Sinirlenince bu yazıyı okuyunuz...

nurul reþha

Well-known member
olans.jpg

Adam yeni kamyonuna bakmak için evinden çıktığında, üç yaşındaki oğlunun gayet mutlu bir biçimde elindeki çekiçle kamyonunun kaportasını mahvettiğini görmüş. Hemen oğlunun yanına koşmuş ve çocuğun eline çekiçle vurmaya başlamış. Biraz sakinleşince oğlunu hemen hastaneye götürmüş. Doktor, çocuğun kırılan kemiklerini kurtarmaya çalıştıysa da elinden bir şey gelmemiş ve çocuğun iki elinin parmaklarını kesmek zorunda kalmış. Çocuk ameliyattan çıkıp gözlerini açtığında, bandajlı ellerini fark etmiş ve gayet masum bir ifadeyle, “Babacığım, kamyonuna zarar verdiğim için çok üzgünüm.” demiş ve sonra babasına şu soruyu sormuş: “Parmaklarım ne zaman yeniden çıkacak?” Babası eve dönmüş ve hayatına son vermiş...
Birisi masaya süt döktüğünde ya da bir bebeğin ağladığını işittiğinizde bu öyküyü hatırlayın. Çok sevdiğiniz birine karşı sabrınızı yitirdiğinizi anladığınızda, önce biraz düşünün. Kamyonlar onarılabilir, ama kırılan kemikler ve incinen duygular hiçbir zaman onarılamaz; genellikle kişiyle performansı arasındaki farkı göremeyiz. İnsan hata yapar. Hepimiz hata yaparız. Fakat öfkeyle ve düşünmeden yapılan şeyler, insanı sonsuza kadar rahatsız eder. Harekete geçmeden önce durun ve düşünün. Sabırlı olun. Anlayış gösterin ve
sevin...

nurul reþha

Well-known member
cani adam gerçekten cani

hem oğlunun maneviyatını hem de kendini katletmiş
bir keresinde akraba düğününe gitmiştik çocuk koşup oynadığı annesi gel deyince gelmediği için babası o adar insanın gözleri önünde çocuğa öyle bir tokat attı ki deyim yerindeyse çocuk yere yapıştı kaşı patlamıştı ve hemen hastaneye götürmüşlerdi.Oysa o an şunu düşünmek gerekiyor oysa biz o masumun yaptığından daha kötü bir iş yapıp gerçekten itaat edilmesi gerekene ALLAH' a itaat etmiyoruz ama Rabbimiz o kadar sabırlı ,merhametli ve affedici ki bizleri hemen cezalandırmıyor.Tövbe ettiğimizde bizleri affediyor.O'nun esmasında rahman ve rahim ve sabır isimlerinin tecellilerini taşımak umudu ile inş...

nurhadimi

üye Sorumlusu
bir keresinde akraba düğününe gitmiştik çocuk koşup oynadığı annesi gel deyince gelmediği için babası o adar insanın gözleri önünde çocuğa öyle bir tokat attı ki deyim yerindeyse çocuk yere yapıştı kaşı patlamıştı ve hemen hastaneye götürmüşlerdi.Oysa o an şunu düşünmek gerekiyor oysa biz o masumun yaptığından daha kötü bir iş yapıp gerçekten itaat edilmesi gerekene ALLAH' a itaat etmiyoruz ama Rabbimiz o kadar sabırlı ,merhametli ve affedici ki bizleri hemen cezalandırmıyor.Tövbe ettiğimizde bizleri affediyor.O'nun esmasında rahman ve rahim ve sabır isimlerinin tecellilerini taşımak umudu ile inş...

inşaallah,
bir anne yahut baba çocuğunu nasıl döver hala anlam veremiyorum :S

evet terbiyede ceza da olmalı, ceza olmayınca terbiye tamamlanmıyor ama dozunda olmalı ve her ceza da dayak değildir unutulmamalı

_vatan_

Well-known member
Birisi masaya süt döktüğünde ya da bir bebeğin ağladığını işittiğinizde bu öyküyü hatırlayın. Çok sevdiğiniz birine karşı sabrınızı yitirdiğinizi anladığınızda, önce biraz düşünün. Kamyonlar onarılabilir, ama kırılan kemikler ve incinen duygular hiçbir zaman onarılamaz; genellikle kişiyle performansı arasındaki farkı göremeyiz. İnsan hata yapar. Hepimiz hata yaparız. Fakat öfkeyle ve düşünmeden yapılan şeyler, insanı sonsuza kadar rahatsız eder. Harekete geçmeden önce durun ve düşünün. Sabırlı olun. Anlayış gösterin ve
sevin...

bir keresinde akraba düğününe gitmiştik çocuk koşup oynadığı annesi gel deyince gelmediği için babası o adar insanın gözleri önünde çocuğa öyle bir tokat attı ki deyim yerindeyse çocuk yere yapıştı kaşı patlamıştı ve hemen hastaneye götürmüşlerdi.

cahillikten geliyo insanın başına ne geliyosa cahillik ve bilmemekten.....eğitimsiz bi insan bazen bi hayvandan da beter oluyo kıssada görüldüğü gibi(yanlış anlaşılmak istemem cahillik okul seviyesi yada mezuniyetle olmuyo diplomalı bi dünya cahilll ötesi insan var)
bu kıssa da çok güzel örnek olmuş Allah razı olsun

“Parmaklarım ne zaman yeniden çıkacak?”

ziyakarababa

Well-known member
bu konuda kendiniz bilmez o kadar insanımız var ki:
işte cocuk karsıdaki ne yapsın aklı yetmiyor
yani o küçüçük çocuk bilmiyorda yapıyor ya büyüklere ne oluyor

nurul reþha

Well-known member
bu konuda kendiniz bilmez o kadar insanımız var ki:
işte cocuk karsıdaki ne yapsın aklı yetmiyor
yani o küçüçük çocuk bilmiyorda yapıyor ya büyüklere ne oluyor
Büyük büyüklüğünü bilse ALEMLERİN EFENDİSİNİN hayatı ile hayatlansa olur mu hiç bunların olma sebeplerinden bir taneside iman eksikliğinden kaynaklanıyor.Çocuk kokusu cennet kokusu değil mi oysa. Çocukları öpünce mertebe mertebe yükselen yine bizler değilmiyiz yoksa tüyü bitmemişlerin yüzü suyu hürmetine nimet verilen bağışlananda biz değiliz!!! Yazık çok yazık...

nurul reþha

Well-known member
bunlarıda bilmek cahaletten kurtarır insanı cehaletten kurtulan insandan bu tip davranışlarda bulunmaz(istisnalar hariç)
evet öyle ama; o kadar dinimizin emirlerinden uzaklaşıtırılmışız ki, o kadar gerçek kimliğimizden sıyırtılıp, kendimizin bile bilmediği aslında özümüze aykırı olan kimliklere büründürülmüşüz ki ,ne yaptığımızı bizler bile bilmiyoruz. Narkoz verilmiş ameliyatlık hasta gibiyiz. Başı koparılmış tavuklar gibiyiz nereye gittiğimizi ancak başımızı çarptıktan sonra anlayabilyoruz tabi anlarsak o da .Gerçekten millet olarak islam alemi olarak kardeşliğe bir abinin dediği gibi yumruk gibi olmaya ihtiyacımız var.Rabbim yardımcımız olsun.

_vatan_

Well-known member
evet öyle ama; o kadar dinimizin emirlerinden uzaklaşıtırılmışız ki, o kadar gerçek kimliğimizden sıyırtılıp, kendimizin bile bilmediği aslında özümüze aykırı olan kimliklere büründürülmüşüz ki ,ne yaptığımızı bizler bile bilmiyoruz. Narkoz verilmiş ameliyatlık hasta gibiyiz. Başı koparılmış tavuklar gibiyiz nereye gittiğimizi ancak başımızı çarptıktan sonra anlayabilyoruz tabi anlarsak o da .Gerçekten millet olarak islam alemi olarak kardeşliğe bir abinin dediği gibi yumruk gibi olmaya ihtiyacımız var.Rabbim yardımcımız olsun.
bizi özümüze aykırı kimliklere nasıl büründürmüşler dersin biz özümüzü bilmediğimiz için,ne yaptığını bilmemek bu da en büyük cahillik vessealam bilmek lazım imanıda ihlasıda başarıyıda mutluluğuda bilgi getiriyo

hatırlarsan bükçe de bi kısım vardı "-Baba çok teşekkür ederim. Bükçe'yi anlamaya başladım. Canan aradı. “Salonun perdeleri ne renk olsun karar veremedim, yarın birlikte mi baksak?” dedi. Tam “Fark etmez, sen seç.” diyecektim ki bunu senin söylediğin gibi “Ev de perde de umurumda değil.” gibi anlayacağı aklıma geldi. “Tabii canım, istersen birlikte bakabiliriz ama ben senin zevkine güveniyorum, sen seç istersen.” dedim, çok mutlu oldu. Kendi seçecek.
-O zaten perdeyi çoktan seçmiştir de kadınlar illa yaptıklarını onaylatmak isterler. Birlikte de gitsen o seçtiği perdeyi almak isteyecektir. Biz erkekler onların ne demek istediklerini anlarsak, işlerden kolay sıyırırız.

-Baba tekrar teşekkür ederim. Bu iyiliğini hiç unutmayacağım. Bana Bükçe'yi öğretmeseydin halimi düşünmek bile istemiyorum. "
vesselam bilmek,okumak,okutmak,öğretmek lazım....
_saygılar_vatan_kardeşiniz_

nurul reþha

Well-known member
bizi özümüze aykırı kimliklere nasıl büründürmüşler dersin biz özümüzü bilmediğimiz için,ne yaptığını bilmemek bu da en büyük cahillik vessealam bilmek lazım imanıda ihlasıda başarıyıda mutluluğuda bilgi getiriyo

hatırlarsan bükçe de bi kısım vardı "-Baba çok teşekkür ederim. Bükçe'yi anlamaya başladım. Canan aradı. “Salonun perdeleri ne renk olsun karar veremedim, yarın birlikte mi baksak?” dedi. Tam “Fark etmez, sen seç.” diyecektim ki bunu senin söylediğin gibi “Ev de perde de umurumda değil.” gibi anlayacağı aklıma geldi. “Tabii canım, istersen birlikte bakabiliriz ama ben senin zevkine güveniyorum, sen seç istersen.” dedim, çok mutlu oldu. Kendi seçecek.
-O zaten perdeyi çoktan seçmiştir de kadınlar illa yaptıklarını onaylatmak isterler. Birlikte de gitsen o seçtiği perdeyi almak isteyecektir. Biz erkekler onların ne demek istediklerini anlarsak, işlerden kolay sıyırırız.

-Baba tekrar teşekkür ederim. Bu iyiliğini hiç unutmayacağım. Bana Bükçe'yi öğretmeseydin halimi düşünmek bile istemiyorum. "
vesselam bilmek,okumak,okutmak,öğretmek lazım....
_saygılar_vatan_kardeşiniz_

değindiğiniz soru cevaba layık mahiyette gerçekten.Bu konu aslında çok mühim bir konu bunun sebebi sizinde bildiğiniz gibi bazı kimselerin islamiyete karşı oluşları ve islami değerlerin kişilerin kendi içlerinde yaşaması gerektiğini düşünen birileri tarafından uygulanan bir yöntem.Ve ne hikmetsede bir zamanlar başarılı olunmuş tabi zorla ve baskıyla.Önce toplumun giyinişinden tutalımda, cuma tatilinin pazara alınması, dini eğitim yerlerinin kapatılması ,kuranı kerimlerin okutulmasının yasaklanması ve daha bilnmeyen pek çok zoraki yöntemlerle bu hale getirildik.Şimdi ise gençlerimizin yollarının sapıtılması için canla başla çalışıyorlar yöntemde ufak değişikliklerle.Ama Allah nurunu tamamlayacak ve zafer her daim olduğu gibi islamın ve müslümanların olacak bi-iznillah.Söylenecek çok söz varda konuşsam tesiri yok sussam gönül razı değil!!!