HİC ESSEK KADAR OLDUNUZ MU?

T

Tarihci19

Misafir
emaneten ' Alıntı:
iyi hos da tarihci kardes siz esekin Allahı robot gibi zikrettiğini nerden cıkarıyorsunuz:)

terakki edememesinden, yükselememesinden, sabit seviyesinden, 5000 bin kez zahmet çekerek nefsinin ve şeytanın caydırmalarına karşı gelerek zikredebilseydi eşrefi mahluk biz değil o olurdu..

emaneten

Member
demek istediğimi bilmem anladınız mı ya da anlatabildim mi
öncelikle sunu düzeltelim eseğin nefsi ya da onunla uğrasan bir
seytanı mı var ki de onu yniyor
ikincisi esek 500 kez allahı zikredebilir ama siz robot gibi
diyerek biraz bastan savma anlamı katmıs oluyorsunuz ki
bu hos değil

(konuyla ilgisi yok ama tarihci kardes duyuru bölümünde size seslenmıstım
görmemenize imkan yok ^o) ama yine de söyleyeyım
basörtüsü yazınızla ilgili bikaç soru soracaktım neyse halletım artıık onu da kısmen
)

Tarihci

Marmara Tarih
bu yukarıdaki mesajım:

"evet, hayvan ların derece leri sabit, ne artar ne azalır. oysaki insan yükselmeye ve alçalmaya müsait, esfeli safili n ve ala yı illiyu n arasında inip çıkabilir, melekl er ve hayvan lar ise sabitt ir. o yüzden biz eşrefi mahluk uz, bir hayvanın zikri bir teybin çalması gibidi r, istediği kadar çalabilir ve yorulm az zahmet çekmez, ama bizimk isi ise bedeni n yorgun luğu yanında nefsin ve şeytanın vazgec irmesi ne açıktır.. dolayısıyla bizim ağızla sölediğimiz teybte n çalan aynı zikird en kıymetli olduğu gibi bizim zikrim iz ile hayvan atın zikrid e aynı şekildedir. hayvan lar o nedenl e zaten teraak ki edemiy orlar."

siz de demişsiniz ki : """""""iyi hos da tarihc i kardes siz esekin Allahı robot gibi zikret tiğini nerden cıkarıyorsunuz:)""""""

ben de demişimki : "terakk i edemem esinde n, yükselememesinden, sabit seviye sinden , 5000 bin kez zahmet çekerek nefsin in ve şeytanın caydırmalarına karşı gelere k zikred ebilse ydi eşrefi mahluk biz değil o olurdu .. "

ve siz bu beyanlarımdan benim eşşeğinde nefsi ve şeytanı olduğunu iddia ettiğimi mi çıkardınız da bana """"""öncelikle sunu düzeltelim eseğin nefsi ya da onunla uğrasan bir seytanı mı var ki de onu yniyor""""""""" diye soruyorsunuz.. eğer yukarıdaki mesajlarımdan eşeklerinde nefsi ve onlara musallat olan şeytanı olduğunu çıkardıysanız ya siz beni taban tabana zıt anlamışsınız ya da ben zıt anlatmışım.. zaten ben hayvanların nefsinin ve şeytanlarının olmadığını sölüyorum.. dolayısıyla da teraakki edemeyeceklerini sölüyorum.

""""""""ikinci si esek 500 kez Allah ı zikred ebilir ama siz robot gibi diyere k biraz bastan savma anlamı katmıs oluyor sunuz ki
bu hos değil"""""""

robot gibi demekle "baştan savma" değil "zahmetsiz" anlamı katmaktı niyetim, robotlar bi işi insandan daha ciddiyetle yaparlar örneğin bir teyip Allah kelimesini 10 bin defada çalsa hep aynı nizami sesi çıkartır ama insan bi süre sonra hızlı sölemek için dili aşina olduğu için sesleri yutar tam hakıyla nizami olarak tüm sesleri mahrecleri çıkaramaz insanınki robota göre daha baştan savma olur, fatiha suresini ilk ezberlediğimizde nasıl okuyorduk şimdi nasıl okuyoruz? hızlı geciştirerek sesleri tam çıkarmadan.. oysa robot bin kere de tekrarlasa aynısını aynen tekrarlar.. bu da gösteriyorki "robot gibi" ibaresi "baştan savma" manası vermez.. zahmetsizce sölendiği manasını verir, insan bi yerden sonra yorulur ama makine yorulmaz zahmet cekmez,, katmak istediğim mana buydu..

burdan da anlaşılacağı üzere hayvanların zikri gayri ihtiyaridir onların nefsleri ve şeytanları yoktur dolayısıyla onların zikri, şeytanın ve nefsin caydırmaya çalıştığı ve zahmet cekilerek yapılan insanın zikrinden kıymetsizdir,, bir insanın şeytana ve nefsine karşı gelerek bedeniyle zahmet cekerek yaptığı bir zikr hayvanın gayri ihtiyari zikrinden kat be kat kıymetlidir, zaten insanın yaratılış sebeblerinden biride işte budur,, melekler hayvanlar zaten zikrediyor ama Allah murad ettiki yarattığı varlık isteyerek Kendisi ni zikretsin.. işte bizi bu denli kıymete kavuşturan da budur..