Anlaşmaları için bir araya getirilmiş kız ile erkeğin arasında geçen konuşma..

Elif_Gibi

Well-known member
güzel paylaşım olmuş. malesef öle bi zamandayızki öğrenecek çok yol varken (kitap internet vs.) bu yollrı kullanmıyoruz. neye neden inanıyoruz ne kadar inanıyoruz nasıl inanıyoruz acaba inanıyorumuyuz bunları hiç sorgulamıyoruz ...

rabbim ahiret adına uyarıcı yar nasip eylesin cümlemize selam ve dua ile...
quot-bot-left.gif

amin amin aminnn

Allah cc razı olsun...

Tarihci

Marmara Tarih
güzel paylaşım olmuş. malesef öle bi zamandayızki öğrenecek çok yol varken (kitap internet vs.) bu yollrı kullanmıyoruz. neye neden inanıyoruz ne kadar inanıyoruz nasıl inanıyoruz acaba inanıyorumuyuz bunları hiç sorgulamıyoruz ...

amin amin aminnn

Allah cc razı olsun...

sorgulamak değilde yoklamıyoruz diyelim. Malum itikadi konuları sorgulamak yanlış olur. Allah cümlemizden razı olsun..

Tarihci

Marmara Tarih
Elbette herkes öğretildikten sonra bunları ve daha derinliğini öğrenip cevaplayabilir.. bazı kardeşler buraya takılmışlar.. zaten konuşmada erkek diyorki, bunları ilgisi olmayan araştırmayan bilemez sizin de bilmemeniz normaldir.. kızın ben de o yüzden bilemedim peki sorun ne.. demesi üzerine dikkatinizi çekerim erkek diyorki "ama bana bileni lazım"... yani daha basit bir şekilde söylemek gerekirse şöyle diyebilirz..

2 kere 2, 4 eder.. erkek bunu kıza sormakla 4 cevabını almayı hedeflemiyor..(arkadaşlar burada takılıyorlar) erkeğin buradan öğreneceği şudur.. 2 kere 2 nin cevabını bilmek için.. matematiğin temel mantığını, sayıları, çarpmanın ne olduğunu biliyor olması gerekmektedir.. gelmesi beklenen 4 cevabı bunların bilinip bilinmediğini öğrenmek içindir..

Yani sizlerin de dediğiniz gibi bilmemek ayıp değil tabiî ki öğrenmemk ayıp amenna.. Siz bu kızı alıp öğretebilirsiniz de ancak bu şu demektir.. bu kızcağız 20 yaşına kadar bu meselelerle ilgilenmemiş, içli dışlı olmamış, hem dem olmamış, bu bilgilerle ve görüşlerle yoğrulmamış, dünyaya bakışı bunların dışındaymış ve bu ağaç bu yaşa kadar bunlardan yoksun yetişip eğilmiş, sertleşmiş..

Daha kendi mensubu olduğu itikadi mezhebi bilmeyen biri bu kız ama erkek bunu o ana kadar bilmiyor ve öğrenmek istiyor.. Erkeğin bunu sorularıyla açığa çıkarması, karşısındakinin "ilmi derinliğini" ölçme hususunda bir mihenk taşı önemindedir.. Bu soruyu doğru cevaplaması, bu kişinin ne tür işlerle uğraştığı, ne tür eserler okuduğu, dünyaya nereden ve ne gözle baktığı konularında erkeğe bilgi verir.

Tarihci

Marmara Tarih
ecmain olsun.. 2. sayfada zaten genel açıklama yapmıştım. burdaki bölümde ordan alıntı sanırım anarkh arkadaşımız 2. sayfayı görmemiş konuyu okuduktan sonra direk yorumunu yazmış.

nuriye

Well-known member
kardeslerim lütfen yanlis anlamayin ama ben böyle bir yaklasimi dogru bulmadim sanki asagilar gibi o zaman bir tamirci evlenecegi kizla eve geldiginde tamir ettigi arabalarimi konusacak böyle bir görüsmü sergileyecek ha sakin yanlis annasilmasin her meslege saygim vardir demek istedigim o kardesim her kimse okumus ama ellerine okuma firsati gecmeyen o kadar kisi varki onlarin sucu ne belki o kizda kendini gelistirirdi allahin yaninda kimin üstün oldugunu kimse bilemez sözüm kimseyi kirmak veya incitmek degil lütfen yanlis anlamayin ........

Tarihci

Marmara Tarih
kardeslerim lütfen yanlis anlamayin ama ben böyle bir yaklasimi dogru bulmadim sanki asagilar gibi o zaman bir tamirci evlenecegi kizla eve geldiginde tamir ettigi arabalarimi konusacak böyle bir görüsmü sergileyecek ha sakin yanlis annasilmasin her meslege saygim vardir demek istedigim o kardesim her kimse okumus ama ellerine okuma firsati gecmeyen o kadar kisi varki onlarin sucu ne belki o kizda kendini gelistirirdi allahin yaninda kimin üstün oldugunu kimse bilemez sözüm kimseyi kirmak veya incitmek degil lütfen yanlis anlamayin ........

Yazıda meslekle ilgili bir şey geçiyor mu ?

Konuyu ve diğer sayfalardaki yorumları soruları ve açıklamalarımı da tekrar okumanızı öneririm.

sara

Member
cok ders verici bir yazi,gercektende yazi da ki abi yi tebrik etmek lazim.
evliligin ne demek oldugunu cok guzel kavramis.
guzelligi ve zenginligi bir yana koyup Islam i acidan dusunerek gelecekte evladlarini yetistirecek bir anne aramasi cok cok ozel ve guzel.
Tum genclerimize once kendilerini gelistirmeleri ne ve ona gore bir es secmeleri ne vesile olsun bu guzel yazi insallah.

Vesselam.............

Tarihci

Marmara Tarih
cok ders verici bir yazi,gercektende yazi da ki abi yi tebrik etmek lazim.
evliligin ne demek oldugunu cok guzel kavramis.
guzelligi ve zenginligi bir yana koyup Islam i acidan dusunerek gelecekte evladlarini yetistirecek bir anne aramasi cok cok ozel ve guzel.
Tum genclerimize once kendilerini gelistirmeleri ne ve ona gore bir es secmeleri ne vesile olsun bu guzel yazi insallah.

Vesselam.............

Çok teşekkürler, Allah razı olsun..

HAFIZ

Well-known member
biz böyle bir denemeden geçmedik ama :dft012: demekki geçenlerde varmış :)
saolasın tarihci..yinede soru işaretleri bıraktın milletin aklında..tefekküre sebep oldun :):)