Anlaşmaları için bir araya getirilmiş kız ile erkeğin arasında geçen konuşma..

Tarihci

Marmara Tarih
Tarihci abim .. öYLE SEYLERE sAHİT OLUYORUZ Kİ ..Bildiginden utandınmı hiç sen !! Ben utandım !! Simdi Senelerce basıboş yasamış kişiyle Can dost Oldum Hizmet Adına daha cok ve Öylesine Beni Gecti ki... Okadar kendini geliştirdi ki.. Hem yas itibariyle hem de yabancı ülkeden gelmiş olmasınıda gozönune alırsak Muthiş bi ilerleme kaydetti!! Simdi ben sahsi kendi yorumumda Hiçbirseyin Olmaması için bi sebep yok demek istedim ve bişeyi gercekten istersen Osey Allah ın izniyle olur muvaffak Olursun.. Gercekten yazdıgın sey aslında ilk bakısta cekici okudukca espri içerdigini sandıgımız muthiş bi ince derstir bunu anladım ....Dogrumudur?:) Yoksa Agac yasken egilir tabi ki!!!!

Evet ince bir derstir doğru.. Bir kişinin dini, kültürel ve ilmi altyapısını işte böyle 1 dakikada ölçerler.. Bu burdaki kız kardeşlerimizin pek hoşuna gitmedi ama olsun..

Tabiki sonradan bir kişi gelip bizi de geçebilir, bizden çok da bilebilir.. amenna..
Mesela sen kendinden ve can dostundan bahsettin, seni gelip geçtiğini çok ilerleme kaydettini söyledin.. Maşallah Allah ilmini daha da arttırsın.. ancak burda senle onun arasında onun asla kapatamayacağı farklar var..

O, hakikati bulana kadar, çok yanlışlar yapmış olması muhtemeldir. Şu anda gayet mümtaz müsbet bir hayat sürüyor olabilir aynı sen gibi.. ancak evvelki hayatında içki içmişliği zina etmişliği olabilir.. barlara gitmiştir, discolara gitmiştir, pijama partilerine katılmıştır..(ille tandığın kişi için demiyorum herhangi biri mesela) Bunları yaşayıp görüp gözü açılmıştır.. bunlardan sonra hakikati bulmuştur ve seni de beni de geçmiştir.. bu insanla bunları hiç yaşamayan sen asla ama asla bir olamazsınız..

bunu İmam ı azam ın annesinin ona söylediği bir sözle kuvvetlendirelim.

İmam ı azam yanlış hatırlamıyorsam 7 yaşında hafız olmuştu.. O hafızlığını tamamladığında anesi ona şöyle demişti,, oğlum eğer baban, benim babamın ırmağa düşen elmasını ısırıp suyunu boğazından geçirmemiş olsaydı sen daha erken hafız olacaktın..

işte bu bahsettiğimiz kişi büyüyünce imamı azam olacak kişidir. ama onun babasının yaptığı küçük bir hata bile kendisine kadar sirayet etmiştir.. kaldıki 20 yaşına kadar bazı şeyleri bilmeden yaşamak demek ne demek..

okuldayken bir derste bu itikadi mezheplere değinmiştik.. ben de sınıfımızdaki bir çok kişinin dahi bunlardan habersiz yaşadığını tahmin ettiğim için, Hocam dedim bunlar üzerinde biraz durabilir miyiz?.. Neden dedi? bazı insanlar hangi mezhebe dahil olduklarını bile bilmiyorlar.. açıklarsanız iyi olur.. dedim..

Bu yaşa kadar gelmiş bir de üniversiteye gelmiş ama hala kendi mezhebini(ameli ve itikadi) bilmiyorsa,, bırak boşver onu o zaten bilmesin.. dedi.. gülümseyerek..

Ben istiyorum ki bizlerle iletişim içinde olan kardeşlerimiz o gülümsenenlerden olmasınlar.. Yoksa bunun hesabını bizden sormazlar mı??

GuLSerbeti

Well-known member
:) Hayirlisi buymus diyelim...

Allah ins. o kizcagizin karsisina, kendisi hakkinda, daha hayirli bir genc cikarir...:)
Hanimefendi Maturidi diye cevap verseydi herhalde Es'ari ile arasindaki farki soracakti Beyefendi...:rolleyes: :p

cumleye baki selam...

Tarihci

Marmara Tarih
Hmm Tarihci kardeşim bunu yaşananlar bu asırdamı olmuş?olmuşsa eğer nadır görülen bi vaka tebesüm ediyorum :)

Sen de böyle dersen ben daha ne diyeyim abi...

Endülüs te yüksek bir şahsiyetin oğlu evleneceği zaman, tellallar çıkarılır, en son yazılan ilmi felsefi kitaplardan birinin adı verilir. bunu okumuş kimseler(evlilik çağındaki kızlar) evinin kapısına yazma bağlasınlar denir. Öyle günler olurki kapısında yazma olmayan ev yokturr..

Biz böyle bir kültürden geliyoruz, burda da altı üstü sorulan sorunun biri en en en meşhur iki alimin görüşü diğer soru da mutlaka bilinmesi gereken basit bir soru.. hangi imama tabi olduğun..

Benim beklediğim, helal olsun ki bu devirde de böyle insanlar var.. demenizdi..

Tarihci

Marmara Tarih
:) Hayirlisi buymus diyelim...

Allah ins. o kizcagizin karsisina, kendisi hakkinda, daha hayirli bir genc cikarir...:)
Hanimefendi Maturidi diye cevap verseydi herhalde Es'ari ile arasindaki farki soracakti Beyefendi...:rolleyes: :p

cumleye baki selam...

2 kere 2, 4 eder.. erkek bunu kıza sormakla 4 cevabını almayı hedeflemiyor..(arkadaşlar burada takılıyorlar) erkeğin buradan öğreneceği şudur.. 2 kere 2 nin cevabını bilmek için.. matematiğin temel mantığını, sayıları, çarpmanın ne olduğunu biliyor olması gerekmektedir.. gelmesi beklenen 4 cevabı bunların bilinip bilinmediğini öğrenmek içindir..

dolayısıyla bu cevabı alıp asıl öğrenmek istediklerini öğrendikten sonra bir de 2+3 ü sormanın luzumu yoktur.. çünkü zaten ilk cevap istenileni vermiştir..

bilmem anlatabildim mi :)

nur-uhafi

Member
abi sende en zor bahsi sormussun heme ost bahsini abiler zor acıklıyo . bak benim bi arkadasıma görüşmede tesettür bahsi nerde geciyo diye sormus lar oda bilmiş şimdi mutlu mutlu yasıyolar:)

hulusi

Well-known member
Tarihci kardeşim öncelikle yazdığınız mevzu benim algıladığım gibiyse takdire şayandır.Bir müslüman davayı,hizmeti benimsemiş ve ben bu yolun eriyim diyorsa hayatın bi çok alanında başta evlilikte bunu göstermeli.Değerlerının geregi bi izdivac edilmesi gerekiyor..Hayatın arkadaşınıda buna göre değerlendirme ki o evlilikten gelen nesilde bu yolun içinde büyümeli hayat tarzı bunu görmeli vs...çok uzun uzadıya konuşulması gereken bir mevzu.
Üzülürek söyluyorum bu bilinçte olan çok az ki iletimde dile getirdim bunu.Bu asırdaysa şayet nadirdir demişim..bu kullandığım cümle zaten sizin beklediğiniz ''Benim beklediğim, helal olsun ki bu devirde de böyle insanlar var.. demenizdi..''çok uzak değil.Her ne ise kardeşim.Rabbim bizleri samimi kılsın..Aynı yolun yolcusu olupda şurda bi kaç kelime üzerinede birbirimizi anlamamak malesef çok üzücü..dua ile kalın

Tarihci

Marmara Tarih
Tarihci kardeşim öncelikle yazdığınız mevzu benim algıladığım gibiyse takdire şayandır.Bir müslüman davayı,hizmeti benimsemiş ve ben bu yolun eriyim diyorsa hayatın bi çok alanında başta evlilikte bunu göstermeli.Değerlerının geregi bi izdivac edilmesi gerekiyor..Hayatın arkadaşınıda buna göre değerlendirme ki o evlilikten gelen nesilde bu yolun içinde büyümeli hayat tarzı bunu görmeli vs...çok uzun uzadıya konuşulması gereken bir mevzu.
Üzülürek söyluyorum bu bilinçte olan çok az ki iletimde dile getirdim bunu.Bu asırdaysa şayet nadirdir demişim..bu kullandığım cümle zaten sizin beklediğiniz ''Benim beklediğim, helal olsun ki bu devirde de böyle insanlar var.. demenizdi..''çok uzak değil.Her ne ise kardeşim.Rabbim bizleri samimi kılsın..Aynı yolun yolcusu olupda şurda bi kaç kelime üzerinede birbirimizi anlamamak malesef çok üzücü..dua ile kalın

İşte ben de takdire şayan olmasına karşın takdir etmediğinize şaşırdım, yoksa cümlenizin çok uzak anlam taşımadığını farkettim ancak daha açık bir ifade beklemiştim, en azından hulusi abimden..

Tarihci

Marmara Tarih
yha allahım tmm ozur :(bu kadar kızcak ne var hemen kısıon ama ozurlu olan benimki senin konuna yasıom bellimi tarihci abinin ne dicegi yha herkes saka yapıodu bende yapaim dedim bi daha yapmam konuların senin olsun abi cok kırdın beni cok ole olsun var yha sana bende kızardım ama nesse hem benden büyüksün hemde lebbeyk ablamın hatırı var bisi demiom abi ama cok kırdın cidden :(:(:(:(:(:(:(:(:(:confused::confused::(:(:(:(:(:(:(:(:(:(:(:(:(:(:(:(:(:(:(:(:(:(:(:(:(:mad::mad:
yasdıım mjs sil abi bi daha da yasmam :mad:

Etmediğim halde beni birilerini imtihan eder gösterip zann altında bırakan siz, beni imtihan eden siz, bana aferin veren siz, hal böyle iken ben değil kalbi kırılan da siz...

nur_

Active member
Anlatılmak istenen şey bu paylaşım da çok güzel ve düşündürücü.Allah c.c razı olsun Tarihci Hocam öncelikle.

Ama affınıza sığınarak söylemek istiyorum.Bu konu iki gündür kafama takıldı.

Diyelim ki kız her türlü ilmi bilgiye sahip lakin çeşitli nedenlerden dolayı Risale okuyamadı ve delikanlı da o esna da Risaleler de geçen bi soru sordu.Kız ise cevaplayamadı ve çok ama çok üzüldü.Eee nolucak şimdi? O delikanlı kıza niçin Risale okumadığını mı sormalı?yoksa kızı almadan gitmelimi? Ya da her türlü bilgiye sahipsin Risaleyi de ben öğretirim sana mı demeli?

Tekrar Tarihçi Hocam affınıza sığınıyorum.Amacım yazdığınız konuyu eleştirmek değil,ki aksine çok güzel ve düşündürüyor.Sadece kafama takılan bi konuda Siz değerli Kardeşlerimin de görüşlerini almak...

DUA İLE...

ARİF

Well-known member
Anlatılmak istenen şey bu paylaşım da çok güzel ve düşündürücü.Allah c.c razı olsun Tarihci Hocam öncelikle.

Diyelim ki kız her türlü ilmi bilgiye sahip lakin çeşitli nedenlerden dolayı Risale okuyamadı ve delikanlı da o esna da Risaleler de geçen bi soru sordu.Kız ise cevaplayamadı ve çok ama çok üzüldü.Eee nolucak şimdi? O delikanlı kıza niçin Risale okumadığını mı sormalı?yoksa kızı almadan gitmelimi? Ya da her türlü bilgiye sahipsin Risaleyi de ben öğretirim sana mı demeli?

Tekrar Tarihçi Hocam affınıza sığınıyorum.Amacım yazdığınız konuyu eleştirmek değil,ki aksine çok güzel ve düşündürüyor.Sadece kafama takılan bi konuda Siz değerli Kardeşlerimin de görüşlerini almak...

DUA İLE...
:eek:
gerçi siz tarihçiye yöneltmiştiniz ama ben birazcık affınıza ve tarihçininde affına sığınarak cevap vermeye çalışayım inş.kişinin itikadi mezhebini bilmesi risale okuması gibi değil ancak zaten muhtemelen kız maturidi itikada sahip ve bu itikadın gereklerine göre yaşıyor olsada maturidi de diyemeyebilir ancak bilmiyorum veya hatırlayamadım deme yerine ehli sünnetle alakası olmayan mutezile cevabı imtihanı daha başında herkese kaybettirir çünkü dinimiz yalana müsade etmediği gibi sallamasyon bir itikadı
(orada arifiye ve tarihçiye diye sallaaymış muhtemelen bunlardan birinide seçecek kardeş) benimsemeyi de hepimizin bildiği gibi kabul etrmesi mümkün değildir.ve taklidi iman yerine tercihini tahkiki imana sahip bir gelin adayından yana kullanan gencede kimse birşey dememeli.insanlar bilmeye bilir, bilemeyebilir ancak bilmiyorum ve bilemiyorum deme erdemini gösterebilmelidirler.çok bilen çok yanılır.hürmetle ;dua ile kalınız.

nur_

Active member
Estağfirullah cevap vermenize memnun oldum.Hepinize yönelttim bu soruyu aslında Sadece Tarihci Hocamıza değil:)

Cevap için Allah c.c razı olsun.Benim sormak istediğim bu,yani orada itikatta mezhebimize doğru cevap vermiş olsaydı ve bu konuları çok iyi biliyor ama sadece Risale bilmiyor.Onu sormak istemiştim...DUA İLE....

GuLSerbeti

Well-known member
2 kere 2, 4 eder.. erkek bunu kıza sormakla 4 cevabını almayı hedeflemiyor..(arkadaşlar burada takılıyorlar) erkeğin buradan öğreneceği şudur.. 2 kere 2 nin cevabını bilmek için.. matematiğin temel mantığını, sayıları, çarpmanın ne olduğunu biliyor olması gerekmektedir.. gelmesi beklenen 4 cevabı bunların bilinip bilinmediğini öğrenmek içindir..

dolayısıyla bu cevabı alıp asıl öğrenmek istediklerini öğrendikten sonra bir de 2+3 ü sormanın luzumu yoktur.. çünkü zaten ilk cevap istenileni vermiştir..

bilmem anlatabildim mi :)

anlatabildiniz abi sagolun.. guzel bir paylasim...
isabetli bir soru ve isabetli bir karar ayrica... aradaki mesafeyi koyuyarak, ozellikle boylesi hassas konularda, direk bir neticeye ulasmak takdire sayandir mutlaka.. tahkiki imanda boylesi kararliliklari gerektirir diye dusunuyorum.. Allah muvaffakiyetlerinizin devamini nasib etsin ve razi olsun..
yorumumdaki 2. soru kismi latifeydi sadece, ins.saygisizlik addetmediniz..

ARIF kardesimiz de durumu guzel bir bicimde aciklamis, Allah razi olsun...

Tarihci

Marmara Tarih
anlatabildiniz abi sagolun.. guzel bir paylasim...
isabetli bir soru ve isabetli bir karar ayrica... aradaki mesafeyi koyuyarak, ozellikle boylesi hassas konularda, direk bir neticeye ulasmak takdire sayandir mutlaka.. tahkiki imanda boylesi kararliliklari gerektirir diye dusunuyorum.. Allah muvaffakiyetlerinizin devamini nasib etsin ve razi olsun..
yorumumdaki 2. soru kismi latifeydi sadece, ins.saygisizlik addetmediniz..

ARIF kardesimiz de durumu guzel bir bicimde aciklamis, Allah razi olsun...

Estağfurullah, latife yaptığını anladım evet.. :) teşekkür ederim..

Tarihci

Marmara Tarih

DUA İLE...

Estağfurullah, tabiki aklınıza takılan şeyleri sorun, konu daha da açılır ve gelişir, bu da bizi mutlu eder. Biz de dilimizin döndüğünce cevaplamaya çalışırız inşallah.

Güzel bir soru öncelikle teşekkürler.. Evvela şunu söyleyerek başlayayım.. Sizlerin de bildiği üzere risale okuyanlarında risaleden habersiz olanlarında itikadi mezhepleri vardır ve kişiler bunu bilmelidirler.. Burdaki konuşmada erkek karşısındaki bayanı risale bilgisi olarak yoklamıyor, "kendi itikadi mezhebini bilip bilmediği, bu bilince sahip olup olmadığı, bunların farkında mı yoksa bunlardan bihaber mi olduğu, bu tip şeylerle ilgilenip ilgilenmediği vs vs" bunları yokluyor..

Şimdi sizin sorduğunuza yine bu konuşmadan örnekle açıklama getirmeye çalışayım..

Diyelim ki bayan, kendi itikadi mezhebini doğru bildi.. Şimdi bunun doğru bilinmesi demek bu kişinin böyle şeylerin bilincinde olduğunu gösterir.. bu bayanın çıtasının belli bir yere kadar yüksek olduğunu gösterir zaten, artık buna başka sorular sormaya luzum yoktur.. çünkü bundan ötesi ucu açıktır herşeyi bilmesi beklenemez.. şu örnekte de bunu anlatmaya çalışmıştım:

Bu yoklamayı sadece risale için düşünüp yapacak olursak:

Diyelim ki abi, bayana 10. sözün hangi risale olduğunu sordu.. bayan da haşr risalesidir dedi.. veya abi külliyatı kaç kez okuduğunu sordu bayan da 1-2 veya daha daha fazla diye bir cevap verdi.. artık bu tamamdır, burdan istenilen alınmıştır, bu bayan risaleyi bilmektedir okumuştur bu bilince sahiptir, bu kadarı kafidir.. gerisi tafsilattır.. kalkıp risalenin içinden bir soru getirmek abes olacaktır, çünkü burda öğrenmek istediğimiz bayanın risale bilgisi değil risale bilincidir.. gerisi halledilir, iyi bilmiyorsa anlamıyorsa öğretilir, geliştirilir..

Dolayısıyla burda abi bırakıp gitmeli midir sorunuzun ön koşulu önemlidir.. eğer risale i nur külliyatını kaç kez okudunuz sorusuna karşı cevap "risale mi o ne ya" ise bırakılıp gidilebilir... Ama bayanın ilmi bilgisi ve bilinci varsa risale bilinci ve az veya çok bilgisi de varsa ve erkeğin sorusu 8. sözdeki kuyunun duvarındaki kökü kemiren farelerden hangisi neyi temsil etmektedir? ise ve ablamız bunu o anda bilememiş ve "hatırlayamadım" demişse bu normaldir bırakılıp gidilmez çünkü zaten birincisi bu soru sorulacak soru değildir.. ikincisi "hatırlayamadım" cevabı bize aslında şöyle demektedir,,,, ben risale i nur u biliyorum, risale bilincine sahibim, sözler ne demektir onu da biliyorum, 8. söz ü de okudum ama şu an aklıma gelmiyor.. bu yüzden de bırakılıp gidilmez.. böyle bir soruya verilen hatırlayamadım cevabı bile risale bilincinin olduğunu görmemizi sağlıyor yani.. yine tekrarlıyorumki amaç ilk görüşmede risale bilgisini derinliğini imtihan etmek değil, risale bilincinin olup olmadığını öğrenebilmektir.. bu bilince sahip ise bayan kalkıp gildilmez.. bizim spesifik sorularımızı bilememesi normaldir, dediğim gibi eksikleri sonra giderilebilir..

Bir de şu durum vardır asıl sorduğunuz..

Diğer ilmi bilgilere sahip bir bayan ama risale i nur u hiç okumamış o zamana kadar hiç tanışmamış.. ve sizin risaleden sorduğunuz soruyu doğal olarak bilememiş.. burda yapılacak iki şey var.. ben risale bilmeyen biriyle yapamam der çeker gider ki bu tasvip etmediğimiz bir davranıştır..

İkincisi ise, bakarki bayan bilemediği için üzüldü, o zaman risaleden değil diğer temel bilgilerden sorar ve bayanın ilmi derinliğini ve bilincini ölçer, bakarki bilinçli bir bayandır o halde onu da ben kazandırayım diyerek kalkıp gitmez.. çünkü herkes risaleyi bilmek durumunda değilidr.. ama herkes kendi itikadi mezhebini bilmek durumundadır, yani bu iki kulvar farklıdır.. dolayısıyla bu durumlar karşısında yapılacaklar da farklıdır. yani temel bilgileri bilmeye baraj dersek, bu bayan barajı geçmiştir seviyesini bundan sonra yükseltmek bize kalmıştır risaleyi de biz öğretiriz seviyesini daha da yükseltiriz..

Kısacası: """"yoksa kızı almadan gitmelimi? Ya da her türlü bilgiye sahipsin Risaleyi de ben öğretirim sana mı demeli?"""" her türlü bilgiye sahip olduğunu anladıktan sonra EVET risaleyi de ben öğretirim sana demeli..

Arif e de teşekkür ederim güzel katkılarından dolayı :) Arifiye :)

biraz uzun oldu hakkınızı helal edin..

nur_

Active member
Siz hakkınızı helal edin inşaAllah.

Allah c.c razı olsun,çok güzel ve açıklayıcı bir cevap.

Başka söze gerek kalmamış. DUA İLE...