Kadınların evden çıkarken riayet etmesi gereken ölçüler..

huve

Well-known member
hepsini anladim huve de bu nasil oluyor kardes, anlamadimm :p

hocaefendi bu tabiri kullanır Gülşerbeti, oradan (ç)aldım kardeşim... :)
sizler der yeşil, sarı, beyaz renklerdesiniz inş.. öyle olmalısınız ki, karşınızda kırmızı, siyah renkte birilerini görürseniz eğer, onlar sizi kendi renklerine boyamamalı; aksine siz onları yeşile, beyaza boyamalısınız...
tesir meselesi yani.. ;)

nurhadimi

üye Sorumlusu
sizler der yeşil, sarı, beyaz renklerdesiniz inş.. öyle olmalısınız ki, karşınızda kırmızı, siyah renkte birilerini görürseniz eğer, onlar sizi kendi renklerine boyamamalı; aksine siz onları yeşile, beyaza boyamalısınız...
tesir meselesi yani.. ;)

MAŞALLAH BAREKALLAH ALLAH İSTİFADENİZİ DAİM EYLESİN

GuLSerbeti

Well-known member
tesir meselesi yani.. ;)

MasaAllah... cok guzel... ama bildigimiz gibi; siyahin beyaza tesiri daha kolaydir... Allah muhafaza...

zor hemde ne zor hele bu devirde bir hanım için RABBİM KOLAYLAŞTIRSIN

Aminnnnnn

.

ebrar172

Well-known member
Peki eşarpların bağlanış şekli hakkında ne düşünüyorsuunuz?
Dinimizin emrettiği açık, çevrenizde izlenimlerinizden bahsediyorum..
Kötüye bir gidiş var mı sizce bu konuda?..

yok diyemeyeceğimiz malum...kötüye gidiş derken evet var...genç hanımlar daha ziyade 18-25 yaş arası hanımlar işi tesettürden çok daha güzel nasıl görünürüz boyutuna taşımış durumdalar maalesef...elbette başörtüsü güzel vede düzgün birşekilde bağlanmalı....yani öyle baştan savma olmamalı açık hanımların özneceği gibi düzgün ve tertipli baglanmalı...fakat öyle tuhaf bağlıyorki bazı nisalar ben şahsen içimden diyorum...ha bağlamış ha bağlamamış...:(...boyun açıkta arkadan bağlanmış makyaj fuul...kaşlar alınmış yay...kirpikler uzatılmış...bakımlı olunsun elbette fakat ...makyaj gereksiz bence hemde çok gereksiz...kaş meselesinede takılıyorum maalesef ...ya ben herşeye takılıyorum galiba...ama temiz bir yüz tertemiz...ve düzgünce bağlanmış temiz bir esşarp...tabiki pardesü...ve düz tabanlı ayakkabılar...çok basit dimi ne var bunlara uymakta...

en güldüğüm şeyse mesela makyaj herşey fuul oluyo bazen nisa bir gülüyo dişler sapsarı...o zaman sinirleniyorum...yahu mübarek bunca süs yapana kadar dişini iki fırçalayıver dimi...:D

kurallara uyalım, uymayanları uyaralım...:p

ya sadelik en güzel şeydir...inanın modası hiç geçmez...ya olduğun gibi görün ya göründüğün gibi ol demiş dimi...illa kendimi beğendiricem diye bunca vakit kaybı yazık değilmi....sizi Yaratan beğenmiş yaratmış...gerisi boş...

nurhadimi

üye Sorumlusu
en güldüğüm şeyse mesela makyaj herşey fuul oluyo bazen nisa bir gülüyo dişler sapsarı...o zaman sinirleniyorum...yahu mübarek bunca süs yapana kadar dişini iki fırçalayıver dimi...:D

AAAA bakım nedir siz biz bilmeyiz bakım temizlik değil boya kutusuna girip çıkmaktır:)

Tarihci

Marmara Tarih
Topuk ve yürürken ses çıkararak yürümek çoooooookk önemli bir mesele.. ki Allah u teala buna Kuran da değiniyor..

"...ayaklarını yere vurarak yürümesinler..." Nur 31..

Allah kulunun zaafını biliyor ve uyarıyor taifei nisayı.. ayaklarını yere vurarak yani ses çıkararak yürümek dikkatleri celbeder..

kadın dediğin topuklu giyerki daha alımlı olsun diyen nisa, kendini piyasaya sunmak isteyen Allah ın kendisine verdiklerini bizlerle paylaşmakta sakınca görmeyen çok paylaşımcı bir arkadaş olsa gerek..

bu elemanla bakış açınız farklı değil aynı.. sen de biliyorsunki topuklu giyip ses çıkararak yürümek alımlılığı arttırır ve dikkatleri çeker.. o da biliyor..

ancak sen bundan kaçınıyorsun, o ise bunu arzuluyor,

Senin bundan kaçınman Rahmanidir, onun bunu arzulaması şeytani ve nefsanidir..

işte farkınız burda..

nurhadimi

üye Sorumlusu
hımmm tarihçi abimiz bazen muhalefet olur ancak o BİİZNİLLAH HAKKI savunur şimdi olduğu gibi ve galiba az çok anladıysam abimiz şu bizim taifenin bizden olamayan kesimi için bu kadar tepkili e haklıda biz bile bu kadar tepki gösterirken

bu arada topuklu ayakkabı akıllı nisalar için olmasa gerek

Tarihci

Marmara Tarih
cogu yazilarinizi okudum ozellikle bayanlar icin yazdiklariniz nedir alip veremediginiz taifei nisalarla :confused:

son iletiniz.. iyi yada kotu dusunceyle mi yazilmis anlayamadimda :D

üstadın kastettiği, belainnisa şerrinnisa fitnetünnisa yadır benim garezim,,

böyle olmayan nisalarla hiç bir alıp veremediğim yoktur:)

tabi bazen burdaki nisa kardeşlerime takıldığım olur :rolleyes:

nurhadimi

üye Sorumlusu
üstadın kastettiği, belainnisa şerrinnisa fitnetünnisa yadır benim garezim,,

böyle olmayan nisalarla hiç bir alıp veremediğim yoktur:)

tabi bazen burdaki nisa kardeşlerime takıldığım olur :rolleyes:

bak kardeşim az önce de belittiğimiz şükür doğru çıktı

tabi buradakilerinden galiba en çok nasiplenenlerden biri olduğum konusuna da değinsem miki acaba neyse HAKKI savunduğu için lafımız yok

Tarihci

Marmara Tarih
güzel meselelere değinmiş burdaki arkadaşlar,,

hakkaten mesela fatih te yürüyorsunuz, karşıdan 3 tane açık bir tane tesettürlü(!) geliyor ama nedense dikkatinizi en çok çeken nisa tesettürlü olan.. malesef..

diğerleri açık ama bu tesettürlü ablamız, turkuaz rengi parıl parıl parlayan eşarbı ve tuniği, simsiyah güneş gözlüğü başına kaldırmış,(e takarsa gözlerinin güzelliğini gösteremez) gözlere de mavi tonda eşarp ve tunikle uyumlu farlar çekilmiş, fondotenle yüz bebek gibi yapılmış, kaşlar kalemle çizilmiş gibi, detaylarını siz benden daha iyi bilrisiniz,, yüzdeki diğer ayrıntılara girmeyeceğim,, tuniğin altından bir topuk sesi geliyorki sormayın sanki adımlarıyla yeri delecek ablamız..

bu nisa, lisanı hal ile, ya eyyuhenn nass,,,,, bana bakın diyor.. elbet hüsn ve cemal görmek ve görünmek ister.. amenna ancak zaten nisanın imtihanının sırrı da burda.. güzelliğini göstermek içinden geliyor ancak bunu Allah için engelleyeceksin.. bu güzel nisalar için daha da zordur..

hele yanından gecmeye bir kaç adım kala gelen o kesif parfüm kokusu yokmu,, e gel de kolundan tutup benimle evenir misin deme :) töbe estağfurullah.. işin şakası bir yana..

şimdi ebrar böylelerine vurup vurup duruyor ama tabi kendisi 15 inde gelin gittiği için, şimdiki bu nisaların hallerinden de pek anlamıyor gibi.. :)

klasik anadolu müslümanının kızlarıdır bunlar genelde,, anne baba namazını kılar orucunu tutar etliye sütlüye pek karışmaz.. kızının da bu şekilde güzel bakımlı olup güzelliğini göstermesinden pek rahatsızlık duymazlar..

bu tip anneler için kız bekardır ve hayırlı kısmetini bulabilemk için böyle giyinmesi vs.. yapması normaldir,, kısmetini bulup evlendikten sonra bunları yapmaması kafidir..

bu nisaların anneleri böyle düşünüp kızlarına yol verdikçe bu tip chenc tesettürlü(!) nisalar hep olacaktır.. eğitim şart diye boşuna demiyoruz, biz anneleri düzgün eğitirsek bu tip kızlarla dolmaz ortalık..

yani diyeceğim o ki biraz da gelecek kaygısı, evlenecek birini bulabilme kaygısı bunları yaptırıyor..

oysaki tevekkül teslimiyet olsa, ve şöyle düşünse, Ben Allah için tesettüre girdim, Allah için güzelliğimi gizliyorum, Allah ım da bana güzel bir kısmet verecektir.. tabi bunun için mangal gibi yürek lazım.. en delikanlı nisalar da zaten çarşaf giyiyorlar, herkes çarşaf giyemez, herkes o hakiki tesettürü kaldıramaz.. Allah imtihanınızı kolaylaştırsın..

nur_

Active member
oysaki tevekkül teslimiyet olsa, ve şöyle düşünse, Ben Allah için tesettüre girdim, Allah için güzelliğimi gizliyorum, Allah ım da bana güzel bir kısmet verecektir.. tabi bunun için mangal gibi yürek lazım.. en delikanlı nisalar da zaten çarşaf giyiyorlar, herkes çarşaf giyemez, herkes o hakiki tesettürü kaldıramaz.. Allah imtihanınızı kolaylaştırsın..
AMİN...Allah (c.c) razı olsun hepinizden, çok güzel bi konuya değinilmiş ve çok ta güzel yorumlar yapılmış.Tesettür, Müslüman kadını diğer kadınlardan ayıran en belirgin özelliktir."Ey peygamber eşlerine ve kadınlarına ve müminlerin kadınlarına dış elbiselerinden (cilbablarından) üstlerine giymelerini söyle: onların (özgür ve iffetli) tanınması ve eziyet görmemeleri için en uygun olan budur..." (Ahzab Sûresi, 59) buyurmuştur Rabbimiz.Ama Ayetlere göre değil nefse göre giyinildiği için maalesef çok farklı giyim tarzları çıkıyor ortaya.

nur_

Active member
klasik anadolu müslümanının kızlarıdır bunlar genelde,, anne baba namazını kılar orucunu tutar etliye sütlüye pek karışmaz.. kızının da bu şekilde güzel bakımlı olup güzelliğini göstermesinden pek rahatsızlık duymazlar..
Yalnız kardeşimin bu sözünü tam anlamadım.Klasik Anadolu insanı değilde;bence İslamiyet'i kulaktan duyma olarak yaşayan,Kur'an ne demiş?sünnetler ne demiş?bunu araştırıp öğrenmeyen ailelerin çocukları böyle oluyor.Burada genelleme yapmak doğru değil diye düşünüyorum:)

tetik

Active member
tetik kardeşim madem bu konuyu tekrar gündeme getirdiniz tartışılan konulardaki düşünceleriniz nedir

hayat suprizlerle dolu ...:rolleyes:

her ferdin kalbinde birkac hakimden olusan bir mahkeme varmis ve hukum disardan gelirkende, icerden verilirkende karar, o ic mahkemenin hak ve hakikat nasibine bagliymis bu mahkemenin adi ise vicdan... mis...

bir sozu bir isi bir davranisi dogrularken tasdikini hep o mahkemeden alirmis

eger bizler islamda butun kiymetlerin uzerine olan namazim ve ve ezelden insan ruhuna basilmis ilahi muhrum tesetturum u vicdaninizin sag tarafindan derseniz nefsin de hakki dahil, butun haklar sahnesini kurar ve ne taktuk topuklar ne tunikler bu sahnede rol olmaz gibime geliyor vesselam

mihrimah

Well-known member
Timur taş hocaya dört duvar arasındayken mahkumlardan biri yanına gelerek sormuş
- hocam tesettür hakkında ne düşünüyorsunuz
Buyurmuş
-Hiç kimse yarına gönderdiği mektubun ağzını açık bırakmaz....Çünkü içindeki özeldir ve özelini okutmaz.....

Tarihci

Marmara Tarih
Yalnız kardeşimin bu sözünü tam anlamadım.Klasik Anadolu insanı değilde;bence İslamiyet'i kulaktan duyma olarak yaşayan,Kur'an ne demiş?sünnetler ne demiş?bunu araştırıp öğrenmeyen ailelerin çocukları böyle oluyor.Burada genelleme yapmak doğru değil diye düşünüyorum:)

""klasik anadolu müslümanının kızlarıdır bunlar genelde..."" tümdengelim değil tümevarım şekliyle düşünün.. bu sözümle, anadolu müslümanlarının tümü bu şekildedir demek istemedim.. bu tip kızların genelde(ekseriyette,çoğunlukta) anadolu müslümanı(yani bahsettiğiniz kulaktan dolma bilgilerle yaşayan) alieilerin kızları olduğunu söylemek istedim..

kayýp_gül

Well-known member
bahsettiğiniz konu hakkında çok şey yazılıp çizilir,her gün onlarca insanla karşılaşıyorum,tesetturlüyüm deyip de tesettürün sadece başına eşarp takmaktan ibaret oldugunu düşünen,yüzünü boya kutusuna batırmış da cıkarmıs ,bunun da yanında kılık kıyafetle nerde dar giysi varsa giyinen nisa tayfasına rastlayınca Allah akıl fikir versin demekten kendimi alamıyorum...

calıstıgımız kurumda makyaj yapanlar o kadar cok ki,biz onlara göre soluk benizliyiz...
giydiğimiz pardesüye sıcakta nasıl dayanıyoruz...
azıcık makyaj yapsak da yüzümüze renk gelse...
bunlar onların yorumları vaın gerisini siz düşünün...:confused: