Risale-i Nur’u Nasıl Okumalı?

topraktoprak

Well-known member
Başkalarına okuyacağım hakaik-i imaniye ve Kur’âniyeyi, Risale-i Nur’u ve sevgili ve muazzez Üstadım Bediüzzaman Said Nursi Hazretleri hakkındaki müdafaa, takrir, mektup, şiir, fıkra ve makaleleri tekrar be tekrar okurum ve okumalıyım.
Okuyacaklarımı yalnız muhataplar için değil, evvelemirde kendim için, kendim bilmek ve öğrenmek için, onları en mükemmel ve en güzel bir surette hazmetmek için okurum.
Hem okuyacağım mevzuya ne kadar derinlik ve fazla vukufiyet peyda edersem, onu ne kadar mükemmel hazmedersem, onun kıymet ve künhünü ne kadar ziyade idrak eder, tanırsam, ona karşı o derece bir iştiyak ve itminan besler ve ondan o derece istifade ve istifaze ederim.
Okuduğuma karşı akıl ve kalbimde o derece emin ve muhkem bir vaziyet hasıl olur ki, o okuduğum hak ve hakikate, hiçbir kimse mukavemet edemez ve hiçbir kimse beni mağlup edemez.
Bir heyete veya bir topluluğa okuyacağım mevzuyu, yüksek sesle defalarca okur ve mânâlarını düşüne düşüne, cümleler ve paragraflar üzerinde dura dura okurum.
Böylece içimde İlâhî bir his ve heyecan tahassul eder, bu da derin bir dikkat ve alâka çeker, dinleyiciler üzerinde okunan hakikatlere karşı lâhutî bir cazibe ve mıknatısiyet vücuda gelir.
Kuranî, imanî ve İslâmî bir mevzuyu okumaya başlayınca onu derinden derine ve mükerreren mütalaa ederim.
Gece, gündüz ve diğer boş saatlerimde, yani yolda ve vasıtada bulunduğum vakitlerde dahi onu zihnimden geçiririm. Satırlarını gözlerimin önüne getiririm. Dimağım onun istilasına uğramış gibi olurcasına kadar onunla zihnen meşgul olurum.
Eğer bir cemaata okuyacaksam elime kağıdı kalemi alır, “Ben falan heyete veya cemaata şu notları anlatacağım” diye o noktaları sıralayarak yazarım.
İşte hakikatleri muhataplara hüsn-ü kabülde muvaffakiyetlere, zafer ve galebelere nail kılan düsturlardan birisi budur ki, sihirli bir tesir ve kuvvete haizdir.
Bir çok mevzuya ait çeşit çeşit kitapları sathî veya dikkatli okumaktan, bir meslek ve gaye-i hayat edinilmeye değer bir şaheseri iyice okumak, zamanlarımızın çoğunu ebedî ve ezelî hakikatler hazinesi olan bu esere hasretmek, daha üstün ve daha değerli bir harekettir.
Bir eserin güzellikleri, hususiyetleri ve meziyetleri ilk okunuşta insana görünmez.
Elimize aldığımız Nur Külliyatından herhangi bir kitabı en az üç defa okuduktan sonra, Risale-i Nur’un füsunkâr ve cazibedar güzellikleri parlak bir surette bize görünmeye başlar.
[FONT=Verdana, Arial, Helvetica, sans-serif]Bizi kendine bağlar, İlâhî bir cezbe ile bizi kendine cezbeder. Rahmanî ve Kur’ânî bir kuvvet-i cazibe bizi Nur Risalelerini bir ömür boyunca okumak saadetine sevkeder.

[FONT=Verdana, Arial, Helvetica, sans-serif]Güzel gören güzel düşünür - (Z.Gündüzalp)[/FONT][/FONT]

Bezminur

Well-known member

.
Eğer bir cemaata okuyacaksam elime kağıdı kalemi alır, “Ben falan heyete veya cemaata şu notları anlatacağım” diye o noktaları sıralayarak yazarım.

Güzel gören güzel düşünür - (Z.Gündüzalp)
[FONT=Verdana, Arial, Helvetica, sans-serif][/FONT][/FONT][/SIZE]

Şuan bende bu düsturu uygulamaktayım zübeyir gündazalp 'ın 1 dava adamının notları olan kitabıyla manevi kardeşimin vesilesi ile tanıştım , 1 dava adamının notları kitabını okumam için bana verdi hatta almamı söyledi eşim şipariş verdi,yalnız kitabım daha gelmedi:( Henüz bende risale-i nur dersinde çok yeni olduğum için bende açıklamalı derslerinize çalışarak not alıyorum şaşırmamak için notları yazıyorum ve dersde notlara bakıyorum,bazende notlara bakmadan açıklama yapabiliyorum. umarım bu doğru bir metodtur, Paylaşmış olduğunuz yazı zübeyir abiyemi aittir? 1 dava adamının notlarında büyük adam kimdir kısmı varya o kısım çok güzel, o kısım beni çok etkiledi zübeyir abi bediüzzaman hz lerinin zübeyiri kainata değişmem sözüne mazhar olmuş, zübeyir abi üstadımızın has talebelerindendir, inanın bunu yeni öğrendim:(

Mustafa Kalkan

Active member
Dersinizi karşılıklı soru cevapla desteklerseniz çok iyi olur. Arada soru sormak isteyen olursa izin verin sorsun. Desteklemek isteyen destek olsun.

Hüzün Rüzgarý

Well-known member
Allah razı olsun Zübeyir Abinin bu kitabını bir akradaşımdan ödünç almıştım ama okumak nasip olmayınca geri verdim.. dava adamının notları-2 den notlar almıştım.. Allah abi(leri)mizden razı olsun...

yozgati

Well-known member
Şuan bende bu düsturu uygulamaktayım zübeyir gündazalp 'ın 1 dava adamının notları olan kitabıyla manevi kardeşimin vesilesi ile tanıştım , 1 dava adamının notları kitabını okumam için bana verdi hatta almamı söyledi eşim şipariş verdi,yalnız kitabım daha gelmedi:( :(

o kitap yeni baskısı BARLA NEŞRİYATTAN YAKINDA ÇIKACAK İNŞAALLAH.