Peygamber efendimiz (sav) hakkında bir soru.

ozgurruh

New member
Peygamber efendimiz Hz. Muhammed (sav) giysi renkleri seçiminde neden beyaz ve yeşil rengi sevip giymesine rağmen neden saf kırmızıyı giymemiştir.

Ben sorunun cevabını biliyorum.Cevap vereceğim ama sizlerinde düşünüp cevap bulmasını diliyorum.Saygılarımla...

Abidin1

Well-known member
Selam;
Vallahi ben bilmiyorum.
Ancak şöyle bir fikir yürüteyim. Yeşil cennetin rengidir. Bu yüzden yeşil seviyor olabilir mi. ? Hem bildiğim kadarıyla Efendimiz zevkli ve her zaman temizliğine ve zerafetine özen gösteren bir insanmış. Hatta dursun ali erzincalının asrı saadette çocuk olmak isimli bir şiirinde söylüyordu; ümmü halid isimli bir çocuğa çok beğendiği çiçek işlemeli bir elbise hediye etmiş.
Ben o ilahiyi çok severim aklımda kalmış. :003: Her halde tabii ki bir kaynağa dayalıdır. Bu efendimizin seçici ve zevk sahibi bir insan olduğunu gösterir. Belkide sadece seviyordur Beyazı ve Yeşili. En doğrusunu Allah (c.c.) bilir..

ozgurruh

New member
Söylediklerin doğru Abidin.Ama peygamber efendimiz tesadüf olarak bir şeyi sevmezdi.Onda İslama yakın bir şey görürse severdi.Bize açıklanan peygamber efendimizin hiçbir davranışı ve sözleri tesadüf değildir.bunda da öyle bir mantık var.