polyannanın mutluluk oyunu

HAYA

Sevdam Davam
koylu-kizi-konulu-kartpostal-2__15508957_0.jpg

POLYANNANIN MUTLULUK OYUNU
Polyanna yaşama sevinci ile dolu, girdiği her ortama hemencecik uyum sağlayabilen, neşeli ve tatlı bir kızdı. Bu neşesi ve tatlı gülüşü ile çevresine pozitif enerji dağıtıyordu. Ayrıca güzelliği ile de herkesin dikkatini üzerine topluyordu.
[FONT=times new roman, times, serif][/FONT]
O gün bir masal kadar güzeldi. Evleri 7. kat olduğundan dolayı, evde canı çok sıkılmış ve Alparslan parkına gitmek istemişti Polyanna Evden dışarı çıkıp başını[FONT=times new roman, times, serif][/FONT]
gökyüzüne doğru kaldırdığında, masmavi gökyüzünde bembeyaz bulutların dans ettiğini gördü. Sonra bulutların dansını kıskanarak, annesinden öğrendiği tekerlemeleri söyleyip, kendince oyunlar oynamaya ve dans etmeye başladı. Polyanna bu mutluluk oyununu, kendini yalnız hissettiği zamanlarda hep oynuyordu.[FONT=times new roman, times, serif][/FONT]
- Ah benim turnam[FONT=times new roman, times, serif][/FONT]
Yeşil başlı turnam[FONT=times new roman, times, serif][/FONT]
Otur desem oturur
Kalk desem kalkar[FONT=times new roman, times, serif][/FONT]
Güneşli bir günün keyfini doyasıya çıkartmak istiyordu. Az sonra arkadaşı Nur`u gördü, ona doğru koşarak yanına gitti.[FONT=times new roman, times, serif][/FONT]

- Merhaba Nur biliyor musun, ben annemden çok güzel tekerlemeler öğrendim. Canım sıkıldığı zamanlar bu tekerlemeleri söyleyip, kendi kendime mutluluk oyunu oynuyorum ve tüm sıkıntım geçiyor.
Bu oyunu sana da öğretmemi ister misin?[FONT=times new roman, times, serif][/FONT]
diye sordu.[FONT=times new roman, times, serif][/FONT]
Nur ise; sesindeki coşku dolu sevinçle;[FONT=times new roman, times, serif][/FONT]
- Elbette isterim, hem de çok sevinirim Polyanna.[FONT=times new roman, times, serif][/FONT]
diye yanıt verdi.[FONT=times new roman, times, serif][/FONT]
Polyanna başladı bildiği tüm tekerlemeleri, ard arda sıralayarak söylemeye.[FONT=times new roman, times, serif][/FONT]
- Kayseri`nin kilidi[FONT=times new roman, times, serif][/FONT]
Sana vuran kim idi[FONT=times new roman, times, serif][/FONT]
Amcam oğlu Musacık[FONT=times new roman, times, serif][/FONT]
Kolu budu kısacık[FONT=times new roman, times, serif][/FONT]
Şimdi gelir görürsün[FONT=times new roman, times, serif][/FONT]
Güle güle ölürsün[FONT=times new roman, times, serif][/FONT]
- Nasıl güzel mi?... beğendin mi Nur? Diye sordu Polyanna.[FONT=times new roman, times, serif][/FONT]
Nur, başını aşağı yukarı sallayarak;[FONT=times new roman, times, serif][/FONT]

- Hıı hııı çok beğendim, çok güzel daha başka biliyor musun?
- Elbette biliyorum. Diye yanıtladı Polyanna.[FONT=times new roman, times, serif][/FONT]
Dünyanın göz kamaştıran güzellikte ki, büyük ve parlak lambası olan güneş ise, tüm asaletiyle tam tepedeydi. Hatta gökyüzünün güzel kuşları, yüzümüzü okşarcasına geçen ve geçerken de kulağımıza şarkılar söyleyen rüzgâr bile oradaydı. Gökyüzüne bakıldığında, bulutlar bir pamuk kadar yumuşak görünüyordu. Polyanna; sevinç içinde tekerlemelerini söylemeye devam etti.[FONT=times new roman, times, serif][/FONT]
- Minarede bir kuş var[FONT=times new roman, times, serif][/FONT]
Kanadında gümüş var[FONT=times new roman, times, serif][/FONT]
Cebimde türlü türlü yemiş var[FONT=times new roman, times, serif][/FONT]
Vallahi yemem, billahi yemem[FONT=times new roman, times, serif][/FONT]
Ben bu işten vazgeçmem[FONT=times new roman, times, serif][/FONT]
Polyanna o gün çok mutluydu. Söylediği tekerlemelerle adeta mutluluğuna mutluluk katmıştı. Birden bire gökyüzündeki bulutlar gözüne takılıverdi[FONT=times new roman, times, serif][/FONT]
Nur`a bulutları göstererek;[FONT=times new roman, times, serif][/FONT]
- Bak, bak görüyor musun? Nasıl da hareket ediyorlar.[FONT=times new roman, times, serif][/FONT]
Arkadaşı ile birlikte bulutları seyretmeye başladı. İçinden bulutlarla oyun oynamanın kendisini ne kadar mutlu edeceğini düşündü. Heyecanlanarak bağırmaya ve koşmaya başladı.[FONT=times new roman, times, serif][/FONT]
Bir süre düşündükten sonra, aklından bir oyun geçirdi ve onu kendi kendine oynamak istedi. Küçük bulutları çocuk, büyük bulutları ise anne ve baba yaptı. Şimdi bu oyunu oynamalıydı, çünkü Polyanna böyle çok mutlu olacaktı.[FONT=times new roman, times, serif][/FONT]
Tabi önce bulutlara birer isim bulmalıydı. Düşündü ve sonra[FONT=times new roman, times, serif][/FONT]
- Heey küçük bulutlar, sizin adınız x.. ve y... bulut olsun[FONT=times new roman, times, serif][/FONT]
dedi. Ve o bulutlara kız kardeşlerinin adını verdi. Diğer küçük buluta doğru yönelip,[FONT=times new roman, times, serif][/FONT]
işaret parmağıyla göstererek;[FONT=times new roman, times, serif][/FONT]

- Senin adın da Emir bulut olsun...[FONT=times new roman, times, serif][/FONT]
Ve o buluta da kardeşinin adını verdi. Tek tek bulutlara isim takmaya ve onlarla konuşmaya başladı. Polyanna bu oyunu çok sevmişti. Emir buluta doğru yönelerek bağırdı.[FONT=times new roman, times, serif][/FONT]
- Heey Emir bulut; sen ne kadar şanslısın. Bak kardeşlerin yanında. Onlarla istediğin gibi oyunlar oynayabilirsin. Benim de senin gibi[FONT=times new roman, times, serif][/FONT]
kardeşlerim yanımda olsa canım sıkılmaz, onlarla oyunlar oynardım. Onlara şarkılar, tekerlemeler söylerdim. Hatta onlara şekerlerimi bile verirdim. Bu gün arkadaşım Nur`a da tekerleme öğrettim.[FONT=times new roman, times, serif][/FONT]
- Size de tekerleme söylememi ister misiniz?...[FONT=times new roman, times, serif][/FONT]
dedi. Ve bağıra bağıra başladı bulutlara tekerleme söylemeye.[FONT=times new roman, times, serif][/FONT]
- Babam yoğurt getirdi[FONT=times new roman, times, serif][/FONT]
Kedi burnunu batırdı[FONT=times new roman, times, serif][/FONT]
Kedi seni tutarım
Bıyığını yolarım[FONT=times new roman, times, serif][/FONT]
Mutluluk içinde hem etrafında oynuyor, hem de bu tekerlemeleri söylüyordu. Nur da bildiği tekerlemeler de Polyanna’ya eşlik ederek, onunla birlikte hem oynuyor hem de söylüyordu. Birden bire oyunlar oynadığı, x... bulut,y.. bulut ve Emir bulutun üzerine doğru, büyük ve kara bir gölgenin yaklaştığını gördü. Bu rüzgârın sürükleyerek getirdiği, kötü bulut olmalıydı. Bağırarak tekerleme söylemeye devam etti.[FONT=times new roman, times, serif][/FONT]
- Yağ yağmur yağ[FONT=times new roman, times, serif][/FONT]
Teknede hamur
Tarlada çamur[FONT=times new roman, times, serif][/FONT]
Ver Allah`ım ver
Selli selli yağmur[FONT=times new roman, times, serif][/FONT]
Polyanna masmavi gökyüzüne doğru bakıp, bulut arkadaslarına seslenerek;[FONT=times new roman, times, serif][/FONT]
- Kaçın, evinize doğru gidin, annenize gidin[FONT=times new roman, times, serif][/FONT]
diye bağırıp, bulut arkadaşlarını uyardı.[FONT=times new roman, times, serif][/FONT]
Bulutlar gökyüzünde yavaş yavaş dağılmaya başladı. Polyanna, bulutların kendisini dinlediğini düşünerek;[FONT=times new roman, times, serif][/FONT]
- Çabuk olun, evinize gidin, korkmayın anneniz sizi korur.[FONT=times new roman, times, serif][/FONT]
dedi bir kez daha.[FONT=times new roman, times, serif][/FONT]
Büyük ve gri bulut gökyüzünü gittikçe kaplamıştı. Polyanna`nin bulut arkadaşları ise iyice kaybolmuştu. Mine çok mutlu olmuştu, çünkü büyük bulut, küçük bulutlara kötülük yapamamıştı.[FONT=times new roman, times, serif][/FONT]
Mine başını gökyüzüne doğru kaldırıp, küçük bulut arkadaşlarına bağırmaya başladı…[FONT=times new roman, times, serif][/FONT]
- Teşekkür ederim, beni dinlediğiniz için çok teşekkür ederim. Annenizi ve babanızı üzmeyin olur mu?...[FONT=times new roman, times, serif][/FONT]
Rüzgâr yavaş yavaş esmeye, yağmur çiselemeye başlamıştı ki, Polyanna,nın annesi, pencereden seslenerek onu çağırıyordu. Evin kapısından içeri girmeden önce, güzel ve kısa bir tekerleme daha söyledi.[FONT=times new roman, times, serif][/FONT]
- Ayağımın altında çağla[FONT=times new roman, times, serif][/FONT]
Herkes evine dağıla[FONT=times new roman, times, serif][/FONT]
Polyanna arkadaşı Nur ile tekrar görüşmek üzere diyerek ayrıldı. Bir kez daha gökyüzüne doğru bakıp el salladı.[FONT=times new roman, times, serif][/FONT]
- Arkadaşım olduğunuz için çok mutluyum[FONT=times new roman, times, serif][/FONT]
Kendi kendine konuşarak,[FONT=times new roman, times, serif][/FONT]
- Hayat ne kadar güzel.
Polyanna annesine sarılarak yanaklarından öptü.[FONT=times new roman, times, serif][/FONT]
Bu gün çok mutluyum anneciğim. Nur ile birlikte, gökyüzündeki bulutlara kardeşlerimin ismini takıp, onlarla çok güzel oyunlar oynadık. Nur`a ve bulutlara, senin bana öğrettiğin tekerlemeleri söyledim. Yarın yine oynayacağız. Bu benim mutluluk oyunum ve tüm çocuklara bu oyunumu öğretmek istiyorum