ALLAH dostlarindan inciler..Hikmet esintileri..

Muvahhid1

Well-known member
"Belaya şükretmek lazımdır. Çünkü küfür ve günahlardan başka bela yoktur ki, içinde senin bilmediğin bir iyilik olmasın! Allah, senin iyiliğini senden iyi bilir."

(İmam-ı Gazali)

ABDULLAH4

Forum Yöneticisi
"Zaman gösterdi ki, Cennet ucuz değil, Cehennem dahi lüzumsuz değil"

(Mektubat)

"Kainatta en yüksek hakikat imandır, imandan sonra namazdır.

(Sözler)

Said Nursi

ABDULLAH4

Forum Yöneticisi
Kalblerin en nurlusu, içinde Allahü teâlânın sevgisinden başka bir şey bulunmayandır. Amellerin en iyisi, riyâdan uzak olan, yâni ihlâs üzere olanıdır.

(Hz. Ebu'l-Hasan Harâkânî Kuddise-i Sirrühû)

ABDULLAH4

Forum Yöneticisi
Evladım, meclisimizde hiçbiriniz diğer bir kardeşinin kusurunu aramasın.
Şayet bir kardeşinizin kusuruna şahit olursanız, o zaman kardeşinizdeki o hasletin giderilmesi için samimi bir şekilde Allah'a dua edin ve o günkü ibadetlerinizin sevabını da o kardeşinize hediye edin
(Hz. Mustafa Anaç el Çorumî er Rüfâî Kuddise-i Sirrühû)

ABDULLAH4

Forum Yöneticisi
Ey Cemaat! Sabırlı olun.
İçinde bulunduğunuz dünya, âfet ve musibet doludur.
Bunların gayrisi nadirdir. Yok denecek kadar azdır.
Arkasına belâyı saklamayan iyilik bulunmaz. Her genişliğin bir sıkıntısı çıkar.
Her ferahlıkta bir darlık saklıdır.
Maddî hayatınızı dünyaya verin. Kısmetinizi meşru yoldan alın.
Dertlerinizin devası budur.
İyi yollardan gelen dünyalık size yeter.

(Hz. Abdülkâdir Geylânî Kuddise-i Sirrühû)

ABDULLAH4

Forum Yöneticisi
İlimle şuur arasında çok fark vardır. İlim ile şuur arasındaki farkı size açıklamak istiyorum.ilim mesela bir insan kaçakçı. Bir insan öbürüne der ki bak kaçakçılık tehlikelidir, bu sadece ilimdir. Biliyor ki Kaçakçılık tehlikelidir, ama gerçekten kaçakçılık yapan onun arkasında polis onu kovalıyor, o insan nasıl o korkuyu yaşıyorsa, işte şuur da budur.

(Hz. Muhammed Haznevî Kuddise-i Sirrühû)

ABDULLAH4

Forum Yöneticisi
Sakın ha.
Dünyâ îtibârına aldanıp mânevî yükselmeden geri kalmayasın.
Sûret ve görünüşe îtibâr etmeyesin.
Zîrâ görünüşteki îtibâr,
olsa olsa su üzerinde meydana gelen dalgaya benzer.
Su üzerindeki dalganın devamlı olması mümkün müdür ve ona bağlanıp kalmak akıl kârı mıdır?
Hak teâlâ mânâ âlemimizi ihyâ eylesin.
Bize hidâyet versin.
Çeşitli yanlışlara düşerek, mâneviyâtımızın harâb olmasından Allahü teâlâya sığınırız

(Hz. Hasan Sezâî Kuddise-i Sirrühû)

ABDULLAH4

Forum Yöneticisi
Bizim seyr ü sülûkumuz ve yolumuzda¸ "Lâ İlahe İllallah" kelimesini,
gizli ve aşikâr, farzlardan, sünnetlerden ve sâir ibadetlerden sonra,
hazarda ve seferde, gece, gündüz, tek başına ve insanlar içinde zikretmek esastır.
Gerçek şu ki; bu yol, en sahih ve Allah'a en yakın yoldur.

(Hz. Hamîdeddîn-i Aksarayî Kuddise-i Sirrühû)

ABDULLAH4

Forum Yöneticisi

“Kalpten şeytanın vesvesesini atmak,
kalbe o vesveseyi veren şeytandan başka bir şeyi koymakla mümkündür
Allah’ın zikrinden başka kalbe ne koyarsan şeytanın vesvesesine yardımcı olur”

İmam Gazalî rh,a

ABDULLAH4

Forum Yöneticisi
Ey oğul!

Düşük dünya süslerine aldanmaktan sakın.
Bu fani saltanata kanmamaya dikkat et.
Bütün hal ve hareketlerinde şeriata göre amel et.
Hayat, temiz şeriat üzere olmalıdır.

Ehl-i Sünnet vel-cemaat âlimlerinin görüşlerine göre öncelikle itikadı düzeltmek gerekir. Bundan sonra himmet dizginlerini amele faydalı fıkıh hükümlerini yerine getirmeye sarfetmelidir.

Farzların edasınde önemle durulmalıdır. Helal ve haram işlerinde dikkatli hareket etmelidir.
Farzların yanında nafile ibadetlerin durumu yolda bırakılmış ve itibardan düşmüş gibidir.
Halbuki bu zamanda insanların pek çoğu nafile ibadetlere önem verip farzları harap bırakmaktadır.
Nafile ibadetlere önem verip farzları da düşük ve itibarsız saymaktadırlar.

(İmam-ı Rabbani KS)

ABDULLAH4

Forum Yöneticisi

"Açık ve gizli edeplere uyunuz.Abdestli olun.
Günah işlediğiniz an tövbeyi terk etmeyin.
Öğrendiğiniz dini tatbik edin"

(Gavs Seyyid Abdülhakim el-Hüseyni Hz. (k.s) )

ABDULLAH4

Forum Yöneticisi

"Allah-u Zülcelal'i tanımak ve bilmek lazımdır.
İnsan Allah'tan (c.c) başka şeyi tanıdıkça sevgi azalır, Allah'ı (c.c) tanıdıkça da sevgi artar.
Allah-u Zülcelal'i daha çok tanımanın ve bilmenin yolu ise çok tefekkür, zikir ve ibadet etmektir."

(Şah-ı Nakşibend Hz. (k.s) )

ABDULLAH4

Forum Yöneticisi
"Ey oğlum!Mümin dünyada sıkıntı çeker.
Fakat hiç şüphe yok ki, o bu sıkıntılar içinde de , darlıktan sonra huzur bulur.
Fakat sen hemen rahata talip oluyorsun.
Biliyor musun , müminin rahatı,
Rabbine kavuştuğu gün olacaktır."

(Seyyid Abdülkadir Geylani Hz. (k.s) )

NİSANUR

Well-known member
İki iyilik vardır ki onlar bulunduğu sürece, çokta olsa kötülüklerin zararı dokunmaz Biri Cenab-ı Hakkın kaza ve kaderine razı olmak
Diğeri Allah ın kullarına iyi muamele etmek (EBUL HASAN ŞAZİLİ)

NİSANUR

Well-known member
Allahu Teala; kulum farzları yapmakla bana yaklaştığı gibi başka şeyle yaklaşamaz, kulum Nafile ibadetleri yapınca, onu çok severim
öyle olur ki benimle işitir, benimle görür,benimle herşeyi tutar, benimle yürür,Benden her ne isterse veririmBana sığınınca

onu korurum buyurdu(Buharinin Ebu Hureyreden bildirdiği Hadisi Şerif

NİSANUR

Well-known member
Nefsini Allah'ın celâl ve azametini, yer ve gökteki saltanatını düşünmeye alıştıran bir kimse için bu şekilde melekütun garip ve acaip sanatına bakmaktan duyulan lezzet; zahirî gözle cennetin bağlarına ve meyvalarına bakmaktan duyulan lezzetten daha üstündür. İşte düşünürlerin dünyadaki hâlleri budur! Acaba ahirette bütün perdeler kalktığı zaman durumları ne olacaktır? İMAM GAZALİ

ABDULLAH4

Forum Yöneticisi

Allah (c.c)'ın huzurunda vücudun organları lisâna gelir. Kişi eğer günahkâr ise, kulaklar " Sen beni aldattın, ben sana hizmet etmiş iken bugün cehenneme beni lâyık ettin " diyerek şikayet eder. Eller de " Sen beni kötü yerlerde kullandın, hayır yerlere uzatmadın. Şimdi bende seninle birlikte cezâ çekiyorum " diyerek şikâyetçi olur. Netice şudur ki; bizlere verilen tüm nimetler ve organların yegâne vazifesi, Hakk'a hizmettir.

(Hz. Seyyid Muhammed Efendi)