Su Asirda Bir Veli Varmidir?

nakkaþ

Active member
Tahsil hayatım ortaokuldan ibaret ama ünüversiteliden tahsilliyim diyebilirim bana hep derlerki sen neden fakirsin fakirlik sadece maddiyattan ibaretmidir ben zaman fakiriyim sadece her şöyle derim kendi kendime Hey garson bugün karnımız epeyi tok bize biraz açlık getir:(

hakikate karşı iştiyak ....
marifete karşı açlığı hisseden
kendinden habersiz bir Allah dostudur..
madem öyle tok olmaz....
ve açlığı hiçbir zaman gitmeyen imana karşı iştiyakı hiç dinmeyeb
seyyahın müşehadatı Ayet-ül kübra
açlığınızı daha da ziyadeleştirir
hakikat ve marifete karşı açlığınızın ne kadar artığını burdan paylaşmanızı istirham ederim....
Sonra, bu dünyada hayatın gayesi ve hayatın hayatı
İmân olduğunu bilen bu yorulmaz ve tok olmaz yolcu, kendi kalbine
bakar ve görür ki..
inşallah ayet-ül kübrada o o açlığımız dahada ziyadeleşecek..

nakkaþ

Active member
yani veli varmıdır diyorum?

Tahsil hayatım ortaokuldan ibaret ama ünüversiteliden tahsilliyim diyebilirim bana hep derlerki sen neden fakirsin fakirlik sadece maddiyattan ibaretmidir ben zaman fakiriyim sadece her şöyle derim kendi kendime Hey garson bugün karnımız epeyi tok bize biraz açlık getir:(

Şimdi, hayatının saadet içindeki kemâli ise,
senin hayatının aynasında temessül eden
Şems-i Ezelînin envârını hissedip, sevmektir.
Zîşuur olarak Ona şevk göstermektir,
Onun muhabbetiyle kendinden geçmektir,
kalbin göz bebeğinde aks-i nurunu yerleştirmektir. sözler...

onun muhabeti ile kendinden geçen,
onun aks-i nurunun göz bebeğine yerleştiren,
marifeti ile mest olan ,
hakikate karşı sonsuz açlık hisseden,
Allah dostu insanlar her asırda olduğu gibi bu asırdada vardır...
hem pek çok vardır....

insanFakiri

Well-known member
Menzile gidin orda velimi var alimmi derken kesin konuşma gibi oldu bence benim görüşlerime göre veli eskidendi vardı biliyorum ama şu an olduğuna kanaat getiremiyorum:(

nakkaþ

Active member
Menzile gidin orda velimi var alimmi derken kesin konuşma gibi oldu bence benim görüşlerime göre veli eskidendi vardı biliyorum ama şu an olduğuna kanaat getiremiyorum:(

eklediğim manalardan bu asırda sokağa çıkarken sırf Allah için gözünü haram sakınan insanların
varlığından bahsetmeye çalıştım.....
felakt ve helaket asrından insanlar çatır çatır oruç yerken,
öyle insanlar varki
gündüzleri oruçlu geceleri ibadetle meşgul insanların olkduunu söyledim....
ramazanın 30 gecesini gözünü kırpmadan iabdetle geçiren insanların varlığına şahit ouyor insan....
eğer maksadınız keramet gösteren , havada teyyaran eden , suda yürüyen ehlullahsa,
rastlamadım , ama km'lerce yol gidip gözünü haramdan sakınan insanların kermetinin de olduğunu düşünüyorum.....
gençlikte harama nazar etmemenin bir keramet olduğunu düşünüyorum.ben veliliğğin bu olduğunuı düşünüyorum...
sizin veliden maksadınız nedir???

uður1

Well-known member
Aynı şey zaten sayın üye.....lütfen bunuda polemik konusu yapmayalım...........şeyh hoca veli zat önemli zat bunlar hep aynı statüye girer tasnif ve sınıflandırma yaparsak tabikide.selametle.........

uður1

Well-known member
ölenleri biliyorum huseyni abim yaşayan varmıdır inş görmek isterdim tek amacım bu

evet vardır da ben duymuştum ama adresini bilmiyorum onlar gizli gizli yaşıyorlar itikafta kalıyorlar sürekli ..bu yüzden sadece mezardaki evliyalardan himmet isteyin o yetmezse mezarları ziyaret edin.....olmadı bir çiçek bırakın mezarlarına birde sularsanız ordaki çeşmeden su doldurup bir kutuya daha da makbule geçer sanırsam hakikaten iyi fikir bende eskiden kastamonudaydım mehmet feyzi efendinin türbesine gidince öyle yapardım birde şeyh şabanı veli hazretleri de vardı onada giderdik.mezarında bir fatiha okuyup giderdik ordan bazende benli sultana giderdik kastamonuda pikniğe zi
yarete giderdik tabikide çok huzur veren mekanlar gerçekten herkese tavsiye ederim...mutlaka gidilmesi gereken yerler.......görülmesi o mis gibi temiz havayı içine çekince insan çok rahatlıyor haberiniz olsun..............selametle....

nakkaþ

Active member
Azizim insanfakiri kardeşim....
sorduğunuz soruda muhatabının ben olmadığını biliyordum...
burda yazmada ki maksad hakikatin ortaya çıkmasına ,
cemaat ruhu ile yardımcı olmaktır.....
Bu felakat helaket asırda islamı zerre kadar yaşayan her insanın kendi istidadına göre
ihlas ve samimiyetin derecesine göre velilik manasını her insanın kesbedeceğine inanıyorum....
benim onları bilmemem olmadıklarına delil değil....
burda bizim yapacağımız iş ,
islamın tüm esasatı ortada olduğu halde islamı yaşayamayışımızdan duyacağımız sıkıntıdır....
yani un , su, şeker var....
fakat helva yapamıyoruz....
inşaallah anlatabilmişimdir...

nakkaþ

Active member
Aziz, sıddık kardeşlerim,
Bugün, büyük ve merhum kardeşim Molla Abdullah ile Hazret-i Ziyaeddin
hakkındaki malûmunuz muhavereyi tahattur ettim.
Sonra sizi düşündüm.
Kalben dedim:
Eğer perde-i gayb açılsa,
bu sebatsız zamanda böyle sebat gösteren ve bu yakıcı,
ateşli hallerden sarsılmayan bu samimî dindarlar

ve ciddî Müslümanlar eğer herbiri bir velî, hattâ bir kutup görünse,
benim nazarımda şimdi verdiğim ehemmiyeti ve alâkayı pek az ziyadeleştirecek;
ve eğer birer
âmî ve âdi görünse,
şimdi verdiğim kıymeti hiç noksan etmeyecek diye karar verdim.
Çünkü böyle
pek ağır şerait altında
İmân kurtarmak hizmeti, herşeyin fevkindedir.
Şahsî makamlar ve hüsn-ü zanların ilâve ettikleri meziyetler
böyle dağdağalı, sarsıntılı hallerde hüsn-ü zanlarını kırmakla muhabbetleri azalır

ve meziyet sahibi dahi onların nazarlarında mevkiini muhafaza etmek için tasannua
ve tekellüfe ve sıkıntılı vekara mecburiyet hisseder.
İşte hadsiz şükür olsun ki, bizler böyle soğuk tekellüflere muhtaç olmuyoruz.
Said Nursî