1 Nisanın Şakasının tarihçesi;

þualar

Active member
15. yüzyılın sonlarında, Haçlı ordusu Endülüs Müslümanlarının son kalesini
kuşatır. Uzun süren bir kuşatma olmasına rağmen, kış aylarının da etkisiyle,
kale korunabilmektedir. Durumun zorluğunu anlayan Haçlı ordusunun komutanı değişik taktikler düşünmektedir.
En sonunda 31 Mart gecesi Kalenin önüne giderek bir elinde Kur'an bir elinde İncil 'Şu iki kitap üzerine yemin ederim ki, teslim olursanız bu akşam size bir şey yapmayacağım' der. Gerekli görüşmelerden sonra canlarının kur tarılması karşılığında Müslümanlar kaleyi teslim ederler.
Ertesi sabah, yani 1 Nisan sabahı, Haçlı ordusu komutanı bütün
Müslümanların öldürülmesi için emir verir. Bunun üzerine Müslümanlar 'Yemin etmiştiniz,bize söz vermiştiniz' dediklerinde Haçlı ordusu komutanı 'Benim sözüm size
dün akşam içindi, bugün için size bir sözüm yoktur' diye cevap verir ve bütün Müslümanlar orada Şehit edilir.
İşte o gün bugündür 1 Nisan hristiyanlar arasında 'Hile Günü' olarak kutlanmaktadır. Maalesef hıristiyanları taklit etmeyi modernleşme sanan gafil müslümanlar arasında da yaygınlaşmış,yüzlerce, binlerce müslümanın katliam günü olan 1 Nisan'lar, bir şakagünü olarak kutlanmaktadır.

Saygı ve selamlar...

Lebbeyk

Well-known member
...az biraz duyumum wardı ama bu kadar ayrıntılı bilmiyordum bak.. wayy fesatlar wayy... bizim milletimizde güllük gülistanlık bugün kime ne şaka yapsam kimi kandırsam kimin yüreğine indirsem diye düşünüyor..işte bu ufak ayrıntıları bilsek daha bilinçli yaşarız..Rabbim gaflete düşürmesin..bizlerin yaşantısını onlarınkine benzetmesin.......amin.

..emeğine sağlık şualar Allah razı olsun..

þualar

Active member
...az biraz duyumum wardı ama bu kadar ayrıntılı bilmiyordum bak.. wayy fesatlar wayy... bizim milletimizde güllük gülistanlık bugün kime ne şaka yapsam kimi kandırsam kimin yüreğine indirsem diye düşünüyor..işte bu ufak ayrıntıları bilsek daha bilinçli yaşarız..Rabbim gaflete düşürmesin..bizlerin yaşantısını onlarınkine benzetmesin.......amin.

..emeğine sağlık şualar Allah razı olsun..
Ecmain. Evet bu hileyi gectim yalana zemin hazırlıyorlar bizim saf muslümanlarda hemen hazır.Allah iz'an versin...

Lebbeyk

Well-known member
...amin, haklısın insanlığın arasına yayarak yalana teşfik ediyor we alışmamızı sağlıyor..Allah muhafaza..

FaKiR

Meþveret Bþk.
kale korunabilmektedir. Durumun zorluğunu anlayan Haçlı ordusunun komutanı değişik taktikler düşünmektedir.
En sonunda 31 Mart gecesi Kalenin önüne giderek bir elinde Kur'an bir elinde İncil 'Şu iki kitap üzerine yemin ederim ki, teslim olursanız bu akşam size bir şey yapmayacağım' der. Gerekli görüşmelerden sonra canlarının kur tarılması karşılığında Müslümanlar kaleyi teslim ederler.
Müslümanların öldürülmesi için emir verir. Bunun üzerine Müslümanlar 'Yemin etmiştiniz,bize söz vermiştiniz' dediklerinde Haçlı ordusu komutanı 'Benim sözüm size dün akşam içindi, bugün için size bir sözüm yoktur' diye cevap verir ve bütün Müslümanlar orada Şehit edilir.
İşte o gün bugündür 1 Nisan hristiyanlar arasında 'Hile Günü' olarak kutlanmaktadır. Maalesef hıristiyanları taklit etmeyi modernleşme sanan gafil müslümanlar arasında da yaygınlaşmış,yüzlerce, binlerce müslümanın katliam günü olan 1 Nisan'lar, bir şakagünü olarak kutlanmaktadır.

Saygı ve selamlar...
iyidi Nisan 1 sakasi Fransa tarihinde mesela 14.yuzyil diye geciyo,ve bambaska bi hikayesi var,hacli ordusu konutani burdan duymus olamazmi:rolleyes:

medresei_nur

Active member
Müslümanların öldürülmesi için emir verir. Bunun üzerine Müslümanlar 'Yemin etmiştiniz,bize söz vermiştiniz' dediklerinde Haçlı ordusu komutanı 'Benim sözüm size dün akşam içindi, bugün için size bir sözüm yoktur' diye cevap verir ve bütün Müslümanlar orada Şehit edilir.

Saygı ve selamlar...

---------------------
Ey bu vatan gençleri! Frenkleri taklide çalışmayınız. Âyâ, Avrupa'nın size ettikleri hadsiz zulüm ve adâvetten sonra, hangi akılla onların sefahet ve bâtıl efkârlarına ittibâ edip emniyet ediyorsunuz? Yok, yok! Sefihâne taklit edenler, ittibâ değil, belki şuursuz olarak onların safına iltihak edip kendi kendinizi ve kardeşlerinizi idam ediyorsunuz. Âgâh olunuz ki, siz ahlâksızcasına ittibâ ettikçe, hamiyet dâvâsında yalancılık ediyorsunuz. Çünkü şu surette ittibâınız, milliyetinize karşı bir istihfaftır ve millete bir istihzâdır.

17. lem'a -Beşinci Nota
--------------

Tarihci

Marmara Tarih
şimdi merak ettiğim şey bu bilginin kaynağı?? çünkü 15. yy da müslümanlar kale teslim edecek kadar düşmemiştir aksine en kuvvetli olduğumuz zamanlardan biridir 15. yy ... nerden bu bilgi?

þualar

Active member
şimdi merak ettiğim şey bu bilginin kaynağı?? çünkü 15. yy da müslümanlar kale teslim edecek kadar düşmemiştir aksine en kuvvetli olduğumuz zamanlardan biridir 15. yy ... nerden bu bilgi?
Abi inan ben tarihci değilim, kaynağınıda bi zahmet siz arastırın.Kaldı ki bu yalana revac verme hakikatını değiştirmez.

Tarihci

Marmara Tarih
evet gelmiş, mail.. önemsiz klasörüne geliyor.. orda mesajın yazıyor sana forum aracılığyla cevap verebileceğim link de var ama ona tıklaığımda şunu görüyorum

Üye maalesef Forumumuz aracılığı ile gönderilen E-Mailleri almak istemiyor. Bu Üye ile irtibata geçmeniz gerekli ise, Yönetici ile temasa geçin.

sen ayarlardan özel mesajı kapatmışsın zannedersem.. bir de mail adresin var ordan da cevap gönderebiirsiniz diyor gelen mailde.. istersen burdan cevaplayım istersen mail atayım?

þualar

Active member
evet gelmiş, mail.. önemsiz klasörüne geliyor.. orda mesajın yazıyor sana forum aracılığyla cevap verebileceğim link de var ama ona tıklaığımda şunu görüyorum

Üye maalesef Forumumuz aracılığı ile gönderilen E-Mailleri almak istemiyor. Bu Üye ile irtibata geçmeniz gerekli ise, Yönetici ile temasa geçin.

sen ayarlardan özel mesajı kapatmışsın zannedersem.. bir de mail adresin var ordan da cevap gönderebiirsiniz diyor gelen mailde.. istersen burdan cevaplayım istersen mail atayım?
Abi ben özel mesajı falan kapamadım ki nasıl acacam? Ya soruyu burdanda cevaplıyabilirisniz,sorun olmaz.