Bediuzzaman ve Risale-i Nur Hizmeti-11- Risale-i Nur Mesleğinin Esası

Zuhr

Talebe
Bismillâhirrahmânirrahîm,

11-Risale-i Nur Mesleğinin Esası - Hizmet-i İmaniye ve Kur'aniye

İçinde bulunduğu asırda şekillenen ve kökü dışarıda olan dehşetli dinsizlik fikrine karşı Ustad Hazretleri şu ikazda bulunuyordu;
“Bana ızdırb veren yalnız islamın maruz kaldığı tehlikelerdir. Eskiden tehlikeler haricden gelirdi.. Onun için mukavemet kolaydı. Şimdi tehlike içeriden geliyor kurt gövdenin içinde girdi şimdi mukavemet güçleşti. Korkarım cemiyetin bunyesi buna dayanamaz Çünkü düşmanı sezemez can damarını koparan kanını içen en büyük hasmını dost zan eder. Cemiyetin basiret gözü böyle körleşirse iman kal'ası tehlikededir. iş benim ızdırabım yegane ızdırabım budur” (osm.t.hayat s.510)

“Büyük kafaları gaflet içinde göruyorum iman kal'asını küfrün çürük direkleri tutamaz onun için ben, yalnız iman üzerine butün mesaimi teksif etmiş bulunuyorum... ben, cemiyetin iç hayatını manevi varlığını vicdan ve imanını terennum ediyorum. Yalnız kur'anın tesis ettiği tevhid ve iman esasını uzerinede işliyorumki, islam cemiyetinin ana direği budur. Bu sarsıldığı gün, cemiyet yoktur! ” (osm.t.hayat s.511)

“Bir tek gayem var. O da mezaristana yaklaştığım bu zamanda islam memleketi lan bu vatanda bolşevik baykuşlarının seslerini işitiyoruz. Bu ses alem-i İslam'ın iman esaslarını zedeliyor. Halkı bilhassa gençleri imansız yaparak kendisine bağlıyor. Ben butun mevcudiyetimle bunlarla mucadele ediyorum bu mucahadem ile inşaallah Allah huzuruna girmek istiyorum bütün faaliyetim budur.! ” (osm.şualar s.532)

İşte Risale-i Nur mesleğinin ruhu bu bakış açısıdır. Bu hizmetin mezkür hedefe ulaşmak için takib ettiği "nezihane,nazikane ve kavl-i leyn" tebliği esas tutan önce kendi nefsini muhatab kabul eden orijinal ve emsalsiz hizmet tarzını Ustad Bediuzzaman hazretlerinin şu ifadelerinde görmek mümkündür.
“Risale-i Nur'un esası, mayası temeli ruhu hakikati","iman-ı bil gayb cihetinde, sırrı vahyin feyziyle, burhani ve kur'ani bir tarzda, akıl ve kalbin imtizacıyla hakkel yakin derecesinde bir kuvvet ile zaruret ve bedahet derecesine gelen bir ilmelyakin ile hakaik-i imaniyeyi tasdik etmektir. ” (osm.s.tasdik-i gaybi s.22)
Risale-i Nur akıl ve kalb kanadlarıyla Kur'an'ın engin ve zengin cevherlerini insanlığa ulaştıran manevi bir tefsir, hemde kuvvetli bir kelam dersidir. İslam tefekkür dunyasının bütn zenginliklerini ihtiva etmekle birlikde zamanın ve istikbalin manevi ihtiyaçlarına cevab verecek ilmi ve fikri bir kuvvete maliktir. Bu cihetiyle iman hakikaketlerine karşı geliştirilen bütün itirazları izale ve muterizleri ilzam etme kudreti bu eserlerde mevcuddur.

سُبْحَانَكَ لاَعِلْمَ لَنَاۤ اِلاَّ مَاعَلَّمْتَنَا اِنَّكَ اَنْتَ الْعَلِيمُ الْحَكِيمُ

el Fatiha