Yüreğinin Üzerinde Pişirmek

ABDULLAH4

Forum Yöneticisi
Yüreğinin Üzerinde Pişirmek

Cenâb-ı Hak buyuruyor:

“…Kim onu (bir insanı) ihyâ ederse, bütün insanları ihyâ etmiş gibi olur…”(Mâide, 32)

Rasûlullah (sav) buyurdular:

“İnsanların en hayırlısı insanlara faydalıolandır.” (İbn-i Hacer,el-Metâlibu’l-Âliye, I, 264)

Şems-i Tebrizi ile ilgili olarak anlatılan şu menkıbe, bir gönül insanının, mahrumiyet içinde yaşayanlar için nasıl bir merhem olduğunun da açık göstergesidir.
Şems, Mevlâna ile buluşmak üzere Konya’ya geliyor ve bir hana yerleşiyor. Sokağa çıktığı bir gün, hanın yanındaki fırında bir konuşmaya şahit oluyor.
Dul bir kadın kendisine infak edilen bir ciğeri fırıncıya kızarttırmak istiyor. Ancak fırıncı para talep ediyor, kadın ise“Param yok, bu ciğer de zaten infak olarak verildi bana, öksüzlerim var, onlara götüreceğim” diyor. Fırıncı “Ben de odun yakıyorum, para vermeden olmaz” diye karşılık veriyor.
Olan biteni seyreden Şems çok hüzünleniyor, kadının elindeki ciğeri alarak kalbinin üzerine koyuyor ve cızır cızır dumanları tüttürerek ciğerin iki tarafını da kızartıyor.(Ahmet Taşgetiren, Altınoluk Dergisi,Şubat-2012)

Her Güne Bir Esma-ül Hüsna(Allah’ın En Güzel İsimleri)

el-Halîm: Cezalandırma imkânına ve gücüne sahipken suçluların cezasını hemen vermeyen, gazâbın kendisine gâlip gelmediği, sapıkların düşüncesizliklerinin, âsilerin isyanlarının kendisini öfkelendirmediği, teennî ve afv sahibi, kullarının suçunu anlamasına ve tövbe etmesine imkan tanıyan, acelecilikle ve kızgınlıkla davranmayan ve ceza vermekte de acele etmeyen, çok yumuşak davranan demektir.
Kısa Günün Kârı

Hizmet, Cenâb-ı Hakk’ın bizleri mes’ûl kıldığı ictimâî kulluk vazifemizdir. Mü’minin hayâtı, bütün yaratılmışlara hizmet sâyesinde, bereket, mânâ derinliği ve ulviyet kazanır. Fânî bedenini Allâh için hizmet yolunda kurban eden kişi, ölümsüz olan rûhunu, ebediyyen âzâd etmiş olur.