Fitne Zamanı ve Müsbet Hareket

teblið

Vefasýz
Fahris kardeşimi tebrik ve takdir ediyorum..Tespit ve açıklamalrı oldukça yerinde ve dozundadır..Anlatmış olduğunuz şu paragraf oldukça makul ve isabetlidir..

Bugün hükümet dershanelere ilişiyor, cemiyetimizin mensubu olanları fişliyor ve tasfiye ediyor gibi meseleler ile menfi hareket etmeyi bırakın islama hizmet için dahi olsa kati bir surette dahi menfi hareket edemeyeceğimize Peygamberlerin hayatı başta olmak üzere alimler ve evliyaların hayatları hususan en yakın zamanda Bediüzzaman Said Nursi r.a. gün gibi ortada olan hayatı ve enva-i çeşit ezasına rağmen hiçbir zaman en muannid hükümete ve yöneticilerine dahi menfi harekette bulunulmamıştır.

TaLHa

Nur-u Aynım
Yönetici
O kardeşlerim beni affetsin diyerek bir şey ifade ettiniz.Sizi bu konuda maalesef affedemiyorum, size ve sizin gibi düşünenlere hakkımı helal etmiyorum.Ve Allahın huzurun da ahirette inşaallah görüşeceğiz.Sizler bizleri sahipsiz mi sandınız! Çok şükür ki Rabbim var.Sizler bunları ifade ederken şahsımı neyle itham ettiğinizin farkında olmalısınız.Müsbet harekete gelince de sizler en son kişiler olmalısın bu konuda konuşacak olan.Sadeleştirmeyi de savunduğumu da kimse idda edemez.Sizi sizlerle baş başa bırakıyorum.Ûyeliğimi bu forum dan silmenizi rica ediyorum.

Kıymetli Kardeşim; eğer burada menfi bir düşünce tartışılıyor olsaydı emin olunuz herkesden ziyade biz karşı çıkardık, ancak elimizde kuvvetli kaynaklar ve senedler varken ve bunu haber veriyorken siz duygusal davranırsanız ehli dalaletin ve ehli dünyanın istediği olmuş olacaktır. Hakkın hatırı hiç mi ali değil? Burada ifade etmeye çalıştığımız mesele ayrıştırmaya, kutuplaştırmaya değil bilakis sünneti seniyye çercevesinde ümmet bilincini hatırlatmaktır. Evet belki birimiz bir diğerimizin felanca hususiyetinden şekva edebilir ancak ümmet olmasını nazara alırsa o şekvalar birer şefkate kalbeder aksi takdirde hafazanallah şefkat yerini zulme merhametsizliğe benim düşüncemi paylaşmayan ümmette olsa benim düşmanımdır hali ortaya çıkacaktır..

Hem bu makaleyi tanzim eylediğimiz zaman aynı gün içerisinde başka bir hususu daha ifade ettik ilgili konu için bakınız : http://www.risaleforum.net/bediuzza...-tefrikaya-atmasin-post455228.html#post455228

Sakın, sakın! Dünya cereyanları, hususan siyaset cereyanları ve bilhâssa harice bakan cereyanlar sizi tefrikaya atmasın. Karşınızda ittihad etmiş dalalet fırkalarına karşı perişan etmesin!

teblið

Vefasýz
Bi aralar hoşgörü beşgörü filan vardı... yoksa bu Hristiyanlar ve Yahudiler için miydi tam çıkaramıyorum da :) ... Rica etsem birisi hatırlatabilir mi?

Değerli kardeşim ,bu talihsiz konuyla ilgili onlarca belge yayımlayabiliriz.Ne iftiradır nede ekleme dir..Her şey ortada zaten..Bu gün bu bekgeleri buraya eklememizde ki tek sebep bazı kareşlerimizi incitmemk ve de en önemlisi olayları kişisel kavgalara dönüştürmemek adınadır..kavga ve husumet bu davaya bişey kazandırmaz..Her şerde vakarlı ve şuurlu davranmak tüm müslümünların lehinde olur diye düşünüyorum...

faris

Well-known member
yani burada meseleye nasıl ve nereden bakıldığı çok önemlidir. yani bu benim mesleğime karşı tahkir edici bir gözle bakarsak öyle görmek mümkündür. ama yok buradaki meseleler Risale-i Nurdan derç edilmiş tavsiyeler ve uygulamalar olarak bakar isek hem dünyada hem ahirette rahat ederiz. Aksi takdirde ne iç dünyamız nede çevremiz rahat olmadığı gibi ahiretimizi de arızalandırırız.. Hem bizler defalarca müsbet hareket diyoruz ağzımızdan nefsani bir şey çıkmadığı hep risaleden mevzuları naklettiğimiz halde bize neden kötü nazarla bakılıp kötü niyetli ruhu habise diye önyargılı olunuyor, yani burada bir durup kendimizi sorgulamamız gerekir. Biz mi kendi mesleğimize çok taasubane bakıyor ve başka meslekleri yok sayıyoruz, yoksa diğer meslekler mi bizim mesleğimize taaruza geçiyor yoksa ali bir mesele ve hakikat mi ifade ediliyor. Yani anlamıyorum bütün meseleleri dönüp dolaştırıp hizmet hareketine veya bazı şahıslara ilintilemek ve akabinde damarıma dokundu diyerek küsmeler, ithamlar yani biraz aklı selim olmak soğukkanlı olmak yani karşındakilerinin mümin olduğunu bilmek yani kardeşiz işte nasıl bir annede ve babadan kardeşiniz oluyorsa işte bizler de öyleyiz bir annenin ve babanın evladlarıyız niye bizi anlamak için bu kadar zorlanılıyor işler bu kadar yokuşa sürülüyor en ufak bir dönüşte üzerimiz çiziliyor. Yani bazen diyorum bunları ifade etmekte hata mı ediyorum sonra diyorum geçmişte aynı hataya sende düşmüştün yıldız sandığın yıldız böceğinden öte değil seni ancak bazen aydınlatıyor çoğu zaman karanlıkta bırakıyor sana daimi bir güneşi bulduranın zekatını vermelisin..

kenz-i mahfi

Sorumlu
Fahris kardeşim bunun pratikte kısa bir cevabı var. Onlar başkasının veya üstadın talebelerinin ağzına değil f. hocanın ağzına bakıyorlar. Eğer f. hoca beyaz bir duvara siyah demişse o duvar katiyen siyahtır, o duvarın beyaz olduğunu sorgulamak dahi yasaktır. Yani mutlak itaat onlarda olduğu için istediğin kadar izah et, anlat, yüzlerce delili risaleden getir, yine f. hoca, yine f.hoca....
Yani anlayacağınız gibi taassubun kimde olduğunu herhalde az bir nebze anlamış olacaksınızdır inşallah-u Teala....