Hapishanede anneleriyle kalan 447 çocuk, kreşle tanıştı

HaberRss

Haber Robotu
ucurma.jpg
Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı, 1989 yılı yapımı ‘Uçurtmayı Vurmasınlar’ filminden esinlenerek hayata geçirdiği proje ile hapishanede anneleriyle kalan çocuklara kreşlerde eğitim imkânı sağladı.Hapiste anneleriyle kalan 0-12 yaş arası 447 çocuk, gündüzleri cezaevi yerine özel kreşte hem oyun oynuyor hem de uzmanlardan eğitim alıyor. Bakanlık, ceza infaz ve ıslah kurumlarında bulunan hükümlü ve tutukluların, 0–12 yaş grubu çocuklarının, cezaevi yaşamının olumsuz koşullarından bir ölçüde uzaklaştırılması için Adalet Bakanlığı ile bir protokol imzaladı. İsmini yönetmen Tunç Başaran’ın 1989 yapımı ‘Uçurtmayı Vurmasınlar’ filminden alan proje hayata geçirildi. Proje kapsamında çocuklar, gündüzleri hapishane yerine özel kreş ve gündüz bakımevlerinde yaşıtları ile oyunlar oynayıp uzmanlardan eğitim alıyor. Çocuklar, akşamları ise yine annelerinin yanına dönüyor. Projede, cezaevi dışında çocuğa bakacak yakın bir akraba var ise onlara da ekonomik ve sosyal destek veriliyor. 22 çocuk özel kreş ve gündüz bakımevinden yararlanıyor. Proje kapsamında 65 çocuk korunma ve bakım altında bulunurken, 360 çocuğa sosyal ekonomik destek sağlanıyor. Toplam 447 çocuğun, hapishanelerin olumsuz şartlarından uzaklaştırılarak kreş eğitimi almaları sağlandı. Milli Eğitim Bakanlığı da Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı ile ortaklaşa yürüteceği toplum hizmet gönüllüleri merkezleri hazırlıyor. Bu merkezlerde engelli çocuklar, mahkûm annelerin çocukları, yoksul çocuklar, sokakta çalıştırılan çocuklar eğitim görecek. Çocuklar, erken matematik, bilim ve okuma yazmaya hazırlık etkinliklerine katılacak.

Devami...