üstadın r.h.cocuklarla muhaveresi

Garib

Well-known member
87Y_39hat.jpg

Üstadın mâsum çocuklarla sohbet ve muhâveresi ise, çok ibretli ve saadetlidir. Emirdağ'ı ve civan köylerinde, yanına gelen mâsumlara, büyükler gibi ehemmiyet verip, kalben onlara müteveccih olurdu. "Evlâtlarım, siz mâsumsunuz, daha günahınız yoktur. Ben çok hastayım, bana duâ ediniz, sizin duânız makbuldür. Ben sizi mânevî evlâtlanm ve talebelerim olarak duâma dahil ettim" derdi. O çocuklar, gözlerinden akan muhabbet nurlarıyla Üstadı selâmlarlar; Üstad, gafil büyüklerden ziyâde, onlara samîmi ve ciddî selâm ederdi. Ve "Bunlar istikbâlin Nur Talebeleridir. Bana olan bu alâka ve teveccühlerinin sebebi ise, mâsum ruhları hissediyor ki, Risâle-i Nur onların imdâdına gelmiş. Ben de o Nurun bir tercümanı olmam hasebiyle, gayr-i ihtiyârî, bu fedâkârâne muhabbet ve alâkayı gösteriyorlar" derdi.

Üstad, yanına gelen gençlere de dâimâ Nur derslerini okumalarını, zamanın ahlâksızlık tehlikelerinden sakınmalarının büyük menfaat ve saadetini onlara telkin ederek, namaz kılmalarının lüzumunu ihtar ederdi. Bu tarzdaki dersinden, belki binlerce gençler intibâha gelmişlerdir.

Tarihçe-i Hayat | Emirdağ Hayatı | 404

hasret

Well-known member
evet cocuklarla alakadar olmak cok önemli...
onlarla birebir hasbihal,dersler, kamplar düzenlemeli,onlara daha o yaşlarda hakikatleri empoze etmeli...
onlarla yapılan dersler bi başka olur, zira onların o saf zihinleri bulanmamıştır,bu yüzden hakikatı daha cabuk mezcediyorlar...
inanın tecrübemle sabittir, öyle sorular sorarlar ki onlarla imanınız inkişaf eder...
üstad da gafil büyüklerden ziyade cocuklara ehemmiyet veriridi...
bizlerde inşallah bu noktadada daha müteyakkız oluruz...

H

hadim

Misafir
Anne babalar bu konuda örnek olmalı.Çocuklar onların ellerinde risale veya kitap okuduklarını görmeli yani kısaca hal dili çok önemli.8 yaşında bir kız çocuğu kitapçıya girdiğinde bediüzzaman hz rinin hayatını anlatan kitap(çocuklar için yazılmış) aldığını gördüğümde inanın şaşırdım ve sevindim inşallah o alakası hep daim olur.Çocuklarımıza dua edelim inşallah...

hasret

Well-known member
ooo siz bide bizim cocukları görün,sordukları soruları bir görün,,
vallahi ,onlarla yaptığımız tevhid derslerinde, adeta yeniden
iman ediyoruz...
her kamp sonu mutlaka örtünen ,namaza başlıyanlar cıkar...
Onlar bizim sermayemiz,insan sermayesını zayi etmez...
bizde etmeyiz inş...

bu arada seni gördüğüm icin sevindim hadim kardeşim...

H

hadim

Misafir
Sağolun Allah razı olsun kardeşim.İlk okul çocuklarınada kamp yapılıyormu buralarda yokda.Biz kendi imkanlarımızla bişeyler yapmaya çalışıyoruz ama kamp gibi olmuyor tabi olsa çok iyi olacak.Bu konuda bilginiz olduğunda haber verirseniz seviniriz.Muhabbetle kalın.

hasret

Well-known member
tabiki,bizim ilk okul cocuklarına da, ortaokul,lisa hepsine var,,
hatta okula gitmeyenler bile geliyordu da, biz kucuk diye gönderiyoruz..
inanın kamp yapmak bambaşka,onları bir secdede görün,başörtülü iciniz gider...
sordukları sorular,onlarla haşir risalesini okuyorduk,ah bir kayıt olsaydı da size izletseydim,inanın sorularıyla baya beni terletmişlerdi...

H

hadim

Misafir
hasret kardeş siz neredesiniz ya, valla kıskandırdınız bizi maşallah ne kadar güzel,birdahaki kamp zamanı bizide çağırırsınız inşallah... :)

H

hadim

Misafir
kendim için değil kızım için demiştim 8 yaşında.ama çok zor ben izmirdeyim.benim oturduğum semtte kamplar ortaokuldan sonra başlıyor.davetin için sağol.

hasret

Well-known member
siz evlimisiniz,inanın cok şaşırdım,,
ama cevrenizde ki dershaneleri araştırın,belki vardır,şayet yoksa evi bir medrese-i nuriyeye cevirip kızınıza kamp yapın...

H

hadim

Misafir
Dediğiniz doğru fakat ablaları daha etkili oluyor.Neyse hayırlısı bakalım inşallah buluruz...

zübeyirali

New member
kardeşim seni tebrik ediyorum
ben kütahyada orta okul talebelerine bakıyorum ve bu yüzden aydınlatıcı
mesajın için seni tebrik ve teşci ediyorum..
dua ile....