Tarihci

Marmara Tarih
GAZNELİ MAHMUT VE ÇOBAN

Gazneli Mahmut devlet ricali ile ormanda sürek avına çıkar. Gazneli Mahmut bir hayvanın peşine takılıp giderek gruptan uzaklaşır. Bir de bakar ki yalnız kalmış. Avını biraz daha takip ettikten sonra vazgeçer, tam vazgeçtiği bu yerde bir kulübe görür. İçinden bir çoban çıkar koşarak yanına gelir ve “bir şeye mi ihtiyacınız var?” der, tabi bunun hükümdar Gazneli Mahmut olduğunu bilmez. Gazneli Mahmut’ da ona “su” der. Çoban arkasını döner ve kulübesine doğru yavaş yavaş ilerler. Kulübeye girer ve içerde bir hayli oyalandıktan sonra elinde su şişesi ile çıkar, Gazneli’ ye doğru aheste adımlarla ilerler, yanına vardığında sorular sormaya başlar. “Nerelisiniz, burada ne yapıyorsunuz, bir şey avlayabildiniz mi?” Bu soruları da sorduktan sonra suyu uzatır. Gazneli suyu içtikten sonra dayanamaz ve sorar, “beni gördüğünde hızla yanıma geldin ihtiyacımı sordun ben de su istedim ama sen su getirmeye çok yavaş gittin, o da yetmiyormuş gibi içerde oyalandın oda yetmiyormuş gibi yavaş yavaş yanıma geldin bir de üstüne üstük ahret soruları sordun, neden böle yaptın?

Çoban, “ben sizi kulübemden gördüğümde acil bir ihtiyacınız olduğu beliydi. Ben de bunu öğrenmek için hızla yanınıza geldim, siz su istediniz ama çok hararetliydiniz terliydiniz. Ben de bu yüzden yavaş yavaş gittim su getirmeye. Sonra kulübeden size baktım ki hala hararetlisiniz, biraz da kulübede bekledim sonra çıktım. Yavaş yavaş yanınıza geldim ama baktım ki hala ağzınız açık hararetlisiniz, terinizde belli ki soğumamıştı. Biraz daha hararetiniz dinsin diye sorular sordum, en sonunda iyice dinlendiğiniz kanaatine vardım ve suyu size verdim, böylece hasta olmayacaksınız inşallah.
Gazneli Mahmut bu açıklamayı hayranlıkla dinledikten sonra kimliğini açıklar ve “seni vezir yaptım” der. Yıllarca Gazneli’ ye hizmet eden bu çoban diğer devlet adamları tarafından çekilmez, kıskanılır. Bu yeni vezirin sarayda sadece kendisinin girebildiği şahsi bir odası vardır, rakipleri ona iftira atarlar, Gazneli’ ye derler ki, “senden çaldığı serveti o odada topluyor kimseyi sokmuyor oraya.” Gazneli evvela ihtimal vermez ama sözler ayyuka çıkınca odayı açmasını ister çoban vezir odayı açar ve odada sadece Gazneli ile karşılaştığında üstünde olan kaban ve çoban asası vardır. Gazneli sebebini sorar gibi yüzüne bakınca şöyle der, “efendim ben çobanlıktan vezirliğe yukselmiş biriyim, bazen içime gurur girer bende bu odaya gelip nerden geldiğimi hatırlarım.” Gazneli devletinin meşhur Ayaz veziri işte bu çobandır...

ebrar172

Well-known member
yapacaksınız inş..
ya şimdi alakasız olacak ama çok merak ettim ne yapayım..:rolleyes:
şimdi bizim lemalar burda kim..konum itibarıyle bakarsak kim olduğunu anlıyorum ama eski sitede de talha vardı şimdi ..aaa iyice karıştı..:confused:

ebrar172

Well-known member
yok canım merih olmadığını herkes bilir..merih te bana birisiymiş gibi geliyor sanki ama eskilerden ..:)
bilgisayardan bu kadar iyi anlaması şüphelenmeme sebeb oluyo..:cool:

ebrar172

Well-known member
ne biliyim herkesin bisürü nick var maşallah..:D
sizinde varsa başka nick söyleyin şimdiden bari bide sizin için tahmin yürütmeyelim..

Hamiyetkar

Well-known member
Tarihçi kardeş, güzel bir kıssa.. Teşekkürler.

Lakin yeni olduğumda olsa gerek, ebrar172'nin bahsettiği iş mevzusunu anlayamadım. Hangi iş ki, yapmıyorsunuz, yapmak istemiyorsunuz?

Selamlar.

Tarihci

Marmara Tarih
Tarihçi kardeş, güzel bir kıssa.. Teşekkürler.

Lakin yeni olduğumda olsa gerek, ebrar172'nin bahsettiği iş mevzusunu anlayamadım. Hangi iş ki, yapmıyorsunuz, yapmak istemiyorsunuz?

Selamlar.

teşekkür ederim.. malüm ben tarih bölümünü bitirdim, ebrar diyorki sen öğretmenlk yap, ben de diyorum yapmayacağım onun çekişmesini veriyoruz.. :)

nurhadimi

üye Sorumlusu
hayırlısı bence de yapmayın çocuklar korkabilirler:)

şakası bir yana galiba çok titizsiniz yani yapacağınız işlerde hiç aksaklık olsun istemezsiniz
bu da öğretmenlik yaparken zor olur

siz işletme kurun bence size yakışır

beyninizin ticari zekaya uygun bölümü galiba çok iyi çalışıyor:)

Tarihci

Marmara Tarih
hayırlısı bence de yapmayın çocuklar korkabilirler:)

şakası bir yana galiba çok titizsiniz yani yapacağınız işlerde hiç aksaklık olsun istemezsiniz
bu da öğretmenlik yaparken zor olur

siz işletme kurun bence size yakışır

beyninizin ticari zekaya uygun bölümü galiba çok iyi çalışıyor:)

hayırlısı inşallah, amcamızın var bir şirketi orada çalışacağım gibi görünüyor..