Rahmetinle Bana Yardım Et!

ABDULLAH4

Forum Yöneticisi
Rahmetinle Bana Yardım Et!

Cenâb-ı Hak buyuruyor:

“Ancak (yaptığı kötülüklerden) vazgeçip îmân ederek sâlih ameller işleyenler var ya, işte Allâh onların kötülüklerini iyiliklere (günahlarını sevaplara) çevirir. Allâh çok bağışlayıcı, engin merhamet sahibidir.” (Furkân, 70)

Rasûlullah (sav) buyurdular:

“Size iyilik yapanlara karşı iyilik yapmak, fenâlık yapanlara da fenâlık yapmak meziyet değildir. Asıl meziyet, size fenâlık yapanlara karşı aynı şekilde mukabelede bulunmayıp iyilik yapabilmektir.” (Tirmizî, Birr, 63)

Dâvud (as) zamanında zulüm ve işkenceyle meşhûr olmuş kâfir bir hükümdar vardı. Halk bir gün toplanıp bu adamı yakaladı, bir dağın başına çıkardı ve akşamleyin onu kollarından bir ağaca asarak evlerine döndü. Yalnız başına kalan adam çok korktu. Tanrılarına ne kadar duâ ve tazarrûda bulundu ise de bir faydasını göremedi. Sonra Allah’a yönelip:

“Ey Allah sen haksın. Rahmetinle bana yardımda bulunman için sana geldim.” Diye yalvardı. Bunun üzerine Allah Teâlâ, Cebrâîl (as)’a: “Ey Cebrâîl! Bu adam uzun müddet kendi tanrılarına kulluk etti ve onlara yalvardı. Fakat bir fayda göremedi. Sonra bana yönelip duâ etti. Ben de onun duâsına icâbet ettim. Yeryüzüne in ve onu selâmet ve âfiyetle yere indir.” Buyurdu. Cebrâîl (as) da emredileni yaptı.

Sabah olunca halk akşamleyin astıkları adamın yaşadığını ve Allah için namaz kıldığını gördüler. Durumu Dâvud (as)’a bildirdiler. Durumun açıklanması için Rabbine duâ eden Dâvud (as)’a şöyle vahyolundu: “Ey Dâvud! Bana inanan ve duâ edene muhakkak merhametimle icâbet ederim.” (İsmail Hakkı Bursevî, Ruhu’l-Beyân 2.Cilt, 78-79, Erkam Yay.)

Her Güne Bir Esma-ül Hüsna (Allah’ın En Güzel İsimleri)

el-Celil: Azamet sahibi, celâlet ve ululuk sahibi demektir.

Kısa Günün Kârı

Yâ Rabbî! Bizleri “Rahmetim gadabımı geçmiştir.” sırrı çerçevesinde hareket ile dâimâ af yolunu tutarak hidâyet rehberi olan sâlihler zümresine ilhâk eyle! Âmîn…