BİSMİLLAHİRRAHMANİRRAHİM

kefenin-cebi

New member
SUAL: Ben İslam dinini yeni öğreniyorum ve en çok merak ettiğim sorulardan bir tanesine cevap vermenizi istiyorum. Allah her şeyi bilendir. Ve o gelecekte de olanı bilir dediniz. Ayrıca o kullarının daha dogmadan önce nasıl doğup ne şekilde öleceğini ve nerde ne halde olacağını da bilir dediniz. Madem Allah her şeyi bilmek de neden bizleri sınav ediyor? Bizleri sınav ederek neden zaman harcıyor? O bizleri sınav ederek neyi amaç edinmiştir?
CEVAP: Allah biz kullarını sınav ederek bir şey görmek dilemez. O sadece bizi sınav ederek yaşadığımız hayata bizi şahit kılar.dünyada iken her ne işlemişsek bizimde görüp buna şahitlik etmemizi dilemiştir. Örneğin; bir sınıfta 20 öğrenci ve onlara ders veren çok zeki bir öğretmen düşününüz. Sınıfta sadece 20 öğrenci olması ve öğretmenin de zeki olması sayesinde çocukların her birini yakından tanımış ve onları çok iyi takip etmiş olsun. Bir gün sınav zamanı geldiğinde öğretmen dese ki; çocuklar sizi sınav edecektim ama buna gerek görmedim. İçinizden şunlara iyi şunlara da kötü not veriyorum dese, sınıfta kötü not ile değerlendirilen öğrenciler acaba öğretmenlerine ne derdi. Yada o öğrenci siz olsa idiniz ne derdiniz. Öğretmenin siz yinede sınav edin, biz çalıştık beklide iyi not alacağız demezler mi? Siz olsanız demez misiniz? Elbetteki derdiniz ve itiraz ederdiniz. Aynı öğretmen bu kez sınav yapsa ve gerçekten de dediği çocuklar kötü not alsalar bu kez itiraz edebilirler miydi? Asla edemezlerdi. Çünkü sınava şahit oldular ve kaybettiler. İtiraz etmeleri için hiçbir geçerli sebepleri de yok.
Sevgili kardeşim bu örnekten de anlaşıldığı gibi Allah kulunu dünyada yaşadıklarına şahit olsun diye sınav etmektedir. Ve kulun ahret de itiraz edebileceği hiçbir bahanesi olmayacaktır.

KEFENİN-CEBİ

Ynt: BİSMİLLAHİRRAHMANİRRAHİM

Sizi tebirk ederim kefenin_cebi bu soru ve cevaba verilen örnek cok muafık duruyor ve aklımı tatmin ediyor ...

Bir kudsi hadisde de diyor ya mealen " Ben bilinmeyen bir hazine idim bilinmekliğimi murad ettim cin ve insi yarattım" diyor..

Risale-i Nurda usatd Bediüzzaman her cemal ve kemal sahibi kendi cemal ve kemelini görmek ve göstermek ister diye cok veciz bir ifade ile dile getiriyor ...