ALLAH dostlarindan inciler..Hikmet esintileri..

ABDULLAH4

Forum Yöneticisi
Allahü teâlâ kullarının küfründen, îmânsız olmasından ve günahlarından râzı değildir.

Ehl-i kıble olan bir kimse için, yaptığı bir hayır işten ve iyilikten dolayı, bu cennetliktir, diye şehâdette bulunulamaz.

Yine hiç bir kimsenin işlediği büyük günahtan dolayı, Cehennem'e gideceğine şehâdet edilemez.

(Hz. Ebü'n-Necib Abdülkâhir Sühreverdî Kuddise-i Sirrühû)

ABDULLAH4

Forum Yöneticisi
Sizi takdir ediyorum Abdullah kardeşim cidden çok önemli ve çok güzel bir yazı dizisini paylaşıyorsunuz.Rabbim sizden razı olsun.

Tesekkür ederim Turab Kardesim Rabbim sizdende razi ve memnun olsun ..
ALLAH doslarinin bu güzel inci taneleri ve Hikmet esintileri bizlerinde Yüreginde eser bizlerde hissemize düseni alanlardan oluruzda uyanmamiza ve kurtulusumuza vesile olur insallah...

ABDULLAH4

Forum Yöneticisi
Belâya da şükretmek lâzımdır.

Çünkü küfür ve günahlardan başka belâ yoktur ki,

içinde senin bilmediğin bir iyilik olmasın!

Allah, senin iyiliğini, senden daha iyi bilir.

Şer zannettiğin çok şey vardır ki senin için hayırdır.

Hayır zannettiğin çok şey vardır ki senin için şerdir.

En selâmet yol, ilâhî takdîre razı olman,

her hâle şükür diyebilmendir.

İmam-i Gazalİ (r.a.)

ABDULLAH4

Forum Yöneticisi
Allah-ü Teâlâya kavuşmanın en yakın yolu, O'nun sevgisidir.

İnsan, İslâmiyetin emirlerini yapıp huzûr ve sükûna kavuşmadıkça hakîkî Allah sevgisini tadamaz.

(Hz. Hâmmâd-ı Debbâs Kuddise-i Sirrühû)

ABDULLAH4

Forum Yöneticisi
Ey oğul! İnsanlara nasîhat edici ve faydalı ol.

Yemeği, içmeği, konuşmayı ve uykuyu azalt.

Sâdece ihtiyâcın kadar ye.

Zarûret olmadan konuşma. Çok uyuma.

Namaz, oruç ve Allahü teâlânın zikri ile meşgûl ol.

Kalbin mahzûn, gözün yaşlar dökücü, amelin hâlis, duân hamd,

arkadaşların fakîr, evin mescid, malın ilim, zînetin zühd olsun.

(Hz. Ebu'l-Hafs Şihabüddin Sühreverdî Kuddise-i Sirrühû)

ABDULLAH4

Forum Yöneticisi
Ey aziz, Evliya-i kiramın hallerine kavuşmak, itikadı düzeltmek, namazları vaktinde kılmak, şehvetin arzularını unutmak, sıfatları bilmek ve zat-i ilahiyi sevmekle olur.

Dünya ile olan gönül zarardadır Ukbâ ile olan gönül erir. Mevlâ ile olan gönül temiz ve ne güzeldir.
Gafilin kalbi dünyaya bağlıdır. Zâhidin kalbi ukbâya bağlıdır.

Ârif´in kalbi Mevlâya bağlıdır. Gönül, çok şefkatli bir arkadaştır. Kalbin Hakk ile olsun ve kalıbın halk ile kalsın

Ey Aziz! Dil insanın terazisidir. Üç şey her belayı kendine çeker: Ciddi olmayan konuşma, şaka ve saçma sözdür. Arkadaşların gıybeti rezalettir.

Şaka heybeti kıran afettir, minnet cömertliği yıkan felakettir. Konuşursan, doğru söyle, söz verirsen tut, tatlı konuşmak ve sesle selam sünnet-i kiramdır.

Yumuşak söz ve bol selam insanların sevgisini kazandırır.

Ey Aziz! Zikrullahın en üstünü, sessiz olarak kalb huzuru ile Lailahe illallah kelime-i tayyibesini tekrardır. Zikrullah, kalblerin nuru, ruhların huzurudur. Zikrullah bedene lezzet, ruha kuvvettir.

Gözlerin cilası, sırların nurudur. Arifin adeti, Allahü Teâlâ´yı zikr ve O´ndan başkasını unutmaktır. Zikrullah sadra cila, akla nurdur. Kalblerin hayati, mahbubun likasıdır.

Dilin adeti, kalbin düşüncesidir. Hakkı zikredeni, Hak da zikreder

Erzurumlu İbrahim Hakkı Kuddise-i Sirruh.

ABDULLAH4

Forum Yöneticisi
Ey Abdül´âl! Allahü teâlânın kullarından birine bir musîbet gelse, bunun için sakın sevinme! Gıybet ve dedi-kodu yapma! İnsanlar arasında söz taşıma! Sana eziyet vereni, zulmedeni affet! Kötülük yapana iyilik et! Sana vermeyene ver.

Ey Abdül´âl! Dervişliğin, talebeliğin şartları; kötü iş ve sözlerden sakınmak, harama bakmamak, iffetli olmak, her zaman Allah korkusuna sâhib olmak, Allahü teâlânın emirlerine uygun yaşamak, Allahü tealâyı hiç unutmamak, âhirette başa gelecekleri düşünerek hep uyanık ve dikkatli olmaktır.

Ey Abdül´âl! Yolumuz, Kur´ân-ı kerîme ve Peygamber efendimizin sünnet-i seniyyesine, bildirdiklerine uymak, doğruluk, verdiği sözü yerine getirmek üzerine kuruludur. Âlimler yanında dilini, insanların ileri gelenleri yanında gözünü, hocanın huzûrunda kalbini muhâfaza et. Edep ve vakâr üzere ol.

Ahmed Bedevi Hz

ABDULLAH4

Forum Yöneticisi
Ey ilim iddiasında bulunan, hani ağlaman? Yüce ALLAH’ın (C.C) korkusundan gözlerin yaşarıyor mu? O’ndan korkman ve günahları itirafın nerede? Nefsinle cenk etmek ve onu terbiye etmek yok mu? O’nu HAK tarafına çağırman nerede?

Bunların hiçbiri sende yok. Bütün derdin kasa, masa, yemek ve eğlenmek. Aklını başına al. Dünyadaki nimetlerden sana gelecek bir kısmetin varsa gelir, üzülme içini ferah tut. Bekleme yükünden kurtulursun, hırsın ağırlığı seni yormaz. Eğer bu şekilde davranmazsan, bütün bu uğraşmalarından sana ne kalacak dersin? Sadece bir yorgunluk ve ağır bir hesap...

Abdülkadir Geylani (ks)

ABDULLAH4

Forum Yöneticisi
Kalbini Zikir ile, kalıbını da fikirle tamir edip güzelleştir.
Gayen su üstünde yürümek, havada uçmak olmasın.
Bunları balıklar ve kuşlar da yapıyor.
Himmet kanatlarıyla sonsuzluklara uçabiliyor musun ?
Sen ona bak...

(Hz.Ebu'L-Alameyn Seyyid Ahmed eL Kebir eR Rüfaî )

ABDULLAH4

Forum Yöneticisi
Bilinmeli ki, kalp, gayba ve manevi âleme açılan bir kapıdır. Akıl ise, zahire ve maddi âleme açılan bir kapıdır. Öyle ise, birinciyi ikinci ile aramak sapıklık, ikinciyi birinciyle aramak da gaflet ve cehalettir. Bunu inceden inceye düşünmek gerek..

(Hz. Muhammed Nurullah el Cezerî Kuddise-i Sirrühû)

ABDULLAH4

Forum Yöneticisi
Dilini, Allahü teâlânın ismini anmaktan başka işlerle uğraşmaktan ve başka şeyler konuşmaktan koru. Nefsini hesâba çek. İlme yapış ve edebi muhâfaza et. Hak ve hukûka riâyet et. İbâdetten ayrılma. Güzel ahlâklı, merhamet sâhibi ve yumuşak ol. Allahü teâlâyı unutturacak her şeyden uzak dur ve onlara kapılma.

(Hz. Bâyezid-i Üveysiyyü'l-Bestami)

ABDULLAH4

Forum Yöneticisi
İstikamet Peygamberin(s.a.v) şeriatına uymaktır.

İstikamet emirleri tatbik etmek ve yüce Allah’ın nehy ettiklerinden uzak kalmaktır.

İstikamet nefsin hevasına tabi olmamaktır.

Çünkü nefsin hevasına tabi olunduğu zaman o kalbin basireti kör olur.O kalp doğruyu yanlış,yanlışı da doğru algılar.

Delaleti, hidayet,hidayeti de delalet olarak görür.İşte nefse tabi olmak insanın basiretini köreltir ve insanı böyle yanlışlıklara götürür.

(Hz. Muhammed Mu'ta Haznevî)

ABDULLAH4

Forum Yöneticisi
Din-i Mübin-i İslâm'ın devam ve bekası, emr-i bi'l-maruf ve nehy-i ani'l-münkerin devamına; dîn-i mübin-i İslâm'ın inkırazı (yıkılması) ise emr-i bi'l-maruf ve nehy-i ani'l-münkerin terkine bağlıdır.

(Hz. Ali Haydar Ahıskavî)

cay_saati

Yeni Üye
kız, sevdiğine giderken, dağda bir dervişle karşılaşır. derviş:
- nereye gidiyorsun?
diye sorar. kız, uzakta bir araziyi işaret ederek:
- orada benim yarim var, ona elma götürüyorum
der sepetteki elmaları göstererek. derviş:
- kaç elman var, kaç tane elma götürüyorsun?
diye sorar. kız:
- o ne biçim soru, insan sevdiğine ikram edeceği şeyi sayar mı?!
der. derviş başını öne eğer, bir adım geri çekilir ve kızın fark etmeyeceği şekilde, elindeki 99'luk tespihin ipini koparır, çünkü o "saymaktadır"..

ABDULLAH4

Forum Yöneticisi
Ey oğul! Allah bize ve sana müslümanlara yardım etmeyi, nasib etsin. Amin. Sana Allah’dan korkmayı, O’na ibadet etmeyi, şeriatına bağlanmayı ve Allah’ın hududunu muhafaza etmeyi tavsiye ederim. Çünki bizim yolumuz, kitab ve sünnete; gönlün selametine, elin cömertliğine; hayrı yaymağa; cefayı defetmeye; eziyete katlanmaya ve ihvanın hatalarını görmemeye dayanmaktadır.

(Hz. Gavsu'l-Âzâm Seyyid Şerîf Muhyîddîn Abdülkâdîr-i Geylânî Kuddise-i Sirrühû)

ABDULLAH4

Forum Yöneticisi
İnsanların dünya ile olan kuvvetli bağlantıları, sahip oldukları mal varlıklarıdır. Dünya ve ona ait olan mal varlığına sahip olmak her insanın tabiî arzularındandır. Fakat Cenâb-ı Hakk (c.c.) Kur’ân-ı Mübîn’inde dünyayı ve ona ait olan şeyleri levm ederken Cenâb-ı Rasûlullah Efendimiz: “Dünya sevgisi bütün kötülüklerin başıdır.” Hadis-i Şerifi ile mü’minleri dünyanın fitnesine karşı ayık olmaya çağırmıştır.

(Hz. Muzaffer Es-Sıddıkî Kuddise-i Sirrühû)

ABDULLAH4

Forum Yöneticisi
Dört yüz hocadan ders okudum. Bunlardan dört bin hadîs-i şerîf öğrendim. Bütün bu hadîslerden bir tânesini seçip kendimi ona uydurdum, diğerlerini bıraktım. Çünkü, kurtuluşu ve ebedî seâdete kavuşmayı bunda buldum ve bütün nasîhatleri hep bunun içinde gördüm. Seçtiğim hadîs-i şerîf şudur: Peygamber efendimiz bir Sahâbîye buyurdu ki: "Dünyâ için, dünyâda kalacağın kadar çalış! Âhiret için, orada sonsuz kalacağına göre çalış! Allahü teâlâya muhtâç olduğun kadar itâat et! Cehennem'e dayanabileceğin kadar günâh işle!"

(Hz. Ebû Bekri'ş-Şiblî Kuddise-i Sirrühû)

memluk

Hatim Sorumlusu
"Dünyâ için, dünyâda kalacağın kadar çalış! Âhiret için, orada sonsuz kalacağına göre çalış! Allahü teâlâya muhtâç olduğun kadar itâat et! Cehennem'e dayanabileceğin kadar günâh işle!"

hayatımızın düstürü etmeyi nasıp eyle
ALLAHIM Allah razı olsun abim..