Resulullah sallallahu aleyhi ve sellemin Duaları

Hadim

Member
(Ya Rabbi, Sana ve Resulüne itaat etmemizi ve bildirdiklerinle amel etmemizi nasip eyle!)

(Ya Rabbi, faydasız ilimden, makbul olmayan ibadetten ve kabul edilmeyen duadan sana sığınırım.)

(Ya Rabbi, bildiğimiz-bilmediğimiz bütün iyilikleri ver, bildiğimiz-bilmediğimiz bütün kötülüklerden de koru!)

(Ya Rabbi, her işimizin sonunu güzel eyle, dünya sıkıntılarından ve ahiret azabından bizi koru!)

(Ya Rabbi, bizi sabreden ve şükredenlerden eyle!)

(Ya Rabbi, bizi dostlarına dost, düşmanlarına düşman olanlardan eyle!)

(Ya Rabbi, acizlikten, tembellikten, korkaklıktan, cimrilikten ve her çeşit hastalıktan sana sığınırım!)

(Ya Rabbi, işinde sebat eden, nimetine şükreden, ibadetini güzel yapan ve doğru konuşanlardan eyle!)

(Bedenime, kulağıma, gözüme sıhhat ver! Küfürden, fakirlik ve kabir azabından sana sığınırım.)

(Ya Rabbi, kusurlarımızı ört, korkulardan emin kıl ve borçlarımızı ödememizi nasip et!)

(Ya Rabbi, sıhhat, afiyet ve güzel ahlak ver! Kaza ve kaderine rıza gösterenlerden eyle!)

(Ya Rabbi, gece ve gündüz gelecek kötülüklerden, sıkıntılardan kötü arkadaştan ve kötü komşudan sana sığınırım.)

(Ya Rabbi, ölünceye kadar ibadet etmemizi, ömrümüzün hayırlı amellerle sona ermesini nasip et ve Cennetini ihsan eyle!)

(Ya Rabbi, zulmetmekten, zulme uğramaktan sana sığınırım.)

(Bize dünya ve ahirette iyilik, güzellik ver ve Cehennem azabından bizi koru!)
[Tergib]

Garib

Well-known member
Peygamberimiz (-sallallahu aleyhi ve sellem-) uykudan kalk‎nca ‏ِyle derlerdi;
"Bizi ِldürdükten sonra dirilten Allah'a hamd olsun. ضlümden sonra dirilmek ha‏r ü ne‏r olmak da yine Allah'‎n huzurunda olacakt‎r." Resûl-i Ekrem -sallallahu aleyhi ve sellem-Efendimiz yine buyurmu‏lard‎r ki:
"Sizden biriniz uykudan uyand‎ً‎ zaman ‏ِyle desin:

اَلْحَمْدُ للهِ الَّذيِ رَدَّعَلَيَّ روُحيِ وَعاَفَانِي فِي جَسَدِي وَاَذِنَ لِي بِذِكْرِهِ
Bana ruhumu geri veren, vücûdumu afiyette k‎lan ve kendisini zikretmeًe müsaade eden, Allah'a hamd olsun."

.................................
Peygamberimiz -sallallahu aleyhi ve sellem- namaz k‎ld‎klar‎ zaman saً eliyle ba‏lar‎n‎ meshederler ve:

بِسْمِ الَلّهِ الَّذِي لاَاِلَهَ غَيْرُهُ الرَّحْماَنِ الرَّحيِمِ اَللهُمَّ اَذْهِبْ عَنِّي الْهَمَّ وَالْحُزْنَ

Kendisinden ba؛ka ilâh bulunmayan Allah'ın adıyle. Rahman ve Rahîm ancak O'dur. Benden üzüntüyü dü؛ünceyi ve hüznü gider ey Rabbim!" derlerdi.
.......................................
"Farz namaz‎ k‎ld‎ً‎n‎z zaman, her bir farz namazdan sonra on defa:

لاَاِلَهَ اِلاّ اللهُ وَحْدَهُو لاَ شَريكَ لَهُ لَهُ الْمُلْكُ وَ لَهُ لْحَمْدُ وَهُوَ عَلَي كُلِّ شَيْءٍ قَديِرٌ

deyiniz. Bِyle diyene bir kِle azâd etmi؛ gibi ecir yazılır." buyururlardı.
.................................
Belay‎ uًrayan‎ Gِrünce
الْحَمْدُ لِلّهِ الَّذِي عاَفاَنِي مِمَّا اِبْتَلاَكَ بِهِ

وَفَضَّلَنِي عَلَي كَثِيرٍ مِمَّنْ خَلَقَ تَفْضِيلاَ

Peygamberimiz (s.a.v);Derde dü؛en Birisini gِren kimse,

Okunu؛u: ‘’Elhamdülillahillezi afani mimma ibtelake bihi.ve feddaleni ala kesirin mimmen haleka tafdila’’

Anlamı:’’’’Beni,seni mübtela kıldığı ؛u ؛eyden esirgeyen ve beni yaratıklarının birçoğundan üstün kılan Allah’a hamd olsun. Derse,O bela ona sirayet etmez’’Buyurmu؛tu
........................................
Fakirlikten Korunmak فçin
Peygamberimiz (s.a.v), ‏ِyle dua ederek fakirlikten Allah’a s‎ً‎nm‎‏ ve bize ِrneklik etmi‏tir:

اَللَّهُمَّ اِنِّي اَعوُذُ بِكَ مِنَ الْكُفْرِ وَالْفَقْرِ

Okunu؛u:’’Allahümme inni e’uzü bike mine’l-küfri ve’l-Fakri’’

Anlamı:Allah’ım! Küfre dü؛mekten ve fakirlikten sana sığınırım.’’
............................................
Mescid'e Girerken Dua
اَعُوذُبِاللهِ الْعَظِيمِ وَبِوَجْهِه الْكَرِيمِ وَسُلْطاَنِهِ الْقَدِيمِ مِنَ الشَّيْطَانِ الرَّجِيمِ بِسْمِ اللهِ وَ الصَّلاةُ وَ السَّلاَمُ عَلاي رَسُولِ اللهِ اَللهُمَّ اغْفِرْليِ ذُنوُبيِ وافْتَحْ ليِ اَبْواَبَ رَحْمَتِكَ
“Kovulmu؛ ؛eytanın ؛errinden Yüce Allah’a,onun üstün zatına ve ezeli otoritesine sığınırım.

Allah’ın adıyla giriyorum.Salat ve selam Allah’ın elçisinedir

.

Allah’ım!Günahlarımı bağı؛la,bana rahmet kapılarını aç.”
............................
اَ لْحَمْدُ لِلَّهِ رَبِّْ لْعأَ لَمِىنَ
و لصَّلأ ةُ و ا لسَّلأمُ علىَ رَ سؤُ لِنأَ مُحَمَّدِ وَ عَلَى األٍهِ وَ صَحْبِهِ اَجْمَعِىنَ

“Allah’ım! Kıldığım namazımı,eksik ve kusurları ile birlikte kabul eyle.

Ey kalpleri evirip çeviren Allah’ım! Kalbimi dinin ve itaatin üzere sabit kıl.

Allah’ım! Kulun ve elçin Hz Muhammedin senden istediği bütün hayırlardan bende istiyorum.Kulun ve elçin Hz muhammedin sana sığındığı bütün ؛erlerden ben de sana sığınıyorum,Benide muhafaza et Allah’ım!

Allah’ım! Beni i؛lerin en güzeline ve ahlakın en güzeline eri؛tir. Bunların en güzeline ancak sen eri؛tirirsin.Kِtü i؛lerden ve kِtü ahlaktan beni koru. Bu kِtülüklerden de beni ancak sen korursun.

Allah’ım Senden bol rızık,Faydalı ilim, ve her derdime deva istiyorum

Allah’ım! Dini ve dünyevi hayatım,ailem ve malım için senden bereket ve sağlık niyaz ediyorum.

Allah’ım Senden hidayet takva,iffet, ve gِnül zenginliği vermeni niyaz ediyorum.

Allah’ım! Senden Müslüman bir kalp ve doğru sِyleyen bir lisan lutfetmeni niyaz ediyorum..

Allah’ım Senden hayırlar i؛lemeyi kِtülükleri terk etmeyi ,yoksulları sevindirmeyi beni bağı؛lamanı ve bana merhamet etmeni niyaz ediyorum.

Allah’ım! Faydasız ilimden,korkmayan kalpten,doymayan gِzden,ve kabul olunmayan duadan sana sığınırım.

Allah’ım! Hıyanetten,küfürden,؛irkten,islamın emir ve yasaklarına kar؛ı gelmekten,münafıklıktan,gِsteri؛ten,riyadan ve kِtü ahlaktan sana sığınırım.

Allah’ım! Sıkıntıdan,üzüntüden,acizlikten,tembellikten,korkaklıktan,cimrilikten,kalp katılığından,gafletten,zilletten,meskenetten sana sığınırım.

Allah’ım!Zulmetmekten ve zulme uğramaktan sana sığınırım.

Allah’ım! Günahtan,cehenmnem azabından,kabir azabından,zenginliğin fitnesinden sana sığınırım.

Allah’ım! اekilmez belalardan,isyana dü؛mekten,gِrünmez kazadan ve dü؛manları sevindirecek musibetlerden sana sığınırım.

Allah’ım Sen bana uzun ِmür,bol rızık ver,çocuklarımı da Salih ki؛ilerden eyle,

Allah’ım!Vücuduma,gِzüme ,kulağıma, ve tüm bedenime sağlık ve afiyet ihsan eyle.

Allah’ım!bana verdiğin rızkı bereketli kıl ve beni kanaatkar eyle

Allah’ım!beni gِz açıp kapayacak kadar bile nefsime bırakma.

Allah’ım! Ayıplarımı ِrt,korktuklarımdan emin eyle,beni ِnümden,arkamdan,sağımdan,solumdan ve üstümden gelebilecek her türlü tehlikeye kar؛ı muhafaza et.

Allah’ım! ھeytanın ؛errinden,kِtü insanların ؛errinden sana sığınırım

Ya rabbi! Senden,bildiğim ve bilmediğim,geçmi؛ ve gelecekteki tüm hayırları niyaz ediyorum.bildiğim ve bilmediğim geçmi؛ ve gelecekteki tüm ؛erlerden sana sığınırım.senden ve ona ula؛tıracak her türlü sِz,fiil ve ameli nasib etmeni diliyorum.cehennemden ve ona gِtürecek her türlü sِz,fiil ve amelden de sana sığınırım.

Allah’ım!bütün i؛lerimizin sonucunu güzel eyle,bizi dünya peri؛anlığından ve ahiret azabından koru.

Allah’ım! ضmrümüzün kalan kısmını geçen kısmından hayırlı eyle.

Alah’ım! Dualarımızı kabul et.

EL-FATİHA

ARİF

Well-known member
Teheccüd namazı için kalkışını da şu duâ ile süslerdi: “Allahım Sana hamdolsun. Sen semâları, yeri ve içindekileri ayakta tutan ‘Kayyûm’sun. Sana hamdolsun. Sen semâların, yerin ve içindekilerin hakiki sahibi olan Melik’sin. Ve Sana hamdolsun, Sen semâların, yerin ve içindekilerin Nûrusun.”
Ardından da aynı duâyı şu şekilde devam ettirir: Senin sözün haktır. Cennet de, cehennem de haktır. Nebîler ve Hz. Muhammed Aleyhisselâm haktır. Kıyamet günü de haktır.
Allahım Sana teslim oldum. Sana îman ettim. Tevekkülüm Sana’dır ve bütünüyle Sana yöneldim. Yalnız Sen’in inâyetinle mücâdele ettim, yalnız Sen’in hakemliğine başvurdum. Sen benim geçmiş ve gelecek hatalarımı bağışla. (Gelecekte bana günah işletme ve benim için günah kapılarını kapat). Gizli işlediklerimi de açık işlediklerimi de affet. Ve bunlardan da öte Sen’in benden çok daha iyi bildiğin günahlarımı da bağışla. (Çünkü ben kalbimden geçeni bilebilirim; fakat sır, hafî ve ahfamdan geçenleri bilemeyebilirim. Eğer ben bilmeden bu duygularımda bir kopukluk oldu ise, Sen ondan dolayı da beni affet). Öne geçiren de geride bırakan da Sensin. Senden başka İlâh yoktur. Havl ve kuvvet sadece Allah’ındır.”
Ve, bu duâsını O, “Lâ havle velâ kuvvete illâ billah” diyerek bitiriyor.