Pantolonlu Başörtülüler...Yaradanına kurban olduğum ne güzel anlatmış...

Tarihci

Marmara Tarih
Cevap: Pantolonlu Başörtülüler...Yaradanına kurban olduğum ne güzel anlatmı

Mantık bu kardeşim mantık adı üzerin maaaanntııııııkkkkkk.. 2 x 2 = 4 bunu ya anlarız ya da anlayamayız.. birazını anladım diye bir şey olmaz, mantık bir sistematiktir, ya anlarız ya anlamayız, sınırlı anlamak anlayamamış olmak demektir. ben kimseye ille anlayacaksın demyorum ya anlaşılır ya da anlaşılmaz bunun ortası yok bu kadar basit. neyi savunuyorsunuz anlamıyorum..

Mantık bu kardeşim mantık adı üzerin maaaanntııııııkkkkkk.. 2 x 2 = 4 bunu ya anlarız ya da anlayamayız.. birazını anladım diye bir şey olmaz, mantık bir sistematiktir, ya anlarız ya anlamayız, sınırlı anlamak anlayamamış olmak demektir. ben kimseye ille anlayacaksın demyorum ya anlaşılır ya da anlaşılmaz bunun ortası yok bu kadar basit. neyi savunuyorsunuz anlamıyorum..

kardeşim benim neyi savunduğum ortada
senın anlamadıgın veya anlatamadığım mantıgına çok güvenmendir
mantık uzmanısın galiba
artık yazmıcam bu konu hakkında fetvayı aldıgımda yazarım
benım anlatmak ıstedıgım dini mantığına göre yorumlarsan sana göre olur islam alimlerinin efendimizin sünneti cihetinde ortaya çıkardıkları mantık önemlidir
hakkını helal et kardesım

Tarihci

Marmara Tarih

kardeşim benim neyi savunduğum ortada
senın anlamadıgın veya anlatamadığım mantıgına çok güvenmendir
mantık uzmanısın galiba
artık yazmıcam bu konu hakkında fetvayı aldıgımda yazarım
benım anlatmak ıstedıgım dini mantığına göre yorumlarsan sana göre olur islam alimlerinin efendimizin sünneti cihetinde ortaya çıkardıkları mantık önemlidir
hakkını helal et kardesım

"... dini mantığına göre yorumlarsan..."

İşte anlaşamadığımız nokta bu.. daha doğrusu beni yanlış anladığınız nokta.. Ben dini yorumlamıyorumki.. veya ben mantık kullanarak hükm çıkarmıyorumki.. ben çıkarılan hükmlerde anlatılmak istenileni yazıyorum. hükmler belli içtihadlar belli ben bunların üzerine bir şey eklemiyorum yani.. olanların doğru anlaşılmasını sağlamaya çalışıyorum, bunu yaparken bile yorum katmıyorum sözlerdeki cümlelerdeki mantık doğrularından hareket ediyorum. siz ise benim dini mantığa vurarak bir şeyler çıkardığımı zannediyorsunuz bu yüzden bana tepki gösteriyorsunuz.. ancak ortada böyle bir durum yok.

pantolon giyildigi vakit uzerine uzun bir ceket olursa bunun gunah oldugunu bilmiyordum sonucta kapalı oldugumuz için edebine göre giyiniyoruz pantolon giyersek kendi adıma ustune uzun bir ceket giyiniyorum bilmiyorum karma karısık kafa karısıyor her agızdan bir soz çıkıyor

_ikra_

New member

kesinlikle çok doğru bi konu bende bi tesettürlü bayan olarak düşüncemi söylüyorum eğer o başörtüyü takıyorsanız hakkını verceksiniz ki pantol giymek istiyorsanız boşuna başörtü takıp ta dinimizin emirlerini sadece yaptım demek için uygulamayınnn
ellerinize sağlık emege saygı

kardeşim bir piknige gidiliyor bilmem bu tarz yerlere gidildiginde pantoon en ideali pantolunu gıyınıyorsak ustune kısa bir ceket gıymıyoruz uzun bir ceket giyiyoruz pantolon gıyınıyorsanız basörtüsünü çıkartın cümlenizi çok yanlış buldum şahsen

ebrar172

Well-known member

kesinlikle çok doğru bi konu bende bi tesettürlü bayan olarak düşüncemi söylüyorum eğer o başörtüyü takıyorsanız hakkını verceksiniz ki pantol giymek istiyorsanız boşuna başörtü takıp ta dinimizin emirlerini sadece yaptım demek için uygulamayınnn
ellerinize sağlık emege saygı

öncelikle hoşgeldiniz _ikra_ kardeşim...hayırlı olsun üyeliğiniz...

başörtüsü kur'an-ı kerimde açıkça emredilmiştir...ve bir insan namaz kılmasada oruç tutmasa da başını örtmelidir...hepsinin dini sorumluluğu ayrıdır...
pantolon konusunda sizinle aynı fikirde değilim...fakat velev ki pantolon yasak olsa bu yinede başı örtmeye engel teşkil edemez...kaldıki pantolon konusunda kuran da bir hüküm yoktur ele alınan hadislerde ki durumsa farklıdır...

yani pantolon eğer edebe uygun bir şekilde giyiliyorsa sorun yoktur...tekrar ediyorum yasak olsaydı bile bu başı örtmeye engel değildi...her emrin sorumluluğu ayrıdır...kimse kimseye pantolon giyiyorsan başınıda aç diyemez..Allah muhafaza zararı büyük olur...

VUSLAT

Well-known member

ne olursa olsun dinin bir hükmünü yerine getirmiyor diye...
diğer hükmünü terket diye...
kimse bir yorum yapamaz...
nice insanlar var başı açık namaz kılıyor...(yani normal hayatında başı açık)
bunlarada senin başın açık, namaz kılman bişey ifade etmez demek yanlış olur...
benim fikrim...

Y

Yetkin

Misafir

Ikra kardeş böyle sert tutumlarla insanlari yanliş yönlendirmeyin insan pantolon giyip başini kapatiyorsa o başörtüsünden dolayi gün gelip pantolon giymeyi birkacaktir.hayrettin karaman hocayada bayanlarin pantolon giymesi hakkinda sorulduğunda onun verdiği cevap eğer dar olmayacaksa vücüt hatlarini belli etmeyecekse ve üzerinde dizde veya diz aşağisina kadar yarim pardüsö olacaksa bayanlarin pantolon giymesinda sakinca yoktur demiştir. Ayrica bu gibi fikhi konular çok ince ve derindir bize laf düşmez ancak fetva sahibi insanlar bu konu hakkinda bizi bilgilendirebilir.

_ikra_

New member

arkadaşlar hepinizin düşüncesine saygı duyuyorum ben bu düşünceye sahibim katı düşünmüyorum bize laf düşmez ama neden herkes kendine yakışanı yapmasın ki dinin hükümlerini terket diye bi hükümde bulunmak istemem fakat şöyle örnek vereyim bi insan namazını veya yaptığı bi ibadeti içten gelerek yapmıyosa bunun bi anlamı yoktur bu dinimizdede hadislerdede belirtilmiştir bende bundan yola çıkarak soyledim düşüncemi tekrar ediyorum gerçekten hakkını verebilen insanlar takmalı o başörtüyü "ben insanların üstü mekke altı paris düşüncelerinden uzak bi toplum görmek istiyorum."

leylak

Active member

Allah insanları amellerinde, inançlarında serbest bırakmış ama malesef bir takım insanlar ellerinden gelse nerdeyse asıp kesecekler yapmayın kardeşim TAKVA dayatılmaz zorla yaşatılmaz ben pardesülüyüm diye beni tesettürsüz kabul eden çarşaflı din kardeşlerim bile var öyleleri varki benim yanımdan geçerken selam vermeyi bırakın bana değecek diye korkuyla kaçıyor.
Yapmayın insanları kaçırmayın ,korkutmayın nefret ettirmeyin bende açıktım kapandım nefsime ağır geldiği için önce yarım kapandım ceket giydim sonra içime sinmedi tunik giydim oda olmadı yere kadar pardesü giydim bırakın insanları doğruyu bulurlar sizin eleştirdiğiniz insanların dini bilgilerini ,hayat şartlarını, kimlere rağmen kapandıklarını nelerle mücadele ettiklerini bilmeden yargılamayın.
Ben annem, babam dahil eşim ve bütün çevremle mücadele ettim onlar kabul etsinler diye ne formuller aradım sevimli görünmek tepki almamak için her türlü kapanmayı denedim ama daha sonra belli bir olgunluğa erişince artık insanların ne dediği umurunuzda olmuyor buda zamanla oluyor
Lütfen biraz daha anlayışlı olun herkes sizin kadar şanslı olmayabiliyor

NurYolcusu

Well-known member

Babam şöyle bir hikaye anlatırdı....
Zamanın birinde hocanın birisini imam olarak bi köye atamışlar. Hoca köye varmış.Konutuna yerleşmiş.
Daha sonra vakit gelmiş camiye gitmiş.
Bekle bekle.... Cemaat yok ortada!!! Şaşırmış
Sonra kahvehaneye gidip bakıyorki köyün neredeyse bütün erkekleri orada oturuyor....
Sonra bi iki yokluyor.Hepside ALLAH(c.c)dan,dinden haberdar.
Diyorki
-"Ey köy halkı ben caminize yeni atanan imamım neden namaza gelen hiç kimse yok????"
Köylüler diyor
-"Hoca kim gelecekte ayakkabılarını çıkaracak abdest alacak sonrada camiye girip namaz kılacak???"
Hoca bakıyor iş olacak gibi degil!!! Diyorki
-"Abdest almanıza gerek yok abdestsizde gelseniz olur. Hem ayakkabılarınızı bile çıkarmanıza lüzum yok,ayakkabılarınızla bile girebilirsiniz...."
Tabi nefsine daha hafif geldiğinden köyün erkekleri abdestsiz ve ayakkabılarla camiye gelip namaz kılmaya başlıyorlar.
Çok kısa bir süre sonra hocanın tayini başka bir köye çıkıyor.... Ve tabi yerine yeni bir hoca atanıyor....
Yeni hoca geliyor konutuna yerleşiyor sonra vakit geldiğinden dolayı caminin yolunu tutuyor....
Camiye geldiğinde karşılaşığı manzara karşısında donup kalıyor ve hiddetle bağırıyor....
-"Siz kafayı mı yediniz?Hiç ayakkabıyla camiye girilirmi"
İçlerinden birisi yanıt veriyor
-"Senden evvelki imam bize abdestsiz ve ayakkabılı namaz kılabileceğimizi söyledi"
Hoca hemen kendinden önceki hocaya mektup yazıyor.
-"Sen nasıl hocasın, böyle hocalıkmı olur, hiç camiye ayakkabıyla gelebilirsiniz denilirmi üstelik abdestsiz namaz mı kılınır.... Falan filan bir sürü kızıyor.....
Belli bir zaman sonra mektubun cevabı geliyor....
Cevap kısa ama öz!!!!
-"Ben köylüyü camiye girip namaz kılmaya alıştırdım,sana zahmet sende ayakkabılarını çıkarıp abdest almaya alıştır.... İnan bu kadar kısa sürede tayin olmasaydım onlarıda ben yapacaktım...."

Kardeşler peygamber efendimizin hadisi şerifi yok mu??
Kolaylaştırın zorlaştırmayın,müjdeleyin nefret ettirmeyin,uyuşun ihtilafa düşmeyin,insanlara yumuşak davranın şiddet göstermeyin(müslim 3263)

Kaldı ki benim düşünceme göre bir kadın pardesü altına pantolon giyerek erkege benzemez. Tabiki etek giymesi daha uygun olur ama bu kişinin yazısında yer alacak kadar nefret ettirici tabirlerden de sakınmak gerektir... Selam ve dua ile....

Kýrýk Testi

Well-known member

hımm yani pardesü altına pantolon giymek helal biz haram yaptık öyle mi?

Konumuz bu olduğuna göre bunu demek istediniz..

Yani kardeş pardesünün altında pantolon olduğu gayet güzel anlaşılıyor..Hele de birkaç pardesü düğmesi açılmışsa..

Subhanallah,bunlar nasıl yorumlar,bu konuyu bu kadar basit cümlerle yorumlamamak lazım.

kardeşler bugun bu konu hakkında gerekli malumatı Alim bir zattan alıcaktım ne yazık kı kendısını bulamadım inşallah en kısa zamanda bulucam ve bu soruyu netıcelendırıcez.
benım anlatmak ıstedıgım en basıt bır mevzuda risaleinur vede hadis lere dayanmak lazım bizim düşüncelerimiz önemli değil
FIKHİ meselerler olsun diğer meseleler olsun alim zatlara dayanmak lazım derim.

Kýrýk Testi

Well-known member

neresi basit kardeşimizin dediğinden o anlaşılmıyor mu?

verdiği altı çizili hadise göre...alaka kuramadımda hellal de sanki haram denilmiş gibi...

bence herkez işine geleni anlıyor...
helal ve haram siradan kelimeler değil ,bilmeden kullanmıyalım..

bikes

Member

Her ne ise bu konu biraz sinirlerimi yıprattı basit cümlelerim için üzgünüm...

Sizler buyrun anlamlı cümlelerinizi yazın...

Bir yetkili bana ait olan basit mesajlarımı silerse sevinirim...

Selametle...

bikes

Member

bence herkez işine geleni anlıyor...
helal ve haram siradan kelimeler değil ,bilmeden kullanmıyalım..

o zaman tarihçi kardeşe söyleyin ben haram ya da helal demedim...

evet sıradan basit kelimeler değil demi..helalin de haramında ne olduğunu gayet iyi biliyorum.

her ne ise pantolon giymeye teşvike devam edin...

selametle...

Kýrýk Testi

Well-known member

Allah cümlemizi selamete erdirsin,ne diyim daha ,zaten bu safaya geleceğini bilseydim yazmazdım, maksadım kimseyi kırmak değildi,kırdıysam bilmeden hakkınızı helal edin.
Benim ne demek istediğimi anlamak isteyen anlamıştır..