Çifte Vav ne demektir?

Tarihci

Marmara Tarih
Osmanlı camilerinde padişahın namaz kıldığı yere hünkar mahfili denir. Bu yerin kapısının üzerinde çifte vav vardır. Çifte vav ebced hesabıyla 66 eder, bu da Allah demektir. ve bu kapının içeri açılan kısmı normal insan boyundan biraz kısadır. Padişah burdan içeri girerken başını eğsin, ayakları yere bassın, Kendinden büyük Allah ın olduğunu unutmasın...

Değerli Kardeşim evvela paylaşımın çok guzel Allah ebeden daimen razı olsun..
Saniyyen;osmanlının inceliğine hayran kalmamak mumkun değil..
Salisen;şunları da ben eklemek isterim acizane..ecbed hesabına göre vav harfi 6 rakamını temsil eder bu yönüyle imanın 6 şartını Aalaha iman Peygamberlere iman Allahın kitaplarına iman Ahiret gününe iman Kaza ve kadere iman Allah'ın meleklerine iman işaret ettiği söylenir.çifte vavın ise Allah lafzını işaret ettiği söylenir "Allah" kelimesi bir elif, iki lam ve bir he ile yazılmaktadır bu harflerin ecbed hesabındaki değeri 66 dır ve şunuda belirtmeliyim ki arapça aslında HİLAL kelimesinde bir He bir Elifve iki tane LAM bulunmaktadır.YAni Hilal kelimesinin de ecbed hesabındaki değeri 66dır.Her iki kelimeyi meydan getiren harflerin sadece yeri değişik olduğundan,rakamsal değerleri değişmediğinden aynı anlamı taşırlar yani Allah CC ı işaret ederler.işte bu yüzden hilal İslamiyetin sembolu olmuştur.
tekrar teşekkur ederim paylaşımın için..

Tarihci

Marmara Tarih
Değerli Kardeşim evvela paylaşımın çok guzel Allah ebeden daimen razı olsun..
Saniyyen;osmanlının inceliğine hayran kalmamak mumkun değil..
Salisen;şunları da ben eklemek isterim acizane..ecbed hesabına göre vav harfi 6 rakamını temsil eder bu yönüyle imanın 6 şartını Aalaha iman Peygamberlere iman Allahın kitaplarına iman Ahiret gününe iman Kaza ve kadere iman Allah'ın meleklerine iman işaret ettiği söylenir.çifte vavın ise Allah lafzını işaret ettiği söylenir "Allah" kelimesi bir elif, iki lam ve bir he ile yazılmaktadır bu harflerin ecbed hesabındaki değeri 66 dır ve şunuda belirtmeliyim ki arapça aslında HİLAL kelimesinde bir He bir Elifve iki tane LAM bulunmaktadır.YAni Hilal kelimesinin de ecbed hesabındaki değeri 66dır.Her iki kelimeyi meydan getiren harflerin sadece yeri değişik olduğundan,rakamsal değerleri değişmediğinden aynı anlamı taşırlar yani Allah CC ı işaret ederler.işte bu yüzden hilal İslamiyetin sembolu olmuştur.
tekrar teşekkur ederim paylaşımın için..

ben teşekkür ederim katkın için

ýþýkk

Well-known member
bunları çok çok iyi biliyordum ne muhteşem insanlarmış yaa biliyordum ama anlatamıyordum işte işin en acı yönüde bu şimdi bölümümle alakalı değil ama yardım isteyen konu açan herkese anlatıyorum son gaz araştırmaya devam artık sanırım karalayan hocalarımla görüşünce onlara da anlatabilirim zevkleee
Allah(cc) razı olsun

Tarihci

Marmara Tarih
bunları çok çok iyi biliyordum ne muhteşem insanlarmış yaa biliyordum ama anlatamıyordum işte işin en acı yönüde bu şimdi bölümümle alakalı değil ama yardım isteyen konu açan herkese anlatıyorum son gaz araştırmaya devam artık sanırım karalayan hocalarımla görüşünce onlara da anlatabilirim zevkleee
Allah(cc) razı olsun

ecmain olsun teşekkürler..

heysem

Well-known member
ALLAH c.c razi olsun faydali bilgiler sunmussunuz. Bir Hikaye ile bizde güncellemis olalim konuyu .

Meşhur bir hikayedir:Hafız Osman fırtınalı bir günde dolmuş kayıkla Beşiktaş'a geçecektir. Bir kayığa biner. Yol bitmek üzereyken kayıkçı ücretleri ister. Fakat Hafız Osman o gün aceleyle çıktığı için yanına para almayı unutmuştur. Kayıkçıya; 'efendi, yanımda param yok, ben sana bir 'vav' yazayım, bunu sahaflara götür,karşılığını alırsın' der. Kayıkçı yüzünü ekşitip söylenerek yazıyı alır.

Bir müddet sonra kayıkçının yolu sahaflar tarafına düşer. Bakar ki yazılar, levhalar iyi fiyatlarla alınıp satılıyor. Cebindeki yazıyı hatırlar ve götürür satıcıya. Satıcı yazıyı alır almaz 'Hafız Osman vav'ı' diyerek açık artırmaya başlar. Sonuçta iyi bir fiyata 'vav'ı satar kayıkçı. Kayıkçı bir haftalık kazancından daha fazlasını bu 'vav' ile kazanmıştır.

Bir gün Hafız Osman yine karşıya geçecektir ve yine aynı kayıkçıyla karşılaşmıştır. Yol bitmek üzereyken yine ücretler toplanır. Hafız Osman da yol ücretini uzatır kayıkçıya. Kayıkçı 'efendi para istemez, sen bir 'vav' yazıver yeter' :)) der. Hafız Osman gülümseyerek ; 'efendi o 'vav' her zaman yazılmaz.Sen dua et para kesemi yine evde unutayım' der...Ruhları şâd olsun üstadların... (Amin )