Oruç Nasıl Tutulmalı ???

Edep1

Yeni Üye
oruç nasil tutulmali

oruç öncelikle allah (c.c.) için tutulmali,
birilerine gösteriş için veya bir çikar amaçli tutulmamali
örneğin dindar bir toplumun yoğun olduğu yerde onlara ben dindarim ben müslümanim havasi vermek veya sevdiği kizi tavlamak veya seçim propagandasi yaparak tutulan oruç allah (c.c.) için olmadiğindan bir anlami olmaz.çünkü bir çikar amaçlidir.
hadis En makbul amel ihlas ile yapilan ameldir. Ameller niyete göredir.yani senin amelin neyse sen onun peşindesin.sen o'sun

allah (c.c.) için nasil tutulur.

1) giybet etmemek.giybeti dinlemekte giybet etmiş kadar olursunuz.
2) az konuşmak, hadis : çok konuşmak kalbi öldürür.ayrica çok konuşan insan hata yapar.
3) kötü zanda bulunmamak,yani başkasi hakkinda kötü düşünmemek ve içinden fesatça şeyler düşünmemek
4) kadina veya erkeğe şehvetle,nefsinle bakmamak
5) kul hakki yememek,haram
6) yumuşak huylu olman.sana eziyet edene senin eziyet etmemen bağişlaman
7) başa gelen bela ve musibete sabretmen
8) kalp kirmamak
9) insanlarla iyi geçinmek
10) insanlara yardim etmek, iyilik etmek
11) ağaç olsun, hayvan olsun, insan olsun hiç bir canliya zarar vermemek
12) sadaka vermek, sadaka sadece para vermek değildir.sadaka ,adamin biri peygamberimize sorar ey allah in resulü benim param yok nasil sadaka vereyim.peygamberimiz insanlara güler yüzlü ol o da bir sadakadir.der, yine sorar onuda yapamazsam.insanlara kötülük yapma ve kötü düşünme o da bir sadakadir.
not: Sadaka şeytanin belini kirar
13) kapina gelen her kim olursa olsun geri çevirmemen.yok dememen
14) oruçluyu doyurman
15) zekat vermek,
16) ilim öğrenmek
17) beş vakit namazi kilmak
18) dilin orucu: Kötü söz söylememek, kalp kirmamak.giybet etmemek,güzel söz tayli dilli olmak
gözün orucu; harama bakmamak bir insana şehvetle bakmamak
kulağin orucu: Kötü şey dinlememek, güzel şeyler dinlemek( hadis,kurandan ayetler,)
el ve ayaklarin orucu: Kötü şeyler yapmamak, iyi ve güzel olan şeyler yapmak
bedenin orucu; haram yememek, helal yemek,zina etmemek
ruhun orucu: Nefsi terbiye etmek,nefsin istemediklerini yapmak
zekanin orucu:kötü düşünmemk, iyi ve güzel şeyler düşünmek, ALLAH (CC) TEFEKKÜR ETMEK
18) dua etmek (oruçlunun duasi allah (c.c.) kabul olur.ölülerimize de dua etmeyi unutmayalim.)
sevgili arkadaşlar bunlari yapabilirsek tuttuğumuz oruç hayirli olur. Ayrica hadistir; ilimsiz amel olmaz.lütfen bunlari çevremizdeki sevdiğimiz veya sevmediğimiz herkese söyleyelim ve bilgilendirelim.
beni de dualarinizdan eksik etmeyin.
ramazan bayraminiz hayirli olsun