2011 - Risale-i Nur Okuma Kampımız Başlıyorr !!!

ABDULLAH4

Forum Yöneticisi
Selamüm Aleyküm..

Degerli kardeslerim öncelikle bir iki söz edelim insallah.. daha önce kisa olarak 21. 22. ve 23,cü sözleri okumustum onun haricinde bu kamp benim Risaleyi nurla ilk tanismam oldu kendimce bir siralama yapmadim ama takdiri ilahi mektubatin ve sözlerin tamamini okumak nasip oldu Elhamdiulillah.. Lakin sirf okumak icinmi okudum yoksa benmi birsey anlamadim bilemiyorum..
Cok yerde tefekküre daldirdi ve düsündürdü kelime manalarini anlamadigim bir cok yerdede okurken SIKILDIM belkide lik okumanin verdigi heyacan veya acelecikten olsa gerek.. Bazen takildigim konularda oldu insallah bunlari sizle ilerde paylasirim.. Kendi adima pek nasipdar olamasamda bu kamp benim risaleyi nurla tanismama vesile oldu Rabbim emegi gecenlerden vesile olanlardan katilanlardan razi ve memnun olsun...

Ukbaa

Well-known member
Selamüm Aleyküm..

Degerli kardeslerim öncelikle bir iki söz edelim insallah.. daha önce kisa olarak 21. 22. ve 23,cü sözleri okumustum onun haricinde bu kamp benim Risaleyi nurla ilk tanismam oldu kendimce bir siralama yapmadim ama takdiri ilahi mektubatin ve sözlerin tamamini okumak nasip oldu Elhamdiulillah.. Lakin sirf okumak icinmi okudum yoksa benmi birsey anlamadim bilemiyorum..
Cok yerde tefekküre daldirdi ve düsündürdü kelime manalarini anlamadigim bir cok yerdede okurken SIKILDIM belkide lik okumanin verdigi heyacan veya acelecikten olsa gerek.. Bazen takildigim konularda oldu insallah bunlari sizle ilerde paylasirim.. Kendi adima pek nasipdar olamasamda bu kamp benim risaleyi nurla tanismama vesile oldu Rabbim emegi gecenlerden vesile olanlardan katilanlardan razi ve memnun olsun...
Ve aleyküm selam ABDULLAH abi. çok hızlı başlamışsınız maşallah. İlk okumamızda her mevzuyu anlamakta zorlanabiliriz. Hatta birkaç yıl okusakta anlamakta zorlandığımız meseleler olabilir.

Üstad bu konuda şöyle diyor:

“Risaleler yalnız aklî mesail-i ilmiye değil; aynı zamanda kalbî, ruhî ve halî mesail-i imaniyedir.

“Aklınız herbir meseleyi tam anlamasa da, ruh, kalb ve vicdânınız hissesini alır. Ne kadar istifâde etseniz, büyük bir kazançtır."

“Bir hakikat bütün bütün anlaşılmazsa, onu bütün bütün terk etmek caiz değildir. Ondan alınan hisse -velev ki- yetersiz ve kemal manada noksan olsa bile, onunla olan alakadarlık sürdürülmeli, koparıp atılmamalıdır.”

Risale-i Nur bir ilim tahsilidir. İlim tahsil etmek elbette azim, sebat, kararlılık ve ciddiyet ister. Bu azimin neticesinde manalar açılır. Her meselesini anlayamasak bile sabır, sebat, dikkat ve teenni ile okumaya devam etmeliyiz. Zira bir öğrenci öğretmen olabilmek için toplam 16 yıl eğitim görmek zorunda.. yada dil öğrenmeye kalksak tamamen vakıf olabilmemiz için kaç yılımızı vermek gerek.... Bize bu asırda tahkiki iman dersini veren Risale-i Nur'u anlamak, öğrenmek için senelerimizi versek saadet-i ebediye için az mıdır? ya da lüzumsuz mudur ?

Mehmet Kırkıncı Abi'nin bu konu hakkında değerlendirmesinden kısa bir alıntı yapmak istiyorum.

Sual: Risale-i Nurları Okuyoruz Ama Anlayamıyoruz. Bu Konuda Tavsiyeleriniz Nelerdir?

Cevap: Zaman zaman bana bu soruyu soran kişilere latife olsun diye şöyle diyorum: “Madem ki okuyarak anlamıyorsunuz, öyle ise okumaya okumaya anlamaya çalışınız”.

Bu asırda en yüksek bir hakikat-i Kur’anîye, en büyük bir ders-i imaniye olan Risale-i Nur’un akıl ve dimağlarda yerleşmesi ciddi bir talim, büyük bir dikkat, gayret ve süreklilik ister. Bunun yolu sürekli olarak okumak, mütalaa ve müzakere etmekten geçer. Bu bakımdan bir nur talebesinin asıl gayesi bu eserleri anlayarak okumak, anladığını hayatına tatbik etmek, hayatı boyunca ihlas ve istikamet üzere yaşamak olmalıdır.

Hizmeti yeni tanıyanlara ve hizmete iştiyakla katılanlara risaleleri anlama, yaşama ve hayata yansıtma noktalarından yardımcı olmak elzemdir. Risalelerin mütaalası için küçük çapta “mütalaa grupları” oluşturulmalı ve özellikle her bir meslek grubu kendi aralarında, her yaş grubu kendi emsalleri ile bir araya gelip mütalaa ve müzakere yapmalıdır.

Risale-i nurları anlayarak devamlı olarak okuyanlar, onun lezzetinden asla doyamazlar. Her okuyuşta onda nice engin, derin ve ince manaların olduğunu anlar büyük bir manevî zevk alırlar.

Evet, dünyanın lezzetleri helal dahi olsa ani ve fanidir. İnsanın yediği bir meyve veya yemekten aldığı lezzet az sonra zail olur, ondan hiçbir şey kalmaz. Fakat, kalp ve ruhuna ait olan bir lezzet onunla beraber ebedi kalacaktır. Bu bakımdan marifet ve irfana dair olan lezzetler ruhun ve kalbin gıdası olduğu için ebedidir, onlardan asla usanılmaz.

Okuyan veya dinleyenler içerisinde onu anlamayanlar da asla nasipsiz kalmazlar. İhlas, sadakat ve samimiyetleri nispetinde o hakikat nurlarından derecesine göre istifade eder ve büyük bir feyiz alırlar. Hatta Üstadımız: “Gafletle yapılan zikirler dahi feyizden hâli değildir.” buyurmaktadır.

Cenab-ı Hak nurlardan istifademizi ziyade eylesin.

Ukbaa

Well-known member
Sonuçlarını bildirmeyen kardeşlerimizi merakla bekliyoruz..
Nerelerdesiniz kardeşler;

Hakkaniyet Grubu
ent
Gül-i ruhsar
leon35

Mazhariyet Grubu
memluk
delailin-nur
FaKİR
evvab

Vahdaniyet Grubu
günessizim
ahmet üstek

Uluhiyet Grubu
tevbekarım
elifimbenim
Ikranur

Rahmaniyet Grubu
Aişe

Ehadiyet Grubu
sahici59
Vefa_
onder76

Samediyet Grubu
hubbuuhra
acizane

Âiþe

Well-known member
Tarihçe-i Hayat - Kastamonu Hayatı - Âyetü'l Kübrâ dan başladım.
Emirdağ Hayatı'nın

Azîz, sıddîk kardeşlerim, Maddî ve mânevî bir suâl münâsebetiyle hatıra gelen bir cevaptır. Deniliyor ki: "Neden Nur şâkirtlerinin kuvvetli hüsn-ü zanlan ve katî kanaatleri, senin şahsın hakkında Nurlara daha ziyâde şevklerine medâr olan bir makamı ve kemâlâtı şahsına kabul etmiyorsun? Yalnız Risâle-i Nur'a verip, kendini çok kusurlu bir hâdim gösteriyorsun?"

ile başlayan yerine kadar okuyabildim.

Ukbaa

Well-known member
:) yok boyle bisey, grubun hic bir elemanida sonuc belirtmemis, resmen hababam'i oynamisiz bu kampta. :O
sanırım bu hababamlık biraz bulaşıcı :D

Kamp ehli nerelerdesiniz mübarekler...

Hakkaniyet Grubu
Gül-i ruhsar
leon35

Mazhariyet Grubu
delailin-nur
evvab

Vahdaniyet Grubu
günessizim
ahmet üstek

Uluhiyet Grubu
tevbekarım
elifimbenim
Ikranur

Ehadiyet Grubu
sahici59
Vefa_
onder76

Samediyet Grubu
hubbuuhra
acizane

Ukbaa

Well-known member
Selamünaleyküm Kardeşler ;

Öncelikle sonuçları açıklamakta geciktiğim için hepinizden özür dilerim.

Fazla uzatmadan sonuçlara bakalım.

ÖNCE GRUPLARRR !!!

9. olan grubumuz
Samediyet Grubu : .....

8. olan grubumuz
Vahdaniyet Grubu : 278 sf.

7. olan grubumuz
Hakkaniyet Grubu : 394 sf.

6. olan grubumuz
Mazhariyet Grubu : 510 sf.

5. olan grubumuz
Ehadiyet Grubu : 726 sf.

4. olan grubumuz
Uluhiyet Grubu : 1132 sf.

3. olan grubumuz
Rezzakiyet Grubu : 2134 sf.

2. olan grubumuz
Rahmaniyet Grubu : 2726 sf.

1. olan grubumuz
Rububiyet Grubu : 4373 sf.

ŞİMDİ DEEE BİREYSEL DEĞERLENDİRME SONUÇLARIII

-----------------------------------------
1132 sayfa Risale-i Nur okuyarak 3.olan kardeşlerimiz;

TaLHa ve tebliğ
------------------------------------------

----------------------------------------
1306 sayfaRisale-i Nur okuyarak 2.olan kardeşimiz

ABDULLAH
----------------------------------------

---------------------------------------
veeeeeeeeeeeeee
2969 sayfa Risale-i Nur okuyarak 1.olan kardeşimizzz

LEVLAK
-----------------------------------------

2011 Risale-i Nur okuma kampı vesilesiyle toplam okunan sayfa sayısı : 12470

Dereceye giren kardeşlerimizi tebrik ediyorum.

Kampa katılan katılmayan; sonucunu açıklayan, açıklamayan bütün kardeşlerimizden Allah razı olsun. Nurlardan İstifadeve istifazamız ziyade olsun.

NOT : Sayfa hesaplaması ENVAR Neşriyata göre yapılmıştır.

sahici159

Well-known member
öncelikle geç açıkladığım için özür dilerim....affınıza sığınıyorum....hastam vardı....yaklaşık bir aydır hastamızla ilgileniyordum....Allaha şükür şimdi iyi.... Rbbim tüm hatalara Şafi ismiyle şifalar versin inş.....
şimdi açıklıyorum......:)
mesnevi nuriye
asayı musa
bitirdim.....

Ukbaa

Well-known member
geçmiş olsun kardeşim.. artık grup arkadaşlarımdan ümidi kesmiştim :)
neyse yine yanlız bırakmadın ;)

Sonuçlar güncellenmiştir...