Pantolonlu Başörtülüler...Yaradanına kurban olduğum ne güzel anlatmış...

Tarihci

Marmara Tarih
Cevap: Pantolonlu Başörtülüler...Yaradanına kurban olduğum ne güzel anlatmı

hımm yani pardesü altına pantolon giymek helal biz haram yaptık öyle mi?

Konumuz bu olduğuna göre bunu demek istediniz..

Yani kardeş pardesünün altında pantolon olduğu gayet güzel anlaşılıyor..Hele de birkaç pardesü düğmesi açılmışsa..

Alıntıladığınız yazıyı spesifik bir mesele üzerine ve sadece onunla ililgi olarak yazdım. Konunun bütünüyle ilgili değildir.

Sizi tanımam, sizin uygulamalarınızı da bilmem ve sizinle veya yaptıklarınızla ilgili herhangi bir şeye de haramdır demedim. Bu kanıya nerden vardınız bilmiyorum.

pardesü düğmeleri açılmışsa ve vucudu saran pantolon dışardan bakıldığında görülebiliyorsa zaten bu caiz değildir. ancak bu kişisel uygulama hatasıdır.. bunlar istisnalardır..

fıkh ölçüler verir, zaten o nedenle islam hükmleri kıyamete kadar geçerliliğini sürdürme özelliğine sahiptirler..

kadının elleri ve yüzü hariç, her tarafı vucut hatlarını belli etmeyecek şekilde şeffaf olmayan kumaşlarla örtülmüş olmalıdır. bunu ister pardesüyle ister çarşafla ister feraceyle ister pantolonla ister şalvarla sağlayın.. bu kıstaslara uyuyorsa mesele yoktur.

ARİF

Well-known member

herkesin hakkını helal etmesi temennisi ve rabbimin yanlış bir bilgi vermekten beni ve kardeşlerimi muhafaza etmesi ve hatalarımızdan dolayı effetmesi duasıyla bende konuya değinmek istiyorum....

ne kadar cabuk hüküm veriyoruz bunu hiç düşündünüz mü ?

genel itibariyle düşünmeyen sorgulamayan bir toplumuz.kardeşler maşaallah konuya çok hakim bir uslubu sergiliyorlar ama bazen din adına dindarlık adına ifrat vetefrite düşmekten geri kalamıyoruz malesef.....ve ben şimdi herkese ufuk olması açısından hadiseyi birkaç çerçeveden incelenmiş olarak sunmak istiyorum herkesin alacağı birşeyler olsa gerek acizane fikrim........

1-Setr-i avretten maksat avret yerinin örtülmesidir.
Örtmekten maksat ise; günümüzde anlaşıldığı gibi sadece tenin gözükmemesi değil, aynı zamanda vücut hatlarının da belli olmamasıdır.
Bu durum kadında geçerli olduğu gibi erkekte de geçerlidir.
2-"Rasulullah sallallahu aleyhi ve sellem erkeklerden kendini kadına benzetenlere ve kadınlardan kendilerini erkeklere benzetenlere lanet etti." (Buhari, Ebu Davud, Tirmizi)
3-pantalon bir erkek kıyafetimidir...???öyleyse efendimiz(sav)pantalon mu kullanmıştır????

4-(Dinde kolaylık vardır) diyerek bilerek veya bilmeyerek dinde yenilik yapmaya çalışanlar çıkıyor. Dinimizde ifrat ve tefritin yani aşırılığın yeri yoktur. Dinimiz orta yolda olmayı emreder. Hadis-i şerifte buyuruldu ki:
(İşlerin hayırlısı vasat olanıdır.) [Beyheki]

[Vasat, ifrat ve tefritten uzak orta yol demektir. İfrat, normalden fazla, tefrit, normalden az demektir. Mesela çok uyumak ifrat, çok az uyumak tefrittir.]

5-(Din kolaylıktır. Dinde aşırı gideni din mağlup eder.) [Nesai]

6-Seadet-i Ebediyye kitabında diyor ki:
(Tergib-üs-salât�daki hadis-i şerifte, (Örtülü olan çıplaklara ve erkek gibi giyinen kadınlara ve kadın gibi giyinen, süslenen erkeklere lanet olsun) buyuruluyor. Hele dar pantolon, erkeklere de caiz değildir. Çünkü, kaba yerleri dışardan belli olmaktadır. Bundan başka, kadınların pantolon giymeleri eskiden de, şimdi de İslam âdeti değildir. Dinsizlerden, İslam tesettürünü bilmeyenlerden gelmektedir. Haramlar yayılsa, yerleşseler de, İslam âdeti olamazlar. Kâfirlere benzeyenin, onlardan olacağı, hadis-i şerifte bildirilmiştir. Pantolon, manto altına giyilebilir ise de, mantonun pantolon yokmuş gibi dizleri örtmesi lazımdır.)

7-birgün peygamberimiz hz.Ebubekir ile yolda giderlerken bir binek üzerinde bir kadına rast geliyorlar..o sırada rüzgar kadının üstündeki elbisenin açılmasına sebep oluyor.peygamberimiz hemen başını çeviriyor açılan yerlerini görmemek için.ama kadın dış elbisesinin altına şalvar tarzı bir elbise giydiği için mahrem yerleri gözükmüyor.bu peygamberimizin çok hoşuna gidiyor...

8-H.K. isimli vatandaş, 8 Ocak’ta Diyanet İşleri Başkanlığı Dini Sorular Komisyonu’na, “Başı açık kadınla evlenilebilir mi?”, “Türban altına pantolan giyilebilir mi?” sorularını yöneltti..

Dini Sorular Komisyonu verdiği yanıtta, ergenlik çağına gelmiş Müslüman kadınların, vücudun el, yüz ve ayakları dışında kalan kısımlarını, evli oldukları erkek yanında, vücut hatlarını ve rengini göstermeyecek bir elbise ile örtmelerinin emredildiğini söyledi.

İslam dinini tesettüre önem vermekle birlikte, örtünmenin şekli konusunda ayrıntıya girilmediğini, bunun örf ve adetlere bırakıldığını vurguladı. Dinin örtünme emrini inkar etmediği “başı açık olan Müslüman bir bayanla evlenmek caizdir” diyen Diyanet İşleri Başkanlığı, şeffaf olmaması, vücut hatlarını belli etmemesi kaydıyla bayanların manto, pardesü gibi kıyafetlerinin altına pantolon giymelerinde sakınca olmadığını ifade etti.

netice birazda kullananın niyeti ve kullanma şekli pantalonun kullanılmasının caizliğini belli edecek unsur olsa gerek değilmi???
ALLAH' A EMANET OLUNUZ....

bikes

Member

tarihçi kardeşim pardesü ferace çarşaf kısmını anladım pantolon şalvar kısmını anlayamadım..

hepsini aynı kefeye mi koyuyorsunuz..

yahu ben şunu yapıyorum siz buna haram dediniz demedim ki hatta böyle bir kanıya varabilmemiz için ilk önce benim bayan olduğumdan emin olmanız gerekir.ben her ne kadar bayanlar pantolon giymese iyi olur düşüncesinde olsamda diyanet işleri zaten fetvayı vermiş giyebilirsiniz... her ne ise...

rica ediyorum basit mesajlarım silinsin..

GÖNÜLSIZIM

Well-known member

Allah razı olsun abi...
Bu konu maksadını baya aşmış inşallah aydınlığa kavuşmuştur...

Tövbekar1

Well-known member

(netice birazda kullananın niyeti ve kullanma şekli pantalonun kullanılmasının caizliğini belli edecek unsur olsa gerek değilmi???)
EYVALLAH................
Allah razı olsun abim... konuyu hakkıyla açıklamışsın... dahada uzamaz...
(gerçi bizde pantolonda var etekte var uygun fiyata:p)

ebrar172

Well-known member

kardeşler bugun bu konu hakkında gerekli malumatı Alim bir zattan alıcaktım ne yazık kı kendısını bulamadım inşallah en kısa zamanda bulucam ve bu soruyu netıcelendırıcez.
benım anlatmak ıstedıgım en basıt bır mevzuda risaleinur vede hadis lere dayanmak lazım bizim düşüncelerimiz önemli değil
FIKHİ meselerler olsun diğer meseleler olsun alim zatlara dayanmak lazım derim.

bu konu fazla dallanıp budaklanmış...ve kardeşler burayada hocaların kelamlarını koyduk...Ahmet Şahin , Mahmud Esad Coşan , Hayrettin Karaman...
sadece örnek verdiğimiz birkaç isim...belki onların kelamını dikkate almayanlar da olabilir doğaldır...fakat lütfen kimse müslüman kardeşini pantolon giyiyor diye yargılamasın...

kaldı ki edeble giyilen kıyafetler insanın tavırlarıyla birleştiğinde tesettür olur...
nice tesettürlü kardeşler gördüm ben değil pantolon örtünmenin en idealindeydiler...oysa çarşıda pazarda esnafla nasıl kıyasıya pazarlık yapıyorlardı tesettür sadece giyilen kıyafet değildir...bir hanımı hanımefendi yapan tavırlarıdır....ve tesettürlü hanımların tavırları kıyafetlerine yakışır olsun lütfen...

kimse kimsenin kalbini kırmasın....her konu geçer gider de kalp kırıklığı zor giderilir...bu tür yazılar , makaleler yazanlarda kelimelerini dikkatli seçerler bundan sonra dilerim...herkes birşeyler yazıyor...olan samimi insanlara oluyor...

selam ile...

bardak

Well-known member

Ebrar canım kardeşim...İnanki süper bilgiler paylaştınız..Rabbim cümlenizden Razı olsun...Ahmet Şahin hocam ve Esad Coşan hocalarımız bişey dediyse bunada diyecek sözümüz yoktur...Onlarda muhakkak çok mübarek alimlerimizden yola çıkarak bu fikirlere varmışlardır...

Diyecek sözde kalmamış..

NE diyek Rabbim hakiki müslüman olabilmeyi nasip etsin...Hakiki müslümanlığıda kıyafetle tabiki kıyas edemeyiz...Ama denirse ki hakiki müslümanda kıyafetine dikkat eder onada AMENNA deriz..

_ikra_

New member

Allahın selamı ve rahmeti hepinizin üzerine olsun bu konu hakkında gerçekten bi alimden bilgi almak lazım yoksa böyle olmuyor medreseli arkadaşım sendn bu konu hakkında en yakın zamanda msj bekliyorum hayırlı akşamlar

Huseyni

Müdavim

Tesettür Risalesi'ni bir de Abdullah Yeğin abimizden dinliyelim. Bu tartışmalarımıza bir ölçü olması umuduyla.

İyi seyirler...

[GOOGLEVID]-4980877145629066635[/GOOGLEVID]

Kýrýk Testi

Well-known member

bende izliyebiliyorum şu anda, Allah razı olsun kardeşimm..

Tarihci

Marmara Tarih

tarihçi kardeşim pardesü ferace çarşaf kısmını anladım pantolon şalvar kısmını anlayamadım..

hepsini aynı kefeye mi koyuyorsunuz..

yahu ben şunu yapıyorum siz buna haram dediniz demedim ki hatta böyle bir kanıya varabilmemiz için ilk önce benim bayan olduğumdan emin olmanız gerekir.ben her ne kadar bayanlar pantolon giymese iyi olur düşüncesinde olsamda diyanet işleri zaten fetvayı vermiş giyebilirsiniz... her ne ise...

rica ediyorum basit mesajlarım silinsin..

hımm yani pardesü altına pantolon giymek helal biz haram yaptık öyle mi?

Konumuz bu olduğuna göre bunu demek istediniz..

Yani kardeş pardesünün altında pantolon olduğu gayet güzel anlaşılıyor..Hele de birkaç pardesü düğmesi açılmışsa..

Alttaki alıntıda kırmızı yaptığım cümleden benim sizin uygulamanıza haram dediğim izlenimi vermiştiniz. Şimdi de yukarıdaki alıntıda siz buna haram dediniz demedim ki diyorsunuz. evet doğru dememiştim peki neden önceki mesajınızda(alttaki alıntı) pantolon giymek helal biz haram yaptık öyle mi? dediniz.. herneyse..

Tarihci

Marmara Tarih

herkesin hakkını helal etmesi temennisi ve rabbimin yanlış bir bilgi vermekten beni ve kardeşlerimi muhafaza etmesi ve hatalarımızdan dolayı effetmesi duasıyla bende konuya değinmek istiyorum....

ne kadar cabuk hüküm veriyoruz bunu hiç düşündünüz mü ?

genel itibariyle düşünmeyen sorgulamayan bir toplumuz.kardeşler maşaallah konuya çok hakim bir uslubu sergiliyorlar ama bazen din adına dindarlık adına ifrat vetefrite düşmekten geri kalamıyoruz malesef.....ve ben şimdi herkese ufuk olması açısından hadiseyi birkaç çerçeveden incelenmiş olarak sunmak istiyorum herkesin alacağı birşeyler olsa gerek acizane fikrim........

1-Setr-i avretten maksat avret yerinin örtülmesidir.
Örtmekten maksat ise; günümüzde anlaşıldığı gibi sadece tenin gözükmemesi değil, aynı zamanda vücut hatlarının da belli olmamasıdır.
Bu durum kadında geçerli olduğu gibi erkekte de geçerlidir.
2-"Rasulullah sallallahu aleyhi ve sellem erkeklerden kendini kadına benzetenlere ve kadınlardan kendilerini erkeklere benzetenlere lanet etti." (Buhari, Ebu Davud, Tirmizi)
3-pantalon bir erkek kıyafetimidir...???öyleyse efendimiz(sav)pantalon mu kullanmıştır????

4-(Dinde kolaylık vardır) diyerek bilerek veya bilmeyerek dinde yenilik yapmaya çalışanlar çıkıyor. Dinimizde ifrat ve tefritin yani aşırılığın yeri yoktur. Dinimiz orta yolda olmayı emreder. Hadis-i şerifte buyuruldu ki:
(İşlerin hayırlısı vasat olanıdır.) [Beyheki]

[Vasat, ifrat ve tefritten uzak orta yol demektir. İfrat, normalden fazla, tefrit, normalden az demektir. Mesela çok uyumak ifrat, çok az uyumak tefrittir.]

5-(Din kolaylıktır. Dinde aşırı gideni din mağlup eder.) [Nesai]

6-Seadet-i Ebediyye kitabında diyor ki:
(Tergib-üs-salât�daki hadis-i şerifte, (Örtülü olan çıplaklara ve erkek gibi giyinen kadınlara ve kadın gibi giyinen, süslenen erkeklere lanet olsun) buyuruluyor. Hele dar pantolon, erkeklere de caiz değildir. Çünkü, kaba yerleri dışardan belli olmaktadır. Bundan başka, kadınların pantolon giymeleri eskiden de, şimdi de İslam âdeti değildir. Dinsizlerden, İslam tesettürünü bilmeyenlerden gelmektedir. Haramlar yayılsa, yerleşseler de, İslam âdeti olamazlar. Kâfirlere benzeyenin, onlardan olacağı, hadis-i şerifte bildirilmiştir. Pantolon, manto altına giyilebilir ise de, mantonun pantolon yokmuş gibi dizleri örtmesi lazımdır.)

7-birgün peygamberimiz hz.Ebubekir ile yolda giderlerken bir binek üzerinde bir kadına rast geliyorlar..o sırada rüzgar kadının üstündeki elbisenin açılmasına sebep oluyor.peygamberimiz hemen başını çeviriyor açılan yerlerini görmemek için.ama kadın dış elbisesinin altına şalvar tarzı bir elbise giydiği için mahrem yerleri gözükmüyor.bu peygamberimizin çok hoşuna gidiyor...

8-H.K. isimli vatandaş, 8 Ocak’ta Diyanet İşleri Başkanlığı Dini Sorular Komisyonu’na, “Başı açık kadınla evlenilebilir mi?”, “Türban altına pantolan giyilebilir mi?” sorularını yöneltti..

Dini Sorular Komisyonu verdiği yanıtta, ergenlik çağına gelmiş Müslüman kadınların, vücudun el, yüz ve ayakları dışında kalan kısımlarını, evli oldukları erkek yanında, vücut hatlarını ve rengini göstermeyecek bir elbise ile örtmelerinin emredildiğini söyledi.

İslam dinini tesettüre önem vermekle birlikte, örtünmenin şekli konusunda ayrıntıya girilmediğini, bunun örf ve adetlere bırakıldığını vurguladı. Dinin örtünme emrini inkar etmediği “başı açık olan Müslüman bir bayanla evlenmek caizdir” diyen Diyanet İşleri Başkanlığı, şeffaf olmaması, vücut hatlarını belli etmemesi kaydıyla bayanların manto, pardesü gibi kıyafetlerinin altına pantolon giymelerinde sakınca olmadığını ifade etti.

netice birazda kullananın niyeti ve kullanma şekli pantalonun kullanılmasının caizliğini belli edecek unsur olsa gerek değilmi???
ALLAH' A EMANET OLUNUZ....

biz daha 2. sayfada söylemiştik

"""...dış kıyafet elleri ve yüzü hariç tüm vucudunu kapatıyor ve kadının hatlarını belli etmiyorsa sorun yok demektir."""

"""...pardesünün içine giyilen pantolon, sizce bu ne diye günah olsun.. ...Erkeklere benzeyen kıyafetin laneti kadının dışarıda görüldüğünde erkek zannedilmesine yol açacak kıyafetidir, yani iç kıyafetleri hususunda değildir o mesele."""

ama sakalımız yokki sözümüze itibar edilsin.. :) Allah razı olsun Arif

bikes

Member

Alttaki alıntıda kırmızı yaptığım cümleden benim sizin uygulamanıza haram dediğim izlenimi vermiştiniz. Şimdi de yukarıdaki alıntıda siz buna haram dediniz demedim ki diyorsunuz. evet doğru dememiştim peki neden önceki mesajınızda(alttaki alıntı) pantolon giymek helal biz haram yaptık öyle mi? dediniz.. herneyse..

offf kardeş offf ben kendimi anlatamadım size...

neyse selametle...