Bir Hafizin Öyküsü

Eyvàh!

Well-known member
Ilk okulu bitirip kursa gelmisti. Ailesi kendi istegiyle geldigini soylemisti.
Kayit yapmak icin adini sordugumda:Fatma dedi. Hic de cekinmeyen bir tavirla...Ve ekledi.

Eger hafiz yaptirmassaniz kayit yaptirmak istemiyorum.Boyle tehdit edercesine konusmasi onu yasindan daha olgun gosteriyordu.
Tebessumle, Korkmayin kucuk hanim siz isteyin hafizda yapariz hocada.
O kucuk gozlerinin ici parladi birden.

Annesi Hoca hanim husuruna bakma hele sen, illede hafiz olacam derde baska bisey demez.Bizim koyun hocasindan duymus.Peygamberimiz hafiz
olanlara cennette tac giydirecek demis herhalde. Siz daha iyi bilirsiniz ya
koylu kafasi, bizde bukadar duyduk anlattik.Buda cocuk iste.

Tabi teyze nedemek, keske herkes sizin gibi duyduklarindan etkilensede teslim olsa...Siz hic merak etmeyin kiziniz once ALLAH a sonra bize emanet. Kadincagiz elime yapisti,opecekken geri cektim, utandim. Tuttum ben onun elini optum.Gozleri yasardi.
Hoca hanim bu eller, gozler hep gunahli asil sizinkiler opulmeye layik.

Estagfirullah teyze dedim.O ahirette belli olur.
Bu konusmadan kaydini yaptigim Fatma nin Erzurumlu oldugunu ogrendim.
Bir an dusundum.Kucuk nasil kalcak bu kadar zaman buralarda.Zaman ilerledikce Fatma nin edepli tavirlari daha da cok etkiledi beni. Azimliydi geceleri uykusunun arasinda ayetleri sayiklarken goruyordum cogu kez.

Boyle devam ederken arada bir gelip bana sorular soruyordu. Bir gun Hocam hafiz olmak icin Kuran i bitirmek mi lazim, diye sordu. Bende
tabiki hepsini ezberleyeceksin ki hafiz adini alacaksin. Bu cevabima cok uzulmus gibiydi. birseyler demek istiyordu sanki.Teskkur etti ve dondu arkasini gitti.

Derslerimin arasinda onlara surekli Kuran ezberlemekle isin bitmeyecegini
mutlaka icindekileri uygulamanin gerektigini hatirlatiyordum.
Talebelerden biri;Hocam dedi. Fatmanin annesi ona abdestli olmayanin hafizlara dokunamayacagini soylemis dogrumu?diye sordu. cok ilgincti dogrusu. Masallah dedim.

Osamanli zamaninda atalarimiz Kuran'ave hafiza kiymet verdiklerinden oyle yaparmis'' dedim. Cok hoslarina gittimi bu.Hepsi adeta kendilerini ulasilmasi zor, kasa icindeki altin gibi goruyoeladi.''Gorsunler''dedim icimden, bu yasta buralara gelmisler.ALLAH'in kelamini ezberliyorlar, onlara fazla gormem bunu.

Bu arada Fatma ara sira rahatsizlaniyor ve revirde yatiyordu. Zaman gectikce Fatma'nin morali ve sagligi daha da cok bozuluyordu.Birgun dersini iki kez aksatinca sordum.Ne oldu yoksa anneni mi ozledin?
Hayir, dedi. Neden moralin bozuk? *** *** ta hasta oluyorsun, dedim.

Yanlis anlamayin inan ki annemi ozleyipte gitmek istedigim yok.Burayi cok seviyorum. ALAH'im dancok korkuyorum.Buralari terk edersem bana ahirette hesabini sormazmi?''
Bir sey diyemedim. Suclu bile hissetim kendimi. O kucuk kalpte ne imandi Ya Rabbi! Onu hayranlikla izliyordum.Bir gun cok rahatsizlandi.Doktora goturmek zorunda kaldik.

Bir cok tahlillerden sonra arkadasim dotor hanim: Hoca hanim derhal bu talebeyi ailesinin yanina gonder'' dedi.Saskinlikla ''Neden? diye sordum. Bana. Belki uzulecek hatta inanmayacaksin ama bu talebe ''Kanser''
Adeta basimdan asagiya kaynar sular dokulmustu. Sanki her tarafima Rabbimin Rahmet ve sefati tecelli etmis, sefkat sarmisti. Hastaneden ayrilirken Fatma ya hic birsey diyemedim.

devami var ;D

Eyvàh!

Well-known member
Oysa anlamis gibi bana sorular sorup dikkatimi dagitmaya calisiyordu. Kulagima egilerek. Hocam dedi. Azrail insanlarin canini alirken nasildir?
Aglamamak icin zor tuttum kendimi:
guzel bir surettir, mu'min kullara, dedim. Sevindi , sanki mirildandi.

Belki hafiz olamam ama Elhamdulillah mu'minim diye. Simdi anlamistim bana onceden sordugu soruyu. Demekki hastaligini biliyordu. Hafiz olmak icin kur'an'i bitirmek gerektigini soyledigimde neden uzuldugunu simdi anlamistim.Bir kac gun sonra esyalarini hazirlamaya basladik.
Cunku dayanilmaz acilar icinde oldugunu goruyorduk.

Evine gitmesi gerekiyordu. Ailesi geldi.Fatma yanima gelerek: Bana kizdiniz degil mi? Eger soyleseydim belki kursa almazdiniz. Ne demek nasil kizarim sana dedim. Hem sonra sakin uzulme hafizligimi bitiremedim diye. Bu yola girdin ya Rabbim seni hafizlar zumresinde yazmistir Insallah, dedim. Oyle sevindiki sarildi boynuma;.

Gercekten ben simdi hafiz sayilir miyim? Anne bak duydun degilmi?
Ya Rabbi be ne askti. Rabbimin hikmeti tecelli etse de iyi olsaydi. Bu Fatma ne guzel bir kul olurdu. Boylece fatmayi Erzuruma ugurladik.
Cok gecmedi. Bir iki hafta sonra annesi agirlastigi haberini verdi. bu bir iki hafta icnde ondan iki mektup almistim. Bana hep hafizlik tacini merak ettigini, ruyalarina bile girdigini yaziyordu.

Bir gun sabah sanah namazindan sonra telefon caldi. Fatma nin annesiydi karsimdaki ses.Aglamakli bir sesle. Hoca hanim Fatmayi ugurladik. Rica etsem bir hatim okurmusunuz'' deyince bende dayanamayip aglamaya basladim. Annesi beni teselli edercesine telefonu kapatmadan:

Fatma size olmeden once sunu soylememi istedi, dedi hickirarak:
Annecigim hocama soyle Azrail soyledigindende guzelmis.
Ey Rabbim senin kelamin icin yanip tutusan, yoluna yapisip kelamina simsiki sarilan kulunu sen son nefesinde yalniz birakirmisin hiç?..