Fırtınadan Kurtuluş

ABDULLAH4

Forum Yöneticisi
Fırtınadan Kurtuluş

Cenâb-ı Hak buyuruyor:

“Ey îmân edenler! Siz kendinize bakın. (İhlâs sahibi olun ve cemâat hâlinde bu hâlinizi de muhâfaza edin! Böyle yaparsanız), size, doğru yoldan sapan kimse zarar veremez. Hepinizin dönüşü Allâh’adır. Artık O, size yaptıklarınızı bildirecektir.” (Mâide, 105)

Rasûlullah (sav) buyurdular:

“Mü’minin niyeti (maksat ve ihlâsı) amelinden hayırlıdır.” (Süyûtî, Câmiu’s-Sağîr II. 194)

Ebû Cehil’in oğlu İkrime, azılı bir İslâm düşmanı olduğu için Mekke fethedildiğinde ölüm korkusuyla, bir gemiye binerek kaçmıştı. Denizde fırtınaya yakalandılar. Gemidekiler:

“-Artık şimdi ihlâslı olup (yalnızca, Allah’a yönelin)! Zira burada ilâhlarınız size bir fayda vermez.” dediler.

Bunun üzerine gönlü hakîkate açılan İkrime şöyle dedi:

“-Vallahi, denizde beni ancak ihlâs kurtarırsa, karada da ihlâstan başkası kurtaramaz. Allâh’ım, sana söz veriyorum; eğer beni içinde bulunduğum şu felâketten kurtarırsan, Hz. Muhammed (sav)’e gidip elimi eline koyacağım ve O’nu affedici ve kerem sahibi olarak bulacağım.”

Fırtınadan kurtulan İkrime (ra) kararını tatbik ederek hemen Peygamber Efendimiz’in huzûruna çıktı ve müslüman oldu. (Nesâî, Tahrîmu’d-Dem, 14/4064)

Her Güne Bir Esma-ül Hüsna (Allah’ın En Güzel İsimleri)
el-Halîm: Cezalandırma imkânına ve gücüne sahipken suçluların cezasını hemen vermeyen, gazâbın kendisine gâlip gelmediği, sapıkların düşüncesizliklerinin, âsilerin isyanlarının kendisini öfkelendirmediği, teennî ve afv sahibi, kullarının suçunu anlamasına ve tövbe etmesine imkan tanıyan, acelecilikle ve kızgınlıkla davranmayan ve ceza vermekte de acele etmeyen, çok yumuşak davranan demektir.
Kısa Günün Kârı
İhlâs, niyetlerin temiz ve samîmî olmasıdır ki, ibâdetlerin sıhhat ve bereketi buna bağlıdır.