Onüçüncü Şuâ Notları...

Ukbaa

Well-known member

Biz sabır ve şükür ve kazaya rıza ve kadere teslim ile mukabele ederek
tâ inayet-i İlahiye imdadımıza gelinceye kadar,
az zamanda ve az amelde
pek çok sevab ve hayrat kazanmağa çalışmalıyız.

teblið

Vefasýz
Ukba hocam güzel bir ders konusu açmışsınızAllah (c.c) razı olsun..İmanın şartlarıda diyebilirmiyiz bu ders konusuna?;

inşl bu dersede iştirak edeceğim dilimiz döndüğünce ..Yanlız namaz vakti ;

birazdan geleceğim inşl..;

yüreğimden geçen şudur ki bu derse diğer kardeşlerimizde iştirak edip yorumlamalarını istiyorum..Dahada faydalı olur inşl karşılıklı fikir alışverişleri;

hadi bismillah...

teblið

Vefasýz
Aslında çok derin bir mevzu..DERS notunuza uzun uzun baktım..Nerden başlasak diye düşünüyorum şu anda;

tevvekkeltü Allah;

İMTİHAN DÜNYASI İŞTE ;VE ADEMOĞLUNUN ÖNÜNDE İKİ YOL;kurtuluşuna vesile olacak olan manevi yol ,tam akside dünyasınıda ukbaasınada mahvf eden fani yol;

Kurtuluşun reçetsi çok açık ..ibadetler ,taatler 'e riayet İlahi rızaya mazhar olabilmek;Nerden mi geçer ;maddi ve manevi ibadetler;

Takva evinin anahtarı sabır ,şükür ,kadere teslim ,uzar gider manevi reçetmiz;

Hep dikkatimi çekmiştir;islami konularda en çok araştırlan ve merak edilen mevzuu Kader olayı;insanoğlu bu noktada hep tıkanmıştır;Aslında teslimeyetin önemi burada çıkar karşımıza;Kader takdiri ilahidir ;en güzel cevap bu olsa gerek zannımca;

Layemut değilsin..Şu dünyada belli görev ve sorumluluklarımız var elbette ki,

üstad hz'leri ne güzel nasihatta bulunmuştur biz müslümanlara;

Ey biçare hasta! Merak etme, sabret. Senin hastalığın sana dert değil, belki bir nevi dermandır. Çünkü ömür bir sermayedir, gidiyor. Meyvesi bulunmazsa zayi olur. Hem rahat ve gafletle olsa, pek çabuk gidiyor. Hastalık, senin o sermayeni büyük kârlarla meyvedar ediyor. Hem ömrün çabuk geçmesine meydan vermiyor, tutuyor, uzun ediyor-tâ meyveleri verdikten sonra bırakıp gitsin. İşte, ömrün hastalıkla uzun olmasına işareten bu darbımesel dillerde destandır ki, "Musibet zamanı çok uzundur; safâ zamanı pek kısa oluyor

Yüce Allah’ı gereği gibi tanımayanlar ve Kuran ayetlerinden uzak yaşayanlar, Allah’ın varlığı hakkında çok puslu, gerçekten yetersiz bilgi ve düşüncelere sahiptirler. Bu kimselere sorulduğu zaman “yeri ve gökleri yaratan Allah’tır” derler. Fakat insanı en ince ayrıntısına kadar planlayıp, en güzel surette yaratan Allah’ın göklerde olduğunu ve kendilerinden çok uzakta bulunduğunu zannederler. Halbuki Allah Katından gönderdiği ayetlerle Kendisi’ni kullarına tanıtır.

İnsana ne kadar yakın olduğunu Kaf Suresi’nin 16. ayetinde şöyle bildirir: Andolsun, insanı Biz yarattık ve nefsinin ona ne vesveseler vermekte olduğunu biliriz. Biz ona şahdamarından daha yakınız. (Kaf Suresi, 16)

Allahu tealayı tanıyan ve gönül evinde bulan insan hayrında şerrinde o'ndan geldiğine inanır ve teslim olur..her şartta ve her cihette..bu inanış kulluğun göstergesidir..

ve bu inanış ve teslimiyette , amelin güzelliğinide beraberinde getirir inşl.

teblið

Vefasýz
Ecmain inşallah..İmanın şartları derken ne demek istediğinizi anlayamadım. İzah eder misiniz?

Allah kabul etsin.. Bekliyoruz inşallah :)

Allah (c.c) razı olsun hocam;Elbetteki açıklayabilirim;

sorunuzda ki kazaya rıza ,kadere teslimiyet ;sorusuna binaen bana ilk etapta çağrıştıran İman esasları olmuştur;

bu vesileyle üste yazdığım yorumumlada belirttiğim gibi;

Allah 'a her anlamda inanmak İMANIN BİR GÖSTERGESİDİR ..böyle düşündüm ve yazdım hocam;

gönlümüzden bunlar çıktı işte ..selametle ..hizmetleriniz daim ve makbul olsun hocam..

Ukbaa

Well-known member
Allah razı olsun kardeşim.. Evet nurların her bir cümlesinde onlarca anlam var. Herkes ihtiyacına binaen gıdasını alıyor inşallah..

Teşekki, kaderi tenkid ve teşekkür kadere teslimdir.
İnsanın önünde 2 yol var. başına gelen imtihanlara karşı ya herkese anlatarak şikâyet edecek; (ki musibetlerden sürekli bahsetmek faydadan çok zarar verir) yada rıza gösterip, Cenab-ı Hakkın dergah-ı ilahiyyesine sığınacak. Birinde maddi manevi bir sürü sıkıntı varken diğerinde bir rahatlama, ferahlama, güven...

Herşey kader ile takdir edilmiştir. Kısmetine razı ol ki; rahat edesin.

Ukbaa

Well-known member
Allah (c.c) razı olsun hocam;Elbetteki açıklayabilirim;

sorunuzda ki kazaya rıza ,kadere teslimiyet ;sorusuna binaen bana ilk etapta çağrıştıran İman esasları olmuştur;

bu vesileyle üste yazdığım yorumumlada belirttiğim gibi;

Allah 'a her anlamda inanmak İMANIN BİR GÖSTERGESİDİR ..böyle düşündüm ve yazdım hocam;

gönlümüzden bunlar çıktı işte ..selametle ..hizmetleriniz daim ve makbul olsun hocam..

Ecmain inşallah.. şimdi oldu :) konuya genel olarak bakmadığım için anlayamadım. işte kardeşlerle müzakerenin faydaları.. Rabbim birbirimizin ilminden faydalanabilmeyi nasip eylesin bizlere..

İhlas risalesinde de geçiyor ya;
Hakikî, samimî bir ittifakta herbir ferd, sâir kardeşlerin gözüyle de bakabilir ve kulaklariyle de işitebilir. Güya on hakikî müttehid adamın herbiri yirmi gözle bakıyor, on akılla düşünüyor, yirmi kulakla işitiyor, yirmi elle çalışıyor bir tarzda mânevî kıymeti ve kuvvetleri vardır.

Ukbaa

Well-known member

Evet biz bir cem'iyetiz ve öyle bir cem'iyetimiz var ki;
her asırda üçyüz milyon dâhil mensubları var
ve her gün beş defa o mukaddes cem'iyetin prensipleriyle kemal-i hürmetle
alâkalarını ve hizmetlerini gösteriyorlar
ve اِنَّمَا اْلمُؤْمِنُونَ اِخْوَةٌ kudsî proğramıyla birbirinin yardımına dualarıyla
ve manevî kazançlarıyla koşuyorlar.

İşte biz, bu mukaddes ve muazzam cem'iyetin efradındanız ve
hususî vazifemiz de Kur'anın îmanî hakikatlarını
tahkikî bir surette ehl-i îmana bildirip
onları ve kendimizi idam-ı ebedîden
ve daimî haps-i münferidden kurtarmaktır.

Sair dünyevî ve siyasî ve entrikalı cem'iyet ve komitelerle münasebetimiz yoktur ve tenezzül etmeyiz.

Etka

New member
Risale-i Nur benim değil, Kur-an^ın malıdır; Kur-an^ın feyzinden gelmiştir.Hiçbir kuvvet onu Anadolu^nun sinesinden koparıp atamayacaktır. Risale-i Nur Kur-an^a bağlıdır;Kur-an ise Arş-ı Azamla bağlanmıştır.Kimin haddi var ki, Onu oradan söküp atsın....Emirdağ Lahikası...

Ukbaa

Well-known member

Sizin tesânüdünüze benim ziyade
ehemmiyet verdiğimin sebebi
yalnız bize ve Risâle-i Nur'a menfaati için değil,
belki tahkikî îmanın dairesinde olmayan
ve nokta-i istinada ve sarsılmayan bir cemaatin kat'î buldukları bir hakikata dayanmağa
pek çok muhtaç bulunan avam-ı ehl-i îman için dalalet cereyanlarına karşı

yılmaz, çekilmez, bozulmaz, aldatmaz bir merci'
,
bir mürşid, bir hüccet olmak cihetiyle

sizin kuvvetli tesanüdünüzü gören kanaat eder ki;

bir hakikat var,
hiç bir şeye feda edilmez,
ehl-i dalalete başını eğmez, mağlub olmaz

diye
kuvve-i maneviyesi ve îmanı kuvvet bulur,
ehl-i dünyaya ve sefahete iltihaktan kurtulur.

Ukbaa

Well-known member

Çok defa söylediğim gibi yine tekrar ediyorum ki;

tarihte Risâle-i Nur şakirdleri gibi
hak yolunda pek çok hizmet eden
ve
pek çok sevab kazanan
ve
pek az zahmet çeken görülmüyor.

Biz ne kadar meşakkat çeksek,
yine ucuzdur.