb'in (r.a.) nikahi ayetle bildirilmistir...

bunlar benim hatirima gelenler... eklemek isteyen, lutfen devam etsin... yada bir yanlisimiz varsa, lutfen duzeltsin...
Yeni bir soru;
Kur'an- i Kerim toplam kac ayetten olusur?
_________________________________________________Sebe kralicesinin ismi zikrediliyormu Kur'an-i Kerim de, hangi ayetlerde?
yazdim ama sonradan emin olamadim, ayetlerde aradim bulamadim...
hanne kardesim kesin cevabi verir herhalde...